Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 

vreau caine de paza si protectie

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
253 replies to this topic

#217
razvanvladd

razvanvladd

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 168
  • Înscris: 20.08.2010
Pai nu am de unde sa cumpar lup sau hiena:))

#218
miromulus

miromulus

    c'mon inner peace...!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,613
  • Înscris: 25.01.2006
Mi-am amintit o chestie (si nu, nu e banc). Acum vreo doua luni se plangea pe facebook o cunostinta ca i-au furat pitbull-ul din curte. Iar din poze, era fix ala care ar trebui sa intimideze hotii.

#219
razvanvladd

razvanvladd

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 168
  • Înscris: 20.08.2010
Acum pana la urma cainele îl pui acolo sa fie mare si fioros si sa intimideze hotii.pentru cei mai experţi se afla sistem calumea de alarma

#220
miromulus

miromulus

    c'mon inner peace...!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,613
  • Înscris: 25.01.2006
evident. Si asta e o noua varianta de caine: de intimidare. De ce nu ai zis ca vrei din asta si nu de paza?   :coolspeak:

#221
Cortex187

Cortex187

    Imaginatia te va duce oriunde!

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,433
  • Înscris: 17.08.2008

 razvanvladd, on 24th October 2010, 19:53, said:

Pai nu am de unde sa cumpar lup sau hiena:))

Cumpara lup cehoslovac (combinatie de ciobanesc german si lupi din muntii fostei Cehoslovacii)
Sunt folositi de graniceri.
[ http://www.caini-pisici.com/mare/mare_5428229d3a02b0d17ad4411f15e0cb2e.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


 miromulus, on 25th October 2010, 01:36, said:

Mi-am amintit o chestie (si nu, nu e banc). Acum vreo doua luni se plangea pe facebook o cunostinta ca i-au furat pitbull-ul din curte. Iar din poze, era fix ala care ar trebui sa intimideze hotii.

depinde si cum il dresezi.
Daca il dresezi sa fie sociabil cu stranii e posibil sa ti-l fure.
Sau poate ca hotii au folosit tranchilizante.

 razvanvladd, on 20th September 2010, 20:05, said:

buna.eu sunt razvan......eu vreau un caine de paza si protectie pentru o curte cam de 1500 mp.....si nu stiu ce rasa sa aleg....ma intereseaza sa fie un caine care sa fie capabil sa apere curtea in caz  ca intra cineva strain...sa fie bland si prietenos si bieninteles loial cu familia ..ceva sfaturi?indicatii?

Cam dificil sa fie si caine de paza si protectie si sa fie si bland si prietenos :deadtongue:
Nu conteaza foarte mult rasa, conteaza cum il dresezi.

Ti-am recomandat mai inainte Lupul Cehoslovac.
Rasa este obtinuta din incrucisarea Ciobanescului german cu lup carpatin.

Temperament: este un caine activ, plin de energie, docil si foarte loial stapanului sau, poseda rapiditate in reactii si este curajos. Este un caine pentru intreaga familie, adaptabil, fiind astfel apt sa traiasca alaturi de alte animale. Necesita insa un dresaj riguros, insistand pe partea de socializare si inlaturarea instinctelor de vanatoare.Nu este recomandata izolarea exemplarelor in perioada de crestere. Este un excelent caine de paza si protectie. Nu ataca fara a fi provocat si ramane foarte distant si suspicios fata de straini.

Problema e ca se gasesc cam greu.

Alte rase de paza si protectie; Doberman, Rotweiller, Boxer, Amstaff, Cano Corso, Pitbull, Bull Terrier si lista e lunga.


 razvanvladd, on 25th October 2010, 09:12, said:

Acum pana la urma cainele îl pui acolo sa fie mare si fioros si sa intimideze hotii.pentru cei mai experţi se afla sistem calumea de alarma

Daca vrei caine de intimidare cee mai potrivite rase ar fi Dobermanul sau Dogul german


Alta recomandare: Dog argentinian
[ http://www.cateidecalitate.ro/poze/1r_4bb7644748c39.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Cortex187, 25 October 2010 - 11:57.


#222
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006

 Cortex187, on 25th October 2010, 12:51, said:

...
Cam dificil sa fie si caine de paza si protectie si sa fie si bland si prietenos :deadtongue:
...
Dificil nu înseamnă imposibil, cum îi crești, asa-i ai.
Am Dobermani de vreo 20 de ani (cu ceva pauze) și sunt încântat de cat de multe ar face cațeii pentru a-mi fi pe plac.
Nu pot vorbi despre alte rase din experiență, însă pot spune despre Dobermann că suportă cu stoicism (și cu plăcere aș putea spune, după cum mișcă codița) o mânuță de bebe până-n gat, și peste zece secunde să-l vezi gata de atac, cu ochii injectați și coada teapană, atunci când apare mișcare unde știe că nu-i voie sa fie...
Din păcate nu sunt câini care să crească singuri, trebuie sa te ocupi de ei ca și de copii; iți vor răspunde cu exact aceeași moneda pe care le-o oferi.

Attached File  TM.jpg   311.4K   37 downloads

#223
razvanvladd

razvanvladd

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 168
  • Înscris: 20.08.2010

 Cortex187, on 25th October 2010, 12:51, said:

Cumpara lup cehoslovac (combinatie de ciobanesc german si lupi din muntii fostei Cehoslovacii)
Sunt folositi de graniceri.
[ http://www.caini-pisici.com/mare/mare_5428229d3a02b0d17ad4411f15e0cb2e.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]




depinde si cum il dresezi.
Daca il dresezi sa fie sociabil cu stranii e posibil sa ti-l fure.
Sau poate ca hotii au folosit tranchilizante.



Cam dificil sa fie si caine de paza si protectie si sa fie si bland si prietenos :deadtongue:
Nu conteaza foarte mult rasa, conteaza cum il dresezi.

Ti-am recomandat mai inainte Lupul Cehoslovac.
Rasa este obtinuta din incrucisarea Ciobanescului german cu lup carpatin.

Temperament: este un caine activ, plin de energie, docil si foarte loial stapanului sau, poseda rapiditate in reactii si este curajos. Este un caine pentru intreaga familie, adaptabil, fiind astfel apt sa traiasca alaturi de alte animale. Necesita insa un dresaj riguros, insistand pe partea de socializare si inlaturarea instinctelor de vanatoare.Nu este recomandata izolarea exemplarelor in perioada de crestere. Este un excelent caine de paza si protectie. Nu ataca fara a fi provocat si ramane foarte distant si suspicios fata de straini.

Problema e ca se gasesc cam greu.

Alte rase de paza si protectie; Doberman, Rotweiller, Boxer, Amstaff, Cano Corso, Pitbull, Bull Terrier si lista e lunga.




Daca vrei caine de intimidare cee mai potrivite rase ar fi Dobermanul sau Dogul german


Alta recomandare: Dog argentinian
[ http://www.cateidecalitate.ro/poze/1r_4bb7644748c39.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
lupul cehoslovac este si frumos si pare super bun de paza si protectie desi trebuie sa vorbesc si cu tata despre el.despre el nu stiu foarte multe si de aceea trebuie sa ma informez.
doberman: nu imi place gatul.
dog german:nu m-am gandit la el , ma voi informa
rottweiller:trebuie o personalitate puternica,experienta si este foarte gelos
boxer:nu rezista la frig
amstaff:el era momentan castigatorul:D
cane corso:foarte mare, am auzit ca are unele atitudini sa vrea sa devina lider ca si rott
pitbull:e un amstaff un pic mai urat(parerea mea)
bull terier:zici ca e robot:))

si eu am vrut sa zic ca sa fie bland si prietenos cu cei din familie

#224
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,492
  • Înscris: 15.09.2010

 razvanvladd, on 25th October 2010, 17:51, said:

lupul cehoslovac este si frumos si pare super bun de paza si protectie desi trebuie sa vorbesc si cu tata despre el.despre el nu stiu foarte multe si de aceea trebuie sa ma informez.
doberman: nu imi place gatul.
dog german:nu m-am gandit la el , ma voi informa
rottweiller:trebuie o personalitate puternica,experienta si este foarte gelos
boxer:nu rezista la frig
amstaff:el era momentan castigatorul:D
cane corso:foarte mare, am auzit ca are unele atitudini sa vrea sa devina lider ca si rott
pitbull:e un amstaff un pic mai urat(parerea mea)
bull terier:zici ca e robot:))

si eu am vrut sa zic ca sa fie bland si prietenos cu cei din familie
Completez si eu si anume bullterrierul nu va face paza iar dog german a avut verisoara mea - doi. In timp ce ei dormeau bustean cu burta in sus prin casa, hotii i-au devalizat garajul. Normal un caine de paza ar trebui sa stea afara dar exista doua aspecte nu toate rasele suporta frigul si a doua problema ; exista riscul sa-ti latre toata noaptea sub fereastra dupa oamenii care trec pe strada, dupa pisici, auzind latratul altor caini din cartier. Ba, daca se simte singur si neglijat iti mai trage si niste urlete de zici c-au intrat lupii in curte.

#225
d-ardeleanu

d-ardeleanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,576
  • Înscris: 12.02.2008
http://www.caini-pis...mp;idanunt=1003
nici nu costa prea mult un lup: 500 euro !!!

#226
Cortex187

Cortex187

    Imaginatia te va duce oriunde!

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,433
  • Înscris: 17.08.2008

 Freddy12, on 25th October 2010, 18:12, said:

Completez si eu si anume bullterrierul nu va face paza iar dog german a avut verisoara mea - doi. In timp ce ei dormeau bustean cu burta in sus prin casa, hotii i-au devalizat garajul. Normal un caine de paza ar trebui sa stea afara dar exista doua aspecte nu toate rasele suporta frigul si a doua problema ; exista riscul sa-ti latre toata noaptea sub fereastra dupa oamenii care trec pe strada, dupa pisici, auzind latratul altor caini din cartier. Ba, daca se simte singur si neglijat iti mai trage si niste urlete de zici c-au intrat lupii in curte.

bull terrierul e mai mult caine de atac, ce e drept. are cea mai urata muscatura dintre toate rasele. unii antreneaza bull terrierii ca sa participe la lupte de caini astfel: ii pun sa musce de un sac (in care au pus carne) si ridica sacul. bull terrierul va sta atarnat de sac si isi va exersa muscatura.

am recomandat dog-ul german ca rasa de intimidare intrucat e foarte mare. nu il recomand ca rasa de paza si protectie.


 razvanvladd, on 25th October 2010, 17:51, said:

lupul cehoslovac este si frumos si pare super bun de paza si protectie desi trebuie sa vorbesc si cu tata despre el.despre el nu stiu foarte multe si de aceea trebuie sa ma informez.
doberman: nu imi place gatul.
dog german:nu m-am gandit la el , ma voi informa
rottweiller:trebuie o personalitate puternica,experienta si este foarte gelos
boxer:nu rezista la frig
amstaff:el era momentan castigatorul:D
cane corso:foarte mare, am auzit ca are unele atitudini sa vrea sa devina lider ca si rott
pitbull:e un amstaff un pic mai urat(parerea mea)
bull terier:zici ca e robot:))

si eu am vrut sa zic ca sa fie bland si prietenos cu cei din familie


si amstafful crezi ca rezista la frig mai mult decat boxerul? am cam acelasi tip de blana, zic eu.

Referitor la lupul celoslovac:
Am citit destul de mult despre aceasta rasa. Din unele surse e bland cu membrii familiei, se adapteaza bine langa animalele de curte si este neincrezator fata de straini.
Insa am mai citit un articol acum cativa ani dintr-o revista de de caini unde spunea ca unii caini pot fugi de acasa (intervine instinctul de lup), in special masculii care sunt mai independenti, femelele fiind mai ascultatoare.
Dar nu se mi pare foarte corecta informatia din moment ce sunt utilizati la paza granitelor Cehiei si Slovaciei.

Cam scump costa unul, din cate vad din postul lui d-ardeleanu.

#227
miromulus

miromulus

    c'mon inner peace...!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,613
  • Înscris: 25.01.2006
care sunt diferentele intre un ciobanesc german si unul cehoslovac?

#228
Cortex187

Cortex187

    Imaginatia te va duce oriunde!

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,433
  • Înscris: 17.08.2008

 miromulus, on 26th October 2010, 16:52, said:

care sunt diferentele intre un ciobanesc german si unul cehoslovac?

din cate stiu, ciobanescul cehoslovac (sau lup cehoslovac) are simturile mai dezvoltate si este mai agil decat ciobanescul german. e incrucisat din lupi (care au simturile mai dezvoltate decat cainii) si ciobanesti germani (de la care a mostenit inteligenta si loialitatea fata de stapan)

#229
razvanvladd

razvanvladd

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 168
  • Înscris: 20.08.2010

 d-ardeleanu, on 26th October 2010, 10:52, said:

http://www.caini-pis...mp;idanunt=1003
nici nu costa prea mult un lup: 500 euro !!!
daca te uiti din cate foi e alcatuita placinta nu o mai mananci;)

#230
Cortex187

Cortex187

    Imaginatia te va duce oriunde!

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,433
  • Înscris: 17.08.2008

 razvanvladd, on 26th October 2010, 19:25, said:

daca te uiti din cate foi e alcatuita placinta nu o mai mananci;)

m-am uitat mai bine. pretul e de 500 deoarece tatal e campion al Romaniei.

#231
razvanvladd

razvanvladd

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 168
  • Înscris: 20.08.2010

 Cortex187, on 26th October 2010, 15:39, said:

bull terrierul e mai mult caine de atac, ce e drept. are cea mai urata muscatura dintre toate rasele. unii antreneaza bull terrierii ca sa participe la lupte de caini astfel: ii pun sa musce de un sac (in care au pus carne) si ridica sacul. bull terrierul va sta atarnat de sac si isi va exersa muscatura.

am recomandat dog-ul german ca rasa de intimidare intrucat e foarte mare. nu il recomand ca rasa de paza si protectie.





si amstafful crezi ca rezista la frig mai mult decat boxerul? am cam acelasi tip de blana, zic eu.

Referitor la lupul celoslovac:
Am citit destul de mult despre aceasta rasa. Din unele surse e bland cu membrii familiei, se adapteaza bine langa animalele de curte si este neincrezator fata de straini.
Insa am mai citit un articol acum cativa ani dintr-o revista de de caini unde spunea ca unii caini pot fugi de acasa (intervine instinctul de lup), in special masculii care sunt mai independenti, femelele fiind mai ascultatoare.
Dar nu se mi pare foarte corecta informatia din moment ce sunt utilizati la paza granitelor Cehiei si Slovaciei.

Cam scump costa unul, din cate vad din postul lui d-ardeleanu.
da cred ca amstafful rezista mai bine.am citit si eu pe forumuri si ziceau ca rezista bine la frig daca au caldura in cusca noaptea si ca le place sa se joace in zapada

#232
December

December

    Liberate te ex inferis !

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 20,332
  • Înscris: 14.06.2006
Mie-mi da un coleg de la serviciu un pui de rotweiller de "firma". A zis ca daca-i "muscatura rea" (nu stiu ce inseamna asta) imi da cateaua aia. Daca muscatura-i buna, imi da un pui. Ambii parinti is campioni. Eu nu vreu neaparat campioni sau cu pedigree. Doar un catel sa-l cresc la soacra-mea.

Intrebarea este daca e un caine violent sau e linistit si poate trai fara probleme in "concubibaj" cu doua pisici si o gramada de oameni pe langa el.

#233
bilibistrocizel

bilibistrocizel

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,326
  • Înscris: 29.08.2009

 December, on 26th October 2010, 19:28, said:

Mie-mi da un coleg de la serviciu un pui de rotweiller de "firma". A zis ca daca-i "muscatura rea" (nu stiu ce inseamna asta) imi da cateaua aia. Daca muscatura-i buna, imi da un pui. Ambii parinti is campioni. Eu nu vreu neaparat campioni sau cu pedigree. Doar un catel sa-l cresc la soacra-mea.

Intrebarea este daca e un caine violent sau e linistit si poate trai fara probleme in "concubibaj" cu doua pisici si o gramada de oameni pe langa el.
daca il duci de mic 90% sanse sa nu aiba treaba cu pisicile si nici cu oamenii cunoscuti

#234
Cortex187

Cortex187

    Imaginatia te va duce oriunde!

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,433
  • Înscris: 17.08.2008

 December, on 26th October 2010, 19:28, said:

Mie-mi da un coleg de la serviciu un pui de rotweiller de "firma". A zis ca daca-i "muscatura rea" (nu stiu ce inseamna asta) imi da cateaua aia. Daca muscatura-i buna, imi da un pui. Ambii parinti is campioni. Eu nu vreu neaparat campioni sau cu pedigree. Doar un catel sa-l cresc la soacra-mea.

Intrebarea este daca e un caine violent sau e linistit si poate trai fara probleme in "concubibaj" cu doua pisici si o gramada de oameni pe langa el.

cel mai mult conteaza cum il dresezi.
rotweiller-ul poate fi agresiv uneori, are o personalitate puternica.
totusi, iubesc copii si sunt devotati stapanului.
nu cred sa fie probleme cu pisicile, mai ales ca rotweillerii in trecut erau folosit la paza animalelor, deci traiau pe langa animale.


 December, on 26th October 2010, 19:28, said:

Intrebarea este daca e un caine violent sau e linistit si poate trai fara probleme in "concubibaj" cu doua pisici si o gramada de oameni pe langa el.

Rottweiler-ul se bucură să fie singurul câine al familiei. Poate fi agresiv cu alți câini, motiv pentru care trebuie ținuți în lesă în spațiile publice. Când un câine Rottweiler este complet educat și dresat, va fi un bun tovarăș de joacă pentru copii. Va accepta pisicile și alte animăluțe de casă atâta timp cât a avut o experiență pozitivă cu acestea în timpul copilăriei.

de pe wikipedia :deadtongue:

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate