Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...
 Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...

Teii din fața casei
 

societate comerciala in curte comuna, fara acordul vecinilor

- - - - -
  • Please log in to reply
No replies to this topic

#1
lumi_bob85

lumi_bob85

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 06.06.2010
Buna ziua, as vrea sa supun problema mea acestui Forum. Daca nu am postat bine, ii rog pe moderatori sa ma indrume.

Locuiesc intr-o curte comuna cu destinatia initiala de locuinta in care s-a infiintat un restaurant. Restaurantul se afla in aceeasi cladire cu noi, fiind vorba de o casa la curte impartita intre doi proprietari. Acesta, dupa ce a ocupat partea din fata de imobil, care i se cuvine, a ridicat deasupra casei noastre o terasa din beton, in prelungirea terasei pe care au creat-o in pod.

In urma construirii acestei terase deasupra casei noastre, care ne ia lumina, am facut o plangere la Directia Inspectie in cadrul Politiei Comunitare Sector 1, care a inaintat dosarul instantelor de judecata. Telefonand mai tarziu la Directia Inspectie, am aflat ca dosarul a fost transmis la Serviciul Juridic, dar nu am primit inca nici un raspuns de la Serviciul Juridic. Din cate am inteles, dosarul a fost inaintat la acestia din luna ianuarie. Este posibil sa dureze mult timp acest proces, cum am auzit ca poate dura, cativa ani? De ce eu, proprietarul direct afectat, nu am fost anuntat in nici un fel?

De asemenea precizez ca restaurantul are autorizatie de functionare de la registrul comertului.

As vrea sa stiu ce se poate intampla daca vecinii depun o plangere la registrul comertului (sau la primarie) intrucat nu si-au dat acordul pentru functionare. Poate fi autorizatia restrasa? Stiu ca printre actele necesare pentru acordarea autorizatiei au nevoie de acordul proprietarilor invecinati, pe plan orizontal si vertical, conform legii 230/2003.

De asemenea as vrea sa stiu ce se poate face impotriva acestui restaurant, ca sa nu mai functioneze. Se poate face o alta cerere la primarie cu specificarea ca proprietarii nu si-au dat acordul (in prima cerere a fost tratata autorizatia de construire)? As avea castig de cauza, in calitate de proprietar direct afectat? Cat ar dura un proces intre primarie si proprietarul restaurantului?

Ce imi recomandati, sa deschid un proces impotriva proprietarului sau sa las primaria sa se ocupe de obtinerea actelor necesare si apoi de sanctionarea restaurantului? Intrebarea mea principala este daca autorizatia ii poate fi retrasa in urma unei cereri din partea vecinilor.

Va multumesc.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate