Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...
 Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi
 Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 

10 lucruri pe care trebuie sa le stii inainte sa pleci in Egipt

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
deny14s

deny14s

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 10.05.2009
10 lucruri pe care trebuie sa le stii inainte sa pleci in Egipt :peacefingers:  cine a fost sa ne raspunda cu sinceritate ! :naughty:

#2
buzy27

buzy27

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 13.07.2010
Cu sinceritate iti spun ca atunci cand am plecat eu (adica acum vreo 5 ani) nu am stiut absolut nimic.
Tu cam atat ar trebui sa sti: ca tra sa treci pe la piramide, sfinx, valea regilor si de preferat sa stai cat mai aproape de valea nilului, ca daca nu, vei vedea cam acelasi peisaj si cam aceeasi culoare: maro.
Oamenii sunt extraordinari. Poate am intalnit eu doar oameni buni si cumsecade, nush...dar cand ma gandesc la egipt, parca inainte de toate monunentele alea, imi vin mai intai in minte oamenii de acolo. Bineinteles ca mai sunt si lichele. Spre luxor, valea regilor de exemplu, se pleaca doar in convoi de autocare, pentru ca acum cativa ani a fost un atentat asupra unui autobuz cu turisti care s-a lasat si cu ceva morti. Dar asta a fost demult, acum nu cred ca mai trebuie sa-ti faci griji in privinta asta, cel putin nu la luxor.

#3
_FTW_

_FTW_

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 227
  • Înscris: 06.08.2010
Vrei sa te duci cu avionul sau cu masina? Eu mi-am propus cu masina, dar este foarte riscant. Trebuie sa ai grija pe unde te opresti.

#4
buzy27

buzy27

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 13.07.2010
Am uitat esentialul. Eu am fost in februarie, atunci cand aici erau -15 : -20 de grade. Si crede-ma ca e o senzatie placuta cand stai pe balcon in slip si te uiti la televizor cum in europa astia stau cu subele pe ei si dazepezesc soselele :).
Un alt grup a fost in noiembrie in acelasi an si nu au prins vreme chiar asa buna cum am prins eu in februarie.
Vremea e o variabila pe care as lua-o in considerare daca mi-as face rezervare pentru concediu pe un alt continent.

#5
entity22

entity22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,016
  • Înscris: 16.07.2007
sansele sa-ti faca cineva ceva pe acolo sunt mici,oamenii sunt de treaba,arabii si musulmanii in general tind sa fie ospitalieri dar s-ar putea sa ai un soc cultural in sensul ca sunt diferiti,unii par galagiosi,altii pot parea chiar nesimtiti sau prea insistenti si bagareti insa totul face parte din curiozitatea lor si din felul in care ii percep ei pe cei veniti din lumea noastra diferita si dezinhibata. In principiu daca ai minimum de grija de tine si nu te porti aiurea e totul ok.

vara e foarte cald DAR suportabil daca ai apa si ceva pe cap(eu nici pe cap n-am avut niciodata si n-am patit nimic dar daca esti sensibil sunt sanse mari la ce cald e. Zic eu ca e caldura mai suportabila pt ca nu e umezeala si umezeala e cea care cauzeaza cele mai mari probleme.

e mai bine sa platesti in lire egiptene decat in altceva si e mai bine sa ai dolari.

e mai frumos la templul Luxor seara

poti merge cu balonul la rasarit la Luxor ,e foarte frumos dar poti sa-ti iei teapa daca nu alegi ca lumea pt ca unii nu respecta ce scrie in "program" adica nu merg cat ar trebui,pe unde si d-astea + poti sa ajungi sa platesti prea mult.

sunt o gramada de chestii de stiut dar depinde ce te intereseaza,eu am zis ce mi-a venit asa pe moment

#6
alexp79

alexp79

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 368
  • Înscris: 14.03.2007
Sa stiti ca dintre toti ex-sovieticii rusii sunt cei ma civilizati.Care ii vedeti mai taranoi  sunt ucrainieni.Faptul ca personalul nu-i lasa pe turisti sa plece cu mancarea din restaurant e normal.O arunca pe plaja..prin camere.Seara pe plaja zac zeci de sticle  de apa sigilate.E vorba de obraz aici.Eu am cerut voie sa duc mancare in camera pt ca erau probleme si mi-au oferit chiar si casolete , lamai ...si altele(fara spaga).Spaga se da la curatenie.Exact asa se da si in turcia la masa.Pe langa 1500 de euro ce mai conteaza 10-15.Curatenia e in functie de hotel / noroc.La fel si mancarea.Pt o camera mai buna se da spaga si castigi tu daca o dai fara sa achizitionezi supliment cu chitanta.Oricum ar fi ........merita sa  iti iei camera mai buna.Curentii in mare sunt puternici  si salvamarii putini.In dec-ianuarie ziua e mai mica ,iar soarele nu te parleste.Dolari marunti multi la voi si optimism.

#7
raul_6776

raul_6776

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,551
  • Înscris: 03.04.2010
  INDICAT:  
- Pastreaza valuta & cartile de credit departe de ochiul negustorului,
SEPARAT de Lirele egiptene  
- A se bea apa imbuteliata ( cele mai bune Delta si Silva ), 6 litri=3,5 lire egiptene   
- A se curatza fructele de coaja   
- Folositzi fraza "la shoukran"= "nu multumesc ",  te salveaza in foarte multe situatii   
- Servetele umede trebuie sa fie de nelipsite din geanta   
- A avea pixuri sau brelocuri - pot inlocui bacsisul   
- 15 $ de persoana pentru taxa de viza se plateste pe aeroport
CONTRAINDICAT:  
1. CONSUMUL DE:   
- Apa  neimbuteliata ( de la robinet ),
- Coca Cola,
- Sucuri racoritoare cu gheatza,
- Fructe sau legume nespalate,
2. A NU CUMPARA:   
- Papirusuri contrafacute din coji de banane   
3. A NU FOLOSI:   
- Expresii precum "emshi"="pleaca", acest lucru poate fi luat drept insulta   
- Nu-i privi in ochi, nu le zambi

Edited by Barboso, 06 June 2019 - 10:38.
Tehnoredactare, probleme afisare.


#8
alex342

alex342

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,551
  • Înscris: 23.09.2017

View Postraul_6776, on 24 decembrie 2011 - 18:00, said:

  

CONTRAINDICAT:  

- Nu-i privi in ochi, nu le zambi

Sa nu le zambesc? De ce?

#9
mp_gerula

mp_gerula

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 218
  • Înscris: 13.07.2005
O intrebare: e mai bine sa ai la tine dolari sau euro? Ati folosit si moneda locala?
Multumesc.

#10
foca28

foca28

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,429
  • Înscris: 08.01.2006
Cu dolari te descurci in 90% din cazuri.

Vei primi si rest in moneda locala.

La supermarket doar moneda locala sau card.

Euro nu prea are trecere.

#11
dimonty

dimonty

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 140
  • Înscris: 28.01.2008
Cum vi se par ultimele evenimente? Eu ma duc pe 9 iunie si motivul principal pentru care am ales Egipt e reprezentat de piramide. Acum mi-e teama sa mai merg. Posted Image

#12
mp_gerula

mp_gerula

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 218
  • Înscris: 13.07.2005
Evenimente de genul au mai fost si vor mai fi, atat in Egipt, cat si in alte destinatii exotice. Probabil o perioada va fi mai multa politie/armata prin patrulare, si cam atat.

Presupun ca, din punct de vedere statistic, sunt sanse mai mari sa mori pe soselele din Romania, asa ca daca ai supravietuit pana acum, ingerul pazitor iti va purta de grija si in ziua in care vizitezi Cairo si piramidele.

#13
JJOne

JJOne

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,021
  • Înscris: 22.08.2006

 raul_6776, on 24 decembrie 2011 - 18:00, said:

CONTRAINDICAT:  
1. CONSUMUL DE:   
- Coca Cola,
Asta era o recomandare generala pentru toate tarile din cauza continutului ridicat de zahar, sau cum?

#14
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostJJOne, on 20 mai 2019 - 21:11, said:

Asta era o recomandare generala pentru toate tarile din cauza continutului ridicat de zahar, sau cum?

Este vorba de apa care nu este potabila. Exista sansa ca apa din cola sa fie cea nepotabila.

View Postmp_gerula, on 20 mai 2019 - 10:22, said:

O intrebare: e mai bine sa ai la tine dolari sau euro? Ati folosit si moneda locala?
Multumesc.

Dolari fara niciun echivoc. Sa ai dolari schimbati in monede. Vei cumpara suveniruri. Multi cer 1 dolar per bucata (suvenir). Daca vrei sa platesti in moneda locala suvenirul, imediat cresc pretul (am impresia ca ne cred tampiti si nu stim sa facem conversia cum trebuie. Retardati). Le spui ca vrei sa platesti in moneda locala, apoi iti cer de 5-6-7-8 ori pretul real.

#15
axisborn

axisborn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,272
  • Înscris: 20.11.2020
Un alt lucru de stiut:pe aeroportul din Cairo iti face si "masaj la oua" la controlul de securitate .

#16
axisborn

axisborn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,272
  • Înscris: 20.11.2020

View Postentity22, on 02 septembrie 2010 - 00:39, said:

sansele sa-ti faca cineva ceva pe acolo sunt mici,oamenii sunt de treaba,

Sunt de treaba cat timp le dai bacsis/le cumperi prostiile , altfel schimba imediat foaia.
Nu ii mai laudati atat.
Da, e adevarata nu sar pe tine sa iti smulga de prin buuznare sau sa te bata ca prin  america de sud, dar in rest, nu ii mai laudati atat ca daca nu au cum profita de pe urma ta nici nu te baga in seama.

View Postdimonty, on 20 mai 2019 - 10:44, said:

motivul principal pentru care am ales Egipt e reprezentat de piramide.

Asa e. Altceva nu ai ce vedea, in zona Cairo cel putin, decat mizerie socanta, traumatizanta chiar (ptr cei mai sensibili Posted Image ). Exista oare orase mai murdare si mai urate decat Cairo?
Frate, cu ce haine am venit din Cairo, nici daca munceam la tara la prasit nu se murdareau asa.
Aerul e irespirabil in Cairo, masca "is a must" chiar daca n-ar fi covid.

Edited by axisborn, 11 January 2021 - 23:15.


#17
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postaxisborn, on 11 ianuarie 2021 - 23:14, said:



Las-o moarta ca exagerezi de nu mai poti. Ti-as da report pentru minciuni gen "fara masca nu poti sta in Cairo, aerul este irespirabil". Minciuna.

#18
axisborn

axisborn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,272
  • Înscris: 20.11.2020

View PostMembruAnonim, on 05 februarie 2021 - 04:30, said:

Las-o moarta ca exagerezi de nu mai poti. Ti-as da report pentru minciuni gen "fara masca nu poti sta in Cairo, aerul este irespirabil". Minciuna.

Nu e nicio minciuna, ce rost ar avea?
Depinde probabil si de perioada in care ai fost, eu in ian 2021  , daca vrei it arat si poze, pur si simplu atmosfera e "galbena", in poze de la citadela nu se vede la distanta nimic.
E vorba de smog, praf, plus un miros ciudat.
Chiar ii compatimesc pe locuitorii de acolo.
Nu stiu ce vorbesti tu, daca dai si search pe net sa vezi opinii ale romanilor care au mai fost, eu am fost super-elegant in descriere.

Ti-am zis, cand am ajuns acasa si am pus hainele la spalat... niciodata nu am venit cu asa haine murdare, indiferent pe unde am fost.

Uite:
https://adevarul.ro/...378b/index.html

"Cairo cel mai murdar oras pe care l-am vazut vreodata".

Edited by axisborn, 07 February 2021 - 21:37.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate