Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

problema cioc perus

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
criss90

criss90

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 11.09.2010
buna. am si eu acasa 2 perusi o femela si un mascul. in ultimul timp la femela i-a crescut ft mult ciocul si azi am dus-o la medic. acesta m-a sfatuit sa ii pilesc ciocul cu o pila de unghii. zis si facut , de catre tatal meu. doar ca in timp ce ii pilea ciocul, acesta s-a rupt aproape de tot si a inceput sa ii curga sange. am dezinfectat rana dar hemoragia a continuat cateva ore.
ce ar trebui sa fac deoarece nu stiu, mai ales cu  ce sa o hranesc ca sa nu moara de foame deoarece nu cred ca mai poate manca seminte.

#2
cristyz

cristyz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,983
  • Înscris: 28.08.2008
Veterinari romani de cacat!
Nu exista nici macar un medic in romania pentru pasari exotice.

Eu zic sa pui o poza ca sa vedem ce se mai poate face.

Edited by cristyz, 11 September 2010 - 18:04.


#3
bilibistrocizel

bilibistrocizel

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,326
  • Înscris: 29.08.2009
nu trebuia sa il pilesti,trebuia s-a il tai cu o foarfecta care taie bn de tot si nu ti se mai rupea ciocu

#4
yuno

yuno

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 194
  • Înscris: 17.04.2009
Asa le cresc unghiile si ciocul perusilor. E ceva normal. Trebuia sa-i iei un os de sepie ca si le toceasca, nu sa te apuci tu sa-i pilesti ciocul si in niciun caz sa il tai.  :deadtongue:

Nu stiu acuma daca-i mai poti face ceva, din moment ce zici ca i s-a rupt ciocul aproape de tot. Poti sa mergi la un magazin de animale si sa intrebi vanzatorul ce se poate face, ca-n general aia se pricep mai bine la perusi decat veterinarii.

Nah, bafta si sper sa-ti traiasca perusul :)

#5
ShyOana

ShyOana

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 15.05.2009

 criss90, on 11th September 2010, 17:55, said:

buna. am si eu acasa 2 perusi o femela si un mascul. in ultimul timp la femela i-a crescut ft mult ciocul si azi am dus-o la medic. acesta m-a sfatuit sa ii pilesc ciocul cu o pila de unghii. zis si facut , de catre tatal meu. doar ca in timp ce ii pilea ciocul, acesta s-a rupt aproape de tot si a inceput sa ii curga sange. am dezinfectat rana dar hemoragia a continuat cateva ore.
ce ar trebui sa fac deoarece nu stiu, mai ales cu  ce sa o hranesc ca sa nu moara de foame deoarece nu cred ca mai poate manca seminte.
II adaugi imediat in meniu , pe langa grauntele obisnuite , si hrana moale : mamaliga fara sare , ou fiert ras cu morcov ras , mere , castraveti ,morcovi ... multe fructe si legume .
Niciodata nu aplici forta asupra pasarii (nu e evident cat de firava e ?)
Ai fost bine sfatuit mai devreme : osul de sepie este obligatoriu in colivia perusilor ; el toceste ciocul "ca la carte" , iar daca ai probleme si cu ghearele , scoti betele de plastic cu care a venit colivia si pui crengi de salcie (uscate sau verzi , cu frunze sau fara .... cum preferi) .
La urmatoarele probleme , nu te lasi pe mana unui singur medic , ci ai sa cauti mai multe variante . Veterinarii din Romania nu se pricep la pasarie exotice (foarte rar vei gasi un pasionat care cunoaste din propria experienta)

#6
zippo68

zippo68

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,745
  • Înscris: 10.11.2008

 criss90, on 11th September 2010, 18:55, said:

buna. am si eu acasa 2 perusi o femela si un mascul. in ultimul timp la femela i-a crescut ft mult ciocul si azi am dus-o la medic. acesta m-a sfatuit sa ii pilesc ciocul cu o pila de unghii. zis si facut , de catre tatal meu. doar ca in timp ce ii pilea ciocul, acesta s-a rupt aproape de tot si a inceput sa ii curga sange. am dezinfectat rana dar hemoragia a continuat cateva ore.
ce ar trebui sa fac deoarece nu stiu, mai ales cu  ce sa o hranesc ca sa nu moara de foame deoarece nu cred ca mai poate manca seminte.

Hrana moale cum spuea cineva pe aici.Si sa speram ca se va regenera ciocul.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate