Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 

Router TP-Link tl-wr941nd

- - - - -
  • Please log in to reply
187 replies to this topic

#1
s_ttl

s_ttl

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 14.05.2007
aseara am primit routerul tl-wr941nd(170lei cutransport inclus in pret),l-am instalat rapid,am facut update la firmware si am facut cateva teste:
-pe cablu download 68Mb/s,upload 0.5Mb/s
-wi-fi download 36Mb/s,upload 0.5Mb/s
apoi am luat de pe torente prin cablu cu 10.6-10.7MB/s constant
problema:de ce este limitata viteza de upload la 0.5Mb/s?
vreau sa pun dd-wrt dar nu prea ma pricep,sunt 2 imagini de instalat
prima" factory-to-ddwrt.bin" si a doua"tl-wr941nd-webflash.bin"
care este metodologia de instalare caci de pe saitul dd-wrt nu am inteles
multumesc

#2
Ravy

Ravy

    Don't be sad, get MAD!

  • Grup: Moderators
  • Posts: 16,168
  • Înscris: 05.01.2006
Pentru upload: Fara router nu ai aceasta limita?
Pentru ddwrt: Mai clar ca pe forumul/wiki lor nu prea ai cum sa gasesti. Iti trebuie doar ceva rabdare sa citesti toate referintele care se dau. Daca nu ma insel au si subiecte puse la important despre cum se pregateste un router pentru acest update, cum se verifica versiunea care o vei pune pe router, etc... Citeste-le cu multa rabdare si sigur te vei descurca.

Bafta!

#3
burebista

burebista

    Manic Miner

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,292
  • Înscris: 23.05.2003
factory-to-ddwrt.bin e pentru prima oara cind treci de la firmware-ul original al router-ului la DD-WRT. Il folosesti acum si gata.
webflash.bin e pentru urmatoarele update-uri la DD-WRT.

Eu i-am dat update firmware din interfata web, am strins din buci 2 minute sa nu-mi cada curentul apoi reboot router si gata, eram cu DD-WRT.
Asta s-a intimplat pe un D-Link DIR-615. Poate pentru routerul tau sunt alte instructiuni de update.

Edited by burebista, 24 September 2010 - 11:44.


#4
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008

View Postburebista, on 24th September 2010, 12:44, said:

factory-to-ddwrt.bin e pentru prima oara cind treci de la firmware-ul original al router-ului la DD-WRT. Il folosesti acum si gata.
webflash.bin e pentru urmatoarele update-uri la DD-WRT.

Eu i-am dat update firmware din interfata web, am strins din buci 2 minute sa nu-mi cada curentul apoi reboot router si gata, eram cu DD-WRT.
Asta s-a intimplat pe un D-Link DIR-615. Poate pentru routerul tau sunt alte instructiuni de update.


same si ptr wr941nd.

#5
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008

View Posts_ttl, on 24th September 2010, 10:05, said:

-pe cablu download 68Mb/s,upload 0.5Mb/s
-wi-fi download 36Mb/s,upload 0.5Mb/s

problema:de ce este limitata viteza de upload la 0.5Mb/s?


nu e de la router. e de la provider.


din webgui folosesti "factory-to-ddwrt.bin" si this is it.

daca apoi pe viitor vrei sa instalezi versiuni mai noi de ddwrt vei folosi mereu al doilea firmware.

ptr revert la firmware original din webgui de la ddwrt folosesti urmatoru firmware atasat in acest post


sa fii foarte atent la ce revizie hardware ii routeru tau.

Attached Files



#6
biceman

biceman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 922
  • Înscris: 19.06.2006
Am tl-wr941nd versiunea 3.2. Se poate pune DD-WRT? Am inteles ca ar fi ceva probleme la salvarea setarilor.

#7
biceman

biceman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 922
  • Înscris: 19.06.2006
scuze, e varianta 3.5. Intrebarea de mai sus ramane...

#8
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008
in principiu cu ultimele builduri de ddwrt ar trebui sa mearga. incearca si vezi. link incearca incepand cu buildu 15704

#9
prof28

prof28

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 366
  • Înscris: 06.01.2011
intr-un final a ajuns routeru TP-LINK TL-WR941ND ieri...l-am configurat ..primu test pe cablu download pe torrent 11.5 mb/s ..iar al2lea test pe wireless am ramas uimit 10.8 mb/s pe torrent sunt ff multumit de el isi merita bani chiar dak are 1 an garantie

#10
vdingo11

vdingo11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,261
  • Înscris: 24.08.2005
Salutare.
  Am la servici un router TP-LINK WR941ND iar net-ul de la provider imi vine prin IP dinamic.
  Ma intereseaza cum as putea sa pot face modificari la acest router de acasa.
  Mi-am facut un cont la dyndns, am intrat pe router la Dynamic DNS -  am pus username, pass si host, am bifat Enable, am dat Logon si imi arata conection status Succeeded, dar cand intru cu http://nume.dyndns.info nu pot intra pe el.

Am vazut ca are si parte de Remote Management dar avand ip dinamic nu stiu cum il pot folosi?

Imi puteti da un sfat va rog?

Multumesc.

Edited by vdingo11, 29 April 2011 - 13:01.


#11
manssebas

manssebas

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 198
  • Înscris: 01.06.2007
Ca sa poti intra pe el trebuie din meniul "Security -> Remote Management", sa introduci la "Remote Management IP Address" 255.255.255.255, daca te conectezi din mai multe locuri, iar daca te conectezi din exterior numai dintr-o locatie si ai ip fix atunci trece ip-ul de acolo din locatie. Ca si sfat ar fi sa schimbi portul pe care se face remote managementul sa nu fie portul 80, te scapa de muuulte batai de cap + update de firmware la ultima versiune.

Edited by manssebas, 29 April 2011 - 13:20.


#12
vdingo11

vdingo11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,261
  • Înscris: 24.08.2005
Am pus si acolo 255.255.255.255 si tot nu merge de pe un calc din alta retea cu http://nume.dyndns.info - banuiesc ca asa trebuie accesat.

Totusi daca incerc de pe calc care este conectat direct la router prin cablu pe acel calc merge.

Vad ca la Access Control este Enable Internet Access Control - am inteles ca acesta este pentru a restrictiona clientii locali la net.

Merci.

Edited by Ravy, 29 April 2011 - 17:18.


#13
manssebas

manssebas

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 198
  • Înscris: 01.06.2007
Daca ai schimbat cumva si portul atunci va trebui sa http://nume.dyndns.info:nr_port
Mai incearca de pe net de pe un site cu tool-uri de dns sau ping daca iti rezolva numele  "nume.dyndns.info" in ip-ul care il ai pe wan.

PS la Access control nu are treaba cu managementul router-ului.

Edited by manssebas, 29 April 2011 - 14:04.


#14
vdingo11

vdingo11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,261
  • Înscris: 24.08.2005
Cu ping il rezolva dar imi da Request time out
Si inca doua  sfaturi va rog:
- la Dynamic DNS - ori bifez Enable DDNS ori nu tot ma pot conecta de pe calc din reteaua locala. Si chiar daca la connection status este DDNS not launching vad ca tot merge din reteaua locala.
Daca sunt cu Enable DDNS si Connection status: Succedded imi face refresh permanent la pagina
Sa inteleg ca odata ce te conectezi este ok? Cum sta treaba cu aceste optiuni.

-daca la wireless pun securizare pe Mac mai este necesar si securizare WPA-PSK (nu prea am inteles rolul diferit al fiecareia)

Merci.

Edited by Ravy, 29 April 2011 - 17:18.


#15
manssebas

manssebas

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 198
  • Înscris: 01.06.2007
Ok...

Daca iti da Request time out... inseamna ca ori e dezactivat ping pe partea de wan (si nu am gasit unde ar putea fi aceasta optiune in meniul router-ului specificat) ori nu este sincronizat host-ul la ip din ddns cu ip-ul de wan al router-ului.

Ce provider de internet ai ? Ce tip de conexiune ?

PS Cel mai bine ar fi la securizare wireless sa pui numai WPA2-PSK fara filtrare de mac-uri, pentru ca in momentul in care vii cu un device nou sa nu tot intri pe router sa adaugi mac.

#16
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008
obligatoriu wpa2-psk criptare AES.

acuma legat de restu iti atasez niste printscreenuri.

ca sa te conectezi la router  xyz.dyndns.org:443

Attached Files



#17
vdingo11

vdingo11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,261
  • Înscris: 24.08.2005
Internetul este de la un intermediar care il ia la randul sau de la romtelecom prin fibra optica.

Chestia cu WPA2-PSK (chiar daca din cate am citit este cea mai buna criptare) din punctul meu nu ma ajuta in a restrange nr de calc nedorite care se conecteaza wireless (nu am banda sa dau si pe la blocurile vecine). Daca cineva stie cheia, atunci o vor sti mai multi, plus ca am inteles ca exista aplicatii care iti pot citi cheia de criptare (asa am auzit, nu m-am documentat inca).
Eu ma gandeam sa fac numai filtrare pe mac fara WPA ca sa nu pun prea multe piedici si sa scada performanta - cu toate ca si aici se poate clona mac-ul etc. Eu vad asta o solutie mai buna, dar poate ma insel.

Multumesc si lui carmenclara1. Voi verifica chestia cu Ignore ping packet ..... sa nu fie bifata (acolo nu am umblat cu siguranta, doar daca era bifat default). Acum ramane sa testez luni ca siuntem in weekend deja.
Voi reveni cu ce s-a intamplat.

Edited by Ravy, 29 April 2011 - 23:44.


#18
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008
a lasa trafficu wireless necriptat in mediul buisness/corporate/enterprise este cea mai mare gafa posibila.
in ziua de astazi cripatrea wireless reduce foarte putin performanta pe acest device.
wpa2 inca nu a fost spart.
ptr un control mai bun al userilor conectati poti face anumite setari care sa ingreuneze foarte mult accesu chiar daca stii wireles key -ul.  

simple stuff:      1.reduci la serverul dhcp range -ul de ipuri disponibile spre distribuire.
                        2. setezi in ACL o lista de macuri carora le este permis accesu.

harder stuff:  3. configurezi un server radius care sa comunice cu sql,kereberos,ldap sau active directory. cu ajutorul caruia doar useri indreptatiti se vor putea conecta.
                    4. o varianta si mai eficienta/draconica ii sa adaugi in schema si certificate de utilizator  cat si certificate hardware ptr fiecare device conectat in parte.certificate unice car nu pot fi exportate si modificate.
                    5. combini 3+4 si adaugi si autentificare via token.

P.S. raza in care wireless e fezabil fara sa faci tu modificari ii undeva la 20-50 m si asta cu obstacole minime. deci mai greu sa dai net la toti din blocurile vecine

Edited by carmenclara1, 29 April 2011 - 20:49.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate