Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 

Titanic Beach Spa & Aqua Park 5*

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
codrud

codrud

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 03.04.2008
Am fost cazat la acest hotel timp de 2 saptamani intre 7 si 21 Septembrie 2010. Ratingul pe care il acord este  "conform asteptarilor"

Biletele le-am cumparat prin agentia Perfect Tour dar tour-operatorul se numeste Kartagoo.
Am plecat din Bucuresti conform orarului si dupa 3 ore de zbor am ajuns la Hurgada. La coborare m-a luat de nas o caldura de 40 de grade. Transferul la hotel a fost ok cu ghidul Arpad care ne-a explicat cum stau lucrurile pe acolo si cam cat se da spaga. Cuvantul asta e la ordinea zilei peste tot in Egipt (pot sa spui ca din punctul asta de vedere romanii sunt civilizati). Am ajuns rapid la hotel - cam 20 de minute a durat transferu si acolo am luat camera. Ne-a dus unu bagaju si am dat spaga 1 dolar. Pentru camera am dat spaga 10 dolari. Am dat spaga ca asa se da nu ca am fi primit ceva avantaje sau ceva in plus.

Camera - decenta , spatioasa , curatenie la un nivel moderat. Am avut noroc sa nu functioneze seifu. La altii nu a functionat aerul conditionat sau ventilatia la baie. Alt dolar spaga pentru repararea seifului. Curatenie se face teoretic in fiecare z. Practic veneau si faceau doar patul. Am dat odata spaga 1 dolar ca sa imi dea cu mopu prin camera si prin baie. Din cand in cand se infunda scurgerea la baie. Tv cu canale misto - recomand Dubai 2 sau MBC. De la noi era doar canalul TVRi

spalatul pe dinti a fost o provocare - recomandare de la agentie sa nu ne spalam pe dinti cu apa de la robinet. Ne-am spalat doar cu apa imbuteliata. Recunosc ca asa am scapat de "blestemul faraonilor"

Restaurante - 3 la aleger: Jack, Cal si Rose. Noi am mancat la Rose in cea mai mare parte(era cel mai mare). Era si vreo 4 restaurante " a la carte" - aceeasi mancare ca si la restaurantele "all inclusive" doar ca ti-o aducea cineva la masa. Noi am fost la 2 (au fost gratuite -incluse in pretul cazarii) chinizez si pescaresc. Daca la pescaresc a fost cat de cat mancare interesanta, la chinezesc a fost o porcarie
mancare - destul de multe optiuni de a alege dar din pacate in feicare z aceleasi (eu le-am incercat pe toate in primele 4 zile). In ultima z nu am reusit sa mai beau nici sprite-ul local. Mi se acrise de ele

Hotel si plaja - hotelul este imens si are multe corpuri de cladiri inclusiv "water house". Piscina este uriasa si are inclusiv bar la piscina.
Plaja este cu nisip si este dotata cu bar. Plin de rusi care beau vodka cu sprite sau bere. Din pacate nu este apa la plaja dimineata din cauza mareei iar dupa-masa nu se poate inota pentru ca e apa mica. Singurul loc in care se poate inota si face snorkeling este pontonul.
distractie: aqua park care are ceva optiuni dar nimic spectaculos; seara e mini disco si night show la amfiteatru . La piscina e un program de "slagare" pana pe la 11

Excursiile: Cairo - plecare la 12 AM ; intoarcere la ora 22 . Obositoare. Se viziteaza : piramidele, sfinxu, parfumerie muzeul de egiptologie si se mananca la un restaurant pe malul nilului(90 de dolari)

Luxor - maratonul caldurii : plecare la 6 AM - intoarecere la 21. se viziteaza : valea regilor, templul reginei Hatchepsut, atelier de alabastru, colosii lui Memnon,mancare la o cantina pe malul nilului, templul din Karnak si atelier de papirus(90 de dolari)

Discovery Safari - am mers cu jeep-ul prin desert pana la un sat de bediuni( sau mai degraba spus o imitatie de sat de bediuni). Ne-am plimbat cu camila 50 de metrii iar unii au lesinat de cald pe acolo. Eu am fost inspirat si am baut multa apa si n-am avut probleme. Am vizitat si farmacia satului de unde am luat la supra pret niste alifii care nu prea isi fac efectul. Dupa aia ne-am dat cu spider cars si cu atv-urile.  Acolo a cam iesit circ si ne-am ofiticat ca nu ne-au lasat aia sa ne facem de cap. Seara am vazut un spectacol cu niste gay care s-au invartit 15 minute si n-au ametit.

Snorkeling la Giftun - nu recomand sa mergeti cu Kartago - mai bine alegeti Diving Center de la hotel si mergeti la juma de pret

Cam astea sunt impresiile mele din Egipt. Consider ca excursia s-a meritat pentru excursiile la priamide si la valea regilor pe care le-am facut dar nu m-as mai duce a doua oara. Tara e mizerabila si oamenii sunt niste putori (mult mai rau decat in Romania)

p.s la intoarcere ne-au sculat la ora 2 AM si am ajuns in Bucuresti pe la ora 11:45 AM. Avionul a zburat Hurgada - Cluj - Bucuresti

Edited by codrud, 23 September 2010 - 10:35.


#2
bucsatul

bucsatul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 27.02.2007
Vin cu cateva completari la postul anterior pentru Titanic Beach & Aqua Park. Am fost si eu in aceeasi perioada la acelasi hotel.
Atentie! Sunt trei Titanicuri in zona: Titanic Beach, Titanic Beach & Aqua Park si Titanic Palace. Primul e cel mai nasol nefiind direct la plaja ci peste drum. Si-ti vine sa plangi cand trece autocaul prin dreptul lui. Al doilea e cel la care m-am cazat si eu (are Aqua Park), iar cel de-al treilea e chiar langa al doilea si se pare ca e cel mai nou si cel mai interesant (nu stiu daca e deja deschis sau nu).

Cuvintele care descriu cel mai bine Egiptul ar fi: negociere, bacsis, zapuseala, diaree si multe multe monumente.

Neogcierea incepe chiar din tara unde te mai poti "ciorapi" cu agentia de turism. Noi am fost un grup mai mare de 14 persoane si facand un early booking am mai redus pretul cu vreo 5%. In Egipt negociezi cam tot ceea ce se vinde. Iar un pret bun este daca scoti la 30% din cat cere egipteanul. Daca ajungi la 50% e oricum bine. Nu va recomand sa cumparati nimic din magazinele la care opriti cu agentia in diversele excursii (farmacie beduina, alabastru, parfumuri, papirus, etc). Veti plati comisionul touroperatorului, al agentiei partenere, al ghidului roman, al ghidului egiptean, al soferului, etc. Gasiti aceleasi produse la jumatate de pret in magazinele specializate din hotel, din fata hotelului sau din Hurghada.

Bacsisul e prezent peste tot. In schimbul sau nu obtii nimic in plus decat serviciul care l-ai platit deja (camera decenta, repararea unui seif, curatenie in camera).

Bacsis dat la: receptioner (10 USD de camera si o sa ai nevoie de el pe parcursul sederii asa ca fati-l prieten bun, retine-i numele si cauta-l mereu pe el), cel care-ti cara bagajele la sosire si-ti prezinta camera (1 USD), camerist (femeile egiptene nu lucreaza) sau cum se spune la Metro "agent de curatenie" alti 5 USD (e cel care-ti face curat mereu si-ti reumple minibarul asa ca nu-l uitati), reparat seiful sau ventilatorul baie alti 5 USD si bacsisurile standard la unii chelneri care-ti fac vreo favoare in plus (la cererea ta). Pana si la aeroport, la plecare, e unul care-ti pune bagajul pe banda rulanta (care nu functioneaza) si-ti intinde mana parca vrea sa dai mana cu el si vezi ca are bani in palma. Cotizezi si acolo...

Am dat la mici "atentii" exact ca Al Bundy in genericul de inceput cand intinde cate un dolar fiecaruia care-i bate pe umar. Asta e tara. Mai bine sacrifici 100 lei din bugetul de concediu ca sa stai linistit (nu ca sa stai mai bine) si sa nu-ti faci nervi pentru diverse probleme.


Caldura este destul de mare dar suportabila. Mai sufla usor si vantul si face totul mai suportabil. Caldura, in schimb, combinata cu alimentatia sigur te tine pe wc macar una sau doua zile, iar combinata cu aerul conditionat prezent peste tot (camera de hotel, restaurant, autocar, muzeu) iti da niste dureri de cap deranjante.

Bagajul trebuie sa contina strict haine lejere (o gramada de tricouri, pantaloni scurti, lenjerie de schimb, slapi comozi, palarii de soare, baticuri, ochelari de soare). Nu aveti nevoie de nici o bluza cu maneca lunga sau pantaloni cu exceptia celor pe care le purtati cand plecati din Romania (ploua foarte rar in Egipt - odata la 5 ani si temperatura nu coboara nici noaptea sub 25 grade - exceptie ianuarie cand este mai racoare).

Cumparati doar USD (mai utilizat decat Euro), cat mai marunt posibil (de 1 si de 5 ar fi perfect), iar la hotel gasiti bancomate automate care va schimba in lire egiptene la un curs bun. E de preferat sa platiti totul in lire egiptene ca sa nu pierdeti la rotunjiri de curs.

Hotelul acceptabil, usor "uzat" dar intretinut. Cum a descris si colegul meu: conform asteptarilor. Pentru 670 Euro/persoana pt 14 zile nu poti cere perfectiunea. Curatenie s-a facut in camera, minibarul reumplut in fiecare zi (gratuit), seiful reparat dupa cateva "insistente", ventilatorul la baie inlocuit dupa "alte insistente" dar tot n-a functionat. In rest, tamplaria din lemn usor tocita, feroneria de la dus cu usoare urme de rugina, dar nimic sa-ti strice concediul.
Camerele au doua paturi desi am cerut din tara paturi matrimoniale. Am fost 5 perechi care am primit camere cu doua paturi si doua persoane singure care au primit 2 camere cu pat matrimonial (sa te crucesti, nu alta). Poti uni, in schimb, paturile si iese unul "matrimonial" desi incap 2 persoane si in patul single.
Hotelul e pe plaja desi camerele au vedere spre piscina (e frumos oricum). Poti sa stai la piscina pe sezlong sau pe plaja la umbrelute. Marea ajunge pana la genunchi cam 2-300 de metri iar, de doua ori pe zi, apa se retrage pe toata aceasta lungime si ramane doar roca si corali. Dar exista ponton pe care mergi linistit pana dai de apa adanca si faci snorkeling la greu (una din cele mai frumoase experiente ale Egiptului).

Monumente ai ce vedea. Recomand "cu caldura" Cairo si Luxorul. Excursii obositoare dar merita sa fie facute odata in viata. Macar te lamuresti daca extraterestrii au construit piramidele sau nu.

Nu plecati in Egipt pentru doar 7 zile. E mult prea obositor daca vreti sa faceti si excursiile optionale. Va intoarceti mai obositi decat ati pleacat. Daca aveti posibilitatea, 14 zile este ideal.

Pentru celelate excursii optionale: safari, snorkeling, diving incercati inainte la centrele specializate din hotel sau de pe plaja. Au preturi mai bune decat agentia si s-ar putea sa vedeti lucruri mai interesante. Excursiile organizate de agentie au o latura comerciala prea puternica (stai 35 de minute sa vezi Sfinxul dar te tin 60 de minute la magazinul de parfumuri sa cumperi ceva).

In rest afara de statiunile relativ curate (inchise pentru egiptenii de rand) tara este in lumea a treia. Cred ca beduinii din desert traiesc mai bine decat 15 mil de oameni in Cairo.

Este totusi o experienta care nu trebuie ratata. Nu-mi pare rau pentru nici un ban cheltuit in excursie, daca n-as fi fost niciodata m-as duce cu siguranta, in schimb a doua oara sigur nu.

Edited by bucsatul, 23 September 2010 - 11:36.


#3
vivevy

vivevy

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 06.01.2010
Tocmai am venit de la acest Hotel !E super.... are plaja cu nisip ,ceea ce in Sharm nu am gasit ,inca ,are un aqua park super dotat cu colace si saltelulte,are un ponton personal lung si direct de aici se poate lua vaporasul si merge la snorkeling sau scufundari la un pret fara concurenta !Are acum inclus doar un a la carte ,am ales Tarboush si a fost cam ciudat ,mai bine mergem la resturantul normal !Cum se spune si mai sus hotelul are 3 restaurante dar nu se precizeaza ca se pot folosi si alte 2 de la Titanic Palace care arta mult peste cele de aici !Deci bine de precizat este ca gasim gratar pe jar  pe plaja dupa ora 12 si in fiecare seara avem gratar pe jar ! Mancarea este diversificata si sanatoasa daca alegi ce trebuie!DEci ai la dispozitie mancare 24 ore la fel si bautura !Chiar este royal all incusiv !

#4
judas

judas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,829
  • Înscris: 04.02.2008

View Postvivevy, on 24th April 2011, 17:28, said:

Tocmai am venit de la acest Hotel !E super.... are plaja cu nisip ,ceea ce in Sharm nu am gasit ,inca ,are un aqua park super dotat cu colace si saltelulte,are un ponton personal lung si direct de aici se poate lua vaporasul si merge la snorkeling sau scufundari la un pret fara concurenta !Are acum inclus doar un a la carte ,am ales Tarboush si a fost cam ciudat ,mai bine mergem la resturantul normal !Cum se spune si mai sus hotelul are 3 restaurante dar nu se precizeaza ca se pot folosi si alte 2 de la Titanic Palace care arta mult peste cele de aici !Deci bine de precizat este ca gasim gratar pe jar  pe plaja dupa ora 12 si in fiecare seara avem gratar pe jar ! Mancarea este diversificata si sanatoasa daca alegi ce trebuie!DEci ai la dispozitie mancare 24 ore la fel si bautura !Chiar este royal all incusiv !

Cateva intrebari daca se poate...

Cat ai platit pentru sejur/nr. persoane/tip camera ??
Asta este perioada in care am inteles ca bate vantul de 50 de zile "khamsin". Este suparator ??
Este adevarat ca pentru a ajunge in apa mai adanca trebuie sa mergi cateva sute de metrii ??
Cate grade erau in perioada aia ??
Excursii optionale ???


Multumiri

Edited by judas, 26 April 2011 - 07:42.


#5
vivevy

vivevy

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 06.01.2010
Se poate ca nu-i nici un secret.
Totul a costat 1687 euro 2 adulti si 2 copii pana in 14 ani. Tip camera? Nu stiu ce sa-ti spun era o camera mare daca aveam loc 2 adulti si 2 copii. Oricum camera e pentru dormit si facut un dus, in rest nu stateam deloc in ea.
Primele 2 zile n-a batut nici un vant, marea ziceai ca e lac, nici un val. Dupa 2 zile a inceput vantul, mai suparator pe mare si mai putin pe uscat. In ultimele 2 zile a mai scazut in intensitate, oricum nu era deranjant.
Temperatura exterioara 28-30 grade, la soare 34-38 si intr-o zi chiar si 40 iar apa 23 grade.
Pentru a ajunge la apa adanca este un ponton construit din beton pe care poate merge si o masina. Deci nu trebuie sa mergi pe jos prin apa decat daca vrei. Oricum pe la 11-12 mareea facea sa dispara apa pana aproape de capatul pontonului, estimez un aproximativ 1,5m.
De excursiile optionale nu stiu nimic pentru ca n-am facut. Divingul e un pic mai ieftin fata de anul trecut.

Cu placere!

#6
razvanait99

razvanait99

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,399
  • Înscris: 08.08.2008

View Postvivevy, on 24th April 2011, 17:28, said:

Tocmai am venit de la acest Hotel !E super.... are plaja cu nisip ,ceea ce in Sharm nu am gasit ,inca ,are un aqua park super dotat cu colace si saltelulte,are un ponton personal lung si direct de aici se poate lua vaporasul si merge la snorkeling sau scufundari la un pret fara concurenta !Are acum inclus doar un a la carte ,am ales Tarboush si a fost cam ciudat ,mai bine mergem la resturantul normal !Cum se spune si mai sus hotelul are 3 restaurante dar nu se precizeaza ca se pot folosi si alte 2 de la Titanic Palace care arta mult peste cele de aici !Deci bine de precizat este ca gasim gratar pe jar  pe plaja dupa ora 12 si in fiecare seara avem gratar pe jar ! Mancarea este diversificata si sanatoasa daca alegi ce trebuie!DEci ai la dispozitie mancare 24 ore la fel si bautura !Chiar este royal all incusiv !

Exista hotel cu plaja cu nisip si in Sharm - vezi postul si pozele mele de la Tiran Sharm!
Zici ca de-abia te-ai intors?
Cum era charterul cu care ai fost? Gol?
Excursiile cat mai costa? Sunt curios cat 30-40% au mai pus la pret fata de anul trecut.

Edited by razvanait99, 26 April 2011 - 19:25.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate