Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 

UMF Carol Davila

- - - - -
  • Please log in to reply
1266 replies to this topic

#19
rox

rox

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,348
  • Înscris: 28.11.2004
dap, chestia cu parinti ar fi o problema..k mi-e mila rau de ei saracii, k vor ceva mai bun pt mine, si eu o sa le stau pe cap...

#20
invisible

invisible

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 764
  • Înscris: 06.07.2005
iti propun sa faci psihoterapie dinainte,pt ce va urma!

#21
maxy

maxy

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 5,089
  • Înscris: 19.06.2004
La farmacie te-ai gândit?

#22
sapho

sapho

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,578
  • Înscris: 22.09.2002

rox, on Jul 22 2005, 15:59, said:

cat despre stoma..pana acum ..hmm..4 luni eram sigura k dau la stoma..k nu ma lasau ai mei sa dau la medicina, din aceleasi motive k voi..
insa m-am schimbat in ultimul moment...si nu cred k cu stoma e muuult mai bine..cik in primii 2 ani nu ai voie sa faci cabinet singur sau sa operezi...

<{POST_SNAPBACK}>

stoma e o afacere mult mai buna ca medicina. am colegi care inca din primul an de rezidentiat/stagiatura castiga destul de bine (bineinteles, nu din salariu). nu stiu exact cum e cu cabinetul, oricum poti sa te angajezi la altcineva timp de cativa ani (aici salariile iara sunt bunicele, eventual si cu posibilitati de "comision" in functie de numarul de pacienti). macar stii ca dupa 6 ani de faculta nu mai stai in continuare pe banii parintilor (asta e cea ai umilitoare chestie dintre toate).

pentru mai multe detalii cred ca ar putea eventual un stomatolog sa-ti povesteasca ceva (din pacate AnaKarr nu mai e printre noi... :D)

Edited by sapho, 23 July 2005 - 09:55.


#23
ebola23

ebola23

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,219
  • Înscris: 02.01.2005
Din nou sapho are dreptate.Vezi cu stomatologia ca e muuult mai bine.

#24
invisible

invisible

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 764
  • Înscris: 06.07.2005
e bine si cu stoma,dar nu grozav
mai ales ca din 2007 n-o sa mai fie voie sa ai cabinet in bloc de locuinte.de-atunci incolo tot cei cu bani vor rezista.TRAIASCA UE!

#25
Clayman

Clayman

    InFlamer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,056
  • Înscris: 28.04.2004

Clayman, on Jul 21 2005, 22:33, said:

Fa-te stomatoloaga macar!

<{POST_SNAPBACK}>


ebo, postu` asta l-ai vazut? sau doar vrei sa-l "polish-ezi" un pic pe sapho  :rolleyes:

#26
cutler

cutler

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,194
  • Înscris: 09.09.2003

invisible, on Jul 23 2005, 10:39, said:

emai ales ca din 2007 n-o sa mai fie voie sa ai cabinet in bloc de locuinte.

<{POST_SNAPBACK}>


nu cred :)

Edited by cutler, 23 July 2005 - 13:16.


#27
katsuchyo

katsuchyo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 998
  • Înscris: 22.04.2005
Ati terminat cu smiorcaiala?  :angry:

Uite @rox.. parerea mea e ca cine iti arata ca e greu si  sunt multe probleme, piedici.. astia sunt cei care au ratat!! Nu ai sa auzi pe nici unul care a avut succes, ca-ti va spune sa nu te apuci ca e greu .. ca nush ce scuze de genul asta.. Nu va zice ca e usor.. dar iti va mai spune ca dak ai vointa, nimik nu e imposibil!

Aaa.. ca sa vezi.. ca iti spun eu.. ca.. stii.. Explik ei ca rata inpunge.. Bai.. dak voi n-ati reusit.. makr nu influentati negativ pe altii.. Mama mea a terminat rezidentiatul acum 5 ani, si asa, dintr-o familie modesta, fara pile, fara nume, fara ajutor.. acum e cel mai bun medik din oras(ps. unul din orasele mari ale modovei) si cel mai cautat!! Si acum isi face cabinetul ei, k pana akum a fo doar la spital, si clinicile de aici, unele vestite in tara, trag de ea..

Si stiu cum era in rezidentiat.. era greu.. Si ce? Cu cat drumul e mai greu, cu atat rasplata e mai mare.. Stiti ce bucurie are in ochi cand ajunge la 8 seara? Dupa 12 ore de muncit pe zi? Si munceste atat pt ca vrea ea.. pt ca stie ce vrea..

S-a zis ca vai.. ca trebuie sa inveti mult ca sa fii medic bun.. Pai asta inseamna sa fii profesionist! Cu cat transpiri mai mult la antrenamente, cu atat sangerezi mai putin in lupta!!

O viata buna este dusmanul unei vieti foarte bune.. Asta e necazul romanilor.. Daca merge asa.. de ce am face totusi mai bine, mai mult, mai repede?

Am un ff bun prieten care e stomatolog.. Are doua cabinete la 29 de ani.. si? Credeti ca castiga bine? da.. credeti ca castiga chiar f bine? Ei bine nu..

#28
katsuchyo

katsuchyo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 998
  • Înscris: 22.04.2005
Medicina e asa frumoasa.. Si avand multi prieteni la medicina, avand mama medik cunosc foarte bine cum e cu facutlatea, cu rezidentiatul, chiar si cu locul de munca.

Medicina nu e de viitor? nu e rentabila? Bai.. sunteti futere.. ati fost in olanda? ati fost in germania? ati fost in america sa vedeti cum e? Care e statutul social al unui medic, cat castiga si cum e privit?

Din 2007 nu mai ai voie sa ai cabinet la blok? Pai din 2007 diploma de medicina din romania va fi recunoscuta si in afara!! Nu vreau sa va supar, dar va dati seama ce inseamna asta? Va exista libera circulatie a fortei de munca!! Termini la Bucuresti si lucrezi la roma.. Care e problema da ai invatat?

Tot ce iti trebuie e sa ai vointa si un dram de noroc e adevarat.. Dar nu mai putin adevarat e ca norocul si-l face omul!!

#29
sapho

sapho

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,578
  • Înscris: 22.09.2002
eu am doar o intrebare: cati ani au trebuit parintii mamei tale sa bage bani in fundul ei ca sa ajunga unde a ajuns? sau daca nu ei, atuncea poate taica-tu? sau daca nici asa, atuncea cata spaga a luat?

e adevarat, eu nu mai practic medicina, si probabil nici nu voi mai practica vreodata, deci din punctul tau de vedere inseamna ca am ratat. din punctul meu de vedere am preferat sa nu iau niciodata spaga, nici eu nici sotia mea, dar nici sa nu mor de foame, si sa-mi intretin familia numai din ceea ce castig cinstit.

statutul unui medic in america, olanda sau ce mai vrei tu nu se compara deloc cu ceea ce e in romania. sa fac medicina si sa plec afara pentru mine nu e o solutie acceptabila. deschiderea pietei de munca (pe langa ca va fi treptata) nu va fi un fel de "lapte si miere", dimpotriva. eu unul ma gandesc si la varianta inversa: vin medici din afara, care isi fac scoala si rezidentiatul calumea, nu ca aici, si care vor da clasa pana si profesorilor de la noi. ei vor lua caimacul iar romanii vor fi "negrii pe plantatie", si aici , si afara. caci, sa fim seriosi, scoala de medicina romaneasca e un mare blablabla...

#30
addicted

addicted

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,723
  • Înscris: 18.07.2003
the point is..

cu un pic de creier castigi in 7-8 ore pe zi cat castiga mama ta in 12, fara a fi invatat 10 ani in prealabil, poate maxim 5.


oricum, sa ajungi la 8 seara acasa e incantator, trebuie sa angajezi pe cineva sa-ti aiba grija de familie, sau te muncesti si cu alea si dormi cand? in ritmul asta te toci in 15 ani de nu mai esti bun de nimic.

#31
rox

rox

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,348
  • Înscris: 28.11.2004
pai, sapho, si de ce ai mai facut medicina daca nu practici?
adik..dupa ce ti-ai dat seama cam cum e cu sistemul, de ce nu ai renuntat? numai asa, de dragul de a face o facultate???

#32
sapho

sapho

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,578
  • Înscris: 22.09.2002

rox, on Jul 23 2005, 16:54, said:

pai, sapho, si de ce ai mai facut medicina daca nu practici?

<{POST_SNAPBACK}>

din greseala...

#33
...easca

...easca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 815
  • Înscris: 21.06.2005

katsuchyo, on Jul 23 2005, 17:02, said:

Ati terminat cu smiorcaiala?  :angry:

Am un ff bun prieten care e stomatolog.. Are doua cabinete la 29 de ani.. si? Credeti ca castiga bine? da.. credeti ca castiga chiar f bine? Ei bine nu..

<{POST_SNAPBACK}>



katsuchyo, on Jul 23 2005, 17:11, said:

Medicina e asa frumoasa.. Si avand multi prieteni la medicina, avand mama medik cunosc foarte bine cum e cu facutlatea, cu rezidentiatul, chiar si cu locul de munca.

Tot ce iti trebuie e sa ai vointa si un dram de noroc e adevarat.. Dar nu mai putin adevarat e ca norocul si-l face omul!!

<{POST_SNAPBACK}>





Nu ai inteles nimic despre ce se discuta aici, dar e scuzabil la varsta ta.  Eu iti recomand sa inveti mai intai sa scrii si apoi vino si scrie din nou. Eu una iti promit  sa am rabdare sa te inteleg.
Daca totusi e greu sa mai scoti perle din putul gandirii, te asigur ca nu ma supar, dar ar fi de preferat sa folosesti tonul asta infantil in randul pustilor pe playground.
Si in general ar fi de apreciat sa nu vorbesti din auzite sau din experienta altora pentru ca risti sa fii pe alaturi.

#34
maxy

maxy

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 5,089
  • Înscris: 19.06.2004
Hai să lăsăm cifrele să vorbească... 2-3 concurenți pe loc în ultimii ani, față de peste 10, cât era acum mulți ani. Lumea s-a reorientat spre domenii căutate precum informatica, automatica, economia, etc.

#35
shumilica

shumilica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,011
  • Înscris: 05.02.2004
maxy, fa-mi si mie te rog un program pe calc care la un dublu click salveaza viata cuiva  :w00t:
p.s: meniul poate sa fie si fara diacrticie :P

rox, fa medicina si fa lobby pe la MEDICOVER, poate poate...

#36
ebola23

ebola23

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,219
  • Înscris: 02.01.2005

katsuchyo, on Jul 23 2005, 17:11, said:

Medicina e asa frumoasa.. Si avand multi prieteni la medicina, avand mama medik cunosc foarte bine cum e cu facutlatea, cu rezidentiatul, chiar si cu locul de munca.

Medicina nu e de viitor? nu e rentabila? Bai.. sunteti futere.. ati fost in olanda? ati fost in germania? ati fost in america sa vedeti cum e? Care e statutul social al unui medic, cat castiga si cum e privit?

Din 2007 nu mai ai voie sa ai cabinet la blok? Pai din 2007 diploma de medicina din romania va fi recunoscuta si in afara!! Nu vreau sa va supar, dar va dati seama ce inseamna asta? Va exista libera circulatie a fortei de munca!! Termini la Bucuresti si lucrezi la roma.. Care e problema da ai invatat?

Tot ce iti trebuie e sa ai vointa si un dram de noroc e adevarat.. Dar nu mai putin adevarat e ca norocul si-l face omul!!

<{POST_SNAPBACK}>


Ba  baiatule,lasa-ne.
Intotdeauna se gaseste unul d-asta de se baga aiurea in seama.Circulatie a fortei de munca?Hai ca esti distractiv.

Edited by ebola23, 23 July 2005 - 17:58.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate