Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Spam cu versete din Biblie, SMS-uri din retele internationale

- - - - -
  • Please log in to reply
40 replies to this topic

#19
chatnoir401

chatnoir401

    CHAT NOIR - MOTANUL NEGRU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,734
  • Înscris: 28.06.2005

 LunaCrystal, on 23rd August 2010, 01:44, said:

Daca sunt trimise de pe un site (cel mai probabil) nu poti afla tara si cam nimic.
Tocmai ca nici nu se precizeaza ce site ar putea fi. Primesti doar textul mesajului si atat. Posibil sa fie niste romanasi pusi pe glume.

#20
napalmique

napalmique

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 17.07.2006

 fraguta18, on 23rd August 2010, 08:17, said:

Am mai primit si eu unul aseara: It came to pass in the time of her travail, that, behold, twins were in her womb. Ar fi Genesis 38:27 http://bible.cc/genesis/38-27.htm E de la numarul +919827007268. Chiar m-am saturat. La orice mesaj primesc ma gandesc ca e unul de genul asta. Am sa sun si eu la orange.

http://www.google.ro...lient=firefox-a

#21
fraguta18

fraguta18

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 22.08.2010

 napalmique, on 24th August 2010, 11:19, said:



Am cautat prefixele telefonice, multumesc. Poate nu ai citit in ce am postat anterior: primele mesaje erau trimise de pe numere de Arabia Saudita, iar ultimele de pe numere de India. Dar nu asta e problema.
Ieri am mai primit inca unul de la numarul: +96895955998: The flood was forty days upon the earth; and the waters increased, and bare up the ark, and it was lift up above the earth. http://bible.cc/genesis/7-17.htm
Aseara am sunat la cei de la Orange si le-am spus despre aceste sms-uri. Mi s-a spus ca nu a mai semnalat nimeni o astfel de problema si m-au intrebat daca m-am incris cu acest numar pe vreun site de la care in consecinta primesc aceste mesaje. Le-am spus ca nu m-am inscris. Au verificat si situatia contului meu din care a reiesit ca e adevarat ceea ce spuneam si mi-au inregistrat "plangerea".

#22
mgsimion

mgsimion

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 10.09.2004

 fraguta18, on 24th August 2010, 15:56, said:

Am cautat prefixele telefonice, multumesc. Poate nu ai citit in ce am postat anterior: primele mesaje erau trimise de pe numere de Arabia Saudita, iar ultimele de pe numere de India. Dar nu asta e problema.
Ieri am mai primit inca unul de la numarul: +96895955998: The flood was forty days upon the earth; and the waters increased, and bare up the ark, and it was lift up above the earth. http://bible.cc/genesis/7-17.htm
Aseara am sunat la cei de la Orange si le-am spus despre aceste sms-uri. Mi s-a spus ca nu a mai semnalat nimeni o astfel de problema si m-au intrebat daca m-am incris cu acest numar pe vreun site de la care in consecinta primesc aceste mesaje. Le-am spus ca nu m-am inscris. Au verificat si situatia contului meu din care a reiesit ca e adevarat ceea ce spuneam si mi-au inregistrat "plangerea".


am sunat si eu azi la orange. am reclamat 5 mesaje de acest fel intr-o saptamana. m-a sunat acum doua minute o domnisoara sa-mi spuna sa-mi downloadez un blacklist pe telefon si sa bag numerele respective in blacklist.

frectie la picior de lemn. devreme ce sunt numere complet diferite e clar ca vor trimite mereu de pe alt numar, asa ca blacklistul e apa de ploaie. cel mai probabil cineva a spart un server cu numere de tel de la orange si trimite spam de pe un calculator sub forma de sms.

citez: "colegii" de la departamentul tehnic orange nu pot sa faca nimic, ca nu vad de unde au fost trimise sms-urile, daca vreti dumneavoastra sa faceti o plangere la politie.

#23
Crunky

Crunky

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 26.04.2010
Se pare ca nu se poate face nimic ! Eu am fost personal la reprezentanta Orange din orasul meu si mi s-a spus ca ei nu au intalnit asa ceva pana acum! Eu deja am 7 mesaje primite ! Am inceput deja sa ma obisnuiesc cu ele !

#24
crustaceu

crustaceu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,236
  • Înscris: 18.03.2008
am vb si eu la Orange si investigheaza ... va tin la curent.

sunt platinum ... si cred ca au inteles cum am pus problema. va tin la curent. ei au zis ca incearca azi / maine sa gaseasca o solutie. sa imi spuneti daca voi mai primiti

#25
chatnoir401

chatnoir401

    CHAT NOIR - MOTANUL NEGRU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,734
  • Înscris: 28.06.2005
Doar daca se plictisesc astia sa mai trimita astfel de mesaje ar mai fi o alta varianta.

#26
cristi_6303

cristi_6303

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,101
  • Înscris: 30.07.2010

 crustaceu, on 24th August 2010, 22:07, said:

am vb si eu la Orange si investigheaza ... va tin la curent.

sunt platinum ... si cred ca au inteles cum am pus problema. va tin la curent. ei au zis ca incearca azi / maine sa gaseasca o solutie. sa imi spuneti daca voi mai primiti
pot sa te ating daca esti platinum? :lol:
vedeti ca daca i ati dat nr de telefon user ului dantuz1 el ar putea fi in spatele acestei povesti
stiu ca atunci cand eu ii mai dau cate un sms imi raspunde cu versete din biblie dar in romana
a gasit el nu stiu ce site care trimite sms nelimitat  :thumbdown:

#27
distopia

distopia

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 256
  • Înscris: 13.11.2009
Alaltaieri am primit unul, iar ieri inca doua. Cu totul, șapte mesaje primite, din rețele diferite.

#28
fraguta18

fraguta18

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 22.08.2010
Am mai primit si eu azi unul, de la +261331725425 (dupa prefix cica ar fi numar de Madagascar): "For thou hast made him a little lower than the angels, and hast crowned him with glory and honour." (http://bible.cc/psalms/8-5.htm )Tare ciudat mi se pare ca de fiecare data cand cineva aduce la cunostinta companiei de telefonie mobila Orange acesta problema raspunsul e ca e prima data cand au primit astfel de sesizari. Oare de ce?

#29
distopia

distopia

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 256
  • Înscris: 13.11.2009
Operatori prost platiti si sictiriti, probabil...

#30
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,230
  • Înscris: 13.06.2004
Nu le prea am eu cu telefonia mobilă, dar întreb totuși: numărul care a trimis mesajul nu lasă urme prin rețelele prin care a trecut? Adică dacă e din India a trecut prin niște "intermediari". Nu am primit asemenea mesaje, dar sunt curios dacă îl alte țări s-au trezit oamenii cu un asemenea "spam". Și e curios de ce doar în rețeaua "Orange" s-au primit asemenea mesaje.
Iar pe de altă parte, am auzit că ar exista aparate sau softuri care îți dau posibilitatea ca destinatarului să-i apară alt număr de telefon, nu al tău.

#31
designweb

designweb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 503
  • Înscris: 16.02.2007

 djl, on 26th August 2010, 18:57, said:

Și e curios de ce doar în rețeaua "Orange" s-au primit asemenea mesaje.
doar Orange in Romania, dar fenomenul afecteaza si tari ca Polonia, Austria, Cehia

#32
alexa32

alexa32

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,290
  • Înscris: 12.08.2006
Nu-i intereseaza,dar se pare ca si incaseaza vreo taxa de interconectare,deci nu e in interesul lor sa faca cercetari,ca si in cazul teparilor ca pacalesc oamenii sa le incarce cartelele.

#33
chatnoir401

chatnoir401

    CHAT NOIR - MOTANUL NEGRU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,734
  • Înscris: 28.06.2005
Tot ce e posibil, prea se fac ca nu stiu nimic.

#34
crustaceu

crustaceu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,236
  • Înscris: 18.03.2008
eu de sambata nu am mai primit mesaje de genul asta. voi ati mai primit?

#35
distopia

distopia

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 256
  • Înscris: 13.11.2009
Da, primesc zilnic... Am ajuns la 10 mesaje primite...

#36
Andreik289

Andreik289

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 10.09.2009
O fi ceva fanatic religios.  :worthy:

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate