Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata
 Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool
 Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...
 

Reforma in crestinism

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
49 replies to this topic

#37
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

 overseas, on 16th November 2010, 11:30, said:

Distinctia intre cap si trup o face Biblia, nu eu.
In rest, nu am argumente suplimentare pentru cei care nu inteleg.
Succes
Stimabile, asta este rezultatul invataturii prin biserica. Si biserica ta si biserica ei considera ca "biserica este stalpul si temelia adevarului". Ce te miri si la efecte secundare?

#38
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,022
  • Înscris: 09.01.2007
Nici pentru tine nu am argumente  :naughty:

De fapt, e vorba de studiul individual si de seriozitatea cu care abordam scriptura.

#39
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

 overseas, on 16th November 2010, 12:10, said:

Nici pentru tine nu am argumente  :naughty:

De fapt, e vorba de studiul individual si de seriozitatea cu care abordam scriptura.
Studiul se bazeaza pe regului biblice. Daca regula ta este ca biserica are intotdeauna dreptate, ce adevar mai este? Ma rog, de aceea un adventist ramane adventist, un ortodox la fel, etc.... pt ca increderea lor nu este in Dumnezeu ci in biserica.
Cu tine vezi si tu singur cand gasesti un vers care iti contrazice doctrina bisericii cum reactionezi......

#40
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,022
  • Înscris: 09.01.2007
Biserica are intotdeauna dreptate fiindca biserica este turma care intelege totdeauna vocea Domnului. Cine nu intelege nu face parte din biserica.

#41
clara_spiele

clara_spiele

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,523
  • Înscris: 04.02.2008
overseas, ma dezamagesti, exista trup separat de cap? Mesajul biblic este unul singur: Biserica=Hristos, Biserica este trupul mistic, adica tainic, nevazut al lui Hristos, el fiind Capul, iar toti cei mantuiti prin El, trupul. El si Biserica sa sunt una si acelasi lucru, toti care au crezut in Evanghelie fiind una cu Hristos.

#42
Cortex187

Cortex187

    Imaginatia te va duce oriunde!

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,433
  • Înscris: 17.08.2008

 overseas, on 16th November 2010, 13:39, said:

Biserica are intotdeauna dreptate fiindca biserica este turma care intelege totdeauna vocea Domnului. Cine nu intelege nu face parte din biserica.

In Evul Mediu, daca nu intelegea il facea Biserica sa inteleaga. :deadtongue:

#43
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,022
  • Înscris: 09.01.2007
Clara, cred ca Hristos te dezamageste prin declaratiile sale.
Pana si Pavel in 1 Cor. spune ca nu toate membrele trupului sunt la fel.
Directia pe care mergi e una din doctrinele unei secte, cred ca Witness Lee - prezent si in Ro.

#44
clara_spiele

clara_spiele

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,523
  • Înscris: 04.02.2008
overseas, ma dezamegeste profund neintelegerea Evanghleiei dupa Ioan care, corelata cu episolele Apostolului Pavel, arata foarte clar ce inseamna unitatea mistica intre Hristos si credinciosii Sai, precum si intre acestia din urma. Crestinul este una cu Hristos; cum poate capul bisericii sa fie separat de trup?

#45
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,022
  • Înscris: 09.01.2007
Sper ca te dezamagesc, deoarece nu as dori sa confunde cineva credinta mea cu a ta. O fi mistica acea unire, dar asta nu o  face panteista.
Cel mai tare este ca opinia ta nu ma dezamageste pe mine. EU ma astept sa gasesc asemenea opinii 'pe piata'.
BTW, eu ti-am data argumente si chiar referinte la anumite grupari religioase.

#46
clara_spiele

clara_spiele

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,523
  • Înscris: 04.02.2008
Dar cine a vorbit de panteism? Ori n-am fost suficient de clara in ceea ce priveste distinctia intre Creator si creatie? Ori Iisus Care i-a numit pe toti cei care vor crede in El "fratii Sai". El este Creatorul, fiul lui Dumnezeu dupa fire, ontic, fara inceput si fara sfarsit, insa omul, creatura Sa, este infiat dupa Har, prin credinta, devenind astfel fratele lui Iisus, asa cum a spus insusi Hristos (asta daca cititi Evanghelia integral, fara a elimina ceea ce nu va convine).

#47
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

 overseas, on 16th November 2010, 13:39, said:

Biserica are intotdeauna dreptate fiindca biserica este turma care intelege totdeauna vocea Domnului. Cine nu intelege nu face parte din biserica.
Si cine este stalpul si temelia adevarului: Dumnezeu sau biserica?

#48
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009
Temelia fiind Hristos Cuvantul deasemenea Finalitatea ei , piatra din capul unghiului.

In constructie intra pietrele vi.

Evrei 2:11  Căci Cel ce sfințește și cei ce sînt sfințiți, sînt dintr-unul. De aceea, Lui nu-I este rușine să-i numească frați,  


Dupa cum sant si lucruri false:


3:11   Căci nimeni nu poate pune o altă temelie decît cea care a fost pusă, și care este Isus Hristos.
    
3:12   Iar dacă clădește cineva pe această temelie, aur, argint, pietre scumpe, lemn, fîn, trestie,
    

3:13   lucrarea fiecăruia va fi dată pe față: ziua Domnului o va face cunoscut, căci se va descoperi în foc . Și focul va dovedi cum este lucrarea fiecăruia.



Concluzie.


Matei 13:30  Lăsați-le să crească amîndouă împreună pînă la seceriș; și, la vremea secerișului, voi spune secerătorilor: Smulgeți întîi neghina, și legați-o în snopi, ca s-o ardem, iar grîul strîngeți-l în grînarul meu.


Deci nu tot ce ser zideste este acum este in Hristos . Numai o parte..


1 Petru 4:17  Căci sîntem în clipa cînd judecata stă să înceapă dela casa lui Dumnezeu.


Ce sa judece daca scrie asa:
  
1 Corinteni 2:15 omul duhovnicesc, dimpotrivă, poate să judece totul, și el însuș nu poate fi judecat de nimeni.


Cu altcineva se pare ca are treaba; omul firesc..


8:5   În adevăr, ceice trăiesc după îndemnurile firii pămîntești, umblă după lucrurile firii pămîntești  pe cînd cei ce trăiesc după îndemnurile Duhului, umblă după lucrurile Duhului.


8:12   Așa dar, fraților, noi nu mai datorăm nimic firii pămîntești, ca să trăim după îndemnurile ei.
    
8:13   Dacă trăiți după îndemnurile ei, veți muri;

Edited by husand, 18 November 2010 - 23:28.


#49
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

 husand, on 18th November 2010, 23:17, said:

Temelia fiind Hristos Cuvantul deasemenea Finalitatea ei , piatra din capul unghiului.
Aia e originea si nu finalitatea... Le cam confunzi. :)

#50
7culori

7culori

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,467
  • Înscris: 19.02.2010

 Sfantul Jakob, on 13th November 2010, 01:06, said:

Scuze, n-am stiut. E prima oara in viata cand aud asta.

Deci Iisus a revenit, si-a luat Mireasa si acum sunt in ceruri?
Sa inteleg ca Era Bisericii s-a incheiat?
Duhul Sfant nu mai este pe pamant?
Nu mai poate fi nimeni salvat?



Daca va luati ,dati crezare lui Zexe ajungeti sa rastalmaciti totul pe dos ,nu este vers pe care Zexe sa nu-l fi miscat din locul lui el muta hocus pocus , pentru o claritate perfecta va recomand sa cititi cartea apocalipsa de la aceasta adresa          
http://81.196.64.198...pte_peceti.html


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate