Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

Clasament procesoare&placi video pentru soft editare

- - - - -
  • Please log in to reply
75 replies to this topic

#73
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
Un Windows pe 32 biti nu poate aloca mai mult de 2GB unui program anume. Pentru editare video HD, un Windows x64 este extrem de necesar.

#74
mariusgb

mariusgb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 524
  • Înscris: 25.01.2010
cocolino2005
In editarea video te ajuta un sistem pe 64biti aici e diferenta fata de un sistem pe 32 biti.Poti lucra mult mai rapid mai fluid nu stiu cum sa zic te misti ceva mai repede. Dar la randare nu te ajuta memoria ram.Aici vorbim de procesor puternic(mai ales daca folosesti material HD).Eu am facut cateva teste si diferenta la randare intre 32vs64 a fost mica.Din cate am vazut a facut un test si leonard_222003 si la fel diferente nesemnificative.Dar repet la randare. La editare inclin spre un sistem pe 64 biti dar sa ai cel putin 4gb ram.Vezi si in topicul Sony Vegas (despre teste)
O zi buna tuturor.

#75
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006

View Postmariusgb, on 4th October 2010, 02:16, said:

Dar la randare nu te ajuta memoria ram.Aici vorbim de procesor puternic(mai ales daca folosesti material HD).
Nu ai vazut testele facute cu un soft care stie sa folosesca GPU ca ajutor. De exemplu Adobe sau Corel... Si din iarna se pare ca si Sony o sa se alature.

#76
mariusgb

mariusgb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 524
  • Înscris: 25.01.2010

View PostSuperDuper, on 4th October 2010, 13:32, said:

Nu ai vazut testele facute cu un soft care stie sa folosesca GPU ca ajutor. De exemplu Adobe sau Corel... Si din iarna se pare ca si Sony o sa se alature.
Da ai dreptate.Din unele teste vazute pe net reiese un timp de randare mai scurt cu pana la 30%-40% poate si mai mult folosind CPU+GPU.Eu in testul facut de mine am folosit doar Sony Vegas si dupa cum bine spui la ora asta Sony Vegas nu stie sa se foloseasca de placa video.Vedem din iarna :D .
Uite si aici ceva teste facute: http://lab501.ro/pla...mai-inalt-nivel.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate