Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Ce sa aleg Cipru sau Grecia?

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
mihaipetrea

mihaipetrea

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 04.08.2010
Intrebare;
Vreau sa-mi cumpar o casa (apartament) in Grecia sau Cipru.
Venitul il am garantat,dar nevasta-mea ar dori sa lucreze ceva(e profesoara)
Care e situatia taxelor?Eu lucrez ptr o firma ofshore,si sunt plecat cam jumatate din timp.
Ce se poate spune despre scoli?
Cam atat ptr moment
M

#2
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,658
  • Înscris: 26.11.2001
As zice Grecia.
Cine a fost in Cipru si a vazut ce preturi au aia... ar fugi mancand pamantul. :D

#3
alexica08

alexica08

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,133
  • Înscris: 25.04.2008
si eu tot grecia recomand...pretul la imobiliare e mai mic si in plus, costurile cu viata de zi cu zi sunt cu muuult mai mici in grecia decat in cipru.

#4
adelinar

adelinar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 394
  • Înscris: 15.07.2006
Eu locuiesc in Cipru... dar nu ti-as recomanda sa vi aici. Noi sincer, intentionam sa ne mutam inapoi in tara sau intr-un alt loc. Preturile de aici sunt destul de mari, iar cand fac aceasta afirmatia ma refer la alimente, locuinte, distractiile in oras etc. (daca te interesaza preturi la ceva anume, anunta-ma si te ajut cu placere).

Un alt aspect care pe mine ma deranjeaza e gradul de civilizatie. Au fost foarte multe momente in care, traind aici ,am afirmat: Romania e mult mai civilizata! Nu au buna crestere de a respecta regulile de circulatie, iar situatia nu e precum in Bucuresti sau alt oras aglomerat din Romania, unde traficul e mare si e "nevoie" sa te descurci... cipriotilor pur si simplu nu le pasa daca parcheaza si blocheaza jumatate dintr-un drum cu o singura banda sau (... ceea ce detest cel mai mult): daca semnalizeaza cu mana pe geam, ca si cum ar avea o caruta, nu un Mercedes sau Porche!

Pe de alta parte, transportul in comun este sub orice critica, iar daca intantionezi sa te muti aici trebuie ca tu sau sotia sa poti sa fi permanent cu masina dupa copii pentru ca nu au autobuse pe care sa se poata baza.

Legat de scoli, sunt cateva private care au rezultate destul de bune, dar au preturi ridicate, iar "atmosfera" nu e una prielnica pentru un copil (prea multe "aere", parerea mea).

Daca totusi iei decizia de a cumpara aici o casa, sper ca esti rezistent la caldura si umiditate excesiva, vara e o atmosfera de "sauna". Pentru logodnicul meu, un impatimit al sporturilor de iarna, tara asta e un chin...

Am vazut aproximativ toata Europa, dar am luat decizia sa stam aici datorita joburilor, insa acum as alege o tara mai civilizata si cu un climat mai putin extrem.

Edited by adelinar, 24 November 2010 - 18:06.


#5
mihaipetrea

mihaipetrea

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 04.08.2010

 adelinar, on 24th November 2010, 18:03, said:

Eu locuiesc in Cipru... dar nu ti-as recomanda sa vi aici. Noi sincer, intentionam sa ne mutam inapoi in tara sau intr-un alt loc. Preturile de aici sunt destul de mari, iar cand fac aceasta afirmatia ma refer la alimente, locuinte, distractiile in oras etc. (daca te interesaza preturi la ceva anume, anunta-ma si te ajut cu placere).

Un alt aspect care pe mine ma deranjeaza e gradul de civilizatie. Au fost foarte multe momente in care, traind aici ,am afirmat: Romania e mult mai civilizata! Nu au buna crestere de a respecta regulile de circulatie, iar situatia nu e precum in Bucuresti sau alt oras aglomerat din Romania, unde traficul e mare si e "nevoie" sa te descurci... cipriotilor pur si simplu nu le pasa daca parcheaza si blocheaza jumatate dintr-un drum cu o singura banda sau (... ceea ce detest cel mai mult): daca semnalizeaza cu mana pe geam, ca si cum ar avea o caruta, nu un Mercedes sau Porche!

Pe de alta parte, transportul in comun este sub orice critica, iar daca intantionezi sa te muti aici trebuie ca tu sau sotia sa poti sa fi permanent cu masina dupa copii pentru ca nu au autobuse pe care sa se poata baza.

Legat de scoli, sunt cateva private care au rezultate destul de bune, dar au preturi ridicate, iar "atmosfera" nu e una prielnica pentru un copil (prea multe "aere", parerea mea).

Daca totusi iei decizia de a cumpara aici o casa, sper ca esti rezistent la caldura si umiditate excesiva, vara e o atmosfera de "sauna". Pentru logodnicul meu, un impatimit al sporturilor de iarna, tara asta e un chin...

Am vazut aproximativ toata Europa, dar am luat decizia sa stam aici datorita joburilor, insa acum as alege o tara mai civilizata si cu un climat mai putin extrem.


#6
adelinar

adelinar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 394
  • Înscris: 15.07.2006
Prin citarea mesajului de mai sus ai dorit sa ma intrebi ceva? Daca esti interesat de o relocare, am mai aflat intre timp detalii despre scolile private de aici. Taxele sunt mari, insa ar fi cateva bunicele :)

#7
adelinar

adelinar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 394
  • Înscris: 15.07.2006
Prin citarea mesajului de mai sus ai dorit sa ma intrebi ceva? Daca esti interesat de o relocare, am mai aflat intre timp detalii despre scolile private de aici. Ar fi cateva bunicele si chiar am vazut locuri de munca :)

Edited by adelinar, 11 August 2011 - 15:59.


#8
lawrence38

lawrence38

    GAME......OVER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,009
  • Înscris: 05.02.2008
Vad ca nu s-a mai scris demult pe aici si e prima oara cand vizitez topicul. Avand in vedere ca traiesc in Cipru de cativa ani dar vad si Grecia din cand in cand si am petrecut si cateva luni prin capitala lor "mirifica" in delegatie, am ajuns la concluzia ca cei care zic ca Grecia e muuuult mai ieftina decat Cipru abereaza si ca spun asta doar din perspectiva de turist pe cand alta e situatia in momentul in care te stabilesti undeva.

Preturile din magazine, in special la alimente sunt destul de apropiate (compar Atena cu Limassol/Nicosia) , sa zicem un pic, aproape imperceptibil mai mici in Grecia. Dar, si asta e un mare dar sunt si categorii unde preturile sunt clar mai mari in Grecia cum ar fi hainele, combustibilul, taxele peste taxe, pe cand in Cipru in afara de taxa pe venit, pe care majoritatea romanilor care locuiesc aici din pacate nu prea o platesc (spun din pacate deoarece impozitul e 0 pentru cei ce castiga sub pragul de 19500EUR/an) , restul taxelor sunt destul de mici, TVA e printre cele mai mici din EU, doar de curand l-au ridicat la 17%, taxele pe masini sunt destul de ieftine, un exemplu, ca sa cumperi o masina (transfer) te costa vreo 8 euro, benzina e iarasi mult mai ieftina fata de Grecia desi in ultimul timp se pare ca "gap-ul" se mai micsoreaza....in fine, sunt multe lucruri de spus dar in nici un caz nu as zice ca Grecia e o alegere mai buna decat Cipru, bineinteles si Ciprul in sine nu e vreo alegere prea fericita dar strict dintre cele 2 si ignorand chiar criza asta in care se zbate Grecia, eu unul tot as alege Cipru.

Problema e ca piata muncii nu e prea diversificata , tocmai de aceea grosul romanilor de aici muncesc pe slujbe din turism, unii pentru ca atata ii duce capul dar si multi pentru ca altceva mai bun nu gasesc.

Referitor la chirii/preturi case in ultimul timp au scazut si aici destul de mult . In momentul de fata, in Limassol, un apt. 1 bedroom il gasesti intre 350-500 Euro, 450-600 unul cu 2 dormitoare , 500-700+ unul cu 3 . In Nicosia chiriile sunt destul de asemanatoare, poate o idee mai ieftine per total. In restul insulei insa, in speta Larnaca si mai ales Paphos care sufera acum un mare exod in special al englezilor care pleaca "in droves" cum le place lor sa spuna, gasesti adevarate chilipiruri de genul apt. 1 bed. la 220-250 E, 3-400 2 bed. sau chiar vila cu vedere la mare, piscina, 2-3 dormitoare la 450 Euro, ultimul exemplul l-am vazut de curand pe un site local. Bineinteles, Paphos nu prea are multa activitate economica in afara turismului si mai ales iarna e cam nasol , din acest motiv nu prea vezi asa multi romani acolo comparativ cu Limassol care e de departe "capitala" romanilor in Cipru.

Referitor la preturi de vanzare, diferentele pot fi chiar mai mari, in sensul ca daca in Limassol, un 1 bedroom decent , 50-60 mp sa zicem incepe pe la 70-80.000 (nu noi, cele noi sunt din start cu 30-40% mai scumpe) si cu greu ai gasi un 2 bedroom sub 100.000, in Paphos preturi de la 35-40.000 , gasesti chiar case cu o palma de teren sub 100.000. Bineinteles,exemplele sunt pe raza oraselor/imprejurimi, prin sate mai indepartate ai sansa sa gasesti si preturi mai mici, de fapt un mare procent din populatie locuieste prin suburbii/sate invecinate sau chiar la 25-30 km deoarece traficul pe autostrazi e chiar lejer, ai sansa sa faci mai mult timp pe 4-5 km in oras decat 40-50km de autostrada.

In momentul de fata, daca m-ar intreba cineva daca se merita sa vina in Cipru i-as zice probabil un clar nu, bineinteles, cu exceptia celor care ar veni pentru o slujba la o multinationala sau ceva de genul dar aici sunt destul de rare astfel de slujbe si daca sunt, trebuie din start sa vorbesti rusa sau greaca. Eu unul nu as mai sta aici in nici un caz daca as avea o slujba in turism unde in general drepturile sunt foarte putine, ore multe si salariul minim, desi, si aici, comparativ cu Grecia unde lucratorii din restaurante/cafenele rar vad un bacsis mai consistent in Cipru cunosc oameni care castiga mai mult bacsis decat salariu la sfarsitul lunii (salariul in domeniu fiind undeva pe la 750-850 E).

Exista si un forum al romanilor de aici, nu vreau sa-i fac reclama dar e interesant de citit pentru cei care vor sa se documenteze mai mult LINK

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate