Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...
 Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...

Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa
 [email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur

Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...
 Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni
 

Dacii, obiceiuri si traditii

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
11018 replies to this topic

#2125
turcoctonul

turcoctonul

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,867
  • Înscris: 07.12.2006

View Postmarcuzzzo, on 29th March 2011, 23:52, said:

Iar in mod ciudat-de aia mie mi-a fost mai putin dificil sa va invat limba-sunetele astea se regasesc in dialectul meu de bastina,adica cel din puglia!

Acolo in zona aia nu traiesc albanezii? Arberia parca, sau cum ii zice? Acolo e o veche zona de prezenta traca/ilira in italia, s-ar putea ca de la ei sa va fi pricopsit cu sunetele astea.

#2126
ego_zenovius

ego_zenovius

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,399
  • Înscris: 24.11.2006

View Postturcoctonul, on 29th March 2011, 22:48, said:

Pai la ei merge ca nu au sunetele astea in limba lor. Ă, î, â, ț, sunt considerate sunete barbare pentru ca se gasesc in slava, germana (probabil si in daca erau) dar nu si in latina si greaca.
Italienii il au pe ț - pița, ca sa dau doar un exemplu.
Si il au si grecii, care il folosesc pentru a pronunta "ce" si "ci" atunci cand vorbesc romaneste sau englezeste.
Nu stiu daca or fi avut ț in greaca si latina veche.

#2127
Andrein123

Andrein123

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 300
  • Înscris: 31.01.2011

View Postturcoctonul, on 29th March 2011, 23:48, said:

De madona nu stiam dar de Al Pacino, Stalone si multi alti mari actori stiu ca sunt italieni.

Si mai sunt destui, din actori chiar sunt o gramada de italieni: Christina Ricci, Isabella Rossellini, Nicolas Cage, John Travolta, Marisa Tomei, Stanley Tucci, Armand Assante, Danny DeVito, Vincent D'Onofrio, Chaz Palminteri. La muzica nu ma prea pricep, dar de Madonna stiam si eu ca are origini italiene.


View Postturcoctonul, on 29th March 2011, 23:48, said:

Pai la ei merge ca nu au sunetele astea in limba lor. Ă, î, â, ț, sunt considerate sunete barbare pentru ca se gasesc in slava, germana (probabil si in daca erau) dar nu si in latina si greaca.

Sa stii ca suna destul de urat Ă si â. Sunetele astea trebuie neaprat scoase din limba romana.

Ș si Ț sunt destul de OK, pe astea le au si nemtii, iar pronuntia lui Ț exista oricum si in latina.

View Postego_zenovius, on 29th March 2011, 23:49, said:

Ceea ce si facem, cat se poate de eficient. Ii tinem departe de mare, de munte, de delta, de monumentele istorice. Iar sofisticatii si inteligentii intarzie sa apara. Nu conteaza, noi ii asteptam.

Mai ego, eu nu stiu cum e prin alte parti dar la Sibiu e plin de turisti straini de toate nationalitatile (francezi, germani, italieni, spanioli, japonezi, arabi, americani etc.) in lunile de vara. Foarte multi germani, olandezi si suedezi si-au cumparat casute in imprejurimi (in special la Cisnadioara si la Tocile). Lucrurile se misca totusi si asta e un lucru incurajator.

Edited by Andrein123, 29 March 2011 - 23:17.


#2128
turcoctonul

turcoctonul

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,867
  • Înscris: 07.12.2006

View Postego_zenovius, on 30th March 2011, 00:03, said:

Italienii il au pe ț - pița, ca sa dau doar un exemplu.
Si il au si grecii, care il folosesc pentru a pronunta "ce" si "ci" atunci cand vorbesc romaneste sau englezeste.
Nu stiu daca or fi avut ț in greaca si latina veche.

Il au dar il scriu altfel (cu z, ts, tz, etc.).

#2129
Mount_Yermom

Mount_Yermom

    my other ride is yermom

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,346
  • Înscris: 09.05.2010

View Postmirceavoda, on 29th March 2011, 22:15, said:

Am scris de zeci de ori că se vorbea aceași limbă în arealul cuprins între Marea Baltică Marea Mediterană și Dunărea de Mijloc (Panonia) .....pînă dincolo de Nipru și de Don.

Adica slavii sunt dacii vechi?

QED

#2130
ego_zenovius

ego_zenovius

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,399
  • Înscris: 24.11.2006

View PostAndrein123, on 29th March 2011, 23:15, said:

Sa stii ca suna destul de urat Ă si â. Sunetele astea trebuie neaprat scoase din limba romana.

Ș si Ț sunt destul de OK, pe astea le au si nemtii, iar pronuntia lui Ț exista oricum si in latina.
Hai ca esti snob! Adica Ș si Ț sunt ok pentru ca le au si nemtii, dar  Ă si â iti put. Apropo, pe  Ă il au si englezii, poate asta te va ajuta sa iti reconsideri pozitia fata de aceasta vocala.
Auzi idee, sa scoatem Ă si â din limba romana!

#2131
Andrein123

Andrein123

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 300
  • Înscris: 31.01.2011

View Postego_zenovius, on 30th March 2011, 00:19, said:

Hai ca esti snob! Adica Ș si Ț sunt ok pentru ca le au si nemtii, dar  Ă si â iti put. Apropo, pe  Ă il au si englezii, poate asta te va ajuta sa iti reconsideri pozitia fata de aceasta vocala.
Auzi idee, sa scoatem Ă si â din limba romana!

Ț e OK pt. ca exista si in latina. Pe Ș il accept pt. ca-mi place cum suna si in alte limbi (germana, lb. slave, albaneza). In schimb vocalele Ă si â te cam zgarie pe timpan, mai ales cand apar la inceputul cuvintelor. In engleza nu stiu vreun cuvant in care sunetul Ă sa fie pronuntat la inceput.  :icecream:

#2132
Mount_Yermom

Mount_Yermom

    my other ride is yermom

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,346
  • Înscris: 09.05.2010

View PostAndrein123, on 30th March 2011, 00:30, said:

Ț e OK pt. ca exista si in latina. Pe Ș il accept pt. ca-mi place cum suna si in alte limbi (germana, lb. slave, albaneza). In schimb vocalele Ă si â te cam zgarie pe timpan, mai ales cand apar la inceputul cuvintelor. In engleza nu stiu vreun cuvant in care sunetul Ă sa fie pronuntat la inceput.  :icecream:

Ia pronunta in engleza "around"...

#2133
Andrein123

Andrein123

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 300
  • Înscris: 31.01.2011

View PostMount_Yermom, on 30th March 2011, 00:44, said:

Ia pronunta in engleza "around"...

îraund  :P

#2134
Mount_Yermom

Mount_Yermom

    my other ride is yermom

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,346
  • Înscris: 09.05.2010

View PostAndrein123, on 30th March 2011, 00:50, said:

îraund  :P

îhî :lol:

#2135
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007

View Postmarcuzzzo, on 29th March 2011, 23:52, said:

ps. pe Madona o cheama in realitate Veronica Ciccone si este originara din Abruzzo.
Eu m-am mandri mai mult cu Cicciolina   :naughty:

#2136
mirceavoda

mirceavoda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,466
  • Înscris: 08.11.2010

View PostCrugasic, on 29th March 2011, 21:16, said:

Dacă este să privim lucrurile în mod logic, se pot aduce multe argumente care să pună sub semnul întrebării posibilitatea ca dacii să-și fi abandonat limba în favoarea latinei. Însă în istorie lucrurile nu decurg mereu pe calea logicii, mai ales dacă apar situații zguduitoare, ieșite din comun, care produc o alterare importantă a limbii, civilizației sau chiar ființei unui popor.

Ai pus-o! Asata era! Deci să nu mai privim lucrurile logic că nu e bine.Poate nu ai observat, dar sînt cîțva aici care nici nu privesc lucrurile logic.
Pe lumea asta cele mai multe limbi nu au prestigiu,unele chiar au un preszigiu negativ și totuși se mențin.Deci teoria ta cu dispariția limbilor datorită pierderii prestigiului e dovedită a fi greșită. Caută alta, dar te rog, folosște mai bine logica.

#2137
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007

View Postmirceavoda, on 30th March 2011, 08:38, said:

Poate nu ai observat, dar sînt cîțva aici care nici nu privesc lucrurile logic.
Ar trebui sa te simti avizat la faza asta :) . Pentru ca te-ai facut ca ploua cand ti-am cerut cateva exemple de documente , manuscrise , inscriptii mai lungi dacice :) . Mai bine recunoaste ca tot ce stim scris despre daci vine de la romani si greci .

#2138
mirceavoda

mirceavoda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,466
  • Înscris: 08.11.2010

View Postturcoctonul, on 29th March 2011, 23:01, said:

Acolo in zona aia nu traiesc albanezii? Arberia parca, sau cum ii zice? Acolo e o veche zona de prezenta traca/ilira in italia, s-ar putea ca de la ei sa va fi pricopsit cu sunetele astea.
Băi, tu după ce citești ceva uiți pe loc și prin capul tău trec val-vîrtej doar ideile tale.După ce m-am certat pe pagini întregi cu Marcuzzo și am arătat că de aia sînt sunetele ă și î în pulieză și de aia au ei și haplogrupul specific Balcanilor, adică acolo a fost o puternică influență tracă, vii tu acum și zici că .....s-ar putea de parcă ție ți-a venit ideea asta așa din mers în acest moment.Este evident că este influență străină că de aia și genetic puliezi sînt altfel decît majoritatea italienilor.Au haplogrupul acela specific Balcanilor, acela a lui Fane.

View PostAndrein123, on 29th March 2011, 23:15, said:

Sa stii ca suna destul de urat Ă si â. Sunetele astea trebuie neaprat scoase din limba romana.
Meriți premiul Lingura de lemn, aia pe care o mai dă mama peste gura copilului cînd spune prostii :D E tîmpenia zilei. Ia fă tu un exercițiu și vorbește oleacă fără sunetele astea.Citește aici un text de vreo 20 de vorbe ca să te auzim. Hai, poate ai tu dreptate.


View PostMount_Yermom, on 29th March 2011, 23:16, said:

Adica slavii sunt dacii vechi?

QED

Matale pricepi al dracu de greu și mai mereu greșit.Păi,dacă erau traci acolo nu erau slavi.Erau traci! Nu erau slavii vechi. În acele locuri populația s-a slavonit lingvistic mai tîrziu.Deci slavii au venit mai TÎRZIU ACOLOOOOOOO în număr miiiiiiic și populația a adoptat limba slavă dar nu a putut să o învețe exact așa cum era  Din limba veche tracă au rămas: sunetul limbii, cuvinte, expresii, structura gramaticală (sintaxa). Se observă f bine asta la limbile bulgară și  sîrbo-croată.

View PostAndrein123, on 29th March 2011, 23:30, said:

Ț e OK pt. ca exista si in latina. Pe Ș il accept pt. ca-mi place cum suna si in alte limbi (germana, lb. slave, albaneza). In schimb vocalele Ă si â te cam zgarie pe timpan, mai ales cand apar la inceputul cuvintelor. In engleza nu stiu vreun cuvant in care sunetul Ă sa fie pronuntat la inceput. :icecream:
Te pricepi la asta ca nea Ilie  dă la Adîncata la fotbal.
Îți place să lingi înghețată mai mult decît să te concentrezi pe ceva adică să judeci.

View PostAndrein123, on 29th March 2011, 23:50, said:

îraund :P
Ai văzut? În doi timpi și trei mișcări ți-a dovedit M Yermom că vorbești prostii.

#2139
marcuzzzo

marcuzzzo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,659
  • Înscris: 12.12.2008

View Postego_zenovius, on 29th March 2011, 23:03, said:

Italienii il au pe ț - pița, ca sa dau doar un exemplu.
Si il au si grecii, care il folosesc pentru a pronunta "ce" si "ci" atunci cand vorbesc romaneste sau englezeste.
Nu stiu daca or fi avut ț in greaca si latina veche.

Nu chiar asa.

"ț"-ul romanesc vine direct din latina ca in "MUTATIO", pe cand sunetul pentru pizza este mai prelungit.
de l-as transcrie pentru un roman,ar suna cam asa "pițța"..adica corespunde cu "ț"-ul folosit de doua ori.

#2140
Mount_Yermom

Mount_Yermom

    my other ride is yermom

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,346
  • Înscris: 09.05.2010

View Postmirceavoda, on 30th March 2011, 09:08, said:

Matale pricepi al dracu de greu și mai mereu greșit.Păi,dacă erau traci acolo nu erau slavi.Erau traci! Nu erau slavii vechi. În acele locuri populația s-a slavonit lingvistic mai tîrziu.Deci slavii au venit mai TÎRZIU ACOLOOOOOOO în număr miiiiiiic și populația a adoptat limba slavă dar nu a putut să o învețe exact așa cum era  Din limba veche tracă au rămas: sunetul limbii, cuvinte, expresii, structura gramaticală (sintaxa). Se observă f bine asta la limbile bulgară și  sîrbo-croată.

Fii antena - tracii locuiau de la Baltica la Mediterana si de la Don in Pannonia si erau identici cu sarmatii.

1. De unde au venit slavii? Care este Urheimat-ul lor?

2. Cand?

3. Erau multi?

4. Cati?

5. Cum i-au slavizat pe traci in intreg perimetrul de locuire cu exceptia Romaniei moderne?

#2141
mirceavoda

mirceavoda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,466
  • Înscris: 08.11.2010

View Postlucifer76, on 30th March 2011, 07:46, said:

Ar trebui sa te simti avizat la faza asta :) . Pentru ca te-ai facut ca ploua cand ti-am cerut cateva exemple de documente , manuscrise , inscriptii mai lungi dacice :) . Mai bine recunoaste ca tot ce stim scris despre daci vine de la romani si greci .

nu am mai întîlnit expresia asta: "te simți avizat". Nici nu o înțeleg.
Nu m-am făcut că plouă.Ți-am răspuns scurt. Repet: ca să ne dăm seama de felul unei limbi e de ajuns un text foarte scurt. În cazul de față un text de 14 vorbe s-a dovedit a fi scris în romînește.Limba romînă se cunoaște bine deci știm că atunci și acolo la Ezerovo adică în sec 5 îen se vorbea romînește.Nu știm în amănunt toată limba de acolo dar îi știm caracteristicile principale, adică gramatică, vocabular de bază, sunet.
Plăcile de plumb au fost în număr de 200 și de la cele mai multe sînt fotografii.Nu are nimeni așa ceva în Vestul Europei, adică englezi,francezi,nemți,spanioli și alții nu au așa ceva , adică nu au texte vechi de 2.000 de ani găsite pe teritoriul lor și mai ales să fie în limba lor de azi.
Sînt foarte greu de citit corect.Dintre cei care s-au ocupat cu descifrarea nu mai pot numi încă unul afară de mine care să fi reușit să desfacă un text.Eu am reușit doar două; plăcile 16 și 120.

#2142
Mount_Yermom

Mount_Yermom

    my other ride is yermom

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,346
  • Înscris: 09.05.2010

View Postmarcuzzzo, on 30th March 2011, 09:09, said:

Nu chiar asa.

"ț"-ul romanesc vine direct din latina ca in "MUTATIO", pe cand sunetul pentru pizza este mai prelungit.
de l-as transcrie pentru un roman,ar suna cam asa "pițța"..adica corespunde cu "ț"-ul folosit de doua ori.

In italiana se aude [ts / t:ts / dz / d:dz], cel putin in sistemul IPA

Cred ca "pițța" [pizza] ar fi mai degraba [pid:dza]

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate