Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?
 Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...

Teii din fața casei

E-Mail in serie prin Excel si Out...
 

Topic pentru discuţii generale. Solicit UN MIC SFAT...

- - - - -
  • Please log in to reply
315 replies to this topic

#271
sftpdt

sftpdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,649
  • Înscris: 29.08.2013
Universitatea Oradea-Facultatea de Arte Vizuale

Attached File  Universitatea_Oradea-Facultatea_de_Arte_Vizuale.jpg   424.98K   56 downloads


Pe bune, cocina aia chiar e facultate? Posted Image

Edited by sftpdt, 05 December 2013 - 18:58.


#272
anz

anz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 590
  • Înscris: 16.02.2013
Salut.
Sunt un student la informatica si am terminat anul acesta masterul in informatica la UBB Cluj-Napoca.
Pentru lucrarea mea de dizertatie am creat un site web destinat informatiei culturale si, ca tot omul, doresc, daca se poate, doresc sa scot .niste bani dupa munca mea, care nu a fost mai putina de un an de zile incheiat la acest site.
Site-ul este unul foarte vast, are 20 de pagini, dupa cum am zis, despre informatie culturala (teatru, opera, cinema, sport etc...)
Ca sa va va faceti si voi o idee despre cum arata si se prezinta site-ul meu aici este pagina lui despre fotbal de club:
http://rapidshare.co...8BFA99FE6DB53CC
Aceasta este doar una din cele 20 de pagini ale site-ului meu si puteti sa va dati seama de ce tehnologii am folosit, cred ca este evident AJAX-ul, Javascript-ul si elementele de Flash.
As dori sa stiu unde as putea vinde acest proiect al meu? Sau are cineva nevoie de un asa proiect vast care, dupa parerea mea, poate fi folosit pe post de lucrare de licenta sau dizertatie la o facultate de informatica sau calculatoare, dar nu numai.
Site-ul este doar un proiect, nu l-am pus pe Internet si nici nu o voi face deoarece, dupa cum am zis, scopul meu este sa scot bani dupa el deoarece am muncit foarte mult la el, un an de zile incheiat.
Daca cineva are nevoie de un asemenea proiect il rog sa-mi scrie.
In cazul in care nu am pus anuntul meu in locul potrivit imi cer scuze, si rog sa m-i se spuna unde este rubrica potrivita unde pot sa pun anuntul meu.
Merci anticipat.
Andrei

#273
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,787
  • Înscris: 25.06.2007

View Postsftpdt, on 05 decembrie 2013 - 18:45, said:

Pe bune, cocina aia chiar e facultate? Posted Image
Arata intr-adevar rau, e vorba de o cladire medievala din incinta cetatii.
Renovarea Cetatii Oradea a fost inceputa, insa merge lent din cauza fondurilor insuficiente...

#274
diana-dima

diana-dima

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 18.12.2013
Stiu ca sar din limita voastra de varsta, insa copilul meu se pregateste se plece la facultate in Anglia. A fost admis, cu conditia ca bac-ul sa fie peste 8.50. Stie cineva care sunt costurile medii de intretinere acolo?
Multumesc

#275
SkatMD

SkatMD

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 07.08.2011
Salut! Eu sunt in a 10a la Stiinte ale naturii dar nu imi plac deloc biologia, chimia, fizica, matematica deci e exclus sa ma duc la Medicina, Farmacie, Info etc. Ma gandesc sa ma transfer la Filologie fiindca ma pricep foarte bine la romana , engleza si geografie deci mi-ar veni ca o manusa. Faza e ca nu prea am idee la ce facultate m-as putea duce, dar sa nu mor de foame dupa ce o termin.

La FEAA, Marketing e nevoie de multa matematica? M-ar tenta aici dar nu stiu daca fac fata.

Edited by SkatMD, 25 May 2014 - 12:46.


#276
the_northpole

the_northpole

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,797
  • Înscris: 10.01.2010
Am si eu o întrebare. Pe diploma de licență scrie ca este la zi sau ID?

#277
HighHopes

HighHopes

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 508
  • Înscris: 03.06.2013
Da. Adica asa ar trebui, dar cred ca depinde de facultate. La drept, de exemplu, scrie.

#278
SuPY

SuPY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,492
  • Înscris: 19.09.2006
@MarianG: De ce crezi ca poti avea rezultate decente la facultate si, in acelasi timp, sa inveti si lucruri care te intereseaza pe tine, diferite de ceea ce se preda la facultate? Intreb din perspectiva timpului disponibil.

Edited by SuPY, 30 July 2014 - 22:21.


#279
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,383
  • Înscris: 10.08.2005
Pentru ca ai ales o facultate la care sa inveti lucruri care te inteseaza, care te atrag.
Astfel este destul de usor sa le combini incat sa nu simti o presiune prea mare.
Pentru ca in timpul liber inveti pentru a completa ca nu-ti ofera maculatorul.

Asta cu 'perspectiva timpului disponibil' este destul de complicat, daca ai 'un job' este al naibi de greu sa-ti faci timp pentru tine.

#280
SuPY

SuPY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,492
  • Înscris: 19.09.2006
@MarianG: Una e pasiunea si alta e timpul fizic disponibil! Deci in timpul liber tot inveti? Cu reteta asta, in scurt timp ajungi in spital!

In cazul in care jobul tau nu-ti mai lasa timp pentru tine, eu zic sa-l schimbi cu altul!

Edited by SuPY, 30 July 2014 - 22:57.


#281
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,383
  • Înscris: 10.08.2005
Pai ori inveti ori pierzi timpul pe bancile facultatii dupa fustele fetelor?

#282
SuPY

SuPY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,492
  • Înscris: 19.09.2006

View PostMarianG, on 30 iulie 2014 - 22:59, said:

Pai ori inveti ori pierzi timpul pe bancile facultatii dupa fustele fetelor?
Acum ai dat-o in extrema cealalta... Intr-o zi, vreau sa am timp sa ma duc si la ore, sa si invat, sa si fac ceva pentru mine (sa ma plimb, sa fac sport etc.). Altfel, nu e sanatos nici fizic.

#283
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,383
  • Înscris: 10.08.2005
Intr-o singura zi nu le poti face pe toate.

de aia ti-am spus, nu te LIMITA la ce-ti ofera maculatorul
iti cauti cursuri audio despre un subiect - sau te inregistrezi citind cursul, play si alergi pe splai.

P.S. tu pentru cine inveti?

Edited by MarianG, 30 July 2014 - 23:08.


#284
SuPY

SuPY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,492
  • Înscris: 19.09.2006

View PostMarianG, on 30 iulie 2014 - 23:05, said:

Intr-o singura zi nu le poti face pe toate.
Exact! In sfarsit cadem de acord... Tu erai ala care zicea sa mai inveti si altceva, pe langa facultate! :D

View PostMarianG, on 30 iulie 2014 - 23:05, said:

de aia ti-am spus, nu te LIMITA la ce-ti ofera maculatorul
iti cauti cursuri audio despre un subiect - sau te inregistrezi citind cursul, play si alergi pe splai.
Daca faci asa cum zici, nu cred ca iti va iesi bine niciuna. Cel putin invatatul, sigur nu iti va iesi... Acum depinde si de facultate/materie...

View PostMarianG, on 30 iulie 2014 - 23:05, said:

P.S. tu pentru cine inveti?
Sigur ca pentru mine, dar facultatea este o perioada a vietii. Daca faceam asa cum zici din gimnaziu, sigur ramaneam repetent! Asa si la facultate!

#285
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,383
  • Înscris: 10.08.2005
Eu n-am auzit pe nimeni sa caute carti la bilioreca si sa ramana repetent.

Eu pe aria de programming am oboosit sa vad mici genii care spun 'pai nu ne-a invatat nimeni', 'n-am auzit de asa ceva', 'profu' inca nu ne-a aratat' etc

#286
SuPY

SuPY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,492
  • Înscris: 19.09.2006

View PostMarianG, on 31 iulie 2014 - 06:38, said:

Eu n-am auzit pe nimeni sa caute carti la bilioreca si sa ramana repetent.
Tocmai asta zic. Pentru unul care ia carti de la biblioteca, nu mai are timp sa invete suplimentar... Daca esti superficial in facultate, da, ai timp...

View PostMarianG, on 31 iulie 2014 - 06:38, said:

Eu pe aria de programming am oboosit sa vad mici genii care spun 'pai nu ne-a invatat nimeni', 'n-am auzit de asa ceva', 'profu' inca nu ne-a aratat' etc
Eu nu i-am vazut pe aceia, dar consider ca aveau dreptate. Acesta este chiar scopul oricarei institutii de invatamant si al oricarui profesor. De exemplu, intr-o situatie in care doar 10 studenti din 100 promoveaza o materie, e clar ca acel profesor are o problema. Nu ma refer neaparat la faptul ca nu preda cursurile sau nu ofera explicatii bune ori suficiente, ci poate nu are autoritate sau nu stie sa se faca placut studentilor. Si asta intra in fisa postului de profesor! Nu oricine poate fi profesor. Nu e suficient sa cunosti materia. Nu e ca la sapat santuri! In fine, deja ma indepartez de la discutia initiala... Vroiam doar sa subliniez rolul profesorului si al facultatii privitor la citatele tale din alti utilizatori ai forumului. Cand un profesor vine cu un curs vechi de 10 ani, e clar ca are o problema...

#287
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,383
  • Înscris: 10.08.2005
Programa vine de la minister nu de la profesor

#288
SuPY

SuPY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,492
  • Înscris: 19.09.2006

View PostMarianG, on 31 iulie 2014 - 11:55, said:

Programa vine de la minister nu de la profesor
Mai citeste o data postarea mea, imi este clar ca nu ai inteles-o. Daca este nevoie, cere-mi si reformulez!

LE: Iata ca unii imi dau dreptate:

View Postadrian93, on 31 iulie 2014 - 11:32, said:

Fiind la facultate, pot să confirm ce a spus Supy: nu am timp (fizic) să învăț ceva extra-curricular sau să fac vreun ”proiect” neuniversitar. Doar în vacanțe (mai mult în cea de vară) mai găsesc timp pentru așa ceva.

Edited by SuPY, 31 July 2014 - 12:05.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate