Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...

Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa

[email][nvidia] Your GeForce NOW ...
 Site nesigur

Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...

Pareri magazin online quickmobile?
 Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni

Dalți gravare lemn
 Didgeridoo

Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...

Orientare antena prime focus
 

Am senzatia ca (aproape) orice facultate e (aproape) inutila

- - - - -
  • Please log in to reply
186 replies to this topic

#181
LauriciD

LauriciD

    señorită

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,984
  • Înscris: 10.07.2007

 bigbang2008, on 24th August 2010, 14:14, said:

Parerea mea e ca exista un singur lucru care te face sa spui asa ceva. Nu ai invatat si punct , atat. Diploma ia toata lumea. Conteaza cu ce cunostinte te alegi tu pe parcursul unei facultati. Daca invatai cu siguranta veneau firme si te recrutau si nu trebuia sa plangi dupa un job. Imi cer scuze daca sunt cam dur dar asta e adevarul si cred ca majoritatea e de acord cu mine.
Sincer, nu pot să mă mir de ce încă mai există oameni care nici măcar liceul nu-l au terminat. Ai dreptate, diploma o ia absolut toată lumea.
Mie-mi place că la fiecare etapă din asta cu mai multe schimbări ești avertizat că va fi mai greu decât înainte (clasa a V-a, clasa a IX-a, primul an de facultate, etc.). Atunci, pentru ce atâta osteneală dacă totul e inutil?
Atâta timp cât alegi o facultate pe gustul tău, e imposibil s-o numești inutilă. Poate că nu-ți vei dezvolta o carieră în același domeniu, dar măcar ai cunoscut tu mai multe, ai o satisfacție spirituală și intelectuală și cu siguranță cândva îți va folosi (am un exemplu în familie: sora mea).

#182
Oscilatrix

Oscilatrix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,581
  • Înscris: 30.11.2009

 bigbang2008, on 24th August 2010, 14:14, said:

Parerea mea e ca exista un singur lucru care te face sa spui asa ceva. Nu ai invatat si punct , atat. Diploma ia toata lumea. Conteaza cu ce cunostinte te alegi tu pe parcursul unei facultati. Daca invatai cu siguranta veneau firme si te recrutau si nu trebuia sa plangi dupa un job. Imi cer scuze daca sunt cam dur dar asta e adevarul si cred ca majoritatea e de acord cu mine.
Pisoi, eu inca n-am inceput facultatea.

#183
bigbang2008

bigbang2008

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 02.03.2008
Ai spus ca te-ai inscris, nu? Pai daca ti se pare un lucru inutil de ce il faci? Sau de ce vorbesti fara sa cunosti?
Este adevarat ca o sa fie greu pe parcursul facultatii, dar daca te apuci serios de invatat o sa reusesti sa realizezi ceva, daca nu, e asa cum spui, iei o diploma (care cel mai probabil nu o sa te ajute la nimic) si faci degeaba facultatea.

Edited by bigbang2008, 05 September 2010 - 13:15.


#184
severina1990

severina1990

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 22.08.2010
In ziua de azi..nu stiu daca se mai merita sa faci facultate..dar..daca inveti si ramai cu ceva din facultatea aia..e bine..trebuie sa consideri ca nu faci facultatea doar ca sa o ai..si pentru a invata ceva folositor pe viitor..:)

#185
Ph@ntom

Ph@ntom

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 342
  • Înscris: 31.07.2007
Eu zic ca de moment ce te-ai inscris la o facultate de stat care sa aiba cat de cat cautare pe piata de munca de la noi sau din strainatate nu e chiar inutila mai ales daca ti-ai ales un domeniu care iti place.Singurele facultati care mi se par inutile sunt cele partitculare care sunt fabrici de diplome sau cele de la stat care nu au acoperire pe piata muncii.

#186
dan84

dan84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,028
  • Înscris: 25.09.2006
Stai linistit ca nici astea de stat nu sunt mare branza!
Facultatea te poate ajuta, dar nu foarte mult! Nu stiu daca ati observat ca in Romania ORICINE are o facultate si toti care termina un liceu ajung la facultate, iar cei care nu, nu ajung din motive personale. Chestia asta ar trebui sa va dea de gandit la pretentiile invatamantului superior si mai ales calitatile lui, ca nu cred eu ca a inceput barza sa aduca super-genii numai in Romania! S.C. Facultatea S.R.L.!

 severina1990, on 10th September 2010, 01:14, said:

In ziua de azi..nu stiu daca se mai merita sa faci facultate..dar..daca inveti si ramai cu ceva din facultatea aia..e bine..trebuie sa consideri ca nu faci facultatea doar ca sa o ai..si pentru a invata ceva folositor pe viitor..:)
Merita sa faci o facultate, insa nu prea ai de la cine invata si mai ales CE invata, in afara de niste materii invechite fara nici o aplicabilitate practica, prezentate in sictir de niste "profesori" sictiriti mai ceva ca studentii, iar cand termini facultatea te miri de ce nu te angajeaza nimeni! Bine, partea cu angajatul mai are si alte laturi, dar astea sunt alta mancare de peste!
Daca vrei sa fii bine pregatit atunci cand termini facultatea e bine sa combini facultatea cu munca individuala facuta sub supravegherea si indicatiile cuiva bine pregatit si bine intentionat si cand vei termina facultatea vei avea si hartia (a se citi diploma) si cel putin cunostintele de baza in meseria respectiva si atunci ai cu totul alte perspective!

Edited by dan84, 11 September 2010 - 03:33.


#187
most_wanted_racer_alive

most_wanted_racer_alive

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 737
  • Înscris: 16.04.2009
Depinde de la facultate la facultate de cat de pregatite sunt cadrele si nivelul de sictireala pe care il afiseaza.

  Acum, Oscilatrix, nu am avut rabdarea necesara sa citesc tot ce s-a zis pe aici, asa ca ce scriu poate a mai zis si altcineva.

  Parerea mea umila, de om aflat la o facultate aleasa cu vreo 5 ani inainte de momentul 0 al admiterii e ca in ultima vreme (ani) copiii habar nu mai au ce sa aleaga. Ori merg dupa turma si se duc la o facultate gen psihologie sau mami/tati ii impinge spre o anumita specializare (a fost un caz). Sau pur si simplu inchid ochii, ala bala portocala si hai sa merg la facultatea aia, desi e mare pericol sa nu ii placa deloc/ sa nu poate face fata. Multi aleg facultati usoare si scurte ca durata a studiilor pe ideea ca dom'le in 3 ani termin, dau de bani si gata. Si dupa aia 3 ani se trezesc ca nu gasesc loc de munca, devin someri sau fac cu totul altceva decat au invatat. Dar au facultate. A meritat sa piarda aia 3 ani din viata? Sunt facultati care dau mii de absolventi pe an in domenii in care si asa piata muncii e suprasaturata. Cred de aici iese senzatia ta.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate