Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Confidentialitate doctor-pacient

- - - - -
  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#19
Aether

Aether

    AirGod.

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,334
  • Înscris: 01.01.2011
Psihologul, psihologul, mi-am pus problema cât de competente sunt persoanele astea care trebuie sa evalueze copii, am vazut ca s-a introdus la gradinita (sau la înscrierea în scoala generala) teste psihologie, noi acuma suntem învatati cu sistemul comunist: toata lumea merge la unison, nu conteaza ca anumite persoane nu se descurca, merg înainte cu clasa.
În America au fost numeroase scandaluri ca scolile de stat nu pica copii (nu îi lasa sa repete clasa), îi duc prin scoala sa scape cât mai repede de ei, apoi ajung la A.C.T. (American College Testing). S.A.T. (Scholastic Aptitude Test and Scholastic Assessment Test), teste pe care le pica cu brio, în mare sunt câteva teste din: matematica, fizica, scris, sunt teste usoare pentru cineva care termina scoala în România, unde mai pun ca testele astea sunt tip grila.
Ideea este buna în mare, se pune mai multa presiune pe copii care pot, dar prefera sa leneveasca.
Problema Nr. 2, desenele (si zic desene, obligatoriu trebuie sa fie mai multe, un desen (o stare de spirit) nu poate sa fie catalogat direct ca depresie), desenul asta doar atrage atentia ca exista (sau este posibil) sa existe o problema, se trage copilul separat, se încearca sa se afle care este problema: vreun divort, mama + tata = cearta tot timpul, urmeaza sa aibe un fratior, nu se descurca bine la scoala, nu îi placea deloc scoala respectiva, cineva din familie are probleme de sanatate, motivele pot sa fie diverse, eu am preferat sa vorbesc ceva la modul general, o singura poza nu este motiv destul de puternic sa îi anunti familia, îi urmaresti progresul, repeti testul la 1-2 zile, oricum treaba cu desenele este noua în tara asta, asa ca am mare dubiu ca persoana respectiva stie bine cea ce face.
Nu stiu prea bine legislatia din România (ma refer la: contract cu scoala), dar moral (sa nu zic logic, de bun simt) era sa invite parintele separat, mai ales într-o tara în care depresia este privita ca subiect tabu, depresia afecteaza anul sute de milioane(de persoane) in lumea asta, nu este ceva izolat, nu te catalogheaza drept "nebun", depresia se trateaza.
Am o experienta în psihologie (dar nu am umblat cu copii) asa ceva nu se face, mai ales sa supuna la clasa o parere personala bazata pe o singura poza (asta fara sa discutie cu familia înainte, de obicei se anunta si colectivul din care face parte, DAR asta dupa cea ce a fost anunta familia care hotarâte: retrage/muta Vs. lasa copilul la aceeasi scoala - situatia în care trebuie sa anunte si partea colectiva, DAR dupa ce se investigheaza problema în mod amanuntit).
Foarte buna ideea (chiar de aplaudat) cu mersul mai departe catre un superior, asa ceva nu se face, cine poate garanta ca tanti asta nu va mai repeta aceeasi greseala, asa cum cine poate garanta ca alti copii din clasa nu se vor lua de elevul care a fost catalogat în mod public "depresiv".

Edited by Aether, 25 January 2011 - 11:17.


#20
gniros

gniros

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,173
  • Înscris: 11.03.2009
Psihologul nu este Doctor. Nu poate da diagnostic de boala psihica. NU poate pune nici un fel de diagnostic de fapt. In ultimii ani se scot psihologi pe banda de diferite scolo particulare, doar pentru ca acele scoli sa faca bani iar respectivul sa aiba studii superioare.
Acea afirmatie poate fi considerata o ofensa si tratata ca atare. In conditiile in care parintii sunt nemultumiti, psihologul respectiv ar trebui trimis sa lucreze in alta parte.

#21
temporarysnooze

temporarysnooze

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,293
  • Înscris: 11.08.2020
În România nu se respectă confidențialitatea furnizor de servicii medicale - pacient... In momentul in care într-o cameră de urgență a unui spital se strâng ca la circ, să vadă și ei cine și de ce urlă(fără va fi chemați!) îngrijitoare, paznici, ușile sunt deschise de se aude și pe hol... Ok, medicii, asistentele cel mult o să povestească colegilor, dar bodyguardul de la firma de pază, platit cu salariul pe economie..și care pleacă definitiv peste 3 zile?!

Edited by temporarysnooze, 03 October 2021 - 17:40.


#22
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Un dobitoc, cum sa spui in gura mare așa ceva?! Sper ca i a spus si mama copilului ca este un mare bou.

#23
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009
Dar tu ai inteles ce a făcut? De unde?

#24
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Da am înțeles foarte bine, a zis în gura mare ca e depresiv copilul. mai trebuia să înțeleg ceva?

#25
temporarysnooze

temporarysnooze

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,293
  • Înscris: 11.08.2020
Daca nu ma insel nerespectarea confidentialitatii este fapta penala?! Parca asa am citit pe undeva

#26
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Doctor pacient da nu vezi ca psihologul nu e doctor..!

#27
temporarysnooze

temporarysnooze

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,293
  • Înscris: 11.08.2020

View Postsilesax2, on 03 octombrie 2021 - 20:20, said:

Doctor pacient da nu vezi ca psihologul nu e doctor..!
E de doctori zic dar se aplică și psihologilor.


#28
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,421
  • Înscris: 05.07.2018
Eu sunt curios cand a fost deschis subiectul.

#29
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009

View Postsilesax2, on 03 octombrie 2021 - 18:51, said:

Da am înțeles foarte bine, a zis în gura mare ca e depresiv copilul. mai trebuia să înțeleg ceva?
Buey, ești tare, daca tu ai inteles ceva de acolo.
Meriți în premiu.
Poate le-a spus copiilor ca au un coleg cam trist/depresiv, să-l înveselească și ei cumva, iar initiatorul s-a ofticat.
Zic și eu, asa, una din variante, dar nu vreau sa va intrerup din treaba.

Edited by Cr1spy, 03 October 2021 - 21:55.


#30
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
ia mai citeste tu odată primul post si vezi cui i a spus si ce 😏.
ai început visinata, sau smochinata? 🤭

#31
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009

View Postsilesax2, on 03 octombrie 2021 - 22:08, said:

ia mai citeste tu odată primul post si vezi cui i a spus si ce 😏.
ai început visinata, sau smochinata? 🤭
Am crezut ca primul post este al lui Aether. (... ma... smochina)

#32
temporarysnooze

temporarysnooze

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,293
  • Înscris: 11.08.2020
E bun ca topic generalist despre tema confidențialității în medicina. Primul post nici nu l-am citit măcar.... Iar un topic cu cât e mai vechi cu atât este mai bine. Eu dacă aș fi administrator as șterge topicurile noi pe teme vechi pentru care există  deja topic deschis. Eu când vreau sa postez ceva caut și postez pe cel mai vechi topic pe tema respectivă. Nu vad nici o problemă să continui un topic pe o anumită temă deschis în 2003!

Edited by temporarysnooze, 04 October 2021 - 10:18.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate