Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 

Creștinul și Drepturile

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
2 replies to this topic

#1
***MIHAI***

***MIHAI***

    Pot totul în Hristos care mă întărește

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 24.02.2007
E păcat ca un creștin să apeleze la autorități, să depună sesizări sau orice acțiuni pentru a-și cere drepturile ?
În instanțele de judecată de pe vremea lui Isus nici nu aveai cum să depui o contestație.

E la fel dreptul de a cere unui vecin să dea muzica mai încet cu cea de a depune o sesizare autorităților, de a chema poliția pentru a constata fapta sau de a începe o acțiune în judecată ?

Conform predicii de pe munte:

Quote

Matei 5:38  Ați auzit că s-a zis: „Ochi pentru ochi, și dinte pentru dinte.”
39  Dar Eu vă spun: Să nu vă împotriviți celui ce vă face rău. Ci, oricui te lovește peste obrazul drept, întoarce-i și pe celalt.
40  Orișicui vrea să se judece cu tine, și să-ți ia haina, lasă-i și cămașa.
41  Dacă te silește cineva să mergi cu el o milă de loc, mergi cu el două.
42  Celui ce-ți cere, dă-i; și nu întoarce spatele celui ce vrea să se împrumute de la tine.

Quote

Proverbe 17:18  Omul fără minte dă chezășie, se pune chezaș pentru aproapele său.
Proverbe 20:16  Ia-i haina, căci s-a pus chezaș pentru altul; și ține-l zălog pentru alții.
Prin urmare, dacă nu-ți place ceva, suferă ...

De fapt aplicarea legii lui Moise nu era la fel cu ceea ce se întâmplă și astăzi ?

Quote

Matei 5:25  Caută de te împacă degrabă cu pîrîșul tău, câtă vreme ești cu el pe drum; ca nu cumva pîrîșul să te dea pe mâna judecătorului, judecătorul să te dea pe mâna temnicerului, și să fii aruncat în temniță.
Dar dacă ești nevinovat ? N-ai cum să te împaci.

#2
Metallman

Metallman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,608
  • Înscris: 29.07.2006
Un om care are sub avatar motto-ul "Pot totul în Hristos care mă întărește", nu cred ca ai avea motive de ingrijorare nici macar daca te deranjeaza muzica prea tare a vecinului.

Te invit sa te muti langa mine sa-ti testezi motto-ul :lol:

Edited by Metallman, 26 August 2010 - 05:04.


#3
Cristian 2

Cristian 2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 689
  • Înscris: 26.02.2006

View PostMetallman, on 26th August 2010, 06:02, said:

Un om care are sub avatar motto-ul "Pot totul în Hristos care mă întărește", nu cred ca ai avea motive de ingrijorare nici macar daca te deranjeaza muzica prea tare a vecinului.

Te invit sa te muti langa mine sa-ti testezi motto-ul :lol:


Crestinul poate apela la lege si sa faca reclamatii ca sa ceara sa i  se faca dreptate.
Daca insa cazul nu e asa de grav, precum muzica vecinului, e suficient sa ceara vecinului cu  blandete. s-o lase mai moale cu maneaua.

E si daca nu intelege vecinu, exista si swabs in the ear ( tampoane in ureche).
Oricum, crestinul nu e idiotul satului.

Am eu un caz  recent si sa vezi cum o sa-l fac sa inteleaga, ce inseamna sa faci rau copiilor Lui Dumnezeu.

Zaharia
Cap. 2

12. Căci așa zice Domnul Savaot: "Pentru slava Sa, El m-a trimis la neamurile care v-au jefuit pe voi; căci cel care se atinge de voi se atinge de lumina ochiului Lui!  


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate