Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?
 

Probleme cu Danfil-jobs.com in Grecia

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
SIM2010

SIM2010

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 31.07.2010
Buna ziua. Initiez subiectul cu Danfil-jobs.com pe Grecia si Cipru intrucat am avut ceva probleme cu aceasta firma din Brasov si doresc sa impartasesc acest lucru si celorlalti internauti ce-si cauta joburi in aceste tari. Cu cat sunt mai multe postari pe internet ale celor care au avut probleme cu atat este mai bine pentru ceilalti. Poate, in acest fel vor deschide bine ochii si isi vor tine banii in buzunar si nu ii vor mai arunca in vant, asa cum am facut eu.
M-am inscris pe site-ul www.danfil-jobs.com, cumparand unul din pachetele speciale, denumit Privilegiu, in valoare de 240 lei. Se intampla la inceputul lui Mai 2010. La jumatatea lui Iunie 2010 am primit un telefon de la Andreea Tudor (consultant in cadrul Danfil-jobs.com) in care mi se spunea ca mi s-a gasit un post de ajutor mentenanta in Cipru, CV-ul meu fiind construit in mare parte pt. domeniul financiar. Le-am spus ca s-ar putea sa nu ma descurc dar mi s-a spus ca task-urile ce trebuie indeplinite nu sunt grele. Am acceptat si au inceput sa ma intrebe daca am banii pentru comisionul de intermediere a jobului, adica 360 euro. Le-am raspuns ca am acesti bani. Intre timp am mers la o clinica medicala pentru niste investigatii. In timp ce eram acolo am fost sunat de catre cei de la Danfil-jobs si intrebat daca pot sa plec in 2 zile. Urgenta mare... . Le-am spus ca nu pot sa ajung in 2 zile la Brasov sa semnez contractul de consultanta. Mi-au spus a doua zi ca deja gasisera in baza de date un alt om pentru acest job.
A trecut o saptamana si am primit de aceeasi Andreea Tudor un telefon in care mi se transmitea ca mi s-a gasit un job in Grecia la un hotel de 5 stele din insula Rhodos. Mi-a zis ca hotelul nu accepta debutanti si m-a intrebat daca sunt de acord sa imi umble la cv-ul inscris pe site-ul www.danfil-jobs.com sa imi treaca o experienta in hotel. Greseala mea a fost ca am acceptat. Mi s-a spus apoi ca trebuie sa ajung urgent la Brasov pentru semnarea contractului. In data de 23.06.2010 am ajuns la Brasov. La Brasov am semnat mai multe hartii pe care le voi enumera:
    - Contract de consultanta (cu termen de la 23.06.2010 - pana la 30.06.2010) din care voi scrie aici descrierea serviciilor de consultanta:
          A. Consultantul va asigura servicii de orientare si informare a clientului asupra sectorului pietei muncii din exteriorul tarii cu privire la legislatia internationala din domeniul muncii. Totodata consultantul va furniza informatii despre actele necesare pentru obtinerea vizelor de lucru la ambasadele tarilor pentru care clientul cere detalii si metode moderne prin care clientul poate obtine informatii cu privire la locuri de munca din exteriorul tarii.
          B. Consultantul va asigura aceste servicii la capacitatea si cu eficienta sa maxima timp de minim 10 ore. Clientul si consultantul pot sa hotarasca de comun acord, in scris, marirea numarului de ore.
          C. Consultantul da dreptul clientilor sai sa acceseze si sa utilizeze gratuit site-ul www.danfil-jobs.com care este proprietatea firmei S.C. Danfil Company S.R.L. Acest site pune la dispozitia utilizatorilor sai o principala sursa de informare asupra pietei muncii si ofera acestora acces la la continut si instrumente on-line care includ: locuri de munca, sfaturi legate de cariera, forumuri, content personalizat. Orice apelare la serviciile acestui site intra sub incidenta acordului de utilizare a acestui site care este parte integranta a acestuia.
          D. Clientul trebuie sa puna la dispozitia consultantului informatii cu privire la experienta sa profesionala, istoricul educational, sau orice fel de alte informatii care ii sunt necesare consultantului si este direct raspunzator in cazul in care aceste date furnizate sunt false sau/si incomplete astfel incat sa afecteze serviciile oferite de catre consultant acestuia.
          Plata contractului de consultanta: A. Clientul este de acord sa plateasca consultantului o suma de 360 euro, echivalentul in lei (la cursul BNR pentru acea zi) pentru intreaga perioada stabilita potrivit acestui acord.
                                                           B. Clientul este de acord sa ramburseze consultantului pentru cheltuielile pe care acesta le face in numele clientului si cu care clientul a fost de acord in prealabil. Pentru rambursarea cheltuielilor, consultantul trebuie sa prezinte clientului o lista amanuntita a cheltuielilor insotite de chitante.

Acest contract de consultanta e unul beton pentru firma din Brasov si, daca l-ai semnat, ai ramas fara bani in cazul in care lucrurile nu merg bine cu intermedierea.

   - Contract cu angajatorul din Cipru (atentie angajatorul nu era hotelul de 5 stele din Grecia), tot o firma de intermediere a fortei de munca.

Mi s-a spus la Brasov ca voi pleca cam in 10 zile (pe contractul cu intermediarul din Cipru nu era trecuta data plecarii din Romania catre hotelul din Grecia). Am asteptat cele 10 zile, nimic. Am inceput sa sun la firma sa imi spuna ce se intampla. Mi s-a transmis ca trebuie sa plecam mai multe persoane la acel hotel din Grecia si sa stau linistit ca atata vreme cat am semnat contractul de angajare cu firma de intermediere din Cipru nimic rau nu se mai intampla. Astept. Nimic. In cele din urma cei de la firma imi spun ca trebuie sa imi gaseasca alt plasament caci la acel hotel nu voi mai ajunge ca Linen Porter. Au inceput sa ma sune si sa imi propuna sa merg in Cipru ca lucrator intr-un restaurant, la facut sandwich-uri. Nu am acceptat intrucat nu eram pregatit pentru un astfel de job. In cele din urma sunt sunat de Andreea Tudor sa imi propuna sa merg din nou in Grecia la hotel de 5 stele pe o pozitie de pool boy. Am acceptat dar nu mi-am mai dat acordul sa imi umble in CV. In 2 zile a trebuit sa fac un tur de forta sa imi gasesc bilet de avion pana in Mykonos si sa schimb cateva documente cu cei de la firma, pe care dumnealor le vroiau semante pe fiecare pagina si trecuta formularea: Am luat la cunostiinta si am primit un exemplar.
Pentru plecare nu am acceptat sa iau bilete prin agentia de ticketing cu care lucra firma Danfil, lucru ce la inceput i-a deranjat, intrucat mi-au spus ca au o procedura in care, fiecare persoana ce pleaca la munca prin firma lor, trebuie sa ia bilete de avion de la agentia agreeata de ei.
Ultima hartie semnata si transmisa catre Danfil-jobs a fost: Declaratie prin care mi-am taiat orice sansa de a recupera vreun ban de la ei sau de la firma de intermediere din Cipru. Nu sfatuiesc pe nimeni sa semneze un astfel de contract de consultanta cu clauze prezentate mai sus sau o declaratie de ultim moment cu tot felul de aberatii. Din pacate nu pot sa o pun aici, este pe o pagina de Word.
Va mai zic ca am fost trimis in Grecia cu documente in limba romana, de parca cei de la hotel erau obligati sa stie limba noastra. La fel am primit un document in limba greaca (netradus in romana) cu care trebuia sa ma prezint pe aeoportul din Atena si sa-l las unei anumite doamne, reprezentant al firmei de intermediere din Cipru.
A urmat zborul catre Atena. Acolo, m-am intalnit pe aeroport cu acea doamna si i-am dat documentele solicitate. Pe aeroport am semnat un alt contract mult mai stufos, in limba engleza, cu tot felul de clauze.
Am ajuns la hotel si m-am apucat de treaba de a doua zi. Un roman, din Brasov mi-a aratat ce trebuie sa fac din postura de Pool boy si am cerut ca vreo cateva zile sa ma supravegheze sa vada daca am inteles ce trebuie facut acolo. Ziua ne intelegeam foarte bine, fiecare isi facea treaba. Aveam de curatat 5 piscine si 6 jacuzzi. Totul a mers foarte bine pana am implinit 7 zile la acel hotel. Intr-o seara doamna, reprezentant al angajatorului din Cipru m-a sunat(nu pe telefonul mobil desi avea numarul meu) pe un fix si mi-a transmis ca am fost concediat intrucat cei de la hotel i-au transmis ca lucrez prea incet. In contractul semnat pe aeroportul din Atena era si o clauza pentru o astfel de situatie. Nu am ripostat, am fost de acord cu ea, ce puteam zice. Stiu doar ca in 3 zile din 7 cate am lucrat la acel hotel, mi-am terminat treaba la ora 14:00 si nu la 16:00. E drept ca in 2 zile am terminat la ora 17:00 dar am depins de turistii din camere pentru a termina de curatit jacuzziurile.
In contractul semnat pe aeroport nu se facea referire la situatia in care esti demis dupa cateva zile, cine face calculele pentru suma de bani ce ai dreptul pentru zlele  (by the way: nu am semnat nicio condica de prezenta in cel 7 zile, nu aveau) lucrate. Hotelul nu mi-a dat nicio hartie ca am fost la ei si ca am fost demis, iar cei din Cipru nu mi-au transmis nimic nici prin SMS, nici pe e-amil asa cum le-am cerut. In orice raport de munca (cu contract semnat) incheiat e nevoie de explicatii. Alta neclaritate: contractul semnat pe aeroportul din Atena nu purta numar de inregistrare de la firma de intermediere (angajatorul) din Cipru.
Le-am cerut celor din Cipru (reprezentantului firmei) sa imi faca calculele la bani si sa imi cumpere un bilet de avion la low cost catre Romania. Neprimind niciun raspuns am renuntat sa ii mai solicit si mi-am luat bilet de avion singur catre Romania prin aceeasi firma de ticketing cu care plecasem. Am avut noroc ca m-au ajutat si a doua oara.
La hotel din Grecia se vorbea ca sunt cam multi Pool Boys si ca mai vroia sa dea afara.
Cei de la Danfil nu au facut nimic sa ma aduca acasa, s-au exonerat de orice raspundere, spunandu-mi la telefon ca atunci cand 2 se casatoresc si apar probleme ulterioare, de vina nu este primarul, cel ce a oficializat casatoria. M-am intors pe banii mei si inca astept cei 100 si ceva de euro de la firma din Cipru pentru cele 7 zile lucrate in Grecia.

Cuantificata, o astfel de aventura, incheiata prost pentru mine, m-a costat: 360 euro comisionul la www.danfil-jobs.com si 500 euro 2 bilete dus-intors, adica 860 euro in TOTAL.
Pentru toti cei care plecati sau va ganditi sa plecati nu uitati sa va informati cu atentie cu privire la firmele de intermediere si istoricul lor. Cautati pe Google si va veti convinge.

Numai bine! Simi

#2
lawrence38

lawrence38

    GAME......OVER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,009
  • Înscris: 05.02.2008
Vai, fa un  rezumat ceva ca ne omori dioptriile ! :dribbledrool: :eek:

#3
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,767
  • Înscris: 01.11.2005

Quote

Vai, fa un rezumat ceva ca ne omori dioptriile !
Poti sa dai zoom si ai rezolvat treaba...

E bine ca spune tot istoricul...asa mai invata si altii cum sa procedeze...nu ceva de genu: am fost la danfil-am luat teapa..

#4
Mr. Incredible

Mr. Incredible

    It's showtime!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,633
  • Înscris: 07.10.2005
Vad ca inca merge foarte bine prosteala in tarisoara noastra!

#5
bahaus2004

bahaus2004

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 19.02.2011
dar de ce va mirati??? majoritatea firmelor de intermediere fac asta....

#6
TheReason

TheReason

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 269
  • Înscris: 19.01.2011
Ma gandesc cati nu au fost ori sunt intr-o astfel de situatie. Crunt!! Mama lor de hoti nemernici.

#7
edbica2000

edbica2000

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 782
  • Înscris: 20.08.2005
Imi permit sa va dau un sfat. desi nu toate agentiile de intermediere sunt tzepare pentru o mai buna sansa sau ocolirea intermediarilor incercati si urmatoarele variante:

1. cunostinte, prieteni
2. targurile de turism: vine zilele urmatoare unul la Romexpo, Bucuresti iar acum este unul la Cluj
3. agentiile de turism romanesti tour-operatoare care au garantat parteneri agentii de turism grecesti
4. site-uri de genul: http://www.skywalker.gr ; http://www.kariera.gr si altele.

Chiar daca la greaca nu va descurcati site-urile se pot traduce relativ bine si usor cu google.translate. Unele sunt chiar in engleza.

Deci legatura directa cu hotelurile din Grecia. Iar pentru mai multe informatii puteti intreba pe forum. Cel putin eu va stau la dispozitie.

#8
Scream

Scream

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 397
  • Înscris: 23.12.2004
De ceva vreme ma gandesc foarte serios sa plec in Paphos. Am undeva in jurul la 800 EURO pusi de-o parte, dar nu am pe absolut nimeni acolo.
M-as duce si ca bell-boy(oriunde m-as putea adapta intr-o perioada relativ scurta).  Stiu engleza foarte bine, dar greaca deloc.

Initial eram entuziasmat ca am gasit cateva job-uri postate de danfil, pentru ca mai apoi sa caut detalii despre firma asta(asa am ajuns aici) si sa-mi pice fata.

Ce ma sfatuiti sa fac? (evident ca nu voi apela la danfil jobs, dar parca nici sa plec singur nu suna bine).

Edited by Scream, 10 May 2011 - 01:31.


#9
michellepatrik

michellepatrik

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 22.09.2009
FERITSIVA DE GRECIA! SINT MULTE INSELATORII!

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate