Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Am senzatia ca (aproape) orice facultate e (aproape) inutila

- - - - -
  • Please log in to reply
186 replies to this topic

#19
julia_kitty

julia_kitty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,853
  • Înscris: 07.02.2008

Quote

De ce nu ai dat la o facultate dintr-un domeniu care iti place?

Amice, cu parere de rau iti spun ca aceasta sintagma nu se prea aplica in Romania, pt ca altfel s-ar muri de foame.

#20
add2005

add2005

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,046
  • Înscris: 28.05.2006
Oricum trebuie sa faci si un master ca sa te evidentiezi de "restul" :)))
De cand mi-am pus in CV ca is student la master am primit foarte multe oferte de angajare :)

#21
dyana25

dyana25

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,584
  • Înscris: 05.08.2008

View Postjulia_kitty, on 2nd August 2010, 19:27, said:

Amice, cu parere de rau iti spun ca aceasta sintagma nu se prea aplica in Romania, pt ca altfel s-ar muri de foame.

Da' daca faci ce nu-ti place, you're digging yourself into an early grave.

#22
lelali

lelali

    Vrăjeală, multă vrăjeală!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,645
  • Înscris: 07.11.2009
am terminat o facultate pentru hartie.
restu - nu mai conteaza daca pa ei ii gadila sub coada iar mie mi-e bine!

#23
Thomas-

Thomas-

    Nunc plaudite omnes!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,436
  • Înscris: 31.10.2008
Ce trist! Banuiesc ca eu sunt nebuna ca fac o a treia facultate nebanoasa, nu?

#24
rechinitza

rechinitza

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,366
  • Înscris: 14.10.2009

View PostThomas-, on 2nd August 2010, 20:48, said:

Ce trist! Banuiesc ca eu sunt nebuna ca fac o a treia facultate nebanoasa, nu?
Cum adica nebanosa ?  Si care sunt ele ?

#25
Thomas-

Thomas-

    Nunc plaudite omnes!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,436
  • Înscris: 31.10.2008
Noa, pai doua Litere (departamente diferite, bineinteles) si-acum Istoria cu specializarea .. arheologie!

#26
lelali

lelali

    Vrăjeală, multă vrăjeală!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,645
  • Înscris: 07.11.2009

View PostThomas-, on 2nd August 2010, 20:48, said:

Ce trist! Banuiesc ca eu sunt nebuna ca fac o a treia facultate nebanoasa, nu?
esti perfect intreaga da' nu la cap :D
glumesc!
nu, bravo tie ca poti!

#27
rechinitza

rechinitza

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,366
  • Înscris: 14.10.2009

View PostThomas-, on 2nd August 2010, 20:52, said:

Noa, pai doua Litere (departamente diferite, bineinteles) si-acum Istoria cu specializarea .. arheologie!
Apai , nu e musai sa fie nebanoase , ideea e ca poti urmari sa devina banoase , daca asta te intereseaza . Cunoasterea nu garanteaza bani , iar banii sunt doar o iluzie . Prioritatile sunt variate si variabile .

#28
julia_kitty

julia_kitty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,853
  • Înscris: 07.02.2008

View Postdyana25, on 2nd August 2010, 20:37, said:

Da' daca faci ce nu-ti place, you're digging yourself into an early grave.


Crezi ca imi pasa? Deja viata mea e terminata demult, crezi ca merita efortul? In Romania traiesc.

#29
Oscilatrix

Oscilatrix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,581
  • Înscris: 30.11.2009
Banii sunt doar o iluzie? Pa bune? Da' mancarea tot o iluzie e? Pasta de dinti? Net-ul, tv-ul, hainele, vacantele in strainatate? Benzina? Intretinerea copiilor? Niste nebuloase toate asta. Pacat ca iti tre' bani pentru ele. Cu cat mai multi, cu atat mai bine.

Edited by Oscilatrix, 02 August 2010 - 20:07.


#30
rechinitza

rechinitza

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,366
  • Înscris: 14.10.2009

View PostOscilatrix, on 2nd August 2010, 21:06, said:

Banii sunt doar o iluzie? Pa bune? Da' mancarea tot o iluzie e? Pasta de dinti? Net-ul, tv-ul, hainele, vacantele in strainatate?
Intretinerea copiilor? Niste nebuloase toate asta. Pacat ca iti tre' bani pentru ele. Cu cat mai multi, cu atat mai bine.
Daca vrei bani pentru nevoi personale e una , concediile e deja altceva . Poti face bani si fara facultate , e plina centura de femei hotarate sa traiasca .

Traduc pentru tine : O facultate nu garanteaza suceesul finaciar .
Am foste colege de facultate care traiesc: prost , binisor , mediu , foarte bine . Si nu notele din facultate au facut diferenta si nici masura la sutien .

#31
dyana25

dyana25

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,584
  • Înscris: 05.08.2008

View Postjulia_kitty, on 2nd August 2010, 21:04, said:

Crezi ca imi pasa? Deja viata mea e terminata demult, crezi ca merita efortul? In Romania traiesc.


Am spus-o la modul general, nu trebuia sa o iei atat de personal. Asta e parerea mea. Daca nu esti de acord, nu e nicio problema.

#32
julia_kitty

julia_kitty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,853
  • Înscris: 07.02.2008

View Postdyana25, on 2nd August 2010, 21:17, said:

Am spus-o la modul general, nu trebuia sa o iei atat de personal. Asta e parerea mea. Daca nu esti de acord, nu e nicio problema.

Parerea ta e prea idealista pt o tara ca Romania. Asa gandeam si eu. Pana cand mi-au fost taiate aripile de realitate.

Edited by julia_kitty, 02 August 2010 - 20:26.


#33
dyana25

dyana25

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,584
  • Înscris: 05.08.2008

View Postjulia_kitty, on 2nd August 2010, 21:26, said:

Parerea ta e prea idealista pt o tara ca Romania. Asa gandeam si eu. Pana cand mi-au fost taiate aripile de realitate.


Eu pot sa fac bani cu facultatea pe care am facut-o. Problema e ca altceva nu mai pot face. Deocamdata.

#34
Anahi_Mia

Anahi_Mia

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 174
  • Înscris: 11.02.2008
Eu sunt la o facultate care NU E INUTILA. Deja suntem curtati de intreprinderi. Si e o facultate UMANISTA.
Daca toti ar gandi asa, care ar mai fi rostul facultatilor? ASta ar insemna ca daca doreste muschiul meu pot sa fiu avocat nuh? Daca tot sunt "inutile".
Si asa cum zicea add2005 conteaza masterul. Cunosc n cazuri care la 30-35 fac o facultate pentru ca au nevoie DE HARTIE. Ii vezi alergand pe la particulare doar pentru ca li se cere hartie. (Mama mea s-a apucat la 46 de ani de facultate pentru ca i-a zis directorul de la banca respectiva " stiu ca ai experienta de 15 ani in domeniul bancar, ca ai o postliceala pe domeniul asta, ca te pricepi, ca asta ai facut de aproape o viata, dar pentru siguranta ta apuca-te de o facultate". Si asa acum mama mea e la master, la o particulara. Pe vremea ei nu avea posibilitati, dar daca si ei i s-a cerut facultate...A zis ca nu s-ar fi apucat si ar fi cheltuit bani daca nu era nevoie).

Toti visati ca vai imi fac afacere. Voi stiti cat de greu se castiga banii? Cat de greu e sa pui pe picioare o afacere? Ce inseamna sa lucrezi pentru banii aia? toti viseaza afaceri si bazaconii, dar nimeni nu stie ce inseamna. Multi zic, vai merg dincolo, strang bani si ma intorc, dar nu e asa usor precum pare. Si pe ce domeniu vrei afaceri, daca dupa tot ce zici pari a fi genul de persoana care nu stie ce vrea exact. Ce afacere? Ai n domenii pe care ai putea deschide, dar pana sa deschizi ai de tras ani destui...:)

ps: Daca tot vrei o afacere, de ce nu faci ceva pe economic? Sau cum vrei sa deschizi afacere, daca ai terminat umanul? :) Ca si consultantii financiari costa :) si poti fi tras in piept foarte usor

Edited by Anahi_Mia, 02 August 2010 - 21:09.


#35
Oscilatrix

Oscilatrix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,581
  • Înscris: 30.11.2009
La fel cum pe tine te enerveaza cei cu afacerile (nu stiu unde ai auzit tut atatia ca eu n-am auzit pe nimeni), pe mine ma enerveaza toti care vorbesc despre facultati si mastere si job-uri de parca ar fi ceva garantat si cel mai simplu lucru din lume sa faci o faculta si sa ai salar bun. Si sa mai fie si ceva care te pasioneaza, desigur. Uite io zic ca vreau afacere ca taica-miu are experienta in domeniul SRL-urilor si ar fi in stare sa ma ajute cu sfaturi. Imi convine de un catralion de ori sa muncesc ca un caine pentru FIRMA MEA, decat pentru altu'. Am eu fixatia asta pe creier. Plus, ca URASC sa ma supravegheze cineva. Eu fac orice mai bine daca sunt lasata in pace. Cand ma supravegheaza cineva cu un ochi critic ma apuca o frustrare teribila si incep sa tremur si fac numai prostii.

Edited by Oscilatrix, 02 August 2010 - 21:29.


#36
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
Voi sunteți viitorul țării! :death:
Stai acasă, ia-ți un Irinel sau Botezatu, arată-ți curu și țâțele și nu-ți mai trebuie facultate.
Bani se pot face în multe moduri...

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate