Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

misionarism-o metoda incorecta de a vinde religie

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
50 replies to this topic

#37
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009

View Postblack_dizzy, on 7th July 2011, 13:53, said:

Ma bucur esti de acord cu mine, dar eu nu ceream proba biblica a faptului ca am dreptate, eu va cam bateam obrazul ca poate stiti voi in teorie cum e cu valorile astea, dar nu prea le practicati (cel putin nu aici, pe forum). Ca vad ca tot n-am fost suficient de clara si tot cu un citat biblic si o formulare de lemn m-am ales...

Si aici este ca-n viata.


Daca va robeste cineva, daca va mananca cineva, daca pune cineva mana pe voi, daca va priveste cineva de sus, daca va bate cineva peste obraz, suferiti! (2Cor.11:20)


Si mai sus

Acum, strange-ti randurile in cetate, ceata Sionului, caci suntem impresurati! Judecatorul lui Israel este lovit cu nuiaua pe obraz! (Mica.5:1)

Iar Cuvantul sau evident ignorat.

Edited by husand, 07 July 2011 - 13:27.


#38
Ben_Gal_1

Ben_Gal_1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,356
  • Înscris: 30.04.2010

View Posthusand, on 7th July 2011, 14:25, said:

Si aici este ca-n viata.


Daca va robeste cineva, daca va mananca cineva, daca pune cineva mana pe voi, daca va priveste cineva de sus, daca va bate cineva peste obraz, suferiti! (2Cor.11:20)
asa spune si Nea Ghita: capul taiat, sabia nu-l mai taie.


View Posthusand, on 7th July 2011, 14:25, said:

Acum, strange-ti randurile in cetate, ceata Sionului, caci suntem impresurati! Judecatorul lui Israel este lovit cu nuiaua pe obraz! (Mica.5:1)

Iar Cuvantul sau evident ignorat.
I-am smuls dusmanului nuiaua si l-am facut de  3.14^2.

#39
dinmarius

dinmarius

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,528
  • Înscris: 27.06.2011

View PostCatunStelian, on 2nd September 2010, 22:01, said:

Ca sa lamurim o chestiune, din punct de vedere medical Ellen White nu a suferit de dementa cum zic unii sau de epilepsie cum zic altii. De altfel, acesti oameni care au ales niste diagnostice dupa ureche si care au incercat sa adapteze niste fapte istorice se contrazic intre ei fara sa stie.

Referitor la misionarism, am si eu o intrebare pentru cei care chiar gandesc: ce ii determina pe apostoli, martiri etc. sa fie persecutati, multi sfarsind in arenele romane? De ce simteau nevoia sa se expuna pericolului?
Era sanatoasa la cap? Nu cred! Nu o condamn pe dementa ci doar pe cei care se uita in gura celor dusi cu pluta.
Se putea si mai rau , altii au gasit tot dementi ca EGW si au practicat la indemnul trimisului suicidul in masa ca sa se intalneasca cu Creatorul.  :naughty:

Edited by dinmarius, 16 July 2011 - 11:30.


#40
ady_maris

ady_maris

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,559
  • Înscris: 29.03.2006
Ioan 8:44
Voi aveți de tată pe diavolul; și vreți să împliniți poftele tatălui vostru. El de la început a fost ucigaș; și nu stă în adevăr, pentru că în el nu este adevăr. Ori de câte ori spune o minciună, vorbește din ale lui, căci este mincinos și tatăl minciunii.

Aici puteti urmarii unicul protestant autentic in viata .

http://www.livestrea...88-421943008578

#41
leoluke

leoluke

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,445
  • Înscris: 15.04.2008

View Postdinmarius, on 16th July 2011, 12:30, said:

Era sanatoasa la cap? Nu cred! Nu o condamn pe dementa ci doar pe cei care se uita in gura celor dusi cu pluta.
Se putea si mai rau , altii au gasit tot dementi ca EGW si au practicat la indemnul trimisului suicidul in masa ca sa se intalneasca cu Creatorul.  :naughty:

.....te contrazici mereu....ba o condamni....ba nu....cred ca ai ceva probleme din
pacate.... :thumbup:
.....ia spune tu atunci....daca te crezi pe cararea cea buna....cum ar fi dupa tine
doctrina cea adevarata....niste puncte esentiale macar..... :coolspeak:

#42
dinmarius

dinmarius

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,528
  • Înscris: 27.06.2011

View Postleoluke, on 16th July 2011, 13:56, said:

.....te contrazici mereu....ba o condamni....ba nu....cred ca ai ceva probleme din
pacate.... :thumbup:
.....ia spune tu atunci....daca te crezi pe cararea cea buna....cum ar fi dupa tine
doctrina cea adevarata....niste puncte esentiale macar..... :coolspeak:
Adventistii sunt max 50.000 in Romania, asta spune totul despre o secta care nu este crestina si unde o femeie dementa a fost mare preoteasa slujind pe cel rau.  :thumbdown:

#43
marepreot

marepreot

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 558
  • Înscris: 12.04.2007
misionarism-o metoda incorecta de a vinde religie

Da!
Misionarismul este una din conspiratiile mondiale


Sunt si culte care urmaresc transferul propietatii si adunarea zeciuielii mintind ca
au 12 apostoli in viata care fac minuni sau Guru(mormonii>biserica sfintilor din zilele de pe urma si MISA)

Credinta este o mare afacere in si Romania:
-'terenuri, propietäti imobiliare, päduri. scutiri de taxe, divort in biserica si exorcizari'


Cei mai periculosi credinciosi sunt cei care sustin credinta dar
nu respecta nici un cult asa cum sunt majoritatea ortodocsilor care
sustin credinta in dumnezeu dar nu cred in preoti si nu merg la biserica!!
si in plus merg sambata la adunare la "secte"pentru a obtine ajutoare!!
Acestia nu sunt decat fatarnici care se roaga la dumnezeu sa-i ajute la furat!!

Vindecari miraculoase!?

Edited by marepreot, 16 February 2012 - 15:45.


#44
Eugen3

Eugen3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 02.02.2011

View Postmarepreot, on 16th February 2012, 15:41, said:

misionarism-o metoda incorecta de a vinde religie

Vindecari miraculoase!?

În creștinătate, cât și în unele religii necreștine se fac așa-zise vindecări miraculoase prin credință.

Isus Cristos însă ne-a avertizat cu privire la cei care susțin că ‘fac multe minuni’ în numele său.

El le va spune: „Niciodată nu v-am cunoscut; depărtați-vă de la Mine, voi toți care lucrați fărădelege“ (Matei 7:22, 23, Cornilescu, 2002).

Ce spune Biblia despre vindecările făcute de Isus.

Comparând informațiile din Scripturi cu metodele vindecătorilor din prezent, ne va fi ușor să înțelegem dacă vindecările prin credință din timpurile noastre sunt sau nu de la Dumnezeu.

Isus nu a înfăptuit niciodată vindecări pentru a face discipoli sau pentru a-și atrage un public larg.
Dimpotrivă, el i-a vindecat pe unii în particular.
De multe ori, el chiar le-a spus celor pe care îi vindecase să nu vorbească cu nimeni despre acel miracol (Luca 5:13, 14).

Isus nu a cerut niciodată bani pentru miracolele făcute și a vindecat orice fel de boală și infirmitate (Matei 10:8).
El le-a redat sănătatea tuturor bolnavilor care veneau la el, iar vindecarea nu depindea de credința acestora (Luca 6:19; Ioan 5:5–9, 13).
În plus, Isus a făcut și învieri (Luca 7:11–17; 8:40–56; Ioan 11:38–44).

Deși Isus a înfăptuit miracole, obiectivul serviciului său nu a fost acela de a-și face adepți prin intermediul unor ședințe de vindecare ce apelau la sentimente. Principala sa activitate era predicarea veștii bune despre Regatul lui Dumnezeu. vezi Luca 4:43.
Isus și-a pregătit continuatorii să facă discipoli.
La rândul lor, aceștia trebuiau să le predice altora, insuflându-le speranța de a avea o sănătate perfectă sub domnia Regatului lui Dumnezeu (Matei 28:19, 20).

Cei care în prezent pretind că fac vindecări miraculoase sunt doar niște șarlatani cu motivații ascunse.

BIBLIA ARATĂ CĂ DUMNEZEU NU ESTE PĂRTINITOR ȘI CĂ ADEVĂRATA VINDECARE A OAMENILOR VA AVEA LOC DOAR DUPĂ CE ÎMPĂRĂȚIA LUI VA TRECE LA ACȚIUNE.

(FAPTELE 10:34, 35) . . .Atunci Petru, deschizându-și gura, a zis: „Cu adevărat, înțeleg că Dumnezeu nu este părtinitor, 35 ci, în orice națiune, omul care se teme de el și practică dreptatea este primit de el.

(MATEI 6:9, 10) . . .Voi așa să vă rugați: «Tatăl nostru care ești în ceruri, să fie sfințit numele tău. 10 Să vină regatul tău. Să se facă voința ta, precum în cer, așa și pe pământ.

(ISAIA 33:24) . . .Niciun locuitor nu va spune: „Sunt bolnav“. Poporul care locuiește în țară va fi iertat de nelegiuirea lui.

(REVELAȚIA 21:4, 5) . . .El va șterge orice lacrimă din ochii lor și moartea nu va mai fi. Nici jale, nici strigăt, nici durere nu vor mai fi. Lucrurile de odinioară au trecut“. 5 Cel ce stătea pe tron a zis: „Iată! Eu fac toate lucrurile noi!“ Și mai zice: „Scrie, pentru că aceste cuvinte sunt demne de încredere și adevărate!“

Edited by Eugen3, 16 February 2012 - 16:01.


#45
marepreot

marepreot

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 558
  • Înscris: 12.04.2007

Eugen3 said:

Isus nu a înfăptuit niciodată vindecări pentru a face discipoli sau pentru a-și atrage un public larg.
Dimpotrivă, el i-a vindecat pe unii în particular.
De multe ori, el chiar le-a spus celor pe care îi vindecase să nu vorbească cu nimeni despre acel miracol (Luca 5:13, 14).

Daca ar fi existat isus, bibilia ne spune ca a vindecat in particular! Deci nu ar fi nimic "in particular" daca este publicat pentru toti!!

Suntem miliarde de oameni pe planeta si nimeni nu a vazut vre-un miracol adevarat!
Doar mitomani!
La o emisiune vazuta in tracat ieri se facea o farsa in carea tinta a fost batjocorita fiint pusa sa pupe un lemn si sa treaca pe sub masa si sa se inchine la un brad etc...
Astia sunt cei ce cred(adica fara dovezi)!! niste prostiti de preoti care fac minuni si exorcizari(manastirea ortodoxa tanacu si sfintirea masinilor si sfintirea fabricii de votca)

CU AI VOSTRI -SCRIETI ?????
In cele 10 porunci scrie""Eu sunt un dumnezeu zelos care pedepsesc pe copii pentru parintii lor!!
Asa ar trebui sa se intample????
Adica sa fie pedepsiti pentru ca mint pe toata lumea si ii santajeaza cu biblia????
Si ii santajeaza pe altii cu sfarsitul lumii????
Scrie in bibilie ca exista o lista a credinciosilor cu toti membri ai familie, ca sa fie judecati?????

Eu sunt impotriva pedepsei copiilor pentru parintii criminali!!

Edited by marepreot, 16 February 2012 - 19:00.


#46
DarkPassenger

DarkPassenger

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 500
  • Înscris: 20.11.2011

View Postabbulafia, on 2nd September 2010, 19:28, said:

carticele,vorbe mieroase,promisiuni,uneori chiar amenintari,

drumul spre rai merge numai prin curtea lor...
baptistii sunt mesteri in chestile astea,la fel penticostalii,adventistii,pocaitii si alte secte care spre bucuria noastra erau interzise pe vreme lui Ceausescu si ce bine si liniste era....

asdar ...cum e cu misionarii,mai ales aia care daca nu merge cu manusi scot ghiarele ???

Ce amenintari si ce gheare visezi ?

Dimpotriva, une culte erau recunoscute si pe timpul lui Ceausescu, dar esti pe dinafara.  :console:

View Postqudatheo, on 2nd September 2010, 20:25, said:

De ce de "a vinde" ? Nu iti vinde ala nimic!
Pe mine m-au agatat unii... mi-au dat o biblie, o carte cu cantecele, o cruciulita si o plasa de pliante, brosuri si nu mi-au cerut nimic!
A te convinge/converti e termenul corect.
Nu dezinforma!
Esti de-a dreptul penibil cu "scosul ghearelor"!  :ciocan:
Cu ce e mai buna si mai adevarata religia ta ca a misionarilor alora ?

Ca li se da 1000 fecioare in paradis.  :naughty:

View Postabbulafia, on 3rd September 2010, 23:54, said:

raman pe pozitie...
se vinde religie...cu 100 grame
impachetata in ghiozdane pentru scoala,in cadouri de paste si craciun si mai ales in fata camerelor de luat vederi...

cine e foarte "evlavios" so "doneaza " mai mult are loc langa sfatul pafnutie...amaratii fara bani stau pe straportina...
e vorba de rai bineinteles...

se vinde si inca cum...
prostii nu dispar niciodata...doar se schimba
exact pe asta mizeaza si ei

Si la voi cum e ? Se promite 1000 fecioare celor care se detoneaza prin piete aglomerate si aduna cat mai multi "necredinciosi" cu el ?  :naughty:

View Postblack_dizzy, on 30th June 2011, 15:18, said:

Si sa mai lamurim ceva, biserica evanghelica, biserica luterana, baptistii, penticostalii, adventistii si martorii lui Iehova sunt culte oficial recunoscute de statul roman. Culte oficiale, nu secte.

In afara de Martorii lui Iehova.

View Postmarepreot, on 16th February 2012, 18:59, said:

Eu sunt impotriva pedepsei copiilor pentru parintii criminali!!

Biblia spune ca in final orice genunchi se va pleca si va recunoaste dreptatea lui Dumnezeu.

#47
marepreot

marepreot

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 558
  • Înscris: 12.04.2007

View PostDarkPassenger, on 16th February 2012, 20:20, said:

Ce amenintari si ce gheare visezi ?

Biblia spune ca in final orice genunchi se va pleca si va recunoaste dreptatea lui Dumnezeu.


La magazinele NATURISTE se gaseste o alifie pe care o cumpara multi credinciosi!
Alifia se numeste>>>GHIARA DIAVOLULUI<<<
Pastilele se numesc <GHEARA DIAVOLULUI>
O litera diferita!!

CUM POATE UN CREDINCIOS SA CUMPERE "GHIARA DIAVOLULUI"


Azi un credincios a afirmat ca omul era animal si a devenit inteligent datorita diavolului care a ispitit-o pe EVA sa manace din fructul cunosterii!
A concluzionat ca suntem inteligenti datorita diavolului.

(este un om in varsta care a fost profesor si sustine ca a inteles un mesaj ascuns in biblie in pilda culegatorilor de struguri fiind inspirat de cartea "experimentul TERA")

Edited by marepreot, 16 February 2012 - 21:07.


#48
abbulafia

abbulafia

    mafiotul gandacos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,549
  • Înscris: 18.02.2010
Culte sau secte sunt toate o plaga.
La fel cum orice religie este un opiu.
Opiu pentru a ameti masele analfabete sau credule sau naive pur si simplu.
Da,Ceausescu a admic cateva secte....ca sa pe reprezentantii cultelor din Marea Adunare Nationala
Credeti ca dadea 2 bani pe ele ?

NU

Nici nu meritau.....

Edited by abbulafia, 18 February 2012 - 19:57.


#49
anticristul

anticristul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 992
  • Înscris: 11.01.2010
[quote name='abbulafia' date='18th February 2012, 19:56' post='11130228']
Culte sau secte sunt toate o plaga.
La fel cum orice religie este un opiu.
Opiu pentru a ameti masele analfabete sau credule sau naive pur si simplu.
Da,Ceausescu a admic cateva secte....ca sa pe reprezentantii cultelor din Marea Adunare Nationala
Credeti ca dadea 2 bani pe ele ?

NU

Nici nu meritau.....
[/Ceausescu nu dadea doi pe nimeni,dar nici altii pe el.
Nu ai vazut rezultatul?
Refgeritor la secte cult sau sect e tot una numai ca la inceput este vorba de o grupare mica numiota secta iar cu timpul devine devine un cult.
Asa au fost si crestinii la inceput ,doar o mica secta .
Ce e atit de greu de primit ca se numesc secte sau culte?

#50
abbulafia

abbulafia

    mafiotul gandacos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,549
  • Înscris: 18.02.2010

Quote

Asa au fost si crestinii la inceput ,doar o mica secta .


de evrei raspopiti

Edited by abbulafia, 19 February 2012 - 22:45.


#51
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009

View Postabbulafia, on 19th February 2012, 22:44, said:

de evrei raspopiti

Pai si acum , de exemplu eu sunt sectant.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate