Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Ghid protectie PC Windows

- - - - -
  • Please log in to reply
124 replies to this topic

#109
0000000000

0000000000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,865
  • Înscris: 01.05.2008
Da, dar cat costa un astfel de program, si cat de performant trebuie sa fie PC-ul? Unde mai punem ca nu cred ca oriccine ar sti un astfel de soft.

#110
Paullik

Paullik

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,760
  • Înscris: 05.07.2008

View PostFrom Sep 6 2008, 15:15:

Da, dar cat costa un astfel de program, si cat de performant trebuie sa fie PC-ul? Unde mai punem ca nu cred ca oriccine ar sti un astfel de soft.
Virtual Box e FREE si Virtual PC (dar asta nu stie linux).
Cat ram sa consume poti seta tu!

Succes ;)

#111
0000000000

0000000000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,865
  • Înscris: 01.05.2008
Nu stiu daca intelegeti. PC-ul meu e de prin 2001 deci e slabut rau. Plus ca nu am prea mult spatiu pe hard. + ca sunt n00b :lol: + ca habarnam cu ce se "mananca" astfel de programe

#112
corpse_07

corpse_07

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 18.09.2008
auzit va rog ajutatima si pe mn plssss am downloadat un site cu programul HTTrack Website Copier si as vrea sa il modific unpic si dupaia sa il pun eu pe net sub alta adressa.pot face asa ceva,si daca da cu ce program pot sa modific site-ul plss helpp

#113
mmg1818

mmg1818

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 21.08.2007

View Postcorpse_07, on Sep 18 2008, 17:42, said:

auzit va rog ajutatima si pe mn plssss am downloadat un site cu programul HTTrack Website Copier si as vrea sa il modific unpic si dupaia sa il pun eu pe net sub alta adressa.pot face asa ceva,si daca da cu ce program pot sa modific site-ul plss helpp

Flex Hex Editor 2.46

#114
noname_

noname_

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 07.10.2008

View Postezekio, on Aug 5 2005, 13:08, said:

Aș avea cateva adăugari:
<span style='font-size:14pt;line-height:100%'>Nu folosiți contul de administrator!!! </span>

Dacă securitatea calculatorului a fost compromisă, existența credențialelor de admin vor reprezenta "raiul pe pamant" pt. hackeri, scripturi periculoase, spy/add/mall/etc/ware...

Deci:

Instalați windows și comutați pe un user cu drepturi limitate(aparținând grupului users).
Bun pana aici...dar apoi ma trezesc cu problema ca nu ma pot conecta la internet(rds-fibra).Aveti vreo idee cum as putea face asta pe un cont cu dreupturi limitate(user)

#115
robytor

robytor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 101
  • Înscris: 12.01.2010
Salutare , daca vreti sa nu mai aveti virusi ,spyware,keyloggere instalati Linux Ubuntu ,nu se viruseaza si chiar daca se intampla nu moare cum face Windows.Nu va trebuie nici un fel de licenta  sau cheie de activare este gratuit .
Ubuntu are programele instalate si nu mai trebuie sa instalezi decat driverele ,are niste efecte speciale super si multe altele ,nu m-a invatat nimeni ce sa fac si cum sa fac am cautat pe Google , am instalat un firewall bun cu iptabless si nu am nici un fel de probleme .
Faceti si voi la fel si nu mai stati sa reparati sau instalati Windows toata ziua , eu il am de 6 luni si nu am avut nici o problema .Nu fac  reclama si nici nu am nimic cu Windows , dar  este foarte sensibil la orice virus ,se blocheaza sau cade de tot.
Mie unul mi s-a luat sa tot repar sau sa formatez hardul ,faceti si voi la fel ca nu aveti nimic de pierdut .
Mult succes ! :notangel:

Edited by robytor, 20 January 2010 - 18:35.


#116
pykko

pykko

    I love, therefore I am

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,228
  • Înscris: 10.02.2006
@robytor: E o posibila solutie, insa Linuxul nu este 100% compatibil cu programele Windows.
Ceva creat in Windows nu ai ceritudinea ca va putea fi deschis\editat in aceleasi conditii cu un program similar in Linux.

Antivirus + firewall + behavior-blocker (ThreatFire) ramane dupa parerea mea cea mai buna solutie pentru un PC conectat la net. Alaturi de un pic de atentie si poti obtine aceleasi rezultate ca in Linux.

#117
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004
ThreatFire este ok, dar poate avea destule incompatibilitati. S-au raportat ceva probleme pe unele sisteme ce ruleaza Norton, iar eu personal am avut probleme folosindu-l pe un sistem cu Y'z Shadow instalat. Simptomele ar fi rularea extrem de ingreunata, mergand pana la blocarea sistemului.

#118
pykko

pykko

    I love, therefore I am

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,228
  • Înscris: 10.02.2006

View Posteiffel, on 21st January 2010, 10:37, said:

ThreatFire este ok, dar poate avea destule incompatibilitati. S-au raportat ceva probleme pe unele sisteme ce ruleaza Norton, iar eu personal am avut probleme folosindu-l pe un sistem cu Y'z Shadow instalat. Simptomele ar fi rularea extrem de ingreunata, mergand pana la blocarea sistemului.
Posibil.
Trebuie raportate pe forumul oficial in acest caz: http://www.pctools.c...isplay.php?f=59

#119
IdI1

IdI1

    ?????!!!!!!????

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,595
  • Înscris: 01.12.2007

View Postpykko, on 20th January 2010, 20:00, said:

@robytor: E o posibila solutie, insa Linuxul nu este 100% compatibil cu programele Windows.
Ceva creat in Windows nu ai ceritudinea ca va putea fi deschis\editat in aceleasi conditii cu un program similar in Linux.
.....

@Pykko Linux nu este Windows este ca si cum ai cere de la o masina care merge cu benzina sa functioneze cu motorina. Nu trebuie sa mearga programele de Windows pe Linux atat timp cat exista programe in Linux care fac acelasi lucru ca cele din Windows si sunt  gratis.
Pentru utilizarea generala ( internet, editare de text etc ) in Linux faci aceleasi lucruri ca si in Windows singurul lucru de care se agata windows-ul sunt jocurile create pe direct x.

#120
luk4

luk4

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,149
  • Înscris: 29.04.2008
Personal nu vad de unde atat inversunare ca windows-ul este atat de praf ,ca trebuie sa il instalezi odata pe luna si format la fiecate 40 de zile...
Merg cu un antivirus si firewall free (plus alte prorame din cand in cand ..de control :peacefingers: ) si nu am avut probleme cu siguranta calculatorului.
(Asta in conditiile cand trebuie sa caut destul prin tot felul de siteuri si mai umblu si pe torente..)

#121
IdI1

IdI1

    ?????!!!!!!????

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,595
  • Înscris: 01.12.2007
Ma faci sa rad. S-a prezentat decent o alternativa gratis  la a plati windows, a plati Office, a plati antivirus. Ce vina au utilizatorii de Linux ca cei de Windows se plang ca sunt asaltati din toate partile de gauri de securitate si programe rau intentionate ? Nu este obligat nimeni sa folosesca Linux ( fiecare foloseste ce vrea).

Asa cum nici un antivirus nu este perfect ( detectie 100% ) nici un sistem de operare nu este perfect. Poti doar sa te apropii de acel procent de 100% asta este munca de Sisif a celor care trudesc la dezvoltarea lor.

#122
luk4

luk4

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,149
  • Înscris: 29.04.2008
:)
Probabil ca trebuia sa dau un quote:

Quote

Faceti si voi la fel si nu mai stati sa reparati sau instalati Windows toata ziua , eu il am de 6 luni si nu am avut nici o problema .Nu fac reclama si nici nu am nimic cu Windows , dar este foarte sensibil la orice virus ,se blocheaza sau cade de tot.
Mie unul mi s-a luat sa tot repar sau sa formatez hardul ,faceti si voi la fel ca nu aveti nimic de pierdut .

Asta mi se pare o viziune apocaliptica asupra windows-ului si mi-am spus si eu parerea evident diferita fata de cea arespectivului user.
Nu m-am legat de linux ca si alternativa la windows fiecare foloseste ce vrea( eu am folosit cateva luni bune Ubuntu si stiu ce poate face).

#123
pykko

pykko

    I love, therefore I am

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,228
  • Înscris: 10.02.2006

View PostIdI1, on 21st January 2010, 13:41, said:

@Pykko Linux nu este Windows este ca si cum ai cere de la o masina care merge cu benzina sa functioneze cu motorina. Nu trebuie sa mearga programele de Windows pe Linux atat timp cat exista programe in Linux care fac acelasi lucru ca cele din Windows si sunt  gratis.
Nici nu ma refeream la programele de Windows emulate cu Wine in Linux, ci la programele dedicate pentru Linux, care din pacate nu fac 100% treaba celor de Windows.
Sau fiind mai specific chiar daca fac poate si 120% din ce face un program similar de Windows nu vei avea intotdeauna compatibilitate 100%, si nu ma refer la jocuri.

Dar sa nu deviem.  :thumbup:

#124
rootkit

rootkit

    Awake. Security DNA

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 34,883
  • Înscris: 07.02.2007
Nu exista topic mai vechi pe aici sa nu vina un user linux si sa se bage in el.

Ghid protectie PC Conectat la Internet cu WINDOWS !

#125
IdI1

IdI1

    ?????!!!!!!????

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,595
  • Înscris: 01.12.2007
Ce sa facem daca Windows-ul trebuie pansat non stop. Recomandam tratamente radicale si eficace.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate