Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 

Softpedia pe Teamspeak

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
6 replies to this topic

#1
jazzu

jazzu

    Agent

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,438
  • Înscris: 18.06.2009
O idee:

Voi nu v-ați săturat de atâta scris pe softpedia? În special pentru "subiecte aprinse" cred că ar fi interesant ca cei de pe SP să facă un server pe TeamSpeak unde userii să poată comunica verbal prin acest program. Că tot se discută așa mult despre situația României, filozofii de tot felul cu și despre Existența lui Dumnezeu, știu și eu alte probleme și non-probleme. Cred că ar fi mai interesant, interactiv și educativ să comunicăm între noi prin acest program.

L.E: Dacă vă interesează, un posibil model de structură a acestui server ar putea fi ceva asemănător cu cel de la zeitgeist movement:

Server: teamspeak.zeitgeist-movement.com
Port: 9987
Server pass: tzm

Edited by jazzu, 29 September 2010 - 01:30.


#2
msmihai

msmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,271
  • Înscris: 02.09.2006
Discutiile de pe un forum au valoare pentru ca ele raman aici si la ani de zile dupa ce au fost postate, pot fi citite. Banuiesc ca se pot inregistra discutiile si din Teamspeak, insa nu vor avea aceeasi usurinta in parcurgere. Un text se poate urmari mai usor, poti sari peste anumite paragrafe, samd. Atunci cand ai o inregistrare audio, iti este mai greu sa urmaresti structurara discursului ( evident, daca discursul are asa ceva ).

Ideea totusi merita analizata. Ca un mediu secundar de comunicare.

Edited by msmihai, 29 September 2010 - 07:01.


#3
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,379
  • Înscris: 08.12.2006

View Postjazzu, on 29th September 2010, 02:26, said:

Cred că ar fi mai interesant, interactiv și educativ să comunicăm între noi prin acest program.
Da, cred și eu că topicele din poiană, cel puțin, vor fi al dracu de interesante prin viu grai :)

#4
jazzu

jazzu

    Agent

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,438
  • Înscris: 18.06.2009
Da, ar fi un început cu transpunerea discuțiilor din poiană (text) în comunicare prin "viu grai". Poate mai interesează pe cineva, sunt sigur că mai sunt câțiva care vor să audă vocile celor din spatele reply-urilor.

#5
alexcrist

alexcrist

    Watchdog

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,297
  • Înscris: 02.02.2006
Nu cred că ai prins subtilitatea lui antinari. :P În Poiană se încing spiritele foarte mult și în scris (iar asta o pot observa eu FĂRĂ să fi frecventat aria respactivă, ci doar aruncând un ochi pe aria de Abuzuri). E clar că dacă discuțiile s-ar purta oral, limbajul colorat și ”respectul reciproc” vor fi la maaaare înălțime. :P


Iar pentru ”auzitul vocilor din spatele nickului” există undeva un topic special pentru asta (nu mai știu pe ce arie, dar dădusem odată peste el). Asemenea și pentru văzut (există topic cu ”Hai să vedem cum arătăm”, pe Dezbateri parcă). Ce sugerezi tu nu mi se pare ceva OK pe un forum de dimensiunile astea, pentru că este imposibilă controlarea informației și a încălcărilor regulamentului.

#6
jazzu

jazzu

    Agent

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,438
  • Înscris: 18.06.2009
Mă rog...

Ideea ar fi că merită încercat și dacă nu merg lucrurile cum trebuie, shut-down și punem "proiectu" în sectoru FAIL sau "To perform"și ar fi interesant totuși să auzim câțiva dot-commeri cam ce le poate mintea într-o "conferință" live. De altfel sunt sigur ca dacă avem un "topic" interesant și educativ, cum am zis mai înainte, vor fi discuții de substanță mai ales între cei interesați de acel "topic".Putem ajunge la o convenție sau o concluzie, dacă nu ne abatem de la subiect sau dacă nu luăm în batjocură pentru că, eu cred, majoritatea problemelor, în general, apar și din lipsa de comunicare, lipsa de împărtașiri de opinii ș.a.m.d. Totul este să înceapă unul și să nu renunțe până când se vor aduna "interesați". Pot fi programate conferințe în care se vor discuta subiecte sistematic, după un posibil orar. Să recunoaștem că acum internetul și aplicațiile gen "TeamSpeak" sunt foarte avantajoase în societate pentru că ne adună din toate zonele într-un singur spațiu, virtual dar complex, atâta vreme cât suntem într-o situație nasoală și toți vrem să ieșim din ea. Nu zic că ar fi o soluție care ar funcționa dar măcar ne facem o idee. Poate vă mai gândiți.

Edited by jazzu, 01 October 2010 - 04:28.


#7
florrea2

florrea2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,999
  • Înscris: 05.09.2011
Pînă nu faci nu știi cum e. Trebuie făcut, asta e sigur.
Depinde în mare măsură de cine vorbește acolo și de moderatori.Cine murdărește, idiferent cum, trebuie dat afară.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate