Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Topic pentru discuţii generale. Solicit UN MIC SFAT...

- - - - -
  • Please log in to reply
315 replies to this topic

#55
blimpyway

blimpyway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,954
  • Înscris: 03.11.2005
E vorba despre capacitatea de invatare a copiilor intr-un sistem liber nerestrictiv, fara profesori, minim de structura organizationala.
Filmul are subtitrare in romana, trebuie ales Romanian dupa click pe  "View subtitles"

Pofta mare: http://www.ted.com/talks/view/id/949

Edited by blimpyway, 06 December 2010 - 02:46.


#56
robyzz

robyzz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 891
  • Înscris: 06.07.2008
Aveti idee daca ii zi libera 24 ianuarie (luni) sau nu ?

#57
urssu123

urssu123

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 19.02.2007
Salutare , am si eu o intrebare  , Am terminat la Spiru in 2008 si nu am dat inca licenta , mai pot da licenta dupa 3 ani ?

#58
rancor

rancor

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 11.07.2009
Salutari,

Am o intrebare, cine stie de vreo cazare prin Cardiff - Uk? Am nevoie de o chirie si trebuie sa imi gasesc una pina la finele acestei saptamini. sint putin sub presiune si inca nu stiu nimic sigur. Poate aveti vreun sfat sau vreo cunostinta care sa aiba ceva de acest gen prin Cardiff.

mersi mult

#59
tuyuq

tuyuq

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 14.04.2009
dupa 6 ani de facultate veterinara, iesi direct cu diploma de doctor- sau mai trebuie urmati cativa ani de practica ?

Edited by Lucian_M, 21 January 2011 - 20:16.
o majuscula...


#60
dergeo

dergeo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 18.01.2009
am o intrebare in legatura cu modulul pedagogic, conteaza pentru media finala sau doar se poate lua si cu 5 si sa primesti creditele?

Edited by Lucian_M, 23 January 2011 - 15:19.


#61
Ph@ntom

Ph@ntom

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 342
  • Înscris: 31.07.2007
N-ar trebui sa conteze la medie pt ca e un curs obtional care conteaza doar la numarul de credite,deci poti sa-l iei lejer cu 5.

Edited by Lucian_M, 31 January 2011 - 21:46.
stres quote


#62
Drag0n_X

Drag0n_X

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,758
  • Înscris: 17.04.2007
Salutare. caut si eu o facultate la care sa ma inscriu. Conditiile ar fii: sa fie in bucuresti, la zi, sa nu fie necesara prezenta 100%, sa nu trebuiasca sa invat ca sa trec linistit la toate materiile. Ce sfaturi imi puteti da?

#63
lost_an

lost_an

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 07.09.2008
Buna :) Sunt studenta la informatica si m-am inscris la sport, dar acum nu mai pot sa ma duc. Pot renunta la el fara sa raman cu restanta?

#64
coronita

coronita

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 206
  • Înscris: 10.01.2011
Eu inca nu sunt studenta,dar doar as dori sa stiu ce se intampla ,de fac studentii asa demonstratii ?

#65
dustcp

dustcp

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 07.10.2010
Am postat mai devreme cam acelasi lucru, dar se pare ca nu prea m-am facut inteles... In ce masura credeti ca, conteaza CENTRUL universitar (de ex: Dreptul la Timisoara sau Iasi sau Bucuresti, deci aceeasi facultate/specializare dar la o alta universitate) pregatirea absolventului in domeniul respectiv si cat influenteaza acest lucru angajatorul?

#66
Shadow_Dust

Shadow_Dust

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 22.01.2011
Imi poate spune cineva unde se desfasoara olimpiada judeteana de matematica, Bacau??
E sambata asta, si nu am idee unde trebuie sa ma duc. [sunt la gimnaziu, clasa a8a]

Multumesc! :*
~~Abigail

#67
robyzz

robyzz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 891
  • Înscris: 06.07.2008
Din moment ce ai trecut la faza judeteana nu ar trebui sa te anunte profesorul?

#68
DarkMan03

DarkMan03

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 06.06.2007
am si eu o intrebare, o problema, o rugaminte...am nevoie de ceva ajutor intelectual din partea voastra :) va rog frumos....

Luam urmatoarea situatia ipotetica: O persoana se inscrie la o facultate, la un curs, la master sau la liceu...(la una dintre ele, toate fiind institutii de stat)
Merg pe exemplul facultatii.
Studentul, in anul cand aplica la facultatea respectiva, sustinerea examenului de licenta se bazeaza pe un anumit tip de examen, exista si posibilitatea ca multi studenti sa fi dat la respectiva facultate bazandu-se ca pot promova acel tip de examen.
Problema e ca inainte de examen cu un an...se schimba modalitatea de examinare.
Care sunt caile de atac ale studentului? macar la nivel principial daca nu legal.

O lege nu poate fi aprobata retroactiv, cu ce e diferita situatia asta? presupun ca intelegeti ideea...
Ca si un credit bancar, il iau stiind ca dobanda e de 4% pe urmatorii 10 ani, cum poate cineva sa imi schimbe dobanda 2 ani mai tarziu? doar ca in cazu' respectiv ar fi semnate ceva acte.
Multumesc anticipat... :)

ps: as aprecia ceva pareri serioase...
si nu e nevoie de glume proaste :)

#69
ThunderSS

ThunderSS

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,102
  • Înscris: 27.09.2007

View Postdustcp, on 7th March 2011, 23:02, said:

Am postat mai devreme cam acelasi lucru, dar se pare ca nu prea m-am facut inteles... In ce masura credeti ca, conteaza CENTRUL universitar (de ex: Dreptul la Timisoara sau Iasi sau Bucuresti, deci aceeasi facultate/specializare dar la o alta universitate) pregatirea absolventului in domeniul respectiv si cat influenteaza acest lucru angajatorul?

Destul de putin, totusi programa poate sa difere. In general la angajare se sustine si un interviu de evaluare a cunostintelor tehnice (cel putin in domeniul informaticii) sau se poate echivala respectivul interviu cu diverse diplome suplimentare (certificari .NET de la microsoft, certificari Java de la Oracle etc.). Dar nu cred ca sunt multi angajatori care sa considere universitatea ca si criteriu de departajare.

Edit: Am dat exemple din IT dar cel mai probabil este asemanator oriunde.

Edited by ThunderSS, 18 March 2011 - 19:20.


#70
paul15

paul15

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 18.09.2007
Este cumva o lege specifica care spune ca facultatile au voie sa dea examenul de admitere doar din programa de bac?

vreau sa dau examenul de admitere la fizica, dar cartea de admitere este facuta pe programa din 2003 care e cu mult mai multa decat cea de azi...

Multumesc!

#71
dergeo

dergeo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 18.01.2009
se poate folosi in acelasi text si notarea cu note de subsol si cea inserata direct in text si cu ani (nu mai stiu exact cum se cheama)?

Edited by Lucian_M, 27 March 2011 - 13:40.
ceva majuscule?


#72
StiffyMeister

StiffyMeister

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 10.03.2011
Am vreo sansa sa fiu angajat undeva in timpul facultatii?
Ce facultate imi recomandati intre Universitatea de Vest si Politehnica Timisoara?
Este o facultate stressanta?
Cate ore pe zi vor reprezenta cursurile?
Cat este salariul de inceput al unui programator si la cat ajunge in timp?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate