Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

misionarism-o metoda incorecta de a vinde religie

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
50 replies to this topic

#1
abbulafia

abbulafia

    mafiotul gandacos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,549
  • Înscris: 18.02.2010
carticele,vorbe mieroase,promisiuni,uneori chiar amenintari,
indivizi de care nu poti scapa cu una cu doua,asta este arsenalul misionarilor care stau pe capul tau sa te convinga ca ce vand ei este adevarata religie...
concurenta -are falsa religie,transformata, contrafacuta,neesentiala...

drumul spre rai merge numai prin curtea lor...
baptistii sunt mesteri in chestile astea,la fel penticostalii,adventistii,pocaitii si alte secte care spre bucuria noastra erau interzise pe vreme lui Ceausescu si ce bine si liniste era....

asdar ...cum e cu misionarii,mai ales aia care daca nu merge cu manusi scot ghiarele ???

#2
domnul-hindus

domnul-hindus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,122
  • Înscris: 05.08.2010
asa au facut toti,de la pavel pana in ziua de azi

#3
qudatheo

qudatheo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,822
  • Înscris: 06.12.2004
De ce de "a vinde" ? Nu iti vinde ala nimic!
Pe mine m-au agatat unii... mi-au dat o biblie, o carte cu cantecele, o cruciulita si o plasa de pliante, brosuri si nu mi-au cerut nimic!
A te convinge/converti e termenul corect.
Nu dezinforma!
Esti de-a dreptul penibil cu "scosul ghearelor"!  :ciocan:
Cu ce e mai buna si mai adevarata religia ta ca a misionarilor alora ?

Edited by qudatheo, 02 September 2010 - 20:28.


#4
sergiu8606

sergiu8606

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 351
  • Înscris: 30.10.2009
cea ce nu inteleg acesti misionari este ca ei se bazeaza pe un verset din biblie care nu are raspuns in ceea ce practica ei....acolo spune ca mantuitorul a spus apostolilor, ucenicilor...iar ei nu sunt nici macar urmasi ai lor...hai sa mergem fiecare pe strada si sa propovaduim religia pe care ''ne-a transmis-o Dumnezeu in somn, dupa un joint, sau dupa mai multe crize de dementa---Helene White=adventisti :P

#5
CatunStelian

CatunStelian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,242
  • Înscris: 07.07.2008
Ca sa lamurim o chestiune, din punct de vedere medical Ellen White nu a suferit de dementa cum zic unii sau de epilepsie cum zic altii. De altfel, acesti oameni care au ales niste diagnostice dupa ureche si care au incercat sa adapteze niste fapte istorice se contrazic intre ei fara sa stie.

Referitor la misionarism, am si eu o intrebare pentru cei care chiar gandesc: ce ii determina pe apostoli, martiri etc. sa fie persecutati, multi sfarsind in arenele romane? De ce simteau nevoia sa se expuna pericolului?

#6
sergiu8606

sergiu8606

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 351
  • Înscris: 30.10.2009

View PostCatunStelian, on 2nd September 2010, 22:01, said:

Ca sa lamurim o chestiune, din punct de vedere medical Ellen White nu a suferit de dementa cum zic unii sau de epilepsie cum zic altii. De altfel, acesti oameni care au ales niste diagnostice dupa ureche si care au incercat sa adapteze niste fapte istorice se contrazic intre ei fara sa stie.

Referitor la misionarism, am si eu o intrebare pentru cei care chiar gandesc: ce ii determina pe apostoli, martiri etc. sa fie persecutati, multi sfarsind in arenele romane? De ce simteau nevoia sa se expuna pericolului?

referitor la primul paragraf....eu zic sa te mai informezi
refitor la cel de-al doilea....credinta si nu prostia

#7
CatunStelian

CatunStelian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,242
  • Înscris: 07.07.2008
Sergiu, nu fac afirmatii nefondate si nu cred ca stii ceva ce nu stiu eu pe tema aceasta. De altfel, nu-i asa ca si tu stii ca dementa si epilepsia nu sunt asociate cu suspendarea respiratiei timp de zeci de minute si ore? Sau cel putin trebuie sa stii daca esti bine informat. Dar ai luat vreodata in calcul apnea prelungita a lui Ellen White? Stiai ca aceasta nu are explicatie, infirmand fiziologia?

#8
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Postsergiu8606, on 2nd September 2010, 21:45, said:

sau dupa mai multe crize de dementa---Helene White=adventisti :P
Mai, cotoroanta nu a inteles ca simplul vis a insemnat ADAUGARE la Scriptura.
A spus si chestii adevarate, din ce am inteles, niciuna visata, probabil preluata de la cei care au si studiat Scriptura.
Din pacate, escatologia biblica nu a fost definita si nici descoperita atunci. Ce este regretabil, este ca adventistii nu s-au CORECTAT. Faptul acesta denota ca este o congregatie moarta, fara Duhul Sfant.

#9
ktulu22

ktulu22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,910
  • Înscris: 21.04.2007

View Postzexelica, on 3rd September 2010, 18:32, said:

Mai, cotoroanta nu a inteles ca simplul vis a insemnat ADAUGARE la Scriptura.
A spus si chestii adevarate, din ce am inteles, niciuna visata, probabil preluata de la cei care au si studiat Scriptura.
Din pacate, escatologia biblica nu a fost definita si nici descoperita atunci. Ce este regretabil, este ca adventistii nu s-au CORECTAT. Faptul acesta denota ca este o congregatie moarta, fara Duhul Sfant.
Vechea ta obsesie...

Ti s-a demonstrat ca esti pe langa la capitolul EGW... ce mai vrei? :thumbdown: :thumbdown:

Mai ales ca nu ai citit nimic din EGW...

View Postsergiu8606, on 2nd September 2010, 21:45, said:

cea ce nu inteleg acesti misionari este ca ei se bazeaza pe un verset din biblie care nu are raspuns in ceea ce practica ei....acolo spune ca mantuitorul a spus apostolilor, ucenicilor...iar ei nu sunt nici macar urmasi ai lor...hai sa mergem fiecare pe strada si sa propovaduim religia pe care ''ne-a transmis-o Dumnezeu in somn, dupa un joint, sau dupa mai multe crize de dementa---Helene White=adventisti :P
Cat ai citit din scrierile lui EGW de vorbesti? :naughty:

#10
abbulafia

abbulafia

    mafiotul gandacos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,549
  • Înscris: 18.02.2010

View Postqudatheo, on 2nd September 2010, 21:25, said:

De ce de "a vinde" ? Nu iti vinde ala nimic!

raman pe pozitie...
se vinde religie...cu 100 grame
impachetata in ghiozdane pentru scoala,in cadouri de paste si craciun si mai ales in fata camerelor de luat vederi...

cine e foarte "evlavios" so "doneaza " mai mult are loc langa sfatul pafnutie...amaratii fara bani stau pe straportina...
e vorba de rai bineinteles...

se vinde...
o platesc fraierii cu timpul lor ascultand povestile misionarilor,
se vinde
caci primesc bani de la buget si de la diverse fundatii..

se vinde si inca cum...
prostii nu dispar niciodata...doar se schimba
exact pe asta mizeaza si ei

Edited by abbulafia, 03 September 2010 - 23:56.


#11
CatunStelian

CatunStelian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,242
  • Înscris: 07.07.2008
Abbulafia, cred ca se pune caruta inaintea boilor, sau cum sa mai zic eu... tehnicile de vanzare inaintea religiei. Cronologic intai a fost religia si apoi tehnicile de vanzare. Toate tehnicile de piata, tot ce tine de "a vinde" s-au inspirat din... religie. Dar nu orice religie, ci mai ales din crestinism. Max Weber e bun la explicat asta.
Altfel spus, conceptul de vanzare s-a dezvoltat din crestinism. Pe baza acestuia se vinde si ateismul. Nu vezi ca ateismul este promovat in tarile occidentale ca o religie? Ca este platit tot de unde si religia e platita? Chiar si pe aici pe forum erau unii atei care vorbeau despre "Sanctuarul" lor si mimau un comportament religios. As zice ca si ei simteau nevoia sa vanda ideile lor si sa ademeneasca pe prosti.

#12
domnul-hindus

domnul-hindus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,122
  • Înscris: 05.08.2010
acum prozelitismul si indoctrinarea au ajuns pana si in scoli.
ore de religie,icoane in clase,creationism''stiintific''.

#13
kruger

kruger

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,924
  • Înscris: 04.02.2006

View Postabbulafia, on 2nd September 2010, 20:28, said:

carticele,vorbe mieroase,promisiuni,uneori chiar amenintari,
indivizi de care nu poti scapa cu una cu doua,asta este arsenalul misionarilor care stau pe capul tau sa te convinga ca ce vand ei este adevarata religie...
concurenta -are falsa religie,transformata, contrafacuta,neesentiala...

drumul spre rai merge numai prin curtea lor...
baptistii sunt mesteri in chestile astea,la fel penticostalii,adventistii,pocaitii si alte secte care spre bucuria noastra erau interzise pe vreme lui Ceausescu si ce bine si liniste era....

asdar ...cum e cu misionarii,mai ales aia care daca nu merge cu manusi scot ghiarele ???

E simplu: Doi oameni merg impreuna inspre o prapastie, fara sa stie de ea. Unul din el isi da seama. Nu e normal sa ii spuna si celuilalt?

Acum tradus: Cand stii ca aproapele tau merge spre iad, iar tu ai primit salvarea, gratis (desi nici tu nu meritai)...nu vrei sa ii spui si lui de ea? La fel cum Filip l-a chemat pe Natanael...

#14
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009
Da . Dumnezeu striga de geaba:

"Opriti-va si sa stiti ca Eu sunt Dumnezeu: Eu stapanesc peste neamuri, Eu stapanesc pe pamant." - (Ps.46:10)


Astia nu pot auzi.

Caci inima acestui popor s-a impietrit; au ajuns tari de urechi, si-au inchis ochii, ca nu cumva sa vada cu ochii, sa auda cu urechile, sa inteleaga cu inima, sa se intoarca la Dumnezeu, si sa-i vindec." (Mat.13:15)


Au calea lor.


Caci larga este poarta, lata este calea care duce la pierzare, si multi sunt cei ce intra pe ea. (Mat.7:13)

Edited by husand, 14 October 2010 - 22:06.


#15
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,928
  • Înscris: 26.01.2007

View Postabbulafia, on 2nd September 2010, 20:28, said:

baptistii sunt mesteri in chestile astea,la fel penticostalii,adventistii...
Multumim de compliment :peacefingers:

View Postabbulafia, on 2nd September 2010, 20:28, said:

...baptistii, penticostalii, adventistii... secte care spre bucuria noastra erau interzise pe vreme lui Ceausescu si ce bine si liniste era....
Era foarte bine si liniste pe vremea lui Ceasca. Cei mai linistiti erau cei impuscati in ceafa.
Dar sectantii astia de care vorbesti tu erau destul de putin interzisi. Adica functionau perfect legal.

Asadar, daca atunci v-ati bucurat, va puteti bucura si acum. Start!

Edited by Sfantul Jakob, 16 October 2010 - 23:38.


#16
bignuc

bignuc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 08.10.2007
Am facut si eu greseala sa stau de vorba cu astfel de indivizi. La inceput totul e bine si frumos pana le spui ca nu ai nici un motiv sa intri in biserica lor.Atunci apar gherutele.  Mi-a parut rau, imi erau prieteni, dar nu se mai putea, a trebuit sa-i trimit la plimbare. Atentie mare.

#17
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,928
  • Înscris: 26.01.2007
Din nefericire cam ai dreptate nea bignuce...
Macar ca baptistii, penticostalii si adventistii sunt "mesteri la vandut religie" ca sa folosesc expresia lui Abbu, ei nu prea stiu sa iubeasca neconditionat.
"Te iubesc daca, la final, vei trece in secta mea!" cam asta-i mesajul nescris al multora din ei.

Problema e insa in studiu.
Capii lor au inceput sa-i invete: "Oamenii merita sa fie iubiti indiferent daca vor deveni crestini sau nu!"

Misionarismul insa nu este o metoda incorecta de a "vinde religie".
Este o metoda corecta. Si singura

#18
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007
Misionarismul nu are nimic in comun cu convingerea unor indivizi, ci cu propovaduirea. Hristos nu s-a rugat de Petru, doar i-a poruncit sa-L urmeze. Le-a mai spus si altora, insa degeaba. Nu depinde de om alegerea lui Dumnezeu. Daca nu esti ales, degeaba vrei sau nu vrei.

Romani 9

22Și ce putem spune, dacă Dumnezeu, fiindcă voia să-Și arate mînia și să-Și descopere puterea, a suferit cu multă răbdare niște vase ale mîniei, făcute pentru peire;

23și să-Și arate bogăția slavei Lui față de niște vase ale îndurării, pe cari le -a pregătit mai dinainte pentru slavă (despre noi vorbesc)?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate