Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Cane Corso

- - - - -
  • Please log in to reply
150 replies to this topic

#55
neamanole

neamanole

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 840
  • Înscris: 12.01.2014
Ce rol are uleiul de somon?  cat costa?  imi amintesc acum ca la ultimele 2 vaccinuri  mi-a dat vet cate o cura de 10 zile de pastile, nu am retinut ca e vit k,  stiu ca le halea cu placere/

#56
NoManele

NoManele

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 94
  • Înscris: 08.09.2010
Probabil ca tot K9 erau pentru ca sunt ceva vitamine complete si multi le folosesc.

Uleiul de somon e bun pentru blana, ca sa aibe blana lucioasa si plus de asta da un gust diferit la mancare. L-am luat prima data cand am luat mancarea de la petkult care nu i-a plcuto deloc pentru ca era de miel si am zis sa incerc cu ulei de somon sa ii mai schimb gustul.

Eu luam de pe emag, era in jur de 50 de lei o sticla.

#57
tde

tde

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 17.09.2014
Poate sa-mi spuna cineva cu experiență dacă acești ciini seamănă cu cane corso Mulțumesc

Mulțumesc

Au 4 luni si cam 35-40kg

Attached Files



#58
neamanole

neamanole

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 840
  • Înscris: 12.01.2014
Eu nu am mare experienta dar nu inteleg cum i-ai facut de 40 kg la 4 luni

#59
NoManele

NoManele

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 94
  • Înscris: 08.09.2010
Sigur au 35 - 40 de kg ? Nu cred ca e ok sa fie asa de mari la doar 4 luni.

#60
tde

tde

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 17.09.2014
M-am cintaritcu ei in brațe si am scăzut greutatea pe care o am.Si a esit o diferență de 38  si respectiv 36 kg( am doi masculi)

#61
NoManele

NoManele

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 94
  • Înscris: 08.09.2010
Al meu avea 38 de kg la controlul de 6 luni iar doctorul veterinar mi-a recomandat sa ii mai reduc din mancare pentru ca e prea greu pt varsta lui. Poate difera insa de la caine la caine si cum se dezvolta, nu stiu sa-ti spun.

Cel mai bine cred ca ar fi sa mergi cu ei la un veterinar, daca sunt asa mari posibil sa trebuiasca sa le dai niste minerale sa-si intareasca oasele si sa poata sa care cele 40 de kg.

#62
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,491
  • Înscris: 15.09.2010
Aveti grija cu cainii astia de talie mare ca nu trebuie sa creasca prea repede in greutate. Trebuie sa fie supli cat timp au osatura in crestere. Vor pune carne pe ei cand vor fi maturi. Daca va grabiti sa-i vedeti masivi, au toate sansele sa dezvolte probleme osteo-articulare.

#63
neamanole

neamanole

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 840
  • Înscris: 12.01.2014
Si totusi in poze nu par grasi. Deloc

#64
tde

tde

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 17.09.2014
Mulțumesc mult pentru informații. Am sa vorbesc cu doctorul veterinar mai mult cind o sa vina ptr cip. Cit despre greutatea lor ce pot sa spun, din aceasta cauza am (întrebat dacă seama cu cane corso(si mie îmi par cam grei dar asa arata cântarul si nu este defect) Le dau 3 mese pe zi una calda (carne vita fiarta  cu orez sau paste1.5-2kg cu jumătate de punga orez  spart plus ceva calciu 7-8g si ulei de somon si doua mese de grăunte ptr ciini Premiu

#65
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,491
  • Înscris: 15.09.2010
Poate primesc prea mult orez. Puii de catel au nevoie de mai multe proteine si mai putine fainoase.

#66
tde

tde

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 17.09.2014
Cred  ca ai înțeles ca am 2 căței (masculi) .Crezi ca e mult 250g ptr amândoi

#67
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,491
  • Înscris: 15.09.2010
Nu stiu care e cantitatea de carne si legume raportat la orez. Unui caine adult trebuie sa i se dea o treime carne, o treime legume si o treime orez fiert. Pentru pui, se mareste carnea cam la 40% din volumul total de hrana. In afara de aceasta,  cainii hraniti cu mancare gatita au nevoie de vitamine si minerale iar la rasele de talie foarte mare, e bine sa li se dea suplimente pentru articulatii. De 2  ori pe saptamana ii poti da cate un galbenus crud cu conditia sa fie foarte proaspat. Ii poti da si coaja de ou pisata in loc de calciu. Poti sa le dai si branza dulce degresata.

#68
Ananke

Ananke

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 347
  • Înscris: 22.06.2013
Pentru caine de talie mare (ciobanesc german) veterinarul mi-a recomandat K9 Complet Growth, eu cumparam un flacon intreg de 120 capsule la 75-80 lei de pe emag sau maxi-pet, era mai convenabil decat cu pastiluta, mai ales ca la bucata se vinde 1 leu pastiluta, ba si 2 lei bucata la unele farmacii veterinare.

#69
tde

tde

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 17.09.2014
Azi au sosit vitamineleK9 Growth doua flacoane de 120buc fiecare si ulei de somon sălbatic 1litru comanda facuta la emag total de plata 250 ron

#70
neamanole

neamanole

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 840
  • Înscris: 12.01.2014
Am cumparat zgarda halti recomandata de freddy12.  Maine o pun la probe. A costat 55 ron la zoomania.Sper sa fie eficienta

#71
NoManele

NoManele

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 94
  • Înscris: 08.09.2010
@neamanole : Sa ma anunti te rog si pe mine cum functioneaza cu lesa "magica" ... as vrea sa iau si eu daca are ceva efect.

am mai gasit ceva ce pare sa fie interesant Zgarda antitragere

#72
neamanole

neamanole

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 840
  • Înscris: 12.01.2014
Deocamdata nu pot sa il fac sa o accepte.Incerc sa il fac sa se acomodeze cu ea , sa o accepte de buna voie. Voi posta rezultatele

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate