Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Am senzatia ca (aproape) orice facultate e (aproape) inutila

- - - - -
  • Please log in to reply
186 replies to this topic

#1
Oscilatrix

Oscilatrix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,581
  • Înscris: 30.11.2009
Mi se pare ca in toata tara asta e un haos si ca totul merge pe pile, noroc, etc. Si mai toata lumea ajunge sa faca altceva decat ce si-a propus. Facultate? Singurele facultati care au un dumnezeu, in acceptiunea mea, is politia (unde stim cu totii cat de "usor" e sa intri, si de ce vrea sa ajunga lumea acolo), medicina (juma de viata pana ajungi la un nivel + in tara nu merita, decat sa te tirezi in strainatate; respect maxim pentru cine are nervi pt. medicina) , si ceva informatica sa ajungi programator .  In rest? Drept , ASE, SNSPA, Psihologie? Sa fim seriosi. Mii de absolveti jobless, care nu-si gasesc de lucru pen' ca se cere "esperienta",  sau angajati cu salarii de 10 milioane si vagi perspective de viitor. Mie nu-mi convine asa ceva. Chiar deloc.  Cred ca cea mai buna varianta ar fi sa trag tare cat is tanara si in putere la ceva job greu si "mai de jos" , si cu banii stransi sa incerc ceva mica afacere.
Nu vreau sa las senzatia ca ma plang, departe de mine asa ceva, vreau doar sa clarificam obiectiv si  realist treaba asta cu facultatile si presupusa lor necesitate.
Voi cum stati cu moralul si cu planurile, dragi studenti si viitori studenti?  :kisstogether:

Edited by Oscilatrix, 02 August 2010 - 17:18.


#2
SINEKT

SINEKT

    Cyber-omul

  • Grup: Banned
  • Posts: 4,047
  • Înscris: 23.02.2007

View PostOscilatrix, on 2nd August 2010, 17:13, said:

Mai e cineva cu sentimentul asta?
+1

#3
julia_kitty

julia_kitty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,853
  • Înscris: 07.02.2008

View PostSINEKT, on 2nd August 2010, 18:14, said:

+1

+2

#4
daniel21

daniel21

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,092
  • Înscris: 03.04.2006

View Postjulia_kitty, on 2nd August 2010, 18:15, said:

+2


Aproape ca si eu sunt de aceiasi parere. Sansa de reusita este de 1/100.

#5
rootkit

rootkit

    Awake. Security DNA

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 34,883
  • Înscris: 07.02.2007
Politehnica nu e inutila :)

#6
Oscilatrix

Oscilatrix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,581
  • Înscris: 30.11.2009
Da, am uitat de politehnica, eu sunt fata si am fost la un profil umanist deci n-am nici in clin nici in maneca cu asa ceva si defapt cam orice presupune cifre  :) .

#7
Centris

Centris

    Moderator

  • Grup: Members
  • Posts: 4,527
  • Înscris: 19.05.2004
-1

daca te doare la basca de facultate, nu te duce.

daca vrei cu adevarat sa faci ceva cu tine si sa pui osu', nu ai decit de cistigat. un student bun are intotdeauna un loc asigurat.

Edited by Centris, 02 August 2010 - 17:25.


#8
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003
Cred ca gresesti. Impresia pe care o ai este din cauza faptului ca (prea) multi se duc la acele facultati umaniste pentru ca li se pare 'cool' sa devina avocati, jurnalisti, prezentatori tv etc. Cei buni isi gasesc intotdeauna de lucru, in orice domeniu ar fi. GARANTAT! Conditia pentru a fi bun este sa te duca capul si sa ai o pasiune pentru acel domeniu.

Ideea ta nu este rea, dar a avea o afacere (legala) este o chestie usoara doar pentru cei care nu au avut niciodata, mai ales in perioade ca asta. In al doilea rand, ce afacere sa iti deschizi daca nu ai experienta practica in niciun domeniu?

#9
add2005

add2005

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,046
  • Înscris: 28.05.2006
-1
Ii inutila, daca nu ai nici o tangenta cu ceea ce faci in ea.

#10
lawrence38

lawrence38

    GAME......OVER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,009
  • Înscris: 05.02.2008
te-ai gandit sa faci facultatea in alta tara ? ar fi si asta o idee si cu rezultate bune, poti obtine o bursa ceva. Eu zic ca e o ocazie mare pt. tinerii de acum sa faca o facultate in alte tari pe bani putini ( Danemarca, anyone ?) Din pacate eu si altii pe "vremea mea" :D nu aveam optiunea asta, as fi plecat intr-o clipita daca aveam ocazia. Acum 10-15 ani doar cei cu rezultate remarcabile sau bani multi aveau optiunea asta.

Acum nu zic ca toate facultatile din Romania te lasa cu fundu'n balta dupa absolvirea lor, depinde si ce aspiratii ai tu. Daca spre exemplu ai vrea sa fii profesoara de limba romana....nu prea te ajuta facultatea in strainatate. :P

#11
alexica08

alexica08

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,133
  • Înscris: 25.04.2008
daca ai facultate nu sare nimeni pe tine sa iti ofere joburi pe tava, insa daca nu o faci, ai o sansa in minus fata de cei jobless care au o diploma.
intrebarea e daca merita sa iti petreci x ani in facultate...daca iti iei un job eventual part-time in timpul asta, cred ca merita.

#12
dyana25

dyana25

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,584
  • Înscris: 05.08.2008
Eu nu sunt de parerea asta. Am facut o faculate care multora dintre voi cu siguranta ca le pare inutila - Literele.  Am facut-o din pasiune. Cunosc tipi si tipe care au absolvit ASE-ul la sfatul parintilor si acum lucreaza in multinationale pe salarii intre 15 si 20 de milioane, timp de 8-12 ore pe zi. Evident, orele in plus nu se platesc. Eu castig mai mult de 20 de milioane pe luna; lucrez la o firma care imi asigura un salariu ok, iar in restul timpului muncesc daca si cat vreau eu. Btw, fara facultate la stat nu m-ar fi angajat nimeni. In afara de asta, imi place ce fac. Sigur, as vrea sa fac totul la un nivel mai inalt, intotdeauna mi-am dorit o cariera academica(sa tin seminarii de literatura la Universitate), dar deocamdata nici nu se pune problema. Am de ales intre a-mi continua studiile si a fi prost remunerata sau a castiga bine si a nu-mi continua studiile. Deocamdata sunt nevoita sa aleg a doua varianta.

Btw, absolut toate persoanele pe care le cunosc si care au facut ceva in viata, atat  din punct de vedere profesional, cat si din punct de vedere material, au terminat o facultate.

View Postlawrence38, on 2nd August 2010, 18:32, said:

Daca spre exemplu ai vrea sa fii profesoara de limba romana....nu prea te ajuta facultatea in strainatate. :P

Asta-mi aminteste de o colega care a vrut sa plece in Suedia cu o bursa, motivand ca vrea sa studieze estetica lui Slavici.

Edited by dyana25, 02 August 2010 - 17:38.


#13
Sorinache2010

Sorinache2010

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 338
  • Înscris: 24.05.2010
Facultatea nu e inutila.Dar nici nu iti asigura locul de munca.Pentru a realiza ceva iti trebuie pile, relatii.In ziua de azi te poti angaja cu greu la privat si de cele mai multe ori devi sclav.Muncesti peste program pe nimic, ca daca nu iti convine esti liber sa pleci in alta parte...etc.Banii sunt din ce in ce mai putin....asta e....e o imagine a unei Romanii de rahat.

#14
darkangelo

darkangelo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,499
  • Înscris: 12.09.2006
din cate am observat eu facultatea conteaza la angajare numai in masura in care n-o ai.
eu nu am avut chef sa dau la facultate cand am terminat liceul. era in pasaj la universitate un nene care cersea avand atarnata la gat o diploma de regizor. atata m-a ingrozit imaginea aia incat am hotarat sa nu dau la facultate ca ma descurc si fara. mi-am gasit de lucru si desi ma descurcam mai bine decat colegele cu facultate, aveam salariul mai mic si mi se tot arunca-n fata: ciocu' mic ca n-ai studii. e sa mori tu. lasa ca fac si-ti arat eu tie. am dat examen la singura facultate unde credeam ca pot intra fara meditatii si cu care credeam ca se poate face ceva. nu tineam neaparat sa dau la stat dar taica-miu mi-a zis ca daca-mi plateste particulara sa fac singura bani de haine. am intrat si mi-a placut. profesia in sine nu m-a atras extraordinar de tare, asa ca m-am orientat spre ceva mai aproape de "talentele mele". imi place ce fac. facultatea nu ma ajuta cine stie ce in munca de zi cu zi, dar cand imi pun diplomele pe masa unui angajator cred ca ma ajuta.  la ultimele doua interviuri la care am fost stiu sigur ca au fost decisive. pe de alta parte stiu mult mai multe si facultatea mi-a influentat puternic modul de a vedea lucrurile. nu as renunta nici la distractiile din facultate si nici la prietenii pe care mi i-am facut. a doua a fost o dezamagire.
in situatia de fata nu stiu exact ce conteaza. mi se pare asa de trista ca m-as baza mai degraba pe noroc. nu sunt capabila deocamdata sa am propria afacere in sensul de oameni ale caror facturi sa depinda de mine, nu am nici cunostintele si nici experienta necesara. probabil mai tarziu.

#15
add2005

add2005

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,046
  • Înscris: 28.05.2006
Intradevar nu prea conteaza ce facultate faci. ideea ii sa faci.
Uneori angajatorul se uita sa vada daca profilul facultatii se apropie de ceea ce ai de facut.

#16
virtualx

virtualx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,600
  • Înscris: 30.05.2005
Aproape ! repet APROAPE ai avut dreptate ,

orice facultate te incadreaza la nivel superior - studii superioare , la angajare ai un as in maneca - as , care se cere din ce in ce mai mult indiferent de postul ocupat , daca vrei sa te specializezi in ceva mai tarziu iti va fi de folos , spre exemplu degeaba vrea unu sa faca un master in ceva daca el a terminat doar liceul , sau poate vrei altceva si conform legislatiei nu ai dreptul sa te inscrii la un curs de calificare daca nu ai studii superioare

lasa prosteala , puneti mana pe carte ca nici nu stii cat de nevoie ai de ea (facultate)

vei fi deasupra unora care sunt limitati , daca poti sa faci o facultate, nu zice nu !

auzi tu ...aproape inutila :D


View Postdaniel21, on 2nd August 2010, 18:17, said:

Aproape ca si eu sunt de aceiasi parere. Sansa de reusita este de 1/100.

si de ce sa nu fii tu ala 1 dintr-o suta ???

Edited by virtualx, 02 August 2010 - 18:08.


#17
Oscilatrix

Oscilatrix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,581
  • Înscris: 30.11.2009
Eu m-am inscris la facultate si am intrat, la stat  dar consider ca o fac doar pentru a avea o diploma.

#18
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003
De ce nu ai dat la o facultate dintr-un domeniu care iti place?

Daca nu iti place nimic in mod special, cred ca asta ar fi mai de speriat decat faptul ca faci o facultate care nu te atrage.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate