Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Blocurile comuniste

* * * * - 6 votes
  • This topic is locked This topic is locked
2169 replies to this topic

#1
Molnjer

Molnjer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,662
  • Înscris: 02.12.2007
Am si eu o nelamurire. Am traversat azi Clujul, cam asa cum fac in fiecare zi si am remarcat un lucru care pana acum nu mi-a sarit in ochi. Comunistii au facut o serie de blocuri (lame, turnuri, din prefabicate, din caramida, bloc de garsioniere, bloc de apartamente cu 2-3-4 camere). Ce mi-a sarit mie in evidenta a fost urmatorul aspect: intr-un bloc de apartamente, unele apartamente au balcon, altele nu. In alt caz am observat ca la unele etaje de pe aceasi parte, unele apartamente aeau balcon doar la bucatarie, iar la altele acest balcon mai cuprinde si camerele din stanga ori/si din dreapta (deci un balcon mai lung). La alte blocuri am observat ca pe partea nordica au balcoane, dar pe partea sudica nu.

Bun, stim ca ideologia comunista merge pe egalitate si bla bla bla, iar blocurile aveau menirea de a aduna laoalta toate categoriile sociale, de ale nivela, de a elimina casele generoase ale burghezilor si chiaburilor, de a pune in acelasi conditii si pe intelectual si pe muncitor, taran. Lasam la o parte solutia practica de rezolvare a locuintelor ptr oamenii stramutati la orase.

Pe ideea acestei egalitati, de ce unii primeau apartamente cu balcoane, altii nu primeau. De ce unii aveau un balcon mai mare si altii unul mai mic iar aici vb de apartamente din categoria aceluiasi confort. De aici putem extinde discutia si la blocurile cu confort diferit.

Existau pana la urma criterii de departajare ? Daca erai comunist autentic aveai la dispozitie un ap de 2 camere cu balcon, iar daca erai doar un simplu membru de partid primeai un ap de 2 camere dar fara balcon ? Daca erai intelectual primeai garsoniera iar daca erai muncitor la combinatul X primeai ap cu 3 camere ?

N-am gasit nicaieri o cercetare pe treaba asta si sunt chiar foarte curios cum era in realitate.

#2
Selam

Selam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,804
  • Înscris: 04.02.2007
Daca nu ma insel se dadea pe numarul de copii.
Prezenta sau lipsa balcoanelor...nu ii stiu rostul, probabil faceau economie :) Si cred ca erau destui de la tara care acceptau orice, numai bloc sa fie.

#3
shefu_de_combinat

shefu_de_combinat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,022
  • Înscris: 18.01.2007
Cred ca la unele era pur si simplu de "dizain". Un balcon da unu ba unu da unu ba, la etajul urmator facem invers, si tot asa.  :naughty: Te-ar mira?

#4
GeorgeM

GeorgeM

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,445
  • Înscris: 05.08.2006
Pe numarul de copii, iar viitorii locatari de pe o scara uneori trageau la sorti locatia apartamentului ( numarul ap). Asta daca nu vorbeau cu sefu de la partid si isi rezervau apartamentul dinainte.
De ce se faceau cu unul sau doua balcoane nu stiu. Cred  ca apartamentele cu mai putina lumina naturala primeau 2 balcoane daca era vorba de un bloc in care erau apartamente nu erau simetrice.  Dar nu sunt sigur.

#5
edy_3dz

edy_3dz

    Rau sau bun

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,241
  • Înscris: 30.08.2008

 Selam, on 14th August 2010, 01:00, said:

Daca nu ma insel se dadea pe numarul de copii.
Prezenta sau lipsa balcoanelor...nu ii stiu rostul, probabil faceau economie :) Si cred ca erau destui de la tara care acceptau orice, numai bloc sa fie.
Nu stiu raspunsul la intrebari, dar vreau sa fac o remarca @Selam: Eu nu cred ca cei de la tara se inghesuiau sa traiasca la bloc, pe langa faptul ca unul ce traieste la tara, la bloc s-ar simti ca intr-o cusca, in perioada comunista se traia mult mai bine la tara, ca mai aveai sa tai un porc, gaina iti mai facea oua, etc. Intrebarea e chiar interesanta, dar raspunsul tau e aiurea, no offence.

#6
alalaltu

alalaltu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,837
  • Înscris: 30.10.2006
"De dizain" era tot sistemul. Restul era "Pile, Cunostinte, Relatii" Si cam atat.

Edited by alalaltu, 14 August 2010 - 00:17.


#7
ego_zenovius

ego_zenovius

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,399
  • Înscris: 24.11.2006

 edy_3dz, on 14th August 2010, 01:09, said:

..in perioada comunista se traia mult mai bine la tara...
imediat dupa al doilea razboi, la inceputul perioadei comuniste, raportul rural-urban era in Romania 70-30. Spre sfarsitul perioadei comuniste s-a ajuns la aprox. 50-50. A fost un masiv exod de la sat la oras timp de 45 de ani.
Milioane de oameni au venit de la sat la oras. Au venit, n-au fost adusi cu forta. De ce crezi ca s-a intamplat asta? Oamenii aia (milioane) erau prosti? Traiau mult mai bine la tara (dupa cum afirmi tu) dar veneau la oras? Ai o explicatie?

#8
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,554
  • Înscris: 13.06.2004
Blocuri din astea ciudate există și prin București. E unul pe Șos. Iancului, înainte de intersecția cu Bd. Pierre de Coubertain (fost Marelui Stadion) și mai sunt ceva mai sus, la intersecția Șos. Pantelimon cu Bd. Chișinău (fost Str. Socului) - zona P-ța Delfinului.
Acum câțiv ani a fost într-un ziar cazul unui bloc (parcă dintr-un oraș din Transilvania) care avea doar 1 (un) balcon! :w00t:

Edited by djl, 14 August 2010 - 00:22.


#9
floryyn

floryyn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,663
  • Înscris: 30.07.2005
Uite, în poza asta se vede destul de bine chestia cu balcoanele:

[ http://upload.wikimedia.org/wikipedia/ro/c/c2/Manastur-calea_floresti.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Mănăștur, Calea Florești, cu câțiva ani în urmă bântuiam pe-acolo după gagici... :naughty:



Ca design, nu mi se par prea reușite cu asimetriile astea.

Edited by floryyn, 14 August 2010 - 00:27.


#10
citronelle

citronelle

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,536
  • Înscris: 10.10.2009

 djl, on 14th August 2010, 01:21, said:

Blocuri din astea ciudate există și prin București. E unul pe Șos. Iancului, înainte de intersecția cu Bd. Pierre de Coubertain (fost Marelui Stadion) și mai sunt ceva mai sus, la intersecția Șos. Pantelimon cu Bd. Chișinău (fost Str. Socului) - zona P-ța Delfinului.
Acum câțiv ani a fost într-un ziar cazul unui bloc (parcă dintr-un oraș din Transilvania) care avea doar 1 (un) balcon! :w00t:

Balconul ala o fi fost facut special pentru vreun sef local de partid. La cat de mici sunt balcoanele din majoritatea blocurilor e o minune ca le-au inclus in proiecte.

#11
edy_3dz

edy_3dz

    Rau sau bun

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,241
  • Înscris: 30.08.2008
 Sincer, nu stiu exat, dar stiu de la bunicii mei ca o duceau f bine in perioada aceea, aveau animale in gospodarie, nu le lipsea mai nimic. Probabil ca cei ce au migrat la oras au migrat de "frica" de munca in colective, cautau sa duca o viata mai "moderna", dar mai probabil s-au angajat la fabrici, si nu doreau sa faca naveta (ii inteleg). Nu stiu, zic si eu ce cred. Eu unul stau la casa, am curte si gradina, nu m-as muta la apartament pt nimic in lume. Dar nah, probabil ca urbanizarea a fost un lucru bun, asa cum a fost ea. 

Edited by edy_3dz, 14 August 2010 - 00:27.


#12
Alex-Softpedia

Alex-Softpedia

    Împărat Republican

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,381
  • Înscris: 10.03.2009
N-au nici o logica de design balcoanele din poza,probabil blocul e mixt 2 camere cu 3 sau garsoniere cu 2 camere.

#13
H725

H725

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,587
  • Înscris: 19.03.2005
au experimentat feng shui...  :lol:

Edited by H725, 14 August 2010 - 00:30.


#14
citronelle

citronelle

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,536
  • Înscris: 10.10.2009

 edy_3dz, on 14th August 2010, 01:25, said:

 Sincer, nu stiu exat, dar stiu de la bunicii mei ca o duceau f bine in perioada aceea, aveau animale in gospodarie, nu le lipsea mai nimic. Probabil ca cei ce au migrat la oras au migrat de "frica" de munca in colective, cautau sa duca o viata mai "moderna", dar mai probabil s-au angajat la fabrici, si nu doreau sa faca naveta (ii inteleg). Nu stiu, zic si eu ce cred. Eu unul stau la casa, am curte si gradina, nu m-as muta la apartament pt nimic in lume. Dar nah, probabil ca urbanizarea a fost un lucru bun, asa cum a fost ea. 

Probabil ca aia care s-au mutat erau foarte saraci, nu aveau casa. Plus ca nu stiu daca pe vremea aia puteai sa-ti cumperi pamant ca acuma. Din cate tin minte totul era dat la cooperative si-l cultivau.

#15
alalaltu

alalaltu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,837
  • Înscris: 30.10.2006
Va caut in WE planurile. Le am undeva pe calc. Insa problema majora nu era cea arhitecturala, problema e calitatea.

#16
Selam

Selam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,804
  • Înscris: 04.02.2007

 floryyn, on 14th August 2010, 01:24, said:

Uite, în poza asta se vede destul de bine chestia cu balcoanele:

Ca design, nu mi se par prea reușite cu asimetriile astea. 
Probabil impartirea interioara a blocurilor a determinat aceste asimetrii. De exemplu la un etaj sunt 2 apartamente si e normal ca intre camere sa existe un balcon, iar la alt etaj sa fie 4 apartamente, deci mai mici, si balcoanele sa nu fie atat de mari, ca sa nu incalce intimitatea vecinului.

De unde e poza ? Vad numai Dacii :)

@edy_3dz: Cred ca ai citit Morometii. Acolo vezi foarte clar mentalitatea omului care a migrat la oras. Le placea sau nu, industrializarea si dezvoltarea economiei au dus la o depopulare a satelor, tinerii migrand spre orase. Si daca partidul le dadea casa cu apa calda si fara grija incalzirii, omul accepta.

Bunicii mei au venit de la tara in anii '66, nu i-a impins nimeni, dar s-a dovedit a fi o miscare buna. Si-au luat tot casa, nu apartament.



 citronelle, on 14th August 2010, 01:32, said:

Probabil ca aia care s-au mutat erau foarte saraci, nu aveau casa. Plus ca nu stiu daca pe vremea aia puteai sa-ti cumperi pamant ca acuma. Din cate tin minte totul era dat la cooperative si-l cultivau.
Da, puteai. Dar doar unul, si sa nu fie prea mare.

#17
floryyn

floryyn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,663
  • Înscris: 30.07.2005

 H725, on 14th August 2010, 01:30, said:

au experimentat feng shui...  :lol:

:D  Da, atunci când te apuci să renovezi un apartament dintr-un bloc comunist și vezi că nu e nici un perete drept, numa denivelări și strâmbături pe-acolo, chiar simți că au experimentat ceva pe-acolo. 

 Selam, on 14th August 2010, 01:34, said:

Probabil impartirea interioara a blocurilor a determinat aceste asimetrii. De exemplu la un etaj sunt 2 apartamente si e normal ca intre camere sa existe un balcon, iar la alt etaj sa fie 4 apartamente, deci mai mici, si balcoanele sa nu fie atat de mari, ca sa nu incalce intimitatea vecinului.

De unde e poza ? Vad numai Dacii :)
...

Poza am găsit-o pe wikipedia, e din Cluj, cartierul Mănăștur, probabil e ceva mai veche că într-adevăr cam multe Dacii pe acolo...

#18
Molnjer

Molnjer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,662
  • Înscris: 02.12.2007
Ok, arhitectii ori erau beti ori nu erau arhitecti. In cartierul Manastur (Cluj) mai sunt o serie de blocuri ciudate. Oamenii le numesc blocuri cu balcoane pe colt. In fapt este vb de balcoane in forma de trapez. In alt cartier (Plopilor) unde sunt ap confort unic, blocurile au balcon la bucatarie. Acel balcon are dimensiune de tot rasul, mai mult de 2 persoane nu pot incapea acolo.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate