Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa

[email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur
 Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...

Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?
 Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni

Dalți gravare lemn

Didgeridoo
 Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...

Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo
 

Benzina Republica Moldova

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
gigimafia

gigimafia

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 139
  • Înscris: 09.07.2010
As dori un sfat.
As merge sa-mi fac plinul in Republica Moldova...acolo e 3.8 ron deci mai ieftin ca la noi...
Masina pe care o detin este un Logan 1.4 euro4 si sfatul dealarului de masini a fost sa ii torn la motor PetromV cu cifra octanica 95 in general..si cateodata ceva mai bun 99 sau 100.
Datorita unei diferente de pret intre benzina noastra si cea cumparata din Moldova...as dori sa stiu daca singura diferenta e pretul...sau si calitatea benzinei ? Adica modovenii pun in ea alte substante mai ieftine...sau vand benzina 95 si de fapt ea are cifra octanica 92...si in plus daca imi puteti recomanda o benzinarie serioasa...ar putea fi Petrom sau Bemol ?

#2
Dragon Warrior

Dragon Warrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,636
  • Înscris: 23.09.2006
La ce distanta esti de prima statie de benzina din Moldova? Nu cumva consumul pana acolo si inapoi + eventuala spaga data la vreun echipaj de politie anuleaza economia pe care ai tu de gand sa o faci?

#3
gigimafia

gigimafia

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 139
  • Înscris: 09.07.2010
Sunt din Iasi...si pana la Ungheni sunt 80km dus-intors...dar iau si alimente...deci costul calatoriei se amortizeaza cu economiile facute cumparand mancarea de acolo.

#4
gigimafia

gigimafia

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 139
  • Înscris: 09.07.2010
Limita de benzina care o poti lua e cat incape in rezervor 50l + cat mai incape in tevile masinii pana la rezervor 10-15l + 10 l intr-o canistra. Aceasta cantitate e LEGALA.
In ceea ce priveste vamesii nu sunt probleme...in maximum 30 de minute ai trecut ambele vami si romana si moldoveana.
In ce priveste politia...cel putin pana la Ungheni...nu ai probleme...garantat. Legendele astea cu mita la politie...poate la Ucrainieni...dar la RM...e super Ok.

#5
laurentziu83

laurentziu83

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 163
  • Înscris: 31.08.2005
Daca ai rezervor de 60 de litri, si alimentezi cu 50 de litri de benzina, castigul e undeva la 40 de lei, asta daca faci manevra la Galati, unde ai 10 km pana la vama si socotesti ca pierzi un litru la dus, un litru la intors. La Iasi banuiesc ca e mai departe si castigul e mai mic. Sa zicem ca mai cari si 2 pachete de tigari de persoana, o sticla de spirtoasa si 2 de vin de persoana pe masina, probabil ajungi la 50 de lei castig. Preparatele din carne sunt mai scumpe ca la noi, iar alte lucruri de calitate prefer totusi sa le cumpar din Real sau de la magazinul de la colt, nu merita sa treci granita pentru un salam, sa fim seriosi.
Raman la parerea ca, daca intr-adevar te deranjeaza costul benzinei, cauta sa folosesti mai mult transportul in comun si vei economisi mult mai multi bani. Daca si fumezi si poate cheltui peste 100 de lei pe luna pe tigari, atunci renuntatul la fumat va fi mult mai binefacator pentru buzunar decat economia facuta cu benzina moldoveneasca.

De asemenea, daca ai avea diesel, chiar nu recomand alimentarea cu motorina de la moldoveni decat de la statii de renume, ce probabil nu se gasesc chiar la granita, altfel poti sa strici injectoare si te costa reparatul de faci 5 ani naveta la moldoveni sa-ti scoti parleala.

Pe de alta parte, cand plec la Odessa sau la Kiev, nu-s nebun sa plec cu plinul de benzina din Galati.

#6
Costy-is

Costy-is

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 657
  • Înscris: 02.10.2005

 laurentziu83, on 25th July 2010, 19:41, said:

De asemenea, daca ai avea diesel, chiar nu recomand alimentarea cu motorina de la moldoveni decat de la statii de renume, ce probabil nu se gasesc chiar la granita, altfel poti sa strici injectoare si te costa reparatul de faci 5 ani naveta la moldoveni sa-ti scoti parleala.

A alimentat cineva cu motorina? au fost probleme la masina? observ ca si Petromul nostru are statii in R. Moldova, chiar in Ungheni, care eu numai de la Petrom iau motorina pentru Loganul meu.

#7
alex18gl

alex18gl

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 140
  • Înscris: 25.04.2007
Hai salut.
Motorina-Din Ucraina-pot spune ca este de o calitate net superioara celei de la pompele din romania,este de o culoare galben-aurie de initial imi era frica sa o pun in masina din canistra,ca nu cumva sa fie benzina.Masina mea trage mult mai bine cu ea.Diferenta intre a noastra si a lor este ca ei nu pun biodiesel care nu e tocmai benefic pentru motoarele euro 4(si acesta nu e 0,0...001% cum scrie la pompa,caci daca pui motorina intr-un bidon si il lasi in ger vezi cum se fac bulinute de gelatina prin motorina,acela fiind biodieselul si este destul de mult),iar cine va spune ca noi avem aditivi,ei bine aditivii la motorina noastra sunt 10 galeti de benzina la o cisterna de motorina pentru cei ce erau in dubii.
           -Din moldova-sincer culoarea ei nu m-a incantat,mi-a parut mai nasoala decat a urcainienilor,dar tot peste a noastra din restul punctelor de vedere.astept sa scot filtrul de motorina dupa un pl;in sa vad care-i efectul,caci cu a noastra il scot negru oricand,oricum.
Benzina-se stie ca (% la pompele noastre....intelegeti voi.asa ca..fara frica de la cei de dincolo.
Numai bine!

#8
alex18gl

alex18gl

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 140
  • Înscris: 25.04.2007
Erata:  "Benzina-se stie ca cea de 95 de la pompele noastre nu este tocmai ce scrie sus pe tabel.asa ca fara frica"

P.S.-nu uitati ca totusi si moldovenii,si ucrainenii au masini bune,eu sunt din Galati si vara cand trec pe aici de se duc la mare trec convoiuri de cate 5-10 masini de-ale lor si numai una si una zici ca-s coloana oficiala...Lexux-uri,Land Cruiser-e s.a.m.d. si merg 'tu-le ceapa lor.alea nu se mai strica

#9
laurentziu83

laurentziu83

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 163
  • Înscris: 31.08.2005
Alea sunt benzinare toate, singurul masina cu motor diesel de generatie noua pe care am vazut-o in Ucraina era un VW Caddy relativ nou (cred ca nu mai vechi de 2008), in Kiev.
Eu pana la Odessa nu as alimenta cu motorina intr-un Logan dci, la cum arata benzinariile pana acolo, Nelu Galbenus e lux pe langa alea. Dupa Odessa spre Kiev, e altceva, mai gasesti cate-un Lukoil, Mustang, etc dar si acolo sunt destule care nu au decat pompele si o casierie. A, si daca te cheama natura la respectivele bombe, mai bine folosesti copacii decat sa intri la cacastoare, unde totul se rezuma la o gaura in mijlocul podelei. De asta am eu dubii ca o benzinarie la care nici nu poti sa te speli pe maini, au sistemele de filtrare a carburantului inlocuite la timp.

Nu zic nu, pot avea motorina buna, dar am auzit si destule cazuri la care le-au picat injectoarele de la motorina de acolo, si nu vreau sa am pe cineva pe constiinta. Eu daca e sa ma duc prin Moldova-Ucraina, aleg o masina pe benzina, oricum e ieftin carburantul pe acolo.

Edited by laurentziu83, 20 January 2011 - 11:24.


#10
vali3_08

vali3_08

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 25.11.2006
Am fost si eu de doua ori pana acum  si am alimentat de la Lukoil si de la Bemol, masina trage la fel de bine ca si cu motorina de la Rompetrol. Am alimentat numai din Sculeni. Inca nu am ajuns la Ungheni de frica politailor, dar cred ca voi face un drum pana acolo cat de curand.

La vama eu am inteles ca poti trece cu 1 litru de spirtoasa peste 22Grade alcoolice sau 2 litri sub 22grade alcoolice sau 4 litri de vin, iar tigari 2 pachete (40 tigarete) de persoana.

Am si o intrebare, cu cate kilograme de bomboane Bucuria poti sa treci vama? :)

#11
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,259
  • Înscris: 24.01.2008
Nu stiu daca Bucuria sau altfel (oricum erau de mai multe feluri), dar stiu pe cineva care aduce bomboane cu sacosele cand vine de-acolo.

#12
alex18gl

alex18gl

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 140
  • Înscris: 25.04.2007
La alimente nu comenteaza nimeni nimic,daca sunt in cantitati omenesti.
Iar legat de combustibili pot sa spun ca am vazut cisternele care alimenteaza benzinaria LUKOIL  Giurgiulesti si au numere de Romania,adica ei importa combustibilii de la noi.

#13
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,259
  • Înscris: 24.01.2008
Or fi importand, dar nu au taxele nesimtite pe care le-avem noi.

#14
alex18gl

alex18gl

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 140
  • Înscris: 25.04.2007
pai asta ar fi singura diferenta,acciza care se aplica,in rest produsul e acelasi,avand in vedere ca republica moldova nu are rafinarii din ce stiu.

#15
Radovan_eu

Radovan_eu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 124
  • Înscris: 10.10.2007
Salut, sunt din Iasi si as vrea sa stiu daca a alimentat cineva cu GPL si benzina de la sculeni, daca da, ce parere si - au facut?  Mi-am scos pasaport si am de gand sa fac cateva vizite la pompele lor.

#16
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,439
  • Înscris: 15.06.2007

 Radovan_eu, on 9th September 2011, 20:49, said:

Salut, sunt din Iasi si as vrea sa stiu daca a alimentat cineva cu GPL si benzina de la sculeni, daca da, ce parere si - au facut?  Mi-am scos pasaport si am de gand sa fac cateva vizite la pompele lor.
topicul asta imi aduce aminte de vremurile cand in spatele blocului, in garaje, veneau unii sa-si modifice rezervoarele , ca sa le mareasca capacitatea. Unii faceau un rezervor mulat pe bancheta din spate , practic masinile alea erau niste cisterne disimulate. In unele masini incapeau si 150-200 de litri de combustibil, cu care apoi mergeau la Sarbi sa vanda benzina...

#17
VladCatalin

VladCatalin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,606
  • Înscris: 28.01.2008
La sfarsit de iulie am facut un drum de Chisinau.

Benzina, motorina si GPL-ul mult mai ieftine decat la noi. La Lukoil respectiv Petrom sunt aceleasi produse cu cele de la noi.

Nu am avut probleme nici cu GPL-ul pus la ei, nici cu benzina.

Benzina era vreo 4 lei romanesti, motorina vreo 3.8 lei romanesti, GPL-ul cam 1.8 lei romanesti.

Eu am alimentat doar din Leuseni, respectiv Chisinau.

Pentru cei care traverseaza prin vama Albita/Leuseni, imediat dupa vama pe stanga este un Petrom. La vreo 2 km in directia Chisinau este un Lukoil care are si GPL.

***
OffTopic: tigarile erau pana in 5 lei (romanesti).
Vin bun se gaseste la crama de la Milestii Mici din Chisinau (pentru doritori pot cauta adresa) la 10 lei romanesti / butelie (vin din 1987).
Pentru cumparaturi in Chisinau recomand magazinele Fidesco. Sau pentru cantitati mai mari, recomand Metro.

Politia nu e asa al dracului pe cat circula vorba. Pe mine chiar m-au ajutat cand am gresit strada. Au blocat circulatia pe cele 4 benzi (2 pe sens) pentru a putea intoarce.

Daca mai sunt intrebari, in masura in care stiu cunosc subiectul, voi raspunde.

#18
giurgescu

giurgescu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 27.09.2007
A mai facut cineva un drum la moldoveni?, ca data apare taxa pe combustibil, o sa investesc intr-un pasaport sa ajung si eu macar odata la fratii nostrii!

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate