Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Samsung Galaxy S si cartela ORANGE

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
frankzappa

frankzappa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 04.09.2009
Am cumparat un Samsung Galaxy S blocat in Orange, apoi i-am pus o cartela pre-pay obisnuita care s-a activat iar apoi am trimis SMS-ul de confirmare a ofertei de 100 min nationale si 500 in retea...etc.
Am avut neplacuta surpriza sa constat ca nu pot face nici un apel, ca am credit 0!!! si nu imi pot explica asta. Totul s-a intamplat in primele minute dupa ce am introdus cartela.
Daca e cineva amabil sa ma lamureasca unde se dusera minutele si banii mei, ii multumesc anticipat!
Am fost la 2 Orange Store si am fost socat de indolenta si lipsa de profesionalism aratata de angajat(e).
Fratele meu...oricat de prost as fi platit...incerc sa-l ajut pe prostu ala de client care imi plateste salariu'.
Am mai fost si la un butik cu cartele pre-pay si tanara de acolo mi-a zis senin sa mai cumpar o cartela ...si sa vedem ce se intampla, la care io am zis:nu multumesc.

#2
Florinbv

Florinbv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,800
  • Înscris: 28.05.2006
Si care e legatura cu Android? Suna la Rel Clienti si vezi ce-ti spun aia.

#3
frankzappa

frankzappa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 04.09.2009

View PostFlorinbv, on 24th August 2010, 21:18, said:

Si care e legatura cu Android? Suna la Rel Clienti si vezi ce-ti spun aia.
Problema este ca e cel mai tare telefon Android!
Am mai facut ceva sapaturi pe net si se pare ca ar fi aplicatiile care se conecteaza intr-o veselie la net...chiar si atunci cand nu ai WIFI.
pai daca te poti conecta cu o amarata cartela de 4 Euro la internet...de ce naiba nu spun asta pe coperta?!

#4
Dheus

Dheus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,166
  • Înscris: 28.05.2009
Nu are cum sa consume creditul daca tu nu ai setari de internet. Creditul s-a dus pe activarea minutelor, minutele nu stiu de ce nu-ti apar.

Nu se trezeste telefonul sa faca trafic, daca nu are pe ce. Si stai linistit, un MB e undeva la vreo 50 centi. Deci, cum sa consume asa repede creditul?
Suna la ei, vezi ce spun, si invata sa activezi internetul pe cartela, invata sa-l dezactivezi, ca altfel ai dat banii degeaba pe telefon.

Nu spun pe coperta ca te poti conecta, pt ca nu te poti, pana nu activezi serviciul.

#5
cianet

cianet

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 19.08.2009
Cred ca setarile de internet le avea deja si ele coincid cu cele de abonament. Tariful este 0.9 euro/MB, iar cativa MB se consuma foarte rapid. Cu siguranta ai introdus o adresa de Gmail, iar telefonul sincronizeaza mail-urile, contactele, pozele din Picasa Web etc.

Telefoanele de genul Galaxy S nu prea se vand fara abonamente de date tocmai pentru ca sunt facute pentru a fi conectate tot timpul la internet. Daca vrei, poti schimba APN-ul (introduci orice alta valoare in afara de "internet") ca sa folosesti telefonul doar pe WiFi.

Edited by cianet, 24 August 2010 - 21:23.


#6
frankzappa

frankzappa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 04.09.2009

View Postcianet, on 24th August 2010, 22:20, said:

Cred ca setarile de internet le avea deja si ele coincid cu cele de abonament. Tariful este 0.9 euro/MB, iar cativa MB se consuma foarte rapid. Cu siguranta ai introdus o adresa de Gmail, iar telefonul sincronizeaza mail-urile, contactele, pozele din Picasa Web etc.

Telefoanele de genul Galaxy S nu prea se vand fara abonamente de date tocmai pentru ca sunt facute pentru a fi conectate tot timpul la internet. Daca vrei, poti schimba APN-ul (introduci orice alta valoare in afara de "internet") ca sa folosesti telefonul doar pe WiFi.

Multumesc! Am sa incerc.

#7
cianet

cianet

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 19.08.2009
Settings -> Wireless & Network -> Mobile networks -> Access Point Names

#8
pandurub

pandurub

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 346
  • Înscris: 10.08.2009
Esti sigur ca extraoptiunea aia nu costa pe luna fix cat credit aveai tu? Adica tu ai minutele si poti sa suni dar creditul tau e zero.

#9
Stan_Patzitul

Stan_Patzitul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,733
  • Înscris: 26.08.2009

View Postpandurub, on 31st August 2010, 13:36, said:

Esti sigur ca extraoptiunea aia nu costa pe luna fix cat credit aveai tu? Adica tu ai minutele si poti sa suni dar creditul tau e zero.
Povestirea ta cu cartela prepay de 4 euro suna a buget limitat. Ori cu buget limitat nu vei putea niciodata folosi la adevarata lui valoare acest telefon.
Pentru tel asta iti trebuie minim-minim 200 mb lunar, si chiar si 500 nu e mult. In vest astea se vand cu internet nelimitat la abonament.
Deci:
Optiune internet 500 Mb - 9 euro
O optiune de vorbit/sms - 5 euro
Total - 14 euro, adaugam TVA (24%) = 17,36
Cost tel aprox 14 mil

La abonament Pantera 8 (include si 200 mb internet) plus optiune 500 mb trafic = total trafic 700 Mb
Telu - 7 mil
Abonament lunar 17 euro

Faceti voi calculele ce e mai convenabil.
Evident daca vrei doar sa te uiti la filme pe el si sa nu intri pe net deloc, atunci se schimba calculul. Doar ca e aiurea sa ai telu asta si sa te limitezi la net dupa parerea mea. Pana la urma fiecare cum ii place.

#10
grigsound

grigsound

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 271
  • Înscris: 30.07.2003
Cu foarte mare intarziere, dar nu ma pot abtine sa nu raspund:


Aveti mare grija cu Galaxy-ul.
Noroc ca am abonament mare ca am consumat in trei zile de cand il am aproximativ 50 euro si numai cu prostii, respectiv instalari, vreme, actualizari, etc...
Deci e posibil sa iti pape o cartela de 4 euro in cateva minute...


PS
Aia de 4 euro ai primit-o la achizitionarea telefonului, daca e pe numele tau, rezulta ca ar trebui sa ai si abonament de date. Repet, daca l-ai luat pe numele tau si cu abonament, altfel nu pot crede ca ai dat 21 de milioane pe un telefon si umbli cu prepay-ul de 4 euro  :deadtongue:

Edited by grigsound, 23 November 2010 - 00:29.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate