Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Rhodos

- - - - -
  • Please log in to reply
1191 replies to this topic

#1
Monitoxus

Monitoxus

    Back!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,184
  • Înscris: 26.11.2001
Well.. tocmai m-am intors din Grecia ... 7 zile petrecute pe insula Rodos la Paladium, un hotel ce se vrea de 5 stele. Am inteles de la localnici ca ar fi cel mai breaz din insula.

Ce sa zic.. urat nu e dar parca nici 5 stele nu ar avea el desi am inteles pana la urma ca 5 stele in fact nu mai inseamna ce insemnau in conceptia mea de taran mioritic ;)

Oricum, overall, e mult mai CURAT ca la noi, conditii net superioare, personal MAI amabil dar nu excesiv.. e OK.

In fine, o sa revin ceva mai tarziu asupra acestor aspecte cand o sa fiu mai odihnit.

Preturi (ca banuiesc ca asta va intereseaza cel mai mult) :

O bere de 0.33 pleaca de la 0.90 Euro (la super-market) pana la 3,5 Euro in locurile mai spalate.

Coca-Cola costa cat berea  :huh: Apa minerala IDEM. Am avut un soc la chestiile astea.

Tigarile sunt in jur de 2,8 Euro pachetul...si facute evident in Grecia.

Mancarea o gasesti de la 4-5 Euro portia in locurile mai ieftine pana la 10 Euro o supa in cele ceva mai spalate. BAUTURILE sunt fenomenal de scumpe. Sunt de-a dreptul obsedati cand vine vorba de apa, bere, suc... etc.

Benzina de ex de 95 e 0.95-0.98 Euro. De 98 e 1-1.2 Euro...

Mancarea si mai ales bautura sunt teribil de scumpe dupa mine in Grecia. La Mac am dat vreo 16 Euro pe doua portii normale de mancare. Cola era la fel de infecta ca cea de la noi. (de la Mac)

NU va pierdeti prea mult timpul in "orasul vechi" pt ca veti lua probabil o teapa si la restaurante isi vor bate joc de voi. E o zona de golani din Grecia in fact si NU merita sa mergeti pe acolo. Parerea mea.

In "orasul nou" (vorbim de Rodos) e o singura zona comerciala unde gasiti cateva magazine OK. Preturile la hainele de firma sunt MAI bune ca la noi clar. Aici ma refer la haine de FIRMA. Nu sunt f multe.. pt ca abunda pirateriile si chestiile de 2 lei de la noi din Obor.

Taxiurile luau pt 5 Km 5 Euro si pt ~10 Km 10-11 Euro.... deci am dedus ca e cam 1 Euro/Km. Daca era comanda mai bagau 1 Euro in pret  :naughty: SCUMPE si astea.

Apa la piscina hotelului era rece de iti taia rasuflarea. EXACT ca la robinet. Bogdan a zis ca e normal desi mie nu mi se pare f normal. Si la piscina acoperita era la fel de rece.

Vamesii din Grecia sunt niste labari. Nici un zambet, nici o vorba stricata cu tine. Cateva intrebari tampite, 2-5 min de verificari in kakatul lor de PC si POC stampila fara nici macar un THANK YOU! Erau f sictiriti si marlani. (parerea mea)
Cei din .ro au fost infinit mai amabili.

VREMEA e incredibil de buna. 34-35 ziua, 25-28 seara. FFFF buna de plaja. Daca vrei soare, AI SOARE  :D

In concluzie, m-am jurat ca nu mai calc pe la nesimtitii din Mamaia care imi iau 2,5 mil pe un JEG de camera in care nici macar nu fac curat. E de 2 lei litoralul nostru ca dealtfel si clima de la noi care SUCKS grupa mare fata de ce e in Grecia.

La un calcul scurt arzi cam 500 Euro pe cazare (6 nopti - 2 persoane) la noi basca transportul si mananci LATURI pe terasele noastre MIZERABILE si SCUMPE.

In Grecia mergi cu 800-1600 Euro 7 zile (2 persoane) si stai in conditii infinit mai bune si ai si masa de dimineata si seara inclusa. Masa care oricum ar fi e de 10 ori mai buna ca cea de la noi. (avion inclus in pret !!!)

Zau ca NU SE MERITA sa mergi in .ro pe litoral. E japca la drumul mare daca vrei conditii cat de cat. That means 2 stele + sau 3 ca mai mult de atat dai faliment la cat cer ai nostri pe 4-5 stele (150-300 Euro pe noapte !!!!)  :angry:

Sunt sigur ca va mai scrie si Bogdan si o sa mai scriu si eu pe masura ce imi mai aduc aminte...

#2
Monitoxus

Monitoxus

    Back!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,184
  • Înscris: 26.11.2001
Iata si cateva poze... Also, de remarcat faptul ca la mesele incluse (BUFET) de dimineata si seara era o varietate destul de mare de mancare si ce gaseai era la nivel calitativ f ok. Also fructe GARLA de toate felurile  :D

Attached Files



#3
un_oarecare

un_oarecare

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,634
  • Înscris: 01.12.2004
La Albena, in Bulgaria, ai fost vreodata? Sau ai auzit cum e? Ca eu vreau sa incerc acolo... Grecia nu e o optiune pentru mine (vreau sa merg numai trei-patru zile - nu rezist mai mult la mare ca-s prea sensibil la ten - si nu merita atata drum) iar de Romania m-am saturat.
Am vazut un reportaj TV (NEpublicitar, se voia mai degraba o lectie pentru romani "Asa da!" ) despre Albena si ridicau in slavi statiunea. Cica hotelierii bulgari chiar au invatat limba romana. :w00t: Iar preturile ar fi 80% din cele din Romania.

#4
Monitoxus

Monitoxus

    Back!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,184
  • Înscris: 26.11.2001

un_oarecare, on Jul 30 2005, 08:11, said:

La Albena, in Bulgaria, ai fost vreodata? Sau ai auzit cum e? Ca eu vreau sa incerc acolo... Grecia nu e o optiune pentru mine (vreau sa merg numai trei-patru zile - nu rezist mai mult la mare ca-s prea sensibil la ten - si nu merita atata drum) iar de Romania m-am saturat.
Am vazut un reportaj TV (NEpublicitar, se voia mai degraba o lectie pentru romani "Asa da!" ) despre Albena si ridicau in slavi statiunea. Cica hotelierii bulgari chiar au invatat limba romana. :w00t: Iar preturile ar fi 80% din cele din Romania.

<{POST_SNAPBACK}>


Eu nu as merge in tari foste comuniste decat dupa 50 de ani de la "eliberare"... Asta e tristul adevar.  :rolleyes:

PS: drumul pana in Grecia dureaza 1 ora si 40 de min cu avionul ;)

#5
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,657
  • Înscris: 26.11.2001
Sunt ff. obosit fizic si cred ca am facut insolatie azi (ultima zi) incercand sa fur cat mai mult soare.
Psihic sunt bine, insa totul este sa nu pice serverele...

Ok.. Rhodos a fost un mare pas inainte fata de patania din Decembrie (Egipt)

Am plecat cu Charterul de Rhodos prin Butterfly Travel.
Nici nu i-am vazut la fata, doar pe telefon am discutat si totul a iesit bine...

Plecare cu charterul din Bucuresti (Boeing 737 - 300) Timisoara
Drum pana in Rhodos 1 ora si 40 min.

De la aeroport ne-a luat un taxi pana la hotel Palladium. Taxi platit de agentia greaca de turism.

Am platit in plus pentru "Sea View" si ne-am trezit la nivelul piscinei cu un perete in fata...
Prin urmare cu toate protestele lui Catalin care tinea mortis sa le murdareasca vasul de WC m-am intors la receptie catranit rau si mi-au schimbat camera fara comentarii la etajul 3 cu vedere la mare... :D

Ajungand noaptea.. paradoxal pt un hotel de 5 stele, nu ne ofereau haleala, iar noi eram ca lupii, prin urmare am mancat in Faraliki.
Din Faraliki ne-a pus dracu sa venim pe jos ca din taxi parea putin; asa am capatat o batatura... erau 8 Km !

Programul zilnic era pe scurt:
- scularea 8.30
- masa 9 - 10
- plaja pe plaja 10-12-13
- haleala in oras sau in restaurantul hotelului 14-15
- plaja la picina 15-18
- haleala 19-21 (la cina tinuta era obligatorie cu pantaloni lungi)

Am mers si in orasul Rhodos, unde in prima zi am avut un soc din mai multe motive: era duminica si nimic nu era deschis, iar orarul lor din timpul saptamanii contine pauza de masa intre orele 13.00-17.00 !!!
Incredibil !
Ne-am plimbat 2 ore prin soarele arzator sperand sa deschida...

Din orasul nou ne-am pricopsit cu o cantitate impresionanta de haine de firma, iar din cel vechi Catalin si-a luat o bengoasa camera foto, iar eu mi-am indeplinit visul de copil sarac... mi-am luat binoclu !!!

Elemente disparate:

Peisajul
Pietros, totul era sapat in pamant si stanca calcaroasa cu dinamita.
Ziceai ca esti in stepa !
Daca ar fi avut relieful nostru faceau de 10 ori mai multi bani...

Oamenii
Grecii fie sunt invizibili, fie se ascund bine, pt ca par a fi ff. scumpi la vedere...
Insula parea depopulata. Noi suntem obisnuiti cu aglomerarile urbane sau de sate ingramadite la marginea drumului, insa inexplicabil, in Rhodos nu am vazut asta! De fapt nu stiu unde locuiesc grecii !

Hotelurile sunt la marginea falezelor abrupte si sunt mici paradisuri, oaze in desert, ceea ce e de neinchipuit in .ro, unde un hotel de 5 stele trebuie neaparat sa fie in buricul targului !

Temperatura si Apa
Apa Marii Egee este cristalina, curata si ff. sarata :)
La 10m de tarm apa trecea de 2 m adancime. Temperatura apei nu era ff. ridicata, insa era suportabila dupa ce te prajeai la soare o ora..
Temperatura aerului era constant peste 30 de grade Celsius, insa era suportabila pt. ca era o briza care cateodata era exagerat de puternica.
Ca fapt divers... nu am vazut nori asa cum nu am auzit nici boxe pe plaja sau altundeva.

Preturile si economia
Viata e scumpa, insa de calitate.
Ma gandesc cu groaza ce ne asteapta cand vom intra triumfal in UE.

Toate facilitatile existente pareau supradimensionate, parca asteptand o dezvoltare BOOM a turismului din insula.
In general banuiesc ca profiturile sunt destul de mici si nu se astepata ca in .ro sa iti faci palat din vanzarile pe un an la un chiosc.
Adica vedeai rare magazine alimentare ff. bine alimentate care nu prea aveau cumparatori si nici vad comercial, insa bine ingrijite.
Restul magazinelor vand kitch-uri Made in China care nici macar la noi nu se mai gasesc !

Waterpark
20 euro de pers intrarea
De 3-4 ori mai mare decat Aqua Magic; oboseai de la un cap la altul. Ocupa un intreg versant de munte, asa ca caderea de apa e asigurata.
M-am dat intr-o multime de jucarii care mi-au taiat rasuflarea; in special primul intitulat Kamikaze m-a masat fara piuit cand am plutit un metru in aer la 15 m inaltime :D

Trafic
Doar masini de litraj mic (1.5 l) exceptie Taxi-urile.
O maree de motoscutere inchiriate sau ale localnicilor te face sa fii cu ochii in patru pe unde mergi.
Relieful nu iti permite sa fii sofer de raliu, asa ca limita era 60 dar se mergea cu 80 Km/h in afara orasului.

Hotelul
Palladium Rhodos - 5 stele, am aflat ca e cel mai bun din insula.
Aici nu am auzit deloc graiul romanesc si a fost destul de reconfortant.
Au existat unele scapari de logistica, insa cred ca asa se intampla cand vrei sa faci turism de masa la 5 stele.
Camera mare, pat matrimonial, balcon cu vedere la mare, TV cu selectie proasta de programe.

Cateva imagini din Rhodos puteti vedea in Galeria Mea

#6
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,657
  • Înscris: 26.11.2001
Mai multe poze AICI

#7
tchocksoo

tchocksoo

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,218
  • Înscris: 20.01.2004
de curiozitate, ce agentie din ro ati folosit?

#8
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,657
  • Înscris: 26.11.2001
Butterfly Travel

#9
morogan

morogan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,472
  • Înscris: 14.04.2002
Plec si eu in Rodos, de Pasti. Voi sta la Hotel Atlantica Imperial, 5* all inclusive. 5 zile cu charter de la blueair Va voi povesti cum fu

#10
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,657
  • Înscris: 26.11.2001
Esti sigur.. BlueAir ? :D

#11
morogan

morogan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,472
  • Înscris: 14.04.2002
Cica asta e ala singur care nu cade :P
Din pacate nu am de ales, excursia e organizata/platita de altcineva asa ca ..

#12
Kiddo

Kiddo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 215
  • Înscris: 13.04.2006
In Rodos am fost anul trecut in iulie. Am stat chiar in oras (Rodos) la hotel Petit Palais (4*) cu regim all inclusive. F. multumiti de cazare, bauturi si masa. Optiunea pt. oras mi s-a parut buna, caci aveai ce vedea in Rodos. Mie mi-a placut orasul vechi, am vizitat Palatul Cavalerilor, am urcat pe zidul orasului (nu e permis decat sambata intr-o anumita perioada), strada Cavalerilor e minunata. Am inchiriat masina si am vizitat toata insula. Trebuie vazut Lindos-ul si in sud, la Prassonissi, unde e o plaja imensa, parte la Mediterana (linistita), parte la Egee (cu valuri). E plin de surf-eri. Prassonissi e, de fapt, o insula f. aproape de Rodos care vara devine peninsula (scade apa marii si se uneste printr-un istm ingust). Noi am trecut prin apa pana la brau, da' daca faceai un pas alaturi ajungea la 2 m. O zi am mers cu ferry pe alta insula Simi, spectaculos drumul si tot ce am vazut pe acolo. In general, n-am stat prea mult pe acasa, ne urcam in masina cu destinatia obiectiv istoric sau turistic si unde vedeam o plaja frumoasa opream pt. o baie. Recomand Tzampika, Prassonissi si cele doua plaje (de fapt sunt 3, dar St. Paul's Bay e f stancoasa) de la Lindos (pe una erau majoritari englezii, pe cealalta italienii). In istoria recenta, insula a apartinut pt. cateva decenii Italiei - pana la I-ul WW - si sunt cladiri din ac. perioada, iar la intrarea Palatului Cavalerilor e o placa de marmura pe care e mentionat ca restaurarea s-a facut in timpul regimului fascist al lui Mussolini.

#13
VOINICU'

VOINICU'

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 16.03.2006
Cat te-a costat cu totul?

#14
felyx

felyx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 28.05.2006
Am deschis acest topic in speranta ca voi obtine informatii de la cineva care a fost in Rhodos. Am ales Rhodos pentru ca mi s-a parut bun ca si raport calitate-pret. Anul trecut am fost in Halkidiki, ne-a placut foarte mult, dar am vrut sa incercam anul asta si o insula. Deci, am ales Rhodos la recomandarile agentului de turism cu care am colaborat si anul trecut. Tot el ne-a recomandat si hotelul - hotel Oceanis, in Ixia, all inclusive. Am gasit pe net destule informatii despre hotel, in marea lor majoritate reviews-urile sunt favorabile. Ma ingrijoreaza insa doua aspecte : plaja si "meltemi". Avansul e platit, avem rezervarile facute pentru sfarsitul lunii august, asa ca nu prea mai exista cale de intoarcere. Asa ca orice informatie legata de plaja sau "meltemi" este binevenita, macar ca un mijloc de prevenire.

#15
Kiddo

Kiddo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 215
  • Înscris: 13.04.2006

 felyx, on May 28 2006, 19:16, said:

Asa ca orice informatie legata de plaja sau "meltemi" este binevenita, macar ca un mijloc de prevenire.

Ixia este in N-V, deci in zona in care vantul este f. puternic. Regula pt. Rodos este ca pe coasta estica marea e linistita si mai ferita de vant, in timp ce vestul este expus curentilor. Plaje bune sunt in est la Tsampika si Lindos. De asemenea o plaja spectaculoasa e in sud, la Prassonissi. Inchiriaza masina, viziteaza si fa plaja unde gasesti un loc frumos; e pacat sa te chinui cu plaja la Ixia!

#16
felyx

felyx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 28.05.2006

 Kiddo, on May 29 2006, 10:33, said:

Ixia este in N-V, deci in zona in care vantul este f. puternic. Regula pt. Rodos este ca pe coasta estica marea e linistita si mai ferita de vant, in timp ce vestul este expus curentilor. Plaje bune sunt in est la Tsampika si Lindos. De asemenea o plaja spectaculoasa e in sud, la Prassonissi. Inchiriaza masina, viziteaza si fa plaja unde gasesti un loc frumos; e pacat sa te chinui cu plaja la Ixia!
Kiddo, ai fost tu in Ixia sau doar te-ai uitat pe net? Ca nu mai stiu ce sa cred. Unii zic ca, la sfarsitul lui august, meltemi e binevenit pentru ca mai potoleste arsita, altii zic ca la pranz e atat de puternic incat te umple de nisip din cap pana-n picioare. Vis-a-vis de plaja, au aparut recent niste reviews-uri care spun ca plaja e din nisip cu pietricele, dar in apa e nisip. Se pare ca in zona hotelurilor Oceanis, Hilton si Rodian Amathus plaja e decorata cu blue flag.
Asa ca acum in capul meu e o varza. De asta am cerut informatii unei persoane care chiar a fost acolo. oricum, iti multumesc.

#17
Kiddo

Kiddo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 215
  • Înscris: 13.04.2006

 felyx, on May 31 2006, 19:53, said:

Kiddo, ai fost tu in Ixia sau doar te-ai uitat pe net?

Kiar am fost acolo. Noi am stat in oras, in Rodos si am facut plaja in fata cladirii Cazinoului. Dar am si umblat mult, ne-am oprit pe multe plaje si am facut baie. Si in Rodos si in Ixia plaja e cu nisip amestecat cu pietricele (ai nevoie de papuci sau jelly-shoes ca sa pasesti si sa intri in apa; pe urma ii arunci pe mal); apa se adanceste destul de brusc, dar este foarte curata si buna. De la extremitatea nordica a insulei, care e in dreptul acvariului din Rodos, spre vest vantul incepe sa sufle puternic iar spre est se linisteste. Pe mine nu ma deranjeaza caldura, asa ca prefer fara, dar - sigur - poate fi considerat si binevenit daca nu suporti dogoarea. Chestie de gust. Oricum, la Ixia e puternic. Blue flag inseamna plaja curata, anumite dotari (dusuri, umbrele, paturi), mare nepoluata. Sa nu te astepti la imaginea idilica din poze: palmieri, nisip fin, plaja larga. Plajele noastre, daca ar fi curate si bine intretinute, ar fi incomparabil mai bune; marea este insa net superioara la ei. Sfatul meu: inchiriaza masina, plimba-te si vezi si celelalte plaje de care am mai scris.

#18
felyx

felyx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 28.05.2006

 Kiddo, on Jun 1 2006, 09:26, said:

Sa nu te astepti la imaginea idilica din poze: palmieri, nisip fin, plaja larga.
Pai de ce sa nu ma astept la imagini idilice? Uita-te si tu la pozele astea...
Ce-i drept, plaja nu e prea grozava, dar vorba ta, inchiriez o masina si ma plimb.

Attached Files


Edited by felyx, 01 June 2006 - 15:12.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate