Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...
 Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne
 Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 

The Terminator (1984)

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
Googler2010

Googler2010

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 15.05.2009
Nu am gasit pe aici ceva despre filmul asta, si e unul din cele mai bune ever.


De inceput am si eu o intrebare :

Unde e scena ASTA in film ? Nu o gasesc, banuiesc ca e atunci cand isi aminteste Kyle si intra Terminatorul si ia poza in gura, dar nu am vazut imaginea asta.

#2
stormwatch

stormwatch

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,772
  • Înscris: 18.04.2010
O fi într-una din secvențele din viitor... Și mie mi-a plăcut filmul, dar n-am stat să-l urmăresc cadru cu cadru.

Primele două părți sînt geniale, le am pe DVD și mă uit la ele cel puțin de 2 ori pe an. O am și pe-a treia, mai mult pentru Claire Danes, pe care o știu dintr-un articol din Newsweek de cînd era o tînără speranță, în 1994, pentru că filmul e deja slab, însă partea a patra e dezastru. Părțile 3-4 nu trebuiau făcute, așa cum nu trebuiau făcute Matrix 2 și 3, pentru că dăunează francizelor.

#3
lawrence38

lawrence38

    GAME......OVER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,009
  • Înscris: 05.02.2008

View Poststormwatch, on 6th August 2010, 22:00, said:

nu trebuiau făcute Matrix 2 și 3, pentru că dăunează francizelor.
We, hai ca nu-i chiar asa...Matrix 2-3 au facut o gramada de $$$ la box office. Explica de ce dauneaza francizei ?
http://boxofficemojo.../?id=matrix.htm
http://boxofficemojo...rixreloaded.htm
http://boxofficemojo...revolutions.htm

#4
stormwatch

stormwatch

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,772
  • Înscris: 18.04.2010

View Postlawrence38, on 7th August 2010, 13:34, said:

Explica de ce dauneaza francizei ?
Nu e aici threadu' despre Matrix, am vrut doar să dau un exemplu de cum continuarea unui film poate dăuna chiar conceptului original. Nu mă interesează cîți bani a scos la box-office, asta nu dă deloc valoarea unui film. Transformers a scos o grămadă de $$$ -cum spui tu, și e o prostie de film.

Frații Wachowski puteau fi George Lucașii generației actuale. Matrix 1 a fost un concept absolut original, revoluționar și foarte bine închegat (singurele scăpări au fost "ideea" folosirii oamenilor pe post de baterii -te întrebi de cîți oameni ai nevoie să obții energia unei banale centrale nucleare de azi, și faza de Superman din ultimele 10 secunde ale filmului). Pe lîngă inovațiile tehnice (bullet time), filmul a folosit concepte filozofice, biologice foarte reale, care chiar te pot pune pe gînduri. Ceea ce simțim, vedem, gustăm, CHIAR nu sînt altceva decît impulsuri electrice ale creierului, care teoretic pot fi induse artificial. Se mai pot spune multe despre Matrix 1, ideea e că de la un concept atît de generos, părțile 2 și 3 au fost o varză: au băgat Merovingieni, păstrători de chei, nu mai știu ce era chinezul ăla din partea a 2-a, triunghiuri amoroase, de am ajuns în partea a 3-a să-mi placă mai mult Smith, măcar ăsta a ajuns ca îngerul decăzut din poveste, să se creadă mai presus decît creatorul său (analogia Dumnezeu-Diavol e evidentă). Pe scurt, Matrix Reloaded și Revolutions, au readus seria la stadiul de simplă serie SF, cum e Transformers acum, poftim.

Întorcîndu-ne la Terminator, s-a întîmplat același lucru. Succesul și valoarea primelor două părți au venit de la (pe lîngă James Cameron) respectarea conceptului enunțat la începutul primului film: "... lupta finală nu se va da în viitor. Se va da aici, în prezentul nostru. În această seară."

Partea a 3-a a respectat conceptul, dar au dat-o în bară cînd l-au ales pe puștiulache ăla blond în rolul lui John Connor. Omul ăla n-are nici una din trăsăturile nici ale puștiului dinainte (șmecher, curajos, întreprinzător, brunet- nu în ultimul rînd) nici ale celui care trebuia să devină- liderul Rezistenței oamenilor. Tot filmul a fost ezitant, împins de la spate de prietena lui, așa încît, cînd la sfîrșit, îl întreabă unul la telefon: "Who's in charge there ?" și el spune "I am", m-a pufnit rîsul.

O altă idee dezastruoasă a fost să-l pună pe Schwartzy să-și ia hainele de la un stripper homosexual. Și, la naiba, cîtă diferență este între replica "Hasta la vista, baby" din T2 și "Talk to the hand" din T3 ! La fel, nu trebuiau s-o pună pe Kristanna Loken în rolul celuilalt terminator. Tipa aia arată prea bine ca s-o iei în serios.

Cît despre T4 ce să mai zic ? Parcă e continuarea de la Cyborg, nu de la Terminator.

paunstefan, on 6th August 2010, 19:47, said:

Unde e scena ASTA in film ? Nu o gasesc, banuiesc ca e atunci cand isi aminteste Kyle si intra Terminatorul si ia poza in gura, dar nu am vazut imaginea asta.

Nici eu nu am găsit-o, și m-am uitat cadru cu cadru la scenele din viitor. Cel mai probabil e un cadru care a căzut la montaj luat din scena pe care o povestește Reese sub pod.

Edited by stormwatch, 08 August 2010 - 09:08.


#5
Katta92

Katta92

    Sibiu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,771
  • Înscris: 08.09.2008
Eu in fiecare an am obiceiul ca o zi sa mi-o dedic seriei Terminator . Dimineata o incep cu T1 si seara o termin cu T4  :rolleyes: . Astept cu nerabdare sa apara continuarea. Cat despre T1 si T2 , se vede ca sunt facute de James Cameron si sunt mult mai reusite fata de T3 si T4.

Numai cand ma gandesc ca T1 e din 1984, ce imaginatie a avut omul ala in acea perioada . L-am vazut de vreo 10 ori si de fiecare data ma uit cu aceeasi placere ca prima data.

Ce imi pare foare rau ca in T4 Arnold apare foarte putin. Cand te gandesti la Arnold Schwarzenegger imediat iti sare gandu la Terminator, nu? Na cu asta au dat-o rau de tot in bara in T4. :(

#6
illusion_user

illusion_user

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 345
  • Înscris: 15.01.2007
adevarul e ca nici nu puteau sa-l invie in fiecare film. ar fi fost deja prea exagerat.

#7
Googler2010

Googler2010

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 15.05.2009
Da, si eu m-am uitat de cateva ori la scenele din viitor dar nu am vazut cadrul ala. Ok, deci nu e.

In legatura cu partile 3 si 4, da, dauneaza seriei ca multe alte filme din diferite serii, primul film si cateodata si al doilea sunt facute cu mare grija, si sunt foarte bune, dar dupaceea le fac pentru bani pentru ca stiu ca au succes dar sunt facute in graba. Exemple : Matrix, Harry Potter ( 1 si 2 chiar mi-au placut), Spiderman si multe altele. Se intampla si la jocuri, la inceput sunt bune dar dupaceea sunt facute in graba (NFS, Call of Duty , ultimele nu mai au valoarea celor initiale) . Sau mai dauneaza jocurile facute dupa filme ( si invers, filmele facute dupa jocuri) care sunt cele mai proaste.

Gata, sa revenim la Terminator.

#8
osmiu

osmiu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 154
  • Înscris: 28.09.2006
T2 e piatra de temelie in lumea efectelor speciale . inainte de el a fost The Abyss , dar cand a aparut T2 , a rupt norma .

#9
kodiak

kodiak

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,307
  • Înscris: 15.01.2007
T1 si T2 mi-au placut mult !
T3 mi s-a parut "fumat" !
T4 nici macar n-am fost tentat sa-l mai vad, asa ca nici macar nu l-am vazut !

Edited by kodiak, 24 April 2011 - 23:28.


#10
stormwatch

stormwatch

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,772
  • Înscris: 18.04.2010
Din muzeul lui Schwarzenegger deschis la Graz zilele astea:
[ http://bilder.bild.de/fotos-skaliert/arnold-schwarzenegger-museum-motorrad-22244970_mbqf-19141320/3,h=343.bild.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Acuma, nu sînt sigur că avea nevoie Schwarzenegger de un muzeu, dar motocicleta aia sigur avea nevoie de un loc unde să fie expusă (la fel ca DeLoreanul din „Back to the Future”). Parcă nu ți-ar conveni s-o vezi în colecția vreunui terchea-berchea particular.

Edited by stormwatch, 31 July 2011 - 07:28.


#11
galaxys1

galaxys1

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 14.07.2011

View Poststormwatch, on 31st July 2011, 08:24, said:

Din muzeul lui Schwarzenegger deschis la Graz zilele astea:
[ http://bilder.bild.de/fotos-skaliert/arnold-schwarzenegger-museum-motorrad-22244970_mbqf-19141320/3,h=343.bild.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Acuma, nu sînt sigur că avea nevoie Schwarzenegger de un muzeu, dar motocicleta aia sigur avea nevoie de un loc unde să fie expusă (la fel ca DeLoreanul din „Back to the Future”). Parcă nu ți-ar conveni s-o vezi în colecția vreunui terchea-berchea particular.
Mi-e mi0au placut toate partile din Terminator ...si sper sa vina si urmatoarea parte .... :rolleyes:

#12
TeoriaConspiratiei

TeoriaConspiratiei

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 896
  • Înscris: 01.01.2016
Daca dam la o parte filmele celui considerat un geniu de mai toata critica de specialitate, Fellini, Terminator 1 este cel mai bun film facut vreodata, este atat de bun incat n-am gresi daca l-am considera o adevarata capodopera a cinematografiei sau poate chiar un cap de opera. Vor fi dintre aceia care ne vor spune ca efectele lui speciale sunt depasite, dar ce conteaza efectele speciale intr-un film de actiune ? Importanta este actiunea , povestea, nu conteaza foarte mult imaginea sau punerea in scena.
Terminator 1 este atat de bun in complexitatea lui incat eu nu am reusit sa-l inteleg niciodata. De pilda m-am tot intrebat cum e posibil sa-ti trimiti in trecut un camarad de lupta mai tanar decat tine sa-ti fie tata ? Eu stiam ca tatii sunt mai batrani decat fii lor, insa de data asta tot ce stiam eu a fost dat peste cap fiindca mi-am dat seama ca tatal tau poate fi mai tanar decat tine, mai ales daca vine sa-ti intalneasca mama dintr-un viitor mai apropiat decat cel in care te luptai tu cu robotii. Faptul ca viitorul tata, care inca nu era tatal, vine din viitor sa-i intalneasca fosta mama , care nici aia inca era nu era maica-sa fiindca nu-l intalnise inca pe taica-su care nici macar nu se nascuse, el abia urma sa se nasca mai tarziu fiind mai tanar decat fiul sau si abia dupa aceea urma sa se intoarca in trecut sa-i intalneasca fosta mama care urma sa-i devina mama dupa ce -l intalnea pe taica-su , mi se pare genial. La fel de tare mi se pare si ideea de a fi ucis in inainte de a te naste , prin uciderea mamei tale care inca nu-ti e mama , e o fosta mama, ca inca nu te-a nascut. E senzationala ideea. Nefiind nascut , tu nu esti , nu fiintezi inca in trecut, dar ce sa vezi ecisti in viitor. Adica mi se pare genial sa nu fi inca si sa fii totusi mai incolo, adica in viitor. La fel de solida mi se pare si ideea ca urmeaza sa fii ucis prin uciderea mamei fara sa apuci sa te nasti, asta era primul om care ar fi fost ucis fara sa existe. Dar geniul narativ al filmului explodeaza in momentul in care iti dai seama ca trimitandu-ti viitorul tata in trecut sa-ti fie tata, s-ar putea sa ucida robotul trimis sa-ti omoare fosta mama, dar e foarte posibil sa nu reuseasca sa-ti seduca mama si atunci la dracului cu toata existenta ta trecuta, desi de aia viitoare nu se poate nimeni atinge ca tocmai existi in viitorul in care si esti. E complexa as zice, atat de complexa incat cu greu ai putea intelege ceva, de unde si fascinatia pe care filmul o provoaca.
Unde mai punem , dincolo de aceste curiozitati nascute de calatoria in timp, in care nu intelegi de ce fiul nu se poate intoarce personal in timp sa-si seduca mama si apoi prin relatiuni sexuale firesti intre indragostiti sa-si dea nastere siesi, caci nu e de colea sa reusesti sa fii propriul tata, nu exista in film niciun cliseu . Nu exista binele care invinge raul si inca o speranta ramasa omenirii pentru a fi salvata de masini. Nu exista salvarea in ultimul moment cand pericolul pare de neinlaturat si deodata marele erou gaseste solutia salvatoare, de pilda apasa pe un buton si face terci robotul cel rau si intunecat care lupta pentru suprematia masinii. Nu exista nici macar cuplul un eu si o ea, care repsecta corectitudinea politica si lupta impreauna , cot la cot, se iese din cliseul femeii care ajuta si se intra direct in cel al femeii de actiune care impreuna cu negrul care ajuta sunt omniprezenti in filme de acest gen. Nu exista nici conditia sociala precara a eroului, a eroinei in cazul de fata, pentru ca visul american nu tine cont de statutul social, oricine poate fi eroina , chiar si o simpla barmanita. Nu exista nici in Terminator 2 cliseul copilului adoptat , copilului fara parinti naturali care devine erou si in general nu sunt exploatate frustrarile sociale ale celor ce isi traiesc compensatoiru visele in filmele comerciale americane , visand sa fie marii eroi care rapun balaurii . De aceea filmul mi se pare absolut fantastic , un film de neuitat si de o rara valoare, nu neaparat rarefiata.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate