Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...
 Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 

Dacii, obiceiuri si traditii

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
11018 replies to this topic

#2089
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007

View Postmirceavoda, on 29th March 2011, 19:12, said:

Pricepi tu greșit. Eu nu am zis nicăieri că testele genetice ar arăta uniformitate.Tot așa arată și testele: dacii erau amestecați.
Amestecati cu cine ?

View Postmirceavoda, on 29th March 2011, 19:12, said:

Nu am cum să măuit la teste. Poate vrei să spui la rezultate. A publicat Andrada rezultatele unor studii.Pe acelea le-am văzut.
Vezi care e greseala , trebuia sa te uiti si cum au fost facute testele . Pe cine , numarul probelor . Maruntisuri de astea . Daca peste 2000 de ani or sa sape niste arheologi in Siberia si o sa gaseasca acolo oase de germani , de romani , oare ce concluzie o sa traga ? Ca Siberia apartinea de Germania sau Romania ?

View Postmirceavoda, on 29th March 2011, 19:12, said:

Testele s-au făcut și pe oase din antichitate. Unii oameni mai sînt omorîți pe furiș și îngropați.Se mai dau bătălii și rămîn cadavre neingropate și nearse.
Si daca din intamplare testele au fost facute din greseala si pe schelete romane , iti dai seama ce harababura a iesit ? Sau daca au dat de vreun aliat al dacilor . Plus ca nu se poate scoate vreun rezultat concludent din 10 20 de schelete . In zilele  noastre testete astea se fac pe mii si zeci de mii de oameni .

#2090
DunareRhinRhone

DunareRhinRhone

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,185
  • Înscris: 23.10.2010

View Postcristiany, on 29th March 2011, 17:51, said:

Pai daca ipoteza precum ca limba dacilor putea fi asemanatoare / apropiata de cea a romanilor, este considerata de unii " etalon al prostiei ", nu vad de ce mie nu mi s-ar parea surprinzatoare ipoteza ta.

Nu ipoteza este etalonul prostiei și felul cum este susținută când dovezile o infirmă (versurile citate din Ovidiu sunt cele mai puțin semnificative în acest sens).

Edited by DunareRhinRhone, 29 March 2011 - 18:30.


#2091
marcuzzzo

marcuzzzo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,659
  • Înscris: 12.12.2008
Ma rog ce treaba au textele genetice cu discutia de aici?
Fie italieni,fie romanii din ziua de azi nu se pot fali cu lucrul presupus c-ar descinde de la o singura populatie nestatornicita si incoltita de veacuri. Singura dovada a latinitatii (din punct de vede cultural si etnic) romanilor de azi este insasi limba romana.
In rest,popoarele europene sunt atat de corcite,din punct de vedere genetic,dupa atatea milenii,incat a vorbi de neam pur,de amestec pur,este simpla fantezie.

Romanii sunt dacii romanizati amestecati cu slavii si in care se baga un mic procent de sange turanic din cauza multor raduri ale popoarelor asiatice ce au avut loc la nord de dunare in cursul secolelor.

#2092
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007

View Postmarcuzzzo, on 29th March 2011, 19:27, said:

Ma rog ce treaba au textele genetice cu discutia de aici?
Eu in locul tau as tacea malc , mai ales ca ai sange de dac in tine  :naughty: . Asta e legatura cu genetica .

#2093
DunareRhinRhone

DunareRhinRhone

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,185
  • Înscris: 23.10.2010

View Postmirceavoda, on 29th March 2011, 18:12, said:

Toporaș de la munte, matale observă că carpii erau numiți cei din Moldova iar albanezii sînt în Albania. Dacă ai fo dovadă că albanezii sînt veniți acolo din Moldova arat-o aici.
Limba albaneză este IE.
Ai mîncat din castron cu Fane?
Carpii din Moldova au migrat spre Albania de azi. Uni zic că și bessi creștinați în actuala Bulgarie ar fi fost albanezi.

Așa spun croncile. Sigur că ele mint. Că fiind foarte vechi nu apucaseră să îl întrebe pe mirceavodă ce au voie să spună.

#2094
mirceavoda

mirceavoda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,466
  • Înscris: 08.11.2010

View Postlucifer76, on 29th March 2011, 18:21, said:

Amestecati cu cine ?


Vezi care e greseala , trebuia sa te uiti si cum au fost facute testele . Pe cine , numarul probelor . Maruntisuri de astea . Daca peste 2000 de ani or sa sape niste arheologi in Siberia si o sa gaseasca acolo oase de germani , de romani , oare ce concluzie o sa traga ? Ca Siberia apartinea de Germania sau Romania ?


Si daca din intamplare testele au fost facute din greseala si pe schelete romane , iti dai seama ce harababura a iesit ? Sau daca au dat de vreun aliat al dacilor . Plus ca nu se poate scoate vreun rezultat concludent din 10 20 de schelete . In zilele  noastre testete astea se fac pe mii si zeci de mii de oameni .
Cum cu cine? Cînd tracii s-au format adică atunci cînd limba lor s-a răspîndit pe o zonă uriașă populațiile erau deja amestecate în acea zonă. În neolitic erau delja amestecate populațiile în zona balcanică, carpatică,panonică....de zonele astea vorbim.
hai ,treci la fotbal că pe aici nu te pricepi.

#2095
DunareRhinRhone

DunareRhinRhone

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,185
  • Înscris: 23.10.2010

View PostMount_Yermom, on 29th March 2011, 18:04, said:

Asadar, cei cu carpii/albanezii astia? De ce neam si limba erau/sunt? Limba lor are prea putine asemanari cu limbile baltoslave. Or fi fost pre-indoeuropeni?
Lingviștii spun că albaneza ar fi cea mai veche mlădiță păstrată a limbii indo-europene. Alături sunt ungurii, care deși nu sunt perferici ca bascii, sau estonienii, nu sunt indo-europeni, cum nu sunt nici cele două popoare

Slovenii sunt cei mai vechi slavi, lituanienii sunt cei mai vechi din familia mare balto-slavă. Logic lituanienii și slovenii sunt cei mai aproape lingvistic de daci, dacă dacii au fost proto-slavo-baltici.

Geografia este dată complet peste cap. Pentru că au fost mari migrații.

Edited by DunareRhinRhone, 29 March 2011 - 18:49.


#2096
mirceavoda

mirceavoda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,466
  • Înscris: 08.11.2010

View PostDunareRhinRhone, on 29th March 2011, 18:27, said:

Nu ipoteza este etalonul prostiei și felul cum este susținută când dovezile o infirmă (versurile citate din Ovidiu sunt cele mai puțin semnificative în acest sens).
Daaaaaa? Ia auzi ce zice Ovidiu: cică geta a bătut greaca și latina. Nu e dovadă, nuuuu....dar e o mărturie.La tine nu contează asta.Tu visezi la dăcițe regulate de alde Mucius Cornelius care apoi preda copiilor rezultați limba latină învățată de el la cazarmă unde uitase siriana lui sau celta, germana etc.Mamele ori erau mute ori nu voiau să-i invețe pe copii să vorbească.Nu vedeți, băi, ce aberați? Și Ovidiu ăla s-a chinuit să învețe el geto-sarmata, că ăia nema romanizare.

View PostDunareRhinRhone, on 29th March 2011, 18:30, said:

Carpii din Moldova au migrat spre Albania de azi. Uni zic că și bessi creștinați în actuala Bulgarie ar fi fost albanezi.

Așa spun croncile. Sigur că ele mint. Că fiind foarte vechi nu apucaseră să îl întrebe pe mirceavodă ce au voie să spună.
Dacă au emigrat ăia din Moldova acolo de ce sînt albanezii așa de bruneți și moldovenii mai puțin?
Deci în cazul ăsta cronicele sînt bune.Bun: ia pune aici cronica aia care zice că albanezii sînt din Moldova veniți.Fii atent; nu niște moldoveni......Albanezii, adică toți.

#2097
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007

View Postmirceavoda, on 29th March 2011, 18:49, said:

Ba se poate vorbi de continuitate genetică și continuitatea genetică e dovedită de teste; alea pe care nu dai tu doi bani și nici nu te interesează.Dacă nu e 100% și e doar 90% nu mai e continuitate genetică?

View Postmirceavoda, on 29th March 2011, 19:34, said:

Cum cu cine? Cînd tracii s-au format adică atunci cînd limba lor s-a răspîndit pe o zonă uriașă populațiile erau deja amestecate în acea zonă.
Pai bine mai Mircea , o data vorbesti de continuitate , alta data de amestec de populatii . Daca era o harababura de populatii in zona , testele de care zici tu nu dovedesc absolut nimic .

#2098
DunareRhinRhone

DunareRhinRhone

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,185
  • Înscris: 23.10.2010

View Postmirceavoda, on 29th March 2011, 18:43, said:

Dacă au emigrat ăia din Moldova acolo de ce sînt albanezii așa de bruneți și moldovenii mai puțin?
.
Bună întrebare, Dacă au plecat măgarii și au rămas oile, de ce nu seamănă oile cu măgarii....

#2099
mirceavoda

mirceavoda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,466
  • Înscris: 08.11.2010
nu e nici o contrazicere. Populația s-a amestecat din trecut și o zonă imensă era ocupată cu traci. Evident nu putea fi pe toată zona exact aceași reprezentare genetică dar era amestec.
Amestecul ăla e și azi.Ce e greu de înțeles?
dacă a venit individ cu R1B de ex din Italia și a lăsat urmași aceia nu se deosebesc de alți R1B lăsați de daci cu acest cod genetic.
Cum nu e dovedit nimic? Indivizi cu acele coduri genetice reprezentate acolo prin culori erau și înainte de Burebista.

View PostDunareRhinRhone, on 29th March 2011, 18:47, said:

Bună întrebare, Dacă au plecat măgarii ?i au rămas oile, de ce nu seamănă oile cu măgarii....
Posted Image
                   CITAT (mirceavoda @ 29th March 2011, 18:43) Posted ImageDacă au emigrat ăia din Moldova acolo de ce sînt albanezii așa de bruneți și moldovenii mai puțin?
Ce e subliniat am intrebat eu.
Deci tu așa răspunz la asta. E bine; ca să vadă cei deștepți ce răspunsuri poți să dai.

Edited by mirceavoda, 29 March 2011 - 18:57.


#2100
marcuzzzo

marcuzzzo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,659
  • Înscris: 12.12.2008

View Postlucifer76, on 29th March 2011, 18:29, said:

Eu in locul tau as tacea malc , mai ales ca ai sange de dac in tine  :naughty: . Asta e legatura cu genetica .

Pe mine ma intereseaza prea putin ce procent de sange daca am la mine.
Ca nu sunt ca bulversatii aia de dacomani care confund planurile si atunci cand discuta de fapte istorice de acum 2000 de ani au impresia ca vorbesc de italieni (in cazul latinilor antici), si de romani (in cazul dacilor).

Ei se supara pe romanii de atunci ca si cum ar fi vorba de italienii de astazi,si ii slavesc pe daci (care n-au nicio tangenta cu romanul modern) ca si cum ar fi poporul cel mai neprihanit din lume.
Dacii nu faceau razboaie,nu furau,nu violau fetele..practic erau niste efemeiati.
In mintea lor tulbure Italienii din 2011 coboara direct de la romani antici si romanul de la nord de dunare de la dacii barbosi.

#2101
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007

View Postmarcuzzzo, on 29th March 2011, 20:09, said:

Pe mine ma intereseaza prea putin ce procent de sange daca am la mine.
Neinteresant , pentru ca Mircea este convins ca are sange 100% dac  :notangel: . El nu intelege ca sunt sanse mai mari ca un asteroid sa se ciocneasca de Terra in urmatoarele 30 de secunde decat ca el sa fie dac curat .

#2102
turcoctonul

turcoctonul

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,867
  • Înscris: 07.12.2006

View Postmirceavoda, on 29th March 2011, 19:43, said:

Dacă au emigrat ăia din Moldova acolo de ce sînt albanezii așa de bruneți și moldovenii mai puțin?

Nu sunt cu mult mai bruneti decat moldovenii, albanezii sunt cam blonduti de felul lor. :naughty:

#2103
Mount_Yermom

Mount_Yermom

    my other ride is yermom

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,346
  • Înscris: 09.05.2010

View Postmirceavoda, on 29th March 2011, 19:12, said:

Toporaș de la munte, matale observă că carpii erau numiți cei din Moldova iar albanezii sînt în Albania. Dacă ai fo dovadă că albanezii sînt veniți acolo din Moldova arat-o aici.
Limba albaneză este IE.
Ai mîncat din castron cu Fane?

Nea Florica, te bagi in seama cu mine? Macar fa-o fara sa jignesti...


View Postmirceavoda, on 29th March 2011, 19:43, said:

...Și Ovidiu ăla s-a chinuit să învețe el geto-sarmata...

Pai ce treaba au getica cu sarmata? Erau una si aceeasi limba? Foarte tare! Tocmai l-ai folosit pe Ovidiu sa-ti ruinezi ipoteza.

#2104
mirceavoda

mirceavoda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,466
  • Înscris: 08.11.2010

View PostMount_Yermom, on 29th March 2011, 20:46, said:

Nea Florica, te bagi in seama cu mine? Macar fa-o fara sa jignesti...

Pai ce treaba au getica cu sarmata? Erau una si aceeasi limba? Foarte tare! Tocmai l-ai folosit pe Ovidiu sa-ti ruinezi ipoteza.

cind mai dai cu vorba ca cu toporu gîndește-te că pici pe mina mea.
2) Din textul lui Ovidiu și din textele istoricilor antici rezultă că sarmații vorbeau aceeași limbă cu dacii.
Cu ce îmi ruinează ipoteza? Eu nici nu am avut ipoteze.A,m mai scris asta aici dar tu nu remarci decît ce gîndești tu adică ideile tele. :D

#2105
Mount_Yermom

Mount_Yermom

    my other ride is yermom

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,346
  • Înscris: 09.05.2010

View Postmirceavoda, on 29th March 2011, 21:57, said:

Din textul lui Ovidiu și din textele istoricilor antici rezultă că sarmații vorbeau aceeași limbă cu dacii.

QED

#2106
mirceavoda

mirceavoda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,466
  • Înscris: 08.11.2010

View PostMount_Yermom, on 29th March 2011, 20:58, said:

QED

Fleoșc Marghioalo! Adică ce demonstrează? Demonstrează ce am spus eu și mulți alți......"dacomani" precum Herodot; că tracii erau mulți.
Am scris de zeci de ori că se vorbea aceași limbă în arealul cuprins între Marea Baltică Marea Mediterană și Dunărea de Mijloc (Panonia) .....pînă dincolo de Nipru și de Don.
Tu trintești un QED ca și cum eu aș fi spus altceva.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate