Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Cina Domnului

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
50 replies to this topic

#1
aduntu

aduntu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 23.11.2008
Eu sunt creºtin si frecventez biserica penticostala. Am primit botezul lui Isus în apa ºi ºtiu dupa biblie ca copiii nu pot sa se boteze.
Cãci botezul este un legãmânt conºtient pe care trebuie sã-l hotãrasca fiecare in parte "sã-ºi dea viaþa lui Hristos" si parinþii nu pot hotãra pentru compii acest lucru.

Dar când au crezut pe Filip, care propovãduia Evanghelia Împãrãþiei lui Dumnezeu ºi a Numelui lui Isus Hristos, au fost botezaþi, atât bãrbaþi cât ºi femei. (Fapte 8:12)

"atât bãrbaþi cât ºi femei." ------ copiii nu.

Dar Cina Domnului? In biblie Cina Domnului , la început , se practica ca un simbol prima de Hristos care se numea Pastele, care simboliza eliberarea din robia egiptului (care era doar o umbrã a lucrurilor viitoare), dar acum Cina Domnului este simbol a eliberãrii de sub jugul pãcatului si a mortii , in amintirea lui Hristos. La început Cina Domnului era luatã numai de barbaþi (12 apostoli) apoi de toti membrii bisericii, dar nu se evidentiaza dacã si copiii.
Pentru cã paºtele era luat si de copii. Pentru cã copiii credincioºilor dupa cuvânt sunt sfinþi si dostoinici sa aiba si ei partaºie cu Histos in amintirea Lui.(Lasa-þi copiii sa vinã la mine...). Dacã copiii sunt sfinþi farã botez pîna la o anumitã vîrsta (pînã cind pot deja ei sa decidã) , pot sã participe si ei la cina?

Cãci au aparut puþine dubii la aceasta temã si vreau sã inþeleg.
Dacã nu cunoasteþi un rãspuns puþeti sã-mi scrieþi persoane de care pot sa intreb.

Edited by aduntu, 31 July 2010 - 22:08.


#2
Lipsum

Lipsum

    Moderator extrem de rãu

  • Grup: Moderators
  • Posts: 4,722
  • Înscris: 29.01.2008

View Postaduntu, on 31st July 2010, 23:03, said:

...sunt svinþi si dostoinici...
...  Dacã copiii sunt svinþi ...
Cum sunt? :confuzzled:

#3
aduntu

aduntu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 23.11.2008

View PostGlobalMods, on 31st July 2010, 22:09, said:

Cum sunt? :confuzzled:

Va rog farã comentarii la errori grammaticale, cãci nu cunosc bine romana.

#4
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Postaduntu, on 31st July 2010, 23:03, said:

Eu sunt creºtin si frecventez biserica penticostala.

Regret ca apartii unei biserici. Mai bine frecventai Scriptura.

Quote

Dacã copiii sunt sfinþi farã botez pîna la o anumitã vîrsta (pînã cind pot deja ei sa decidã) ,
Copii sunt sfinti? Tu cand vezi cuvantul "copii" consideri, fara sa studiezi, ca in vedere sunt copiii fizici si nu cei spirituali, nu?
Nimeni nu este fara pacat.

Efeseni 2

1Voi eraþi morþi în greºelile ºi în pãcatele voastre,
    2în cari trãiaþi odinioarã, dupã mersul lumii acesteia, dupã domnul puterii vãzduhului, a duhului care lucreazã acum în fiii neascultãrii.

    3Între ei eram ºi noi toþi odinioarã, cînd trãiam în poftele firii noastre pãmînteºti, cînd fãceam voile firii pãmînteºti ºi ale gîndurilor noastre, ºi eram din fire copii ai mîniei, ca ºi ceilalþi.

Psalmi 51
5Iatã cã sînt nãscut în nelegiuire, ºi în pãcat m'a zãmislit mama mea.

Romani 3

10dupã cum este scris: ,,Nu este nici un om neprihãnit, niciunul mãcar.

Romani 5

12De aceea, dupã cum printr'un singur om a intrat pãcatul în lume, ºi prin pãcat a intrat moartea, ºi astfel moartea a trecut asupra tuturor oamenilor, din pricinã cã toþi au pãcãtuit...

Etc.....

Copiii, in Scriptura sunt de doua feluri: ai lui Dumnezeu si ai diavolului. Tu consideri ca sun numai cei fizici, pt ca asa va invata la biserica in predicile lor morale si siropoase.

Quote

pot sã participe si ei la cina?
Normal. Botezul, cina si adunarea de duminica sunt apanajul institutiei bisericii. Daca acei copii merg la biserica, pot participa la frangerea painii.
Numai ca azi nu mai este bine sa mergi la biserica, Duhul nemaifiind prezent.

#5
ktulu22

ktulu22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,910
  • Înscris: 21.04.2007
Zexe, poti sa ne scutesti cu teologia ta egoista, in care numai tu ai dreptate? Esti ca un chimval zinganitor, fara dragoste... si ghici ce spune apostolul ca rezulta de aici? NIMIC....

@aduntu: Copiii nu pot primi Cina Domnului, la fel cum nu pot fi botezati... Acesta este punctul meu de vedere, si cred ca si al Bibliei...Nu am gasit nicaieri in Biblie, nici macar un loc in care sa se spuna ca copiii sa ia Cina... :notangel:

#6
enohabel

enohabel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,470
  • Înscris: 20.10.2008

View Postaduntu, on 31st July 2010, 22:03, said:

Eu sunt creºtin si frecventez biserica penticostala. Am primit botezul lui Isus în apa ºi ºtiu dupa biblie ca copiii nu pot sa se boteze.
Cãci botezul este un legãmânt conºtient pe care trebuie sã-l hotãrasca fiecare in parte "sã-ºi dea viaþa lui Hristos" si parinþii nu pot hotãra pentru compii acest lucru.

Dar când au crezut pe Filip, care propovãduia Evanghelia Împãrãþiei lui Dumnezeu ºi a Numelui lui Isus Hristos, au fost botezaþi, atât bãrbaþi cât ºi femei. (Fapte 8:12)

"atât bãrbaþi cât ºi femei." ------ copiii nu.

Dar Cina Domnului? In biblie Cina Domnului , la început , se practica ca un simbol prima de Hristos care se numea Pastele, care simboliza eliberarea din robia egiptului (care era doar o umbrã a lucrurilor viitoare), dar acum Cina Domnului este simbol a eliberãrii de sub jugul pãcatului si a mortii , in amintirea lui Hristos. La început Cina Domnului era luatã numai de barbaþi (12 apostoli) apoi de toti membrii bisericii, dar nu se evidentiaza dacã si copiii.
Pentru cã paºtele era luat si de copii. Pentru cã copiii credincioºilor dupa cuvânt sunt sfinþi si dostoinici sa aiba si ei partaºie cu Histos in amintirea Lui.(Lasa-þi copiii sa vinã la mine...). Dacã copiii sunt sfinþi farã botez pîna la o anumitã vîrsta (pînã cind pot deja ei sa decidã) , pot sã participe si ei la cina?

Cãci au aparut puþine dubii la aceasta temã si vreau sã inþeleg.
Dacã nu cunoasteþi un rãspuns puþeti sã-mi scrieþi persoane de care pot sa intreb.

Nu, copiii nu pot lua cina Domnului, deoarece ei nu pot discerne...
ma refer la ce zice ap Pavel despre asta;
Cine mananca si bea isi mananca si bea osinda lui insusi daca nu deosebeste Trupul Domnului
Copiii nu au cum sa deosebeasca lucrurile spirituale in cazul de fata diferenta dintre painea .paine si Trupul Lui Hristos

Insa aici avem o problema,o mare problema chiar cu cei maturi botezati care iau cina dar nu intelege partea spirituala
cei mai multi isi inchipuie ca aceea paine si acel vin sunt miraculoase si isi schimba compozitia la actul cinei
majoritatea celor ce participa nu deosebesc latura fizica materiala si ceea ce este esenta spirituala a actului Cinei Domnului

#7
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007
Talharul de pe cruce nu a luat cina, nu s-a botezat cu apa si este in rai. Ioan a fost salvat in burta la ma-sa, fara botez cu apa si fara sa discearna.

Botezul cu apa si cina sunt CEREMONII.

#8
leoluke

leoluke

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,445
  • Înscris: 15.04.2008

View Postzexelica, on 2nd August 2010, 10:07, said:

Talharul de pe cruce nu a luat cina, nu s-a botezat cu apa si este in rai. Ioan a fost salvat in burta la ma-sa, fara botez cu apa si fara sa discearna.

Botezul cu apa si cina sunt CEREMONII.

.....sunt ceremonii instituite de Hristos.....iar talharul...daca ar mai fi avut posibilitatea...fi
sigur ca le aplica...... :coolspeak:

#9
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Postleoluke, on 2nd August 2010, 10:43, said:

.....sunt ceremonii instituite de Hristos.....iar talharul...daca ar mai fi avut posibilitatea...fi
sigur ca le aplica...... :coolspeak:
OK, insa sunt doar ceremonii, cina este facuta in AMINTIREA Sa.

#10
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009

View Postzexelica, on 2nd August 2010, 10:07, said:

Botezul cu apa si cina sunt CEREMONII.


Stimabile Cina cu apa si vin este ceremonie . Cina(mancarea) din Cuvant sau hrana Cuvantului = Hristos, este Duh si Viata.

Prima o reprezinta pe a doua.

Ioan 6:58  Astfel este pînea, care s-a pogorît din cer, nu ca mana, pe care au mîncat-o pãrinþii voºtri, ºi totuº au murit: cine mãnîncã pînea aceasta, va trãi în veac.

Ioan 6:63  ... cuvintele, pe cari vi le-am spus Eu, sînt duh ºi viaþã.

View Postzexelica, on 1st August 2010, 21:10, said:

Regret ca apartii unei biserici. Mai bine frecventai Scriptura.

Daca acei copii merg la biserica, pot participa la frangerea painii.

Grozav.

Cuvantul pentru copi este altul:

78:5   El a pus o mãrturie în Iacov,a dat o lege în Israel,ºi a poruncit pãrinþilor noºtrisã-ºi înveþe în ea copiii,

78:6   ca sã fie cunoscutã de cei ce vor veni dupã ei, de copiii cari se vor naºte,ºi cari, cînd se vor face mari, sã vorbeascã despre ea copiilor lor;

78:7   pentruca aceºtia sã-ºi punã încrederea în Dumnezeu,sã nu uite lucrãrile lui Dumnezeu,ºi sã pãzeascã poruncile Lui.


Daca au nevoie de credinta cand vor fi mari invatatura legi este un avantaj pentru ei de mici.

Peste tot scriptura se adrteseaza spre mintea lor si mai putin catre credinta lor de aceia sant sfintiti prin credinta Parintilor

1 Corinteni 7:14

Edited by husand, 02 August 2010 - 22:34.


#11
Ben_Gal_1

Ben_Gal_1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,356
  • Înscris: 30.04.2010
La Cina Domnului se pot minca porci?

#12
CatunStelian

CatunStelian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,242
  • Înscris: 07.07.2008
53 Isus le -a zis: ,,Adevãrat, adevãrat, vã spun, cã, dacã nu mîncaþi trupul Fiului omului, ºi dacã nu beþi sîngele Lui, n'aveþi viaþa în voi înºivã.
54 Cine mãnîncã trupul Meu, ºi bea sîngele Meu, are viaþa vecinicã; ºi Eu îl voi învia în ziua de apoi.
55 Cãci trupul Meu este cu adevãrat o hranã, ºi sîngele Meu este cu adevãrat o bãuturã.
56 Cine mãnîncã trupul Meu, ºi bea sîngele Meu, rãmîne în Mine, ºi Eu rãmîn în el.
57 Dupã cum Tatãl, care este viu, M'a trimes pe Mine, ºi Eu trãiesc prin Tatãl, tot aºa, cine Mã mãnîncã pe Mine, va trãi ºi el prin Mine.
58 Astfel este pînea, care s'a pogorît din cer, nu ca mana, pe care au mîncat -o pãrinþii voºtri, ºi totuº au murit: cine mãnîncã pînea aceasta, va trãi în veac.``
(Joh 6:53-58 CNS)

#13
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,188
  • Înscris: 26.01.2007

View PostBen_Gal_1, on 3rd August 2010, 22:36, said:

La Cina Domnului se pot minca porci?

Da, dupa programul de biserica.
Pot fi invitati toti membrii bisericii mele la un restaurant bun si, la cati suntem, cred ca am putea manca vreo cinci porci la protap.

Va angajati sa platiti toata consumatia?  :rolleyes:

#14
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View PostBen_Gal_1, on 3rd August 2010, 22:36, said:

La Cina Domnului se pot minca porci?

Evrei 13

9Sã nu vã lãsaþi amãgiþi de orice fel de învãþãturi strãine; cãci este bine ca inima sã fie întãritã prin har, nu prin mîncãri, cari n'au slujit la nimic celorce le-au pãzit. -

#15
Cristian 2

Cristian 2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 689
  • Înscris: 26.02.2006

View PostSfantul Jakob, on 10th August 2010, 16:50, said:

Da, dupa programul de biserica.
Pot fi invitati toti membrii bisericii mele la un restaurant bun si, la cati suntem, cred ca am putea manca vreo cinci porci la protap.

Va angajati sa platiti toata consumatia?  :rolleyes:


Treaba cu Cina, e o incurcatura mare de tot, de care nu sa gasit inca un raspuns  definitiv.
Intradevar noi stim ce este Cina Domnului, dar nu suntem siguri ca asta este totul.
In porunca Cinei este ascuns un mare (mister)  nu un  mister ca cele ale BOR.
O latura a Cinei este Jertfa a Domnului Iisus Hristos. dar nu e numai asta, ci participarea la Cina Domnului este si o legatura ( sau o comunicare ) intre crestin si Fiul Lui Dumnezeu.

Tot asa de dificil de  interpretat este si postul. Sau  rugaciunea si postul.

Consider ca cel mai indicat, este sa ne dedicam rugaciuni si postului si Bunul Dumnezeu ne va descoperi la timpul potrivit (credinti noastre) toate adevarurile Sale.

#16
sapientia

sapientia

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 91
  • Înscris: 17.02.2010

View Postaduntu, on 31st July 2010, 23:03, said:

Eu sunt creºtin si frecventez biserica penticostala. Am primit botezul lui Isus în apa ºi ºtiu dupa biblie ca copiii nu pot sa se boteze.
Cãci botezul este un legãmânt conºtient pe care trebuie sã-l hotãrasca fiecare in parte "sã-ºi dea viaþa lui Hristos" si parinþii nu pot hotãra pentru compii acest lucru.

Dar când au crezut pe Filip, care propovãduia Evanghelia Împãrãþiei lui Dumnezeu ºi a Numelui lui Isus Hristos, au fost botezaþi, atât bãrbaþi cât ºi femei. (Fapte 8:12)

"atât bãrbaþi cât ºi femei." ------ copiii nu.

Dar Cina Domnului? In biblie Cina Domnului , la început , se practica ca un simbol prima de Hristos care se numea Pastele, care simboliza eliberarea din robia egiptului (care era doar o umbrã a lucrurilor viitoare), dar acum Cina Domnului este simbol a eliberãrii de sub jugul pãcatului si a mortii , in amintirea lui Hristos. La început Cina Domnului era luatã numai de barbaþi (12 apostoli) apoi de toti membrii bisericii, dar nu se evidentiaza dacã si copiii.
Pentru cã paºtele era luat si de copii. Pentru cã copiii credincioºilor dupa cuvânt sunt sfinþi si dostoinici sa aiba si ei partaºie cu Histos in amintirea Lui.(Lasa-þi copiii sa vinã la mine...). Dacã copiii sunt sfinþi farã botez pîna la o anumitã vîrsta (pînã cind pot deja ei sa decidã) , pot sã participe si ei la cina?

Cãci au aparut puþine dubii la aceasta temã si vreau sã inþeleg.
Dacã nu cunoasteþi un rãspuns puþeti sã-mi scrieþi persoane de care pot sa intreb.

  Ai vazut vreun copil in Biblie care sa fi luat Cina Domnului? Nu exista. Doar pentru cel care se boteaza e valabila.


View PostBen_Gal_1, on 3rd August 2010, 22:36, said:

La Cina Domnului se pot minca porci?

  Cina Domnului nu este o masa obisnuita. Acolo se servesc doar doua tipuri de produse: vinul nefermentat sau mustul, ce simbolizeaza sangele lui Iisus si painea nedospita sau azima, care simbolizeaza trupul lui Iisus. Practic, Cina simbolizeaza comuniunea cu Iisus cel Rastignit. Atat.

#17
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View PostCristian 2, on 23rd August 2010, 00:35, said:

O latura a Cinei este Jertfa a Domnului Iisus Hristos. dar nu e numai asta, ci participarea la Cina Domnului este si o legatura ( sau o comunicare ) intre crestin si Fiul Lui Dumnezeu.

Tot asa de dificil de  interpretat este si postul. Sau  rugaciunea si postul.

Consider ca cel mai indicat, este sa ne dedicam rugaciuni si postului si Bunul Dumnezeu ne va descoperi la timpul potrivit (credinti noastre) toate adevarurile Sale.
Dumnezeu ne descopera, daca tu PROBEZI BIBLIC afirmatiile.

#18
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009

View PostCristian 2, on 23rd August 2010, 00:35, said:

Treaba cu Cina, e o incurcatura mare de tot, de care nu sa gasit inca un raspuns  definitiv.
Intradevar noi stim ce este Cina Domnului, dar nu suntem siguri ca asta este totul.

Este incurcata pentru cei care Cuvantul este ascuns.,


Luca 4:4     Omul nu va trãi numai cu pîne, ci cu orice cuvînt care iese din gura lui Dumnezeu.

Ioan 11:26  ªi oricine trãieºte, ºi crede în Mine, nu va muri niciodatã.

Ioan 6:58  Astfel este pînea, care s-a pogorît din cer, nu ca mana, pe care au mîncat-o pãrinþii voºtri, ºi totuº au murit: cine mãnîncã pînea aceasta, va trãi în veac.  


Hristos = Cuvantul vietii


Deci ce mananci painea sau Cuvantul ?

Edited by husand, 23 August 2010 - 10:56.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate