Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

vreau caine de paza si protectie

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
253 replies to this topic

#1
razvanvladd

razvanvladd

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 168
  • Înscris: 20.08.2010
buna.eu sunt razvan......eu vreau un caine de paza si protectie pentru o curte cam de 1500 mp.....si nu stiu ce rasa sa aleg....ma intereseaza sa fie un caine care sa fie capabil sa apere curtea in caz  ca intra cineva strain...sa fie bland si prietenos si bieninteles loial cu familia ..ceva sfaturi?indicatii?

#2
SuperMelon

SuperMelon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,458
  • Înscris: 23.06.2009
Ciobanesc german.

#3
AndutzU_DarKRage

AndutzU_DarKRage

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,121
  • Înscris: 20.10.2005

 SuperMelon, on 20th September 2010, 20:08, said:

Ciobanesc german.

Subscriu

#4
Luckacs

Luckacs

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 119
  • Înscris: 06.09.2009

 SuperMelon, on 20th September 2010, 20:08, said:

Ciobanesc german.
Exact, un ciobanesc german sau un ciobanesc mioritiic mareeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee

#5
razvanvladd

razvanvladd

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 168
  • Înscris: 20.08.2010
ciobanescul german este un caini bun,frumos dar in perioada cand creste mai mare...cand este mic nu imi place deloc....o sa vad ce propuneri spun si ceilalti....dar poate cineva sa isi motiveze alegerea?

#6
dan84

dan84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,028
  • Înscris: 25.09.2006
Un maidanez mai al dracu' nu merge?

#7
calinjack

calinjack

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,675
  • Înscris: 21.10.2009
doberman.clar.caine de protectie si paza.doar pentru asta a fost creata rasa.clar. nu?

#8
razvanvladd

razvanvladd

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 168
  • Înscris: 20.08.2010
maidanez in niciun caz:))...dobermanul ar fi ceva dar nu prea imi place aspectul acestui caine...o sa ma informez mai mult despre aceasta rasa...

#9
bilibistrocizel

bilibistrocizel

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,326
  • Înscris: 29.08.2009
doberman,rottweiler,ciobanesc caucazian,ciobanesc de bucovina,cane corso

#10
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004

 razvanvladd, on 20th September 2010, 19:33, said:

ciobanescul german este un caini bun,frumos dar in perioada cand creste mai mare...cand este mic nu imi place deloc....o sa vad ce propuneri spun si ceilalti....dar poate cineva sa isi motiveze alegerea?
sa inteleg ca vrei un ciine de paza, da iti pasa cum arata el cind e mic? io zic ca conteaza ce face cind e mare

preferatul meu e chow chow  :rolleyes:

#11
zippo68

zippo68

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,745
  • Înscris: 10.11.2008

 razvanvladd, on 20th September 2010, 20:05, said:

buna.eu sunt razvan......eu vreau un caine de paza si protectie pentru o curte cam de 1500 mp.....si nu stiu ce rasa sa aleg....ma intereseaza sa fie un caine care sa fie capabil sa apere curtea in caz  ca intra cineva strain...sa fie bland si prietenos si bieninteles loial cu familia ..ceva sfaturi?indicatii?

Nimic mai potrivit decat un PRESA CANARIO.

#12
razvanvladd

razvanvladd

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 168
  • Înscris: 20.08.2010
eu cred ca batalia ramane intre ciobanesc german cu rottweiler cu amstaff ...cam astia imi plac mie.....in rest puteti sa propuneti si alte rase de caini...poate vor fi ele alese dar din cei 3 care vi se pare cel mai potrivit?

#13
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,149
  • Înscris: 28.06.2005
Pentru pază și protecție nu-i suficient un singur câine.
Musai doi (minim). Unul de talie mai mare pentru protecție și unul mic și rău de gură (care să dea alarma) pentru pază.
Un chiuaua se potrivește perfect pentru cel de-al doilea câine.

#14
razvanvladd

razvanvladd

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 168
  • Înscris: 20.08.2010
chiuwawa nu e bun ...nimanui din familie nu ii place sa taie iarba:))...un buldog englez nu ar merge ca e foarte fain:D

#15
bilibistrocizel

bilibistrocizel

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,326
  • Înscris: 29.08.2009

 razvanvladd, on 21st September 2010, 11:46, said:

eu cred ca batalia ramane intre ciobanesc german cu rottweiler cu amstaff ...cam astia imi plac mie.....in rest puteti sa propuneti si alte rase de caini...poate vor fi ele alese dar din cei 3 care vi se pare cel mai potrivit?
vezi ca ti-am propus eu sus....ce vrei mai mult de atatea,mai bune ca alea nu gasesti

#16
need_alex

need_alex

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 639
  • Înscris: 03.04.2007
Tosa Inu este cel mai recomandat caine de paza la nivel mondial.

Alte rase ar mai fi: Cane Corso, Amstaff, Mastino Napoletano, ciobanesc german, dog argentinian, rottweiler, doberman.

Avand in vedere experienta ta limitata in cresterea cainilor, caci altfel nu ai fi aici sa pui intrebarile astea, iti recomand sa-ti iei 2 ciobanesti germani, pe care sa-i dresezi special, si vei avea cei mai buni paznici.

Bafta si ai grija ce alegi, unele din rasele enumerate de mine mai sus, nu sunt recomandate, ba chiar ar fi bine sa le eviti, daca nu ai experienta in cresterea lor.

#17
razvanvladd

razvanvladd

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 168
  • Înscris: 20.08.2010

 need_alex, on 21st September 2010, 22:34, said:

Tosa Inu este cel mai recomandat caine de paza la nivel mondial.

Alte rase ar mai fi: Cane Corso, Amstaff, Mastino Napoletano, ciobanesc german, dog argentinian, rottweiler, doberman.

Avand in vedere experienta ta limitata in cresterea cainilor, caci altfel nu ai fi aici sa pui intrebarile astea, iti recomand sa-ti iei 2 ciobanesti germani, pe care sa-i dresezi special, si vei avea cei mai buni paznici.

Bafta si ai grija ce alegi, unele din rasele enumerate de mine mai sus, nu sunt recomandate, ba chiar ar fi bine sa le eviti, daca nu ai experienta in cresterea lor.
alex....multumesc pentru sfaturi....cred ca winner va fi unul din semifinale....cg rottweiler cane corso amstaff

#18
Ceata_Indurarii

Ceata_Indurarii

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 596
  • Înscris: 08.07.2010

 need_alex, on 21st September 2010, 22:34, said:

Tosa Inu este cel mai recomandat caine de paza la nivel mondial.

Alte rase ar mai fi: Cane Corso, Amstaff, Mastino Napoletano, ciobanesc german, dog argentinian, rottweiler, doberman.

Avand in vedere experienta ta limitata in cresterea cainilor, caci altfel nu ai fi aici sa pui intrebarile astea, iti recomand sa-ti iei 2 ciobanesti germani, pe care sa-i dresezi special, si vei avea cei mai buni paznici.

Bafta si ai grija ce alegi, unele din rasele enumerate de mine mai sus, nu sunt recomandate, ba chiar ar fi bine sa le eviti, daca nu ai experienta in cresterea lor.
Akita Inu, cainele samurailor, dar atentie ca cine intra moare, garantat 100%.
[ http://www.animale.anunturiloco.ro/adpics/4c5562d3edc9c449fc521f96d.jpeg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Singura rasa de caine care nu latra niciodata, 500 de ani de antrenament japonez-samurai.
Are si o statuie ridicata. Vezi ultimul film HACHIKO cu Richard Gere, HACHIKO

Edited by Ceata_Indurarii, 21 September 2010 - 22:47.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate