Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Italia - Romania

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
alex_mad_s

alex_mad_s

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 30.10.2006
Trebuie sa vin in Romania la sfarsitul luni si am cateva nelamuriri.
Imi trebuie rovinieta ca sa pot circula in Romania? De unde se poate cumpara? Trebuie neaparat sa o iau pentru un an sau se gaseste si pentru un timp mai scurt?
In Austria si Ungaria am inteles ca se gaseste la benzinarie. Niste preturi daca stiti ar fi ok.
De unde e mai avantajos sa alimentez. Masina este pe benzina.
In legatura cu traseul,  Villach - Graz - Wien - Budapest - Szeged. Eu trebuie sa ajung in Braila. Cam care ar fi traseul (Arad - Braila) cu drumuri mai decente pana la destinatie.
Mi-am propus sa plec la 6AM din Pescara si sa ajung pe timp de zi (18:00)  pana la granita cu Ungaria-Romania, ma opresc noapte prin Arad la un hotel ceva (daca aveti vreo sugestie e binevenita) si din Arad pana in Braila, plecare 6AM, as vrea sa ajung tot pe timp de zi. Credeti ca reusesc sa ajung fara sa ma grabesc, cu opriri etc?
Cam astea sunt intrebarile mele. Daca aveti sfaturi, sugestii, sunt binevenite. Multumesc.

#2
soaie

soaie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 709
  • Înscris: 17.04.2007
De rovinieta ai nevoie , o poti cumpara cand intri in tara ,si nu trebuie sa o cumperi pe un an.
Daca nu trebuie neaparat sa te opresti in Arad poti sa intri pe la Cenad,
Vama mica, trafic putin si ajungi la Timisoara(este la cativa km de Szeged).

#3
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,071
  • Înscris: 07.07.2006
Teoretic de la Arad mergi Deva - Sebes - Sibiu - Brasov - Buzau - Braila. Din cite stiu intreg parcursul e drum bun, iar dupa Sibiu e si destul de liber.

#4
Evergreen

Evergreen

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,893
  • Înscris: 09.12.2004

View Postalex_mad_s, on 8th September 2010, 01:41, said:

, ma opresc noapte prin Arad la un hotel ceva (daca aveti vreo sugestie e binevenita)
vezi aici; poti zice daca vrei sa te "gazezi" in oras sau pe centura si iti pot recomanda ceva din auzite :)

http://www.cazarearad.ro/

#5
alex_mad_s

alex_mad_s

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 30.10.2006
@soaie ; da se pare ca sunt si roviniete valabile si pentru un timp mai scurt. am gasit pe http://www.roviniete.ro/ mai multe detalii. Merci
@abancor ; da ala este traseul la care m-am gandit si eu, cel mai probabil pe acolo voi merge. Merci
@Evergreen ; pentru moment sunt in standby cu cazarea, ma gandeam sa fac tot drumul fara sa mai ma opresc o noapte. Merci

Cel mai mult ma intereseaza partea care o voi parcurge in Romania (Arad - Deva - Sebes - Sibiu - Brasov - Buzau - Braila), starea drumurilor, traficul etc. Cel mai probabil o sa merg noapte prin Romania, este recomandat, este sigur, sau ma trezesc jefuit la drumul mare :D. Daca aveti sfaturi sunt binevenite.

#6
Nebhotep

Nebhotep

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 02.10.2007

View Postalex_mad_s, on 14th September 2010, 21:16, said:

@soaie ; da se pare ca sunt si roviniete valabile si pentru un timp mai scurt. am gasit pe http://www.roviniete.ro/ mai multe detalii. Merci
@abancor ; da ala este traseul la care m-am gandit si eu, cel mai probabil pe acolo voi merge. Merci
@Evergreen ; pentru moment sunt in standby cu cazarea, ma gandeam sa fac tot drumul fara sa mai ma opresc o noapte. Merci

Cel mai mult ma intereseaza partea care o voi parcurge in Romania (Arad - Deva - Sebes - Sibiu - Brasov - Buzau - Braila), starea drumurilor, traficul etc. Cel mai probabil o sa merg noapte prin Romania, este recomandat, este sigur, sau ma trezesc jefuit la drumul mare :D. Daca aveti sfaturi sunt binevenite.
Am fost recent de la Timisoara la Buzau. Drumurile sunt cam asa:
Traseul Arad - Deva - Sebes este foarte aglomerat dar drumul este bun;
Sibiu - Brasov: trafic lejer , mai ales pe timp de noapte (atentie doar la scoarurile din intersectiile din afara localitatilor);
Brasov - Buzau: drumul nu e foarte bun, mai sunt si ceva lucrari pe alocuri;
Buzau - Braila nu stiu sa iti zic, dar ultima oara cand am fost (pe noapte) a fost foarte bun drumul si trafic lejer

Cu jefuitu la drumu mare nu cred ca o sa ai probleme. Eu de cativa ani merg pe disstante lungi noapte si nu am avut probleme niciodata. Uneori am mai si tras cate un pui de somn prin parcari.
In plus noaptea nu prea sunt radare.
Rovinieta poti cumpara de la benzinarii si se poate lua si pe 1 luna. Sa o tii bine, ca te pot verifica la vama cand iesi din tara.

#7
Evergreen

Evergreen

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,893
  • Înscris: 09.12.2004

View Postalex_mad_s, on 14th September 2010, 21:16, said:

@Evergreen ; pentru moment sunt in standby cu cazarea, ma gandeam sa fac tot drumul fara sa mai ma opresc o noapte. Merci
n-ai de ce, dar pt maxim 50 euro cu tot cu masa de seara nu cred ca are rost sa te risti sa conduci atit de mult...

#8
alex_mad_s

alex_mad_s

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 30.10.2006
@Nebhotep ; nu am nevoie de rovinieta pentru un an, stau doar o saptamana in tara, maxim 2. merci pentru informatiile despre situatia drumurilor, foarte utila.
@Evergreen ; nu e vorba de bani, dar sunt presat de timp. Sau cam schimbat datele "problemi" trebuie sa ajung in Romania pe 25 in jur de ora 14 maxim 16. Ar fi posibilitatea sa plec pe 24 noaptea la 1AM, sa ajung la granita cu Romania dimineata, sa ma cazez pe timp de zi si seara iar la drum. Dar nu prea imi imi convine, nu stiu cat voi putea dormi eu ziua si sa conduc doar noapte nu prea imi convine.

#9
toniq

toniq

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,294
  • Înscris: 08.01.2009

View Postalex_mad_s, on 14th September 2010, 21:16, said:

Cel mai probabil o sa merg noapte prin Romania, este recomandat, este sigur, sau ma trezesc jefuit la drumul mare :D. Daca aveti sfaturi sunt binevenite.

Nu-ti recomand sa circuli noaptea. Umbla legenda ca prin zona Aradului este un calaret fara cap care urmareste masinile venite tocmai din Italia si le taie, din galop, volanul. Daca scapi, te asteapta pe la Deva un balaur cu 5 capete care-ti scuipa foc peste rezervor. Pe la Simeria umbla arici liberi pe carosabili, cu tepi de otel. Sa mergi incet. La Sebes, te iau in primire vulturi cu gheare de fier forjat, ti-o fac decapotabila. La Sibiu navalesc lupi cu colti de argint, iti fac porbagaju  strecuratoare. Vei putea sa cari nuiele cu porbagaju inchis.  La Brasov te asteapta ursii prin intersectii. S-o iei pe centura, ca daca te prind iti scot ochii. Nu ca ar fi mare lucru, ca oricum pana si orbu a gasit Braila...

Edited by toniq, 14 September 2010 - 21:57.


#10
alex_mad_s

alex_mad_s

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 30.10.2006
Eram sigura ca aricii aia exista si nu e doar o legenda, o sa imi pun nr de Romania, asa stau mai linistit :)). Mda am uitat sa pun niste ghilimele acolo.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate