Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Luxatie de umar

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
KvonZeiden

KvonZeiden

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 28.07.2010
Salut,

Prietena mea a suferit joi o luxatie de umar.
A fost redusa imediat de un medic aflat la fata locului iar radiografia facuta la spital arata ca totul e ok. A fost imobilizata cu pansament la urgente si i s-au prescris antiinflamatorii.

Ortopedul pe care l-am consultat apoi i-a recomandat sa poarte o orteza, aceasta avand avantajul ca poate fi inlaturata ca sa ii permita sa isi faca toaleta.

Problema e ca inca are dureri, nu foarte mari dar totusi nu ii permit sa doarma ca lumea.
Intrebarea este: sunt aceste dureri normale in primele zile? Ce medicamente ar fi bune pt dureri?

Poate cineva caruia i s-a intamplat asa ceva poate spune cate ceva despre asta.

Multumesc!

#2
antigen

antigen

    Djilawurr

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,599
  • Înscris: 10.08.2006
Antiinflamatoarele sunt bune. Poate lua și comprimate (diclofenac, de exemplu), și poate folosi și un unguent local (Diclac - tot diclofenac). E normal să persiste durerile un timp.

#3
musatalin2000

musatalin2000

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 13.04.2010
Nu ai spus cum s-a produs luxatia,daca e prima data,daca e anterioara sau posterioara.Poti utiliza antiinflamatoare,chiar si pastile,dar cu pansament gastric.Local pune gheata dar nu direct pe piele ci intr-un prosop.Cand v-a teece momentul acut ar trebui sa mearga la un ortoped ce se ocupa de umar, nu neaparat pt operatie ci pt un consult amanuntit.
Sanatate

#4
Mig VWFan

Mig VWFan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,336
  • Înscris: 01.12.2005
In mod normal n-ar trebui sa o mai doara foarte tare, de multe ori schimbarea cu cativa cm a pozitiei bratului in bandajul Dessault ajuta mult.

#5
KvonZeiden

KvonZeiden

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 28.07.2010
Multumesc de informatii.

E prima luxatie a umarului.

Descrierea evenimentului:
prietena mea era intr-un parc de aventura mergea pe o sfoara tinandu-se de un bustean (tot timpul fiind in siguranta, avand ham de care erau prinse 2 corzi de siguranta) si-a pierdut echilibrul si in loc sa se lase in ham s-a panicat si a ramas suspendata in mana dreapta, moment in care i-a sarit umarul de la loc.

Initial, dupa radiografie (care a aratat ca totul e ok) a foat imobilizata cu fasa, iar apoi cu o orteza.
Aceasta orteza nu a dat rezultatele asteptate, durerile fiind mai mari dacat in momentul in care purta fasa, asa ca ieri a revenit la bandajul clasic.
Acum este un pic mai bine dar durerile totusi persista desi la intensitate mai mica.

La momentul asta incepem sa ne cam indoim de medic. De ce nu cere investigatii mai detaliate? (RMN sau altceva) Ma tem sa nu fie vorba de leziuni ale nervilor.

#6
musatalin2000

musatalin2000

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 13.04.2010
Daca misca degetele nu Are leziuni nervoase.Trebuie sa mergi la un ortoped care se pricepe la umar,nu la oricine.In momentul luxatiei traumatice au loc leziuni care ar trebui reparate in artroscopie de umar dar pt asta ar trebui sa gasesti DR bun care sa te indrume in investigatii dar care iti face si examenul clinic care e f imp.In general nu se face interventia in faza acuta ci se asteapta o reducere a inflamatiei locale
Se poate face RMN cu sa fara substanta de contrast pt a vedea exact dar asta numai dupa un control amanuntit clinic al Dr artoscopist
Sanatate

#7
Tuz

Tuz

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 08.06.2010
Acum stau in pat cu mana stanga imobilizata si caut informatii despre LSH.
Sa va impartasesc din exp. mea din acest domeniu. Prima data mi s-a intamplat acum 3 ani la patinoar.Dupa vreo 2 ore de patinat am avut o cazatura urata. Am sesizat ca mana stanga are o pozitie anormala si o usoara senzatie de anestezie. M-am prezentat la urgente , a urmat procedura standard: radiografie,la imobilizare au folosit medoda kocher, a mers fara durere si bandaj velpeau (clasic). A doua zi dureri puternice in umar si omoplat.Am suportat toate acestea, saptamanal schimbam pansamentul dupa o baie mult asteptata.Am stat 3 saptamani cu acest bandaj. Dureri am avut in toata aceasta perioada.Dupa ce am dat jos bandajul am inceput sa fac exercitii de recuperare.Era greu sa ridic si mana. Dupa ce mi s-a facut masaj pe omoplat si axila, durerile au cedat in 3-4 zile. Cam intr-o luna am recuperat miscarile mainii si puteam sa ridic o haltera de 1 kg. Prima piatra am putut sa o arunc dupa 2 ani (fara durere).
Ieri jucam baschet si dupa un blocaj m-am ales cu aceiasi mana luxata (eu credeam ca am scapat).  Iarasi spital , radiografie
(aveam dureri groaznice).Au incercat toate metodele , au incercat de trei ori sa-mi reduca bratul, fara succes la intervale de 10 min. mi-au facut un relaxant si au hotarat sa ma anestezieze. Am urmat alte proceduri: luat sange(o seringa), radiografie toracica, internare pt. o zi.
Si toate astea cu durerile mele groaznice.Am ajuns in sala de operatie (dr. era intr-o alta interventie) Nu am stat mult, dupa 10 min. am fost invitat pe masa. M-am culcat cu mare greu (dureri) m-au intrebat cate kg. am, injectie si in max. 1 min. mi s-a rupt filmul.
Este prima data cand am fost anesteziat general.Trezirea: Pima data se "aprinde" creierul, dupa care incep "senzorii" auzul(se aude ce se discuta in sala) incet incet apare si imaginea cam in ceata dar cu timpul  devine mai clara. Te simti excelent, nu doare nimic,parca esti detasat de corp. In final am sesizat ca mana este redusa(in sfarsit), si stau in sezut si o asistenta ma infasa.M-au rugat sa cobor , m-au culcat pe un pat aveam si perfuzie.Intr-o ora m-am refacut complet si am plecat acasa.Astazi e prima zi si nu am durerile ca la prima dizlocare,dar ideea sa stau asa 3 saptamani ma omoara.
Concluzie:Daca ai avut prima luxatie, umarul este predispus la mai multe asa ca aveti grija sa nu recidivati...

#8
leventebest

leventebest

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,268
  • Înscris: 10.05.2007
Luxatia de umar poate fi foarte urata si de obicei se lasa cel putin cu rupturi fibrilare, daca nu cu fracturi de clavicula. Pt cel mai usor caz posibil dupa o luxatiede umar- adica niste rupturi fibrilare- perioada de recuperare este de minim 6 luni, timp in care se iau antiinflamatoare destul de puternice, nu diclofenac ce ati scris mai sus, plus alte medicamente de refacere a articulatiei, plus luni de fizioterapie si kinetoterapie, exercitii cu coarda elastica, cu gantere cu diferite greutati in anumite pozitii care sa intareasca musculatura afectata.
  Aa, si durerile sunt f mari in primele zile, pt ca orice miscare usoara misca capul humeral care sta intr o capsula humerala rupta.
  Nefacand exercitii durerile vor scadea , intr adevar, dar recidiva e aproape sigura, pt ca articulatia va deveni instabila.
  Stiu despre ce vorbesc pt ca am vazut pe viu o astfel de luxatie, precum si timpul necesar repararii articulatiei,

#9
dsorinn

dsorinn

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,286
  • Înscris: 14.11.2012
Readuc la actualitate acest subiect in speranta ca ma veti putea ajuta cu niste sfaturi.

Inca de la varsta de 15-16 ani a inceput sa mi se disloce urmarul drept (din fericire la stangul mi s-a intamplat doar o data acum multi ani). Fiind doar dizlocat (cel putin asa-mi spuneau doctorii, dar eu nu-mi mai puteam lasa mana jos pana nu-l puneam la loc) reuseam in maxim 10 minute sa-l pun la loc. Am tinut-o tot asa pana in urma cu aproximativ 2 ani cand mi-a sarit si am stat mai bine de 1 ora incercand sa-l pun la loc dar fara nici un succes, asa ca m-am dus la un tip ce pune oasele la loc, iar in 2 minute mi l-a si rezolvat. Dupa inca ceva timp, la munte am patit iar, si de asemenea mi-a fost pus la loc (printr-o alta metoda) de un domn de la salvamontisti. Din pacate, astazi in timp ce eram la cumparaturi, mi-a sarit din nou umarul si am fost dus la spital unde s-au chinuit 20-30 minute sa mi-l puna la loc tragand de el si provocandu-mi dureri inutile (cei care se ocupa cu oasele mi-l puneau foarte usor la loc si fara durere) s-au gandit sa ma puna la scaun si asa sa mi-l puna la loc. Intr-un final au si reusit (desi eu le-am tot zis de metodele practicate de "medicii neconventionali"). M-au bandajat si mi-au zis ca avand in vedere ca eu am problema asta de mai multi ani in care mi-a sarit de minim 30-40 ori, ar trebui sa stau cu fasa cam 1 saptamana (mentionez ca este prima data cand am fost la doctor pentru asa ceva si am fost bandajat). Din pacate dupa cateva ore a trebuit sa dau bandajul jos pentru ca in loc sa-mi sustina mana/umarul, simteam ca mi-l forta.

Intrebarea mea este daca am procedat bine sau nu ? Trebuia sa mai raman cu bandajul si in situatia asta ? Eu am mai patit-o o data cu glezna cand mi-a pus ghipsul prost si o noapte intreaga nu am putut sa dorm de durere, ca mai apoi sa-mi zica ca trebuia sa-l dau jos daca ma durea..

Care ar fi rezolvarile problemei ? Varu-mio are aceiasi problema cam tot de la aceiasi varsta (el este mai mare cu 2 ani ca mine), dar din fericire pentru el, lui nu i s-a agravat ba mai mult se lauda ca de mai bine de 2 ani nu mai are probleme si chiar s-a apucat de polo si nu are probleme. La mine care sa fie cauza agravarii ? Umarul nu l-am fortat. Nu am cazut pe el..si prima data mi-a sarit/dislocat la baschet cand am pus "capac" unui coleg..

Ar trebui sa urmez un tratament pentru ligamente ? Un prieten ortoped (din pacate nu este foarte profesionist) mi-a spus ca nu am ce-i face, ca operatia nu ma va ajuta si va trebui sa ma conformez pentru ca pana la urma o sa ajung sa mi-l fac sa sara/disloce cand am eu chef si o sa mi-l pun la loc cu usurinta, dandu-mi exemplu soferul de pe ambulanta care face acest lucru.

Ceea ce ma sperie si mai tare este ca fiecare dislocare era asociata cu o miscare mai fortata a mainii, undeva deasupra umarului (baschet, inot, intins dupa ceva ce era mai sus decat umarul, dormit pe mana, smucitul teleschi-ului..etc) dar astazi am patit-o tinand mana de la umar pana la cot lipita de corp, doar antebratul folosindu-l pentru.. (sincer nu mai stiu exact pentru ce pentru ca am pierdut acele 5-10 secunde..prietena mea zice ca m-am lovit de caruciorul de cumparaturi cu el, dar nu tare)

Sper sa ma puteti sfatui..


Va multumesc anticipat.

#10
ciuriiburii

ciuriiburii

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 02.02.2009

 dsorinn, on 16 februarie 2012 - 04:45, said:

Readuc la actualitate acest subiect in speranta ca ma veti putea ajuta cu niste sfaturi.

Inca de la varsta de 15-16 ani a inceput sa mi se disloce urmarul drept (din fericire la stangul mi s-a intamplat doar o data acum multi ani). Fiind doar dizlocat (cel putin asa-mi spuneau doctorii, dar eu nu-mi mai puteam lasa mana jos pana nu-l puneam la loc) reuseam in maxim 10 minute sa-l pun la loc. Am tinut-o tot asa pana in urma cu aproximativ 2 ani cand mi-a sarit si am stat mai bine de 1 ora incercand sa-l pun la loc dar fara nici un succes, asa ca m-am dus la un tip ce pune oasele la loc, iar in 2 minute mi l-a si rezolvat. Dupa inca ceva timp, la munte am patit iar, si de asemenea mi-a fost pus la loc (printr-o alta metoda) de un domn de la salvamontisti. Din pacate, astazi in timp ce eram la cumparaturi, mi-a sarit din nou umarul si am fost dus la spital unde s-au chinuit 20-30 minute sa mi-l puna la loc tragand de el si provocandu-mi dureri inutile (cei care se ocupa cu oasele mi-l puneau foarte usor la loc si fara durere) s-au gandit sa ma puna la scaun si asa sa mi-l puna la loc. Intr-un final au si reusit (desi eu le-am tot zis de metodele practicate de "medicii neconventionali"). M-au bandajat si mi-au zis ca avand in vedere ca eu am problema asta de mai multi ani in care mi-a sarit de minim 30-40 ori, ar trebui sa stau cu fasa cam 1 saptamana (mentionez ca este prima data cand am fost la doctor pentru asa ceva si am fost bandajat). Din pacate dupa cateva ore a trebuit sa dau bandajul jos pentru ca in loc sa-mi sustina mana/umarul, simteam ca mi-l forta.

Intrebarea mea este daca am procedat bine sau nu ? Trebuia sa mai raman cu bandajul si in situatia asta ? Eu am mai patit-o o data cu glezna cand mi-a pus ghipsul prost si o noapte intreaga nu am putut sa dorm de durere, ca mai apoi sa-mi zica ca trebuia sa-l dau jos daca ma durea..

Care ar fi rezolvarile problemei ? Varu-mio are aceiasi problema cam tot de la aceiasi varsta (el este mai mare cu 2 ani ca mine), dar din fericire pentru el, lui nu i s-a agravat ba mai mult se lauda ca de mai bine de 2 ani nu mai are probleme si chiar s-a apucat de polo si nu are probleme. La mine care sa fie cauza agravarii ? Umarul nu l-am fortat. Nu am cazut pe el..si prima data mi-a sarit/dislocat la baschet cand am pus "capac" unui coleg..

Ar trebui sa urmez un tratament pentru ligamente ? Un prieten ortoped (din pacate nu este foarte profesionist) mi-a spus ca nu am ce-i face, ca operatia nu ma va ajuta si va trebui sa ma conformez pentru ca pana la urma o sa ajung sa mi-l fac sa sara/disloce cand am eu chef si o sa mi-l pun la loc cu usurinta, dandu-mi exemplu soferul de pe ambulanta care face acest lucru.

Ceea ce ma sperie si mai tare este ca fiecare dislocare era asociata cu o miscare mai fortata a mainii, undeva deasupra umarului (baschet, inot, intins dupa ceva ce era mai sus decat umarul, dormit pe mana, smucitul teleschi-ului..etc) dar astazi am patit-o tinand mana de la umar pana la cot lipita de corp, doar antebratul folosindu-l pentru.. (sincer nu mai stiu exact pentru ce pentru ca am pierdut acele 5-10 secunde..prietena mea zice ca m-am lovit de caruciorul de cumparaturi cu el, dar nu tare)

Sper sa ma puteti sfatui..


Va multumesc anticipat.

Vad ca ultimul post este cam vechi de un an, dar poate cineva o sa mai caute informatii despre problemele cu luxatiile repetate la umar.
De copil mi se luxa umarul si am ajuns la maturitate sa mi se disloce umarul la miscari normale ale mainii (stand sprijinit pe cot, dus mana la spate etc.)
Am facut un RMN dupa ultimul eveniment si au iesit la iveala rupturi musculare, ruptura partiala de ligament si altele.
Dar ca sa se lamureasca oricine din ce motiv apare recidiva: muschii care tin fixat capatul osului in cavitate (asa mai pe intelesul tuturor) sunt slabiti,
de aceea iese osul din lacas, in functie de care muschi sunt mai afectati, luxatia este anterioara sau altfel.De obicei, dupa primul eveniment, trebuie fixat umarul
mult timp, nu o saptamana cum zic incompetentii de la urgenta (iti prind ei mana intr-o fasa si-ti prescriu diclofenac si gata). Muschiul are nevoie de mult timp sa se refaca.
Daca durerile scad, intr-o saptamana omul misca mana, se apuca de lucru, iar muschiul ii varza. Recidiva bate la usa.
Momentan scriu cu stanga, recent am suportat o operatie de reparatie la umarul drept. Profesorul mi-a tensionat muschii, ca sa zic asa, plus suturat ligamentul partial rupt.
Nu stiucat de eficienta este reparatia, ramane de vazut. Alt medic avea de cand sa-mi prinda chestii cu surub prin umar, ideea este ca sunt cateva metode de reparatie.
Din pacate, dupa luxatii repetate, singura varianta este operatia.
Se pare ca procesul de recuperare dureaza, nu-i simplu deloc.

#11
scoty

scoty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,948
  • Înscris: 01.01.2005
Buna ziua, am descoperit intamplator aceasta sectiune a forumului si am decis sa ma plang si eu poate imi da cineva o idee. In luna august am alunecat pe o bucata de plastic ud si am cazut pe umarul stang (mai bine zis pe spate si pe umarul stang) ma durut destul de rau si m-am dus la o radiografie. A rezultat ca nu am nimic rupt. Cum durerile nu se opreau m-am dus la un cabinet de electroterapie care ma ajutat sa imi revin cand am avut o fisura la cotul aceleiasi maini, am facut 10 sedinte cu magneti si laser dar nu m-au ajutat cu nimic. Acum mana ma doare noaptea, si cand incerc sa ridic mana dupa ce sta in repaus (de ex: vreau sa aprind lumina de la intrerupator) se aude o trosnitura urmata de durere dupa care simt cum mana intra in locasul ei la loc in umar si durerea dispare. Merg saptamanal la psiscina si inot putin si parca e mai bine. Ce ar trebui sa fac, poate imi dati o idee ce exercitii sa fac sa intaresc ligamentele la loc sa nu mai iasa din articulatie?

Edited by scoty, 08 December 2013 - 20:01.


#12
Ev1L

Ev1L

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 312
  • Înscris: 01.11.2007
Buna ziua !

Acum 3 sapt am fost operat la umar prin operatie clasica  metoda latarjet  pronosticul fiind luxatie recidivanta.  Am avut urmatoarele defectiuni : ligament rupt si os rupt din capsula humerala care a fost reparata cu surub .  Au trecut 3 sapt de la operatie mi-au scos firele la spital si doctorul care ma operat mi-a spus ca nu trebuie sa fac deloc recuperare ca umarul isi revine usor usor...bun toate bune si frumoase dar dupa 2 -3 zile eu tot nu pot sa ridic mana operata in sus deloc si nici alte miscari banale ale bratului nu pot sa le fac deloc mana mea fiind inutilizabila.
Cand trebuie sa incep recuperarea prin kinetoterapie si de cate sedinte am nevoie sa ma recuperez complet  (doctorul mi-a spus sa nu fac deloc!!!)
Alta intrebare : am un surub bagat care initial mi-a spus ca trebuie scos la un moment dat ; rezidentul lui mi-a spus exact invers ca numai trebuie scos ca trebuie sa taie iar muschii si iar trebuie recuperare etc...
Daca puteti sa ma indrumati catre un kinetoterapeut bun prin sect 5 ar fi super

#13
bbogdanmircea

bbogdanmircea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,254
  • Înscris: 14.02.2007
Salutare, postez și eu aici, sper că nu am luxație de umăr ci doar ceva ușor fiind prima oară când mi se întâmplă.
Am jucat tenis azi, nu prea eram foarte încălzit și am lovit câteva mingi peste umăr adică mingea fiind foarte sus.
Am început să simt o mică durere în spate la umăr și triceps apoi am mai dat 2-3 mingi și am simțit cum m-am săgetat super tare.
Am ajuns acasă, acum am pus o pungă cu gheață pe umăr și am luat un nurofen.
Când mișc umărul involuntar de exemplu când am coborât din mașină m-a durut de m-a zăpăcit dar dacă stau cu mâna legată la piept nu mă doare.
Mâine dimineață decid ce fac mai departe în funcție de cum mă simt, aveam un zbor dar cred că-l amân pentru că mi-e cam greu cu mâna dreaptă imobilizată.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate