Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

CRESTEREA PORCILOR

- - - - -
  • Please log in to reply
1564 replies to this topic

#523
Crasnean-Ruben

Crasnean-Ruben

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 18.11.2013

 special_murinio, on 28 noiembrie 2013 - 09:31, said:

Daca tot esti hotarat sa cresti porci de ce  nu incerci sa te ocupi si de desfacere? La mine in sat este un inteprinzator care are in piata in oras un spatiu unde vinde. El cumpara porci de la populatie si rar de la ferme cand nu gaseste la populatie.pretul acum cu care achizitioneaza este 7.5 lei/kg in viu la porc. Are succes pt ca carnea de porc de tara e cautata are alte calitati mult mai bune decat porcul de crescatorie.
                                                                                                                                                                                                                                       Da m-am gandit si la varianta asta si cred ca ar fii ceva foarte bun

#524
florentinadaniela

florentinadaniela

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 21.02.2011

 florentinadaniela, on 21 noiembrie 2013 - 08:02, said:

multumesc mult! ieri una dintre scrofite a acceptat vierul, i-au aparaut caldurile la vreo 6 zile dupa injectia cu Proliz...Posted Image acum ma rog de cealalta fiindca trebuie sa returnez vierul si n-are nici un semn..poate da Dumnezeu pana la urma... va multumesc pentru ajutor !!Posted Image
In cele din urma am reusit sa imperechez ambele scrofite cu vierul, insa Proliz s-a dovedit a fi o mare tampenie, caldurile au aparut dupa 6-9 zile, nu asa cum scria in prospect..Posted Image .oricum, invatare de minte pentru la anul sa folosesc PG 600...si mii de multumiri voua care m-ati ajutat cu sfaturi...am sa revin sa va innebunesc cu intrebari si cand se apropie fatarea Posted Image daca imi ajuta Dumnezeu sa fi prins purcei! as vrea sa opresc in jur de 6 capete pe care sa ii ingras. Toate cele bune!Posted Image

#525
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006
Proliz-ul nu este o prostie. Este o prostaglandina care se administreaza doar in caz de corp galben persistent pe ovar. Altminteri, nu-si face treaba ....

#526
florentinadaniela

florentinadaniela

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 21.02.2011

 horia66, on 30 noiembrie 2013 - 20:16, said:

Proliz-ul nu este o prostie. Este o prostaglandina care se administreaza doar in caz de corp galben persistent pe ovar. Altminteri, nu-si face treaba ....
Va rog mult ajutati-ma sa intelegPosted Image . Scroafele mele au 8 luni si aprox 130kg, nu avusesera niciodata calduri naturale.

1. Cum imi dau seama daca scroafele prezinta corp galben persistent pe ovar, ca sa le administrez Proliz, si nu PG600? Incerc sa imi dau seama daca veterinarul care mi-a recomandat Prolizul ca fiind foarte bun pentru provocarea caldurilor le-a diagnosticat cu corp galben -mie nu mi-a spus nimic de asa ceva! si de aceea a hotarat sa le administreze Proliz, sau e complet pe dinafara subiectului reproductie. El a venit (cunostea deja scroafele, stia  ca n-au avut calduri) si mi-a dat direct Proliz cu repetare la 11 zile, zicand ca a doua zi de dimineata dupa repetarea injectiei sa aduc neaparat vierul !...de asta am zis ca Prolizul e o prostie Posted Image .... Nu va mai spun ca am dat drumul uneia din ele la vier, desi se vedea ca nu e in calduri, si s-a luat la bataie cu vierul.....plus ca am imprumutat de la cineva vierul timp de o saptamana jumatate asteptand sa intre scroafele in calduri...

2. In Prospectul la PG 600 scrie la indicatii :  Inducerea si sincronizarea aparitiei pubertatii la scrofite -Scrofiţe: Administrarea unei doze de produs la scrofiţele cu vărsta de peste 5 luni, va avea ca rezultat în mod normal apariţia unui estru fertile în interval de 5 zile. Deci trebuia sa folosesc PG600 fiindca ele nu avusesera calduri deloc inainte?

3. De ce au aparut totusi caldurile dupa 9 zile de la a doua injectare cu Proliz( la interval de 11 zile) ..eu nici nu mai speram sa intre in calduri si deja ma pregateam sa le cumpar PG600 sa le administrez, fiindca deja se faceau 10 zile de la ultimul Proliz, si propietarul vierului il cam vroia inapoi.

Va intreb toate astea fiindca as vrea sa le mai dau odata la vier dupa ce fata, si sa stiu ce sa le administrez... As vrea sa stiu cat de multe se poate despre reproductia la scroafe,  am si citit si pe net ce am gasit dar mai am lacune de remediat..va rog ajutati-ma voi, stiu ca va cicalesc..Posted Image Cum ziceati pe forumul de  bovine : toti am fost incepatori odata si-odata ... Rau nu e sa fii incepator (la inceput ...), ci sa persisti ani la ra^nd in categoria de incepator. Posted Image  Multumeesc!

Edited by florentinadaniela, 01 December 2013 - 14:37.


#527
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006

 florentinadaniela, on 01 decembrie 2013 - 14:36, said:

1. Cum imi dau seama daca scroafele prezinta corp galben persistent pe ovar, ca sa le administrez Proliz, si nu PG600?

Ca sa pot raspunde la aceasta intrebare trebuie sa stiu daca dumneata cunosti ce e acela un corp galben ? Daca nu, va trebui sa iei matale un manual de reproductie animala si eventual ceva tratate de patologia reproductiei de la libraria Institutului Agronomic din Bucuresti (pe langa Piata Presei) si sa le citesti. Si-poi vorbim.

Quote

Deci trebuia sa folosesc PG600 fiindca ele nu avusesera calduri deloc inainte?

Exact.

Quote

3. De ce au aparut totusi caldurile dupa 9 zile de la a doua injectare cu Proliz ?
Aparitia caldurilor la 9 zile dupa Proliz nu are nici o legatura cu Proliz-ul. Daca scrofitele nu mai avusesera calduri inainte, Proliz-ul nu a avut ce corp galben sa lizeze... Posibil poate sa fi avut oaresce efect ocitocic... si sa fi stimulat vascularizatia in zona. Proliz-ul se foloseste la scroafe doar pentru gruparea fatarilor cu administrare intre zilele 110 - 113 de gestatie.

Quote

Va intreb toate astea fiindca as vrea sa le mai dau odata la vier dupa ce fata, si sa stiu ce sa le administrez...
PG 600. E produsul special creat pentru asa ceva.

Quote

As vrea sa stiu cat de multe se poate despre reproductia la scroafe, [...] ..va rog ajutati-ma
Cu draga inima ajut, dar numai daca stiu cat anume stii dumneata... ca sa stiu de unde incep.

#528
ioansuciu82

ioansuciu82

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 473
  • Înscris: 15.09.2013
am si io o intrebare, cum imi dau seama daca purcelul care vreau sal cumpar este din rasa de carne? va multumesc..

#529
elys

elys

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 03.04.2013
Buna ziua,
in primul rand imi cer scuze pentru ca stiu ca s-a discutat subiectul la care eu am nevoie de ajutor insa acum nu am timp sa recitesc tot topicul asa ca va rog ajutati-ma: am cativa purcelusi 3 saptamani iar doi dintre ei fac diaree ce pot sa le dau?
De asemenea vreau sa intarc alti trei purcelusi care au 5 saptamani pentru a taia purceaua.Purceaua a fatat decat trei asa ca mentionez faptul ca au crescut destul de repede. Cum trebuie procedat la intarcarea lor si in cat timp pot sa-i intarc definitiv?
Va multtumesc anticipat pentru raspunsuri.

#530
november_soul

november_soul

    §§§§§§§§§§§§§

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,787
  • Înscris: 21.11.2006

 Crasnean%26amp%3B%23045%3BRuben, on 27 noiembrie 2013 - 20:25, said:

Da este foarte greu cu desfacerea dar in comuna la mine s-a deschis o carmangerie si cred ca o sa colaborez cu eii.

alta varianta nu prea ai!

#531
elys

elys

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 03.04.2013
Buna seara,
va rog ajutati-ma cu purceii nu stiu ce sa le fac. Problema e ca noi avem o mica ferma de animale, iar ingrijitorii mi-au spus ca au purceii diaree, am sunat vet si a trimis ajutorul lui acolo si se pare ca nu asta era problema de fapt purceaua nu mananca si cel mai probabil nu are lapte sa-i hraneasca asa ca doi sunt lesinati de tot.I-au facut niste calciu si vit si la purcea si la porci dar nu stiu ce sa zic....ce spuneti credeti ca isi mai revine.Ce le pot da sa mai manance?Purceaua are 7 purcei si este Duroc

#532
geims

geims

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 219
  • Înscris: 11.12.2013
Despre reproductia la scroafe:
Scrofitele se monteaza de regula la aparitia caldurilor pe cale naturala fara injectii.Se poate stimula caldurile cu vier incercator,prin mutarea in alte boxe cu alimentatie adecvata pentru scrofite.
varsta prima monta dupa 6luni greutate peste 120kg.
Dupa intarcarea purceilor la 30-35zile scroafele intra singure in calduri in primele 10zile de la intarcare. Sa aveti performante in cresterea reproducerea scroafelor trebui indeplinite urmatoarele 1 Rasa
                      2 Masa
                      3 Casa
va spun din experienta de crescator


Pentru elys ar trebui intai evaluarea scroafei .Cel mai probabil trebuie administray un antibiotic scroafei .Sunt multi factori care trebuie analizati un medic vet. te va ajuta


#533
Ryco1

Ryco1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 17.09.2007
Daca o scroafa intra in calduri se poate sacrifica in aceasta perioada?Am auzit ca ar avea carnea un miros specific si as vrea sa stiu dupa cat timp se poate taia.

#534
cat1

cat1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 375
  • Înscris: 08.06.2010

 Ryco1, on 21 decembrie 2013 - 20:02, said:

Daca o scroafa intra in calduri se poate sacrifica in aceasta perioada?Am auzit ca ar avea carnea un miros specific si as vrea sa stiu dupa cat timp se poate taia.

Nu este adevarat , se poate taia chiar si cand e in calduri .Eu am facut-o si nu a avut nici un miros .Numai vierii au mirosul specific de vier.Vierul nu se poate taia decat dupa minim 1 luna de la castrare .

Edited by cat1, 21 December 2013 - 21:15.


#535
special_murinio

special_murinio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 996
  • Înscris: 07.04.2011
Eu sunt de parere ca ar trebui sa astepti sa ii treaca caldurile si apoi sarificata . S poate sa aiba miros specific carnea . Eu asa fac cu porcul meu.

#536
AdiBadi

AdiBadi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 171
  • Înscris: 02.10.2006
Buna seara.
In primul rand vreau sa-mi cer scuze daca nu am postat in sectiunea potrivita dar am tot cautat pe forum si am ajuns la concluzia ca tot aici este cel mai potrivit loc.
Problema mea:
azi am taiat la tara o purcea care avea un an si cateva luni si care a fatat asta vara 9 purcelusi sanatosi. Cand am transat-o am vazut ca in ficat avea niste ''bobite'' cam ca boabele de piper, de consistenta semidura si de culoare albicioasa la exterior si interior.
Sunt semnele unei infestari cu vreun parazit sau purceaua a suferit de vreo boala?
Se poate consuma ficatul respectiv?

Multumesc pentru raspunsuri.

Atasez si cateva poze.
1.Bobita localizata in stratul superior al ficatului
2.Bobita sectionata situata in interiorul ficatului
3.Alte bobite extrase din ficat

Attached Files



#537
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,991
  • Înscris: 17.03.2005
O sa-ti spuna Horia ce poate fi insa eu imi permit sa te avertizez a asemenea semne, chisturi dar hidatice, se intampla si la infestarile cu tenii, echinococoza parca ii zice...si e destul de pacatoasa problema in cazul in care consumi mizeriile alea.
La problema mentionata organele care prezinta astfel de chisturi se distrug prin ardere sau ingropare, in niciun caz nu se consuma si nu se dau spre consum altor animale.
E posibil ca in cazul de fata sa fie alta povestea, textura chisturilor nu prea seamana si eu nu ma pricep la porci dar in principiu daca un organ nu arata normal nu il consuma

#538
tudor_steliana

tudor_steliana

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 21.01.2013

 elys, on 09 decembrie 2013 - 12:16, said:

Buna ziua,
in primul rand imi cer scuze pentru ca stiu ca s-a discutat subiectul la care eu am nevoie de ajutor insa acum nu am timp sa recitesc tot topicul asa ca va rog ajutati-ma: am cativa purcelusi 3 saptamani iar doi dintre ei fac diaree ce pot sa le dau?
De asemenea vreau sa intarc alti trei purcelusi care au 5 saptamani pentru a taia purceaua.Purceaua a fatat decat trei asa ca mentionez faptul ca au crescut destul de repede. Cum trebuie procedat la intarcarea lor si in cat timp pot sa-i intarc definitiv?
Va multtumesc anticipat pentru raspunsuri.


in aceeasi situatie ca si tine ma aflu si eu, am o scrofita care a fatat 7 purcelusi, dar nu se ridica la mancare si nu are lapte, tremura rau de tot, iar la palparea abdomenului, se simte in burta ei ca un fel de chist cu dimensiunea de aprox. 10 cm, foarte tare si dureros la atingere. Am sunat veterinarul din zona va vina sa taie coltii purceilor si sa examineze scroafa, dar trebuie sa astept sa treaca sarbatorile, ca este "omul" foarte "ocupat", asta e.........
Daca cineva a mai fost in situatia asta, astept raspuns si va multumesc ca existati!

#539
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006

 cat1, on 21 decembrie 2013 - 21:14, said:

Vierul nu se poate taia decat dupa minim 1 luna de la castrare .
Conform legii, 3 luni.

 AdiBadi, on 22 decembrie 2013 - 18:23, said:

Sunt semnele unei infestari cu vreun parazit sau purceaua a suferit de vreo boala?

Sunt noduli hepatici, nu chisti hidatici. Nu par (din poze) a fi de natura parazitara.

Quote

Se poate consuma ficatul respectiv?

Daca sunt doar cativa si se extirpa din ficat, iar restul organului are structura si consistenta normala, da. Obligatoriu preparatele vor suporta un tratament termic de min. 30 min. prin fierbere.
Nu mai stiu exact ce zic normele controlului de abator acum (ca nu sunt medic de abator), dar un astfel de ficat intra in "consum conditionat", adica numai dupa o prealabila sterilizare prin fierbere.

 tudor_steliana, on 25 decembrie 2013 - 16:47, said:



in aceeasi situatie ca si tine ma aflu si eu, am o scrofita care a fatat 7 purcelusi, dar nu se ridica la mancare si nu are lapte, tremura rau de tot, [...] iar la palparea abdomenului, se simte in burta ei ca un fel de chist cu dimensiunea de aprox. 10 cm, foarte tare si dureros la atingere.

E posibil sa nu fi eliminat toti fetusii...., ceea ce e grav ! Daca matale nu ai nici un fel de cunostinte despre anatomia si fiziologia bietului animal, nu avem cum sa te ajutam cu sfaturi ... Ar trebui sa incerce cineva sa exploreze intra-uterin. Tremuratul e posibil sa fie din cauza febrei, respectivii fetusi sa fie morti si ea sa fie in pragul sapremiei.

#540
daris2004

daris2004

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 04.12.2013
Ce as putea recomanda pentru tratarea unor purcei anemici care nu vor sa consume concentrate pentru purcei numai lapte. Proprietarul le-a administrat dupa fatare numai Dectomax (nu au eliminat nimic), nu le-a administrat fierul si nici vitamine, purceii au 3 saptamani iar proprietarul le administreaza momentan vit B1+B6 fara rezultat. Proprietarul se mai plange ca purceii dorm mai tot timpul. Il putem ajuta cu o recomandare?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate