Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Paris - Orly - Charles de Gaulle

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
popovicias

popovicias

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 655
  • Înscris: 14.09.2006
Salut,
Imi poate cineva spune care este cea mai eficienta metoda de deplasare de la ORLY la Charles de Gaulle?
Am escala 4 ore, timp in care trebuie sa ajung intre aeroporturi.
Sunt si cu un copil de 2 ani deci imi trebuie si o varianta usoara.

Apoi, poate suna absurd, dar imi iau bagajele de la Orly si le duc perosanal pe CDC? Sau se ocupa AirFrance (de unde am luat biletul)?

Multumesc

#2
o_dor

o_dor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,704
  • Înscris: 28.06.2007

View Postpopovicias, on 23rd September 2010, 19:27, said:

Salut,
Imi poate cineva spune care este cea mai eficienta metoda de deplasare de la ORLY la Charles de Gaulle?
Am escala 4 ore, timp in care trebuie sa ajung intre aeroporturi.
Sunt si cu un copil de 2 ani deci imi trebuie si o varianta usoara.

Apoi, poate suna absurd, dar imi iau bagajele de la Orly si le duc perosanal pe CDC? Sau se ocupa AirFrance (de unde am luat biletul)?

Multumesc
Desi ambele aeroporturi sunt deservite de RER, avand in vedere varsta unuia dintre calatori cred ca dumneavoastra ar trebui sa va ganditi la un drum fara transbordari, adica:
- shuttle sau autobuz (le-am grupat pentru ca sunt cam la acelasi pret)
Attached File  ParisShuttle.JPG   59.19K   56 downloads si Attached File  ParisShuttle_3.JPG   37.98K   52 downloads

Se poate face rezervare, eu am incercat pentru a gasi pretul unei curse, dar luati in seama ca sunt companii diferite cu preturi diferite.

Air France Bus http://discoverfranc...il1.aspx?ID=376 . Cititi pe site-ul Air France http://www.airfrance...r_airfrance.htm despre acest transfer; veti gasi terminalul/poarta, costul pentru autobuzul 3 Attached File  ParisShuttle_5.JPG   41.19K   36 downloads

- taxi

RER-ul este mai ieftin, dar nu cred ca este de recomandat in formula bagaj+copil de 2 ani.


Alte link-uri pentru dumneavoastra:
http://www.discoverf...ts_Paris1.shtml
http://www.allonavet...CFcTnzAodahhK4g
http://www.paris-air...ly_private.html Attached File  ParisShuttle_2.JPG   49.48K   23 downloads
http://www.airport-t...of-transfer.htm Attached File  ParisShuttle_4.JPG   70.38K   20 downloads
http://www.airport-connection.com/

#3
popovicias

popovicias

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 655
  • Înscris: 14.09.2006
Multumesc mult. O sa iau AirFrance Bus. Tichetul se poate cumpara si din aeroport.

#4
andradagabriela

andradagabriela

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 18.02.2013
Peste 2 sapt ajung in Franta si mai exact pe Charles de Gaulle unde voi avea escala aprox 7 ore....poate sa imi spuna cineva daca am suficient timp pt o vizIta la turn?si daca da ,va rog sa imi dati cateva indicatii in legatura cu mijloacele de transport aeroport-centru..multumescPosted Image Posted Image

#5
o_dor

o_dor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,704
  • Înscris: 28.06.2007

View Postandradagabriela, on 18 februarie 2013 - 23:51, said:

Peste 2 sapt ajung in Franta si mai exact pe Charles de Gaulle unde voi avea escala aprox 7 ore....poate sa imi spuna cineva daca am suficient timp pt o vizIta la turn?si daca da ,va rog sa imi dati cateva indicatii in legatura cu mijloacele de transport aeroport-centru..multumescPosted Image Posted Image


Sigur ca aveti timp.

Transportul pe distanta CDG-Tour Eiffel-CDG inseamna 2½, cel mult 3 ore (RER B + RER C cu schimbare la Saint Michel Notre Dame sau RoissyBus + metrou M8 + RER C cu schimbare la Opera si Invalides). Pe http://ratp.fr/ sunt consemnate lucrari.

Trebuie neaparat sa cumparati de pe net biletul pentru Tour Eiffel si aici sunt problemele:
- va trebui sa estimati cat mai bine ora de intrare (as zice +2 ore de la ora aterizarii)
- va trebuie un dram de noroc sa gasiti bilet la data si orele potrivite pentru dumneavoastra (4 martie are liber 10:30 si 20:00, 5 martie numai 19:30, 6 martie are 09:30 si 12:00 si nici etajul al II-lea nu sta mai bine!)

Asa ca ar fi bine sa verificati cu datele exacte ale escalei la Paris ce este de vanzare http://ticket.tourei...e-pg1-lgen.html si apoi sa vedeti cum va incadrati in cele 7 ore. Bafta!

#6
andradagabriela

andradagabriela

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 18.02.2013
Multumesc mult :)

#7
Brainie

Brainie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,745
  • Înscris: 18.04.2007
Poate cineva să-mi spună (fie și estimativ) costul unu bilet la RER între aeroportul Ch de G și zona 1 (să zicem Gare du Nord). Site-ul ratp.fr nu funcționează pentru aceste detalii

#8
mihaelagt

mihaelagt

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 30.08.2013
Buna, sper ca postez unde trebuie.
Trebuie sa le comunic proprietarilor studioului inchiriat la Paris ora aproximativa de sosire si habar n-am care ar putea fi. Nu vreau sa-i fac nici pe ai sa ne astepte si nici noi sa asteptam (prea mult)
Aterizam la CDG la ora 14.05; intentionez sa cumpar din aeroport cardul navigo si museum pass si apoi cu RER pana la St Michel si de acolo pe jos ( inteleg ca distanta este mica) pana la teatrul Odeon.
Cat timp credeti ca ne trebuie?
Orice sugestie este binevenita.

#9
oSerX

oSerX

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,033
  • Înscris: 23.06.2006
pe ratp.fr astia dau 38 de minute CDG - St Michel ND ... acum habar n'am - ... noi am stat in zona pigalle - saint georges si am facut cam 50min-1h cu tot cu schimbat, cumparat bilete, etc ... cat e calatoria la navigo ?? noi luam calup de 10 calatorii ... 1.4e fata de 1.8e/calatorie.

#10
mihaelagt

mihaelagt

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 30.08.2013

View PostoSerX, on 23 aprilie 2015 - 20:47, said:

pe ratp.fr astia dau 38 de minute CDG - St Michel ND ... acum habar n'am - ... noi am stat in zona pigalle - saint georges si am facut cam 50min-1h cu tot cu schimbat, cumparat bilete, etc ... cat e calatoria la navigo ?? noi luam calup de 10 calatorii ... 1.4e fata de 1.8e/calatorie.

oSerX multumesc dar tot nu-mi dau seama cat timp inghite "calatoria" prin aeroport.
Am calatorit foarte putin cu avionul si numai la low cost, niciodata nu am aterizat pe un mare aeroport precum CDG.
Eu am estimat 40-50 minute pentru formalitatile de  debarcare, bagaje, vama ( am estimat dupa ureche pt ca habar n-am cat dureaza in medie treburile astea) si alte 40 min pentru calatoria cu RER; dar ma intreb cat timp vom pierde in aeroport de la terminal 2E la rer avand in vedere ca ne vom opri la 2 ghisee: cel de info pt museum pass si la bilete pentru navigo; am citit ca CDG este imens, superaglomerat si prost semnalizat.
Oare sunt suficiente 2 ore si 30 min de la aterizare pana la St Michel?
Navigo este un abonament saptamanal care asigura transportul pe toate mijloacele de transport in una sau mai multe sau toate zonele Parisului; cel mai scump este cel pt zonelele 1-5 si costa 40.4 e.

#11
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,522
  • Înscris: 14.04.2008
eu zic ca 2 h 30' sunt suficiente. ii poti trimite ca ora de referinta 16,30 (sa stie omul cam ce planuri isi face) , urmand ca, in functie de cum decurg lucrurile, sa-i anuntati printr-un sms noua ora in caz ca intarziati . daca ajungeti mai devreme, puteti astepta la o cafenea in zona cazarii. si un sfat: daca cazarea e langa teatrul odeon, aveti ceva de mers, mai ales cu bagaj. luati un autobuz, vezi ce va avantajeaza ca ruta.

#12
mihaelagt

mihaelagt

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 30.08.2013
multumesc Dariuscha
m-am uitat pe harta si imi da 10 min de mers pe jos de la RER St Michel pe str Odeon ( cam pe la mijloc) iar cu metroul as merge o statie ( 2 minute) si tot atat cu autobuzul, plus ca tot trebuie mers pe jos de la rer la metro si de la metro la apart. eu ma gandeam sa mergem pe jos dar acum m-ai pus pe ganduri

#13
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,522
  • Înscris: 14.04.2008
dac n-aveti bagaj greu, nu trebuie sa cazi pe ganduri. ideea era ca pe b-dul st michel oricum aveati o statie in drum si din cate stiu sunt afisati timpii de asteptare pt fiecare bus..vad ca din pacate niciunul nu o ia la dreapta pe st germain, asa ca nu stiu cat v-ar avantaja  si autobuzul. ar mai fi 96, insa nu stiu cat de la-ndemana va e statia . poate pana la urma cel mai bine e o'' plimbare'' pe jos.

#14
oSerX

oSerX

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,033
  • Înscris: 23.06.2006
Noi, fiind prima data cand ieseam din cdg - anterior fiind doar in tranzit am stat numai cu capul prin indicatoare. Bagajele parca vin mai repede ca la otopeni. Oricum dupa ce treci de politia de frontiere, iei bagajele de la banda 30-3x ... Mergi inainte catre iesire... In sens opus benzii 30 de bagaje, apoi daca te uiti in stanga in timp ce mergi o da vezi un alt culoar de care veti fi separati de un perete de sticla - acolo trebuie ajuns ... Apoi urmarit indicatorul train de paris sau rer ... dupa ce te intorci pe culoarul de dincolo de sticla aia ... Urci cu o scara rulanta, mergi tot inainte si in scurt timp urmeaza "legatura" cu gara de tren/metrou. Cobori sa iei bilete - noi am luat de la ghiseele cu personal - nu stiu daca exista si ghisee automate - probabil ca da dar nu prea stiam care e treaba. Am stat cam 15min la coada, apoi am prins trenul direct. Tine biletul dupa ce intri, in unele zone iti trebuie si la iesire - e amenda daca nu'l tii

#15
mihaelagt

mihaelagt

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 30.08.2013

View PostoSerX, on 25 aprilie 2015 - 09:51, said:

Noi, fiind prima data cand ieseam din cdg - anterior fiind doar in tranzit am stat numai cu capul prin indicatoare. Bagajele parca vin mai repede ca la otopeni. Oricum dupa ce treci de politia de frontiere, iei bagajele de la banda 30-3x ... Mergi inainte catre iesire... In sens opus benzii 30 de bagaje, apoi daca te uiti in stanga in timp ce mergi o da vezi un alt culoar de care veti fi separati de un perete de sticla - acolo trebuie ajuns ... Apoi urmarit indicatorul train de paris sau rer ... dupa ce te intorci pe culoarul de dincolo de sticla aia ... Urci cu o scara rulanta, mergi tot inainte si in scurt timp urmeaza "legatura" cu gara de tren/metrou. Cobori sa iei bilete - noi am luat de la ghiseele cu personal - nu stiu daca exista si ghisee automate - probabil ca da dar nu prea stiam care e treaba. Am stat cam 15min la coada, apoi am prins trenul direct. Tine biletul dupa ce intri, in unele zone iti trebuie si la iesire - e amenda daca nu'l tii

Multumesc oSerX
M-am dumirit un pic cum sta treaba pe CDG de pe acest site, foarte explicit pentru cei neinitiati ca mine
http://parisbytrain....ain-photo-tour/
In legatura cu durata "calatoriei" prin CDG am sunat pana la urma la Air France si mi-au spus ca un calator experimentat face 30 de minute de la scara avionului la RER ( cu tot ce presupune asta) si ca noua n-ar trebui sa ne ia mai mult de 1 ora.

#16
cipone

cipone

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 717
  • Înscris: 28.10.2003
Va rog sa ma ajutati si pe mine cu o informatie. La intoarcere din Cuba am o escala de 5 ore pe CDG. In perioada aceasta ce pot vedea/vizita in Paris? Multumesc.

#17
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,522
  • Înscris: 14.04.2008
ile de la cite, coborare din rer la s.- michel-notre-dame. eu mi-as incerca mai intai norocul la sainte chapelle daca n-ar fi aglomerat (de regula e coada, iar intrarea se plateste) , apoi notre-dame si s-ar putea chiar sa fie timp de-o inghetata la berthillon (iar, daca nu e aglomerat) sau de-o cafea si un sandvici (e o boulangerie super pe saint-louis).

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate