Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata
 Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool
 Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...
 

Aeroportul Beauvais

- - - - -
  • Please log in to reply
56 replies to this topic

#19
o_dor

o_dor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,704
  • Înscris: 28.06.2007

 zoli1966, on 19th September 2010, 20:10, said:

Dupa aia m-am gandit, ca mai intai trebuie sa ajungi acolo, poate nu pleaca nici avionul.
Nu stiu cum va fi la noi, dar nu am auzit ca SMABT si-ar fi anuntat participarea la greva.

#20
areal51

areal51

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 254
  • Înscris: 08.09.2006

 diciulina, on 31st October 2010, 23:24, said:

Noi am luat bilete din aeroportul Beauvais spre Paris, dus-intors, la interval de 7 zile. Stiu sigur ca m-au intrebat data de retur. Deci presupun ca sunt cu data.
Dar nu vad problema, iti poti lua bilete de acolo fara nici o bataie de cap. Nu trebuie sa le comanzi de pe net. Se mai anuleaza vreo cursa cine stie, ajungi a doua zi si pierzi banii.

Biletele(15 euro) sunt valabile 1 an de zile. Nu conteaza sensul - e acelasi tip de bilet. La urcare va rupe soferul un capat. Pentru fiecare avion sosit sau plecat sunt 2-3 autobuze, nu ramane nimeni pe dinafara, nu sta nimeni in picioare, daca se umple apare urmatorul

In cladirea aeroportului aveti un mic birou de turism de unde va puteti aproviziona gratis cu pliante ale regiunii , ale orasului Beauvais si tot felul de harti ale Parisului, inclusiv cu cele care au Metroul, RER-ul complet si Noctilienul (autobuzele de noapte)

#21
Spadan

Spadan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 817
  • Înscris: 22.11.2009
Fratele meu a fost la Paris exact in perioada norului de cenusa din primavara. Isi luase bilete la autobuz dus-intors, dar n-a folosit decat pentru un sens. Eu am fost in septembrie si n-a fost absolut nici o problema sa le folosim. Atentie insa ca se cam ia tusul cu care au fost imprimate.

#22
newlook000

newlook000

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 01.01.2011

 atupi, on 27th July 2010, 09:07, said:

Exista un shuttle care te duce in centru pana la o gura de metrou.Cred ca era in apropiere de galeriile Lafayette  Am fost cu el dar nu mai tin minte cum se chema. Gasesti detalii pe threadul despre calatorii in Franta. Pretul era in jur de 16-18 euro de persoana/sens.


Asa de scump?

#23
fabian23

fabian23

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,604
  • Înscris: 06.03.2005

 newlook000, on 1st January 2011, 09:28, said:

Asa de scump?
In 2009, o calatorie costa 13EUR.
In alta ordine de idei, autobuzul te lasa in Porte Maillot.

Edited by fabian23, 01 January 2011 - 12:14.


#24
adiliki222

adiliki222

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 596
  • Înscris: 15.12.2009
Acum un bilet costa 15 EUR.

#25
newlook000

newlook000

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 01.01.2011

 adiliki222, on 1st January 2011, 13:07, said:

Acum un bilet costa 15 EUR.


Da abonamente nu exista?

Am fost recent la Vienna si acolo m-a costat 14 euro, un abonament, o saptamana ,pe toate liniile (autobuz, metrou, tramvai)

#26
zoli1966

zoli1966

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 238
  • Înscris: 07.07.2006
Totusi aeroportul este la 85 km distanta...

#27
adiliki222

adiliki222

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 596
  • Înscris: 15.12.2009

 newlook000, on 1st January 2011, 13:23, said:

Da abonamente nu exista?

Am fost recent la Vienna si acolo m-a costat 14 euro, un abonament, o saptamana ,pe toate liniile (autobuz, metrou, tramvai)

Exista abonamente pentru o zi sau o saptamana in Paris, insa transportul Beauvais-Paris e cu totul altceva, nu e inclus in valoarea acelor abonamente.

#28
CAlex

CAlex

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 663
  • Înscris: 06.08.2005
Pe siteul aeroportului se mentioneaza si de alte 2 variante de drum, sunt curios daca le-a folosit cineva:
1. Trenul. Costa 12.5 eur drumul dus de persoana, face fix 70 minute pana la Gara de Nord, si circula la fiecare 30 minute. Ce nu stiu este cat de departe e gara de aeroport la Beauvais si cum se face transferul pana acolo. O fi ca la Luton in UK unde e un autobuz de transfer gratuit sau costa? Stie cineva cat dureaza acest transfer si cat de des vine?

2. Shuttle cu minivan, care te duce pana la adresa dorita (hotel). No calatorim 2 adulti + 1 copil de 3 ani si ne-ar costa 54 EUR. Daca compar cu autobuzul care posibil face mai mult, costa 45 eur si unde trebuie sa mai platesc metroul, poate fi o varianta interesanta. A folosit cineva serviciul celor de la "Supershuttle"?

#29
areal51

areal51

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 254
  • Înscris: 08.09.2006
[quote name='CAlex' post='9522023' date='25th February 2011, 08:12']Pe siteul aeroportului se mentioneaza si de alte 2 variante de drum, sunt curios daca le-a folosit cineva:

1. cand aterizeaza bucurestiul nu e bus spre oras, ai cam 4 km pana la gara, oricum biletul e 4 euro/pers valabil 24 ore  parca (nu e mai ieftin) . ia vezi aici asta e linia : [url="http://www.beauvais.fr/pdf/transport-2010-2011/ligne12.pdf"]http://www.beauvais.fr/pdf/transport-2010-2011/ligne12.pdf[/url]


.

Edited by areal51, 25 February 2011 - 13:19.


#30
CAlex

CAlex

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 663
  • Înscris: 06.08.2005
Mersi mult. Ramane deci varianta cu minivan la 54eur, macar ma lasa la hotel.

#31
gabyser

gabyser

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 02.01.2011
M-am intors vineri de la Paris.Pot sa spun ca toate impresiile de pe forum au fost foarte folositoare.Din Beauvais spre Paris se merge cel mai bine cu autobuzul 15 euro o calatorie.Te lasa la Port Maillot langa Palatul Congreselor.Pt intoarcere din Paris iei autobuzul tot de acolo dar trebuie sa fii cu 3 ore inainte de plecarea avionului in statia de autobuz.In Paris asa cum zicea cineva pe forum sa vrei cu adevarat sa te ratacesti te ratacesti Sunt f. amabili la pct.-ele de info din statiile de metrou si-ti dau si harti ale mijlocelor de transport.

#32
Agnuluc

Agnuluc

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 19.03.2010
Un sfat....nu va complicati cu trenul, taxiul sau mai stiu eu ce mijloace de transport catre Paris. Cel mai simplu mod de a ajunge in Paris este autobuzul-nu e ca la noi- e mai mult genul autocar, cu aer conditionat ....
Am fost la Paris vara trecuta, am stat 10 zile si am citit atatea informatii depre Paris, ca la un moment dat nu mai stiam cum e bine sa procedez, sa iau bilete de pe net, sa nu iau........sa stau acolo , sa nu stau.....
Legat de transportul catre Paris, stati relaxati, coborati linistiti din avion, aeroportul fiind foarte mic, gen Baneasa, nu e nimic complicat in a gasi iesirea catre aceste autobuze.
Cum iesiti din aeroport o sa vedeti autobuzele, in partea dreapta gasiti si un chiosc unde se vand bilete si binenteles puteti lua si pentru intoarcere. Nu are rost sa va inghesuiti, sa va stresati...sunt 2-3 autobuze care va asteapta ..nu circula cu persoane in picioare, in momentul in care s-au ocupat toate locurile a inchis usa, va duceti la urmatorul autobuz!!!
Foarte important, pt unii, copii nu au niciun fel de reducere, costul biletului-15 euro/persoana/dus. Si nu incercati sa faceti vreo ....scamatorie...si-asa suntem de rasul lumii...in autobuzul in care am urcat noi, cineva nu a cumparatt bilet si dupa ca s-au ocupat toate locurile, soferul avea cu un bilet mai putin.Va dati seama ca a iesit o mizerie de toata jena in care soferul vizibil deranjat a trebuit sa controleze inca o data pe toata lumea .
Ce ar fi bine sa nu uitati!!!...in momentul in care ati coborat in Port Maillot uitati-va pe graficul afisat pe geamurile de unde se cumpara bilete, la ce ora va pleca autobuzul pt directia Aeroport Beauvais, sa stiti la ce ora sa ajungeti la autogara pentru drumul de intoarcere!!!
Drum bun si ....relaxare...sunt atat de bine pusi la punct ca nu are rost sa faceti probleme.... :thumbup:

#33
Spadan

Spadan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 817
  • Înscris: 22.11.2009

 Agnuluc, on 1st March 2011, 10:54, said:

Ce ar fi bine sa nu uitati!!!...in momentul in care ati coborat in Port Maillot uitati-va pe graficul afisat pe geamurile de unde se cumpara bilete, la ce ora va pleca autobuzul pt directia Aeroport Beauvais, sa stiti la ce ora sa ajungeti la autogara pentru drumul de intoarcere!!!
In principiu, este cate un autobuz de la Porte Maillot cu aproximativ 3 ore inainte de decolarea zborului de pe Beauvais.

#34
Tetica

Tetica

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 07.04.2009
M-am intors de curand din Franta, am plecat din Bauvais pe la 16 si am ajuns in Porte Maillot la 17.15 in conditii de trafic insuportabil, la intoarcere aproximativ o ora.

#35
tudor_ionutz2000

tudor_ionutz2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,892
  • Înscris: 16.04.2007
Oare sunt taxiuri la aeroport? Sotia a fost acum 2 luni acolo si nu-si aminteste sa fi vazut vreunul.

#36
eusebiuvintila

eusebiuvintila

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 17.03.2009

 tudor_ionutz2000, on 4th June 2011, 19:34, said:

Oare sunt taxiuri la aeroport? Sotia a fost acum 2 luni acolo si nu-si aminteste sa fi vazut vreunul.

Vrei sa parcurgi distanta pana in Paris cu taxiul? Daca-ti permiti asa ceva, de ce nu pleci cu Air France si aterizezi pe CDG? Dai mai putin apoi la taxi...

Edited by eusebiuvintila, 04 June 2011 - 21:27.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate