Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...
 Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...
 

UMF Carol Davila

- - - - -
  • Please log in to reply
1266 replies to this topic

#1261
flavius1990

flavius1990

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 555
  • Înscris: 04.08.2007
Imi recomanda si mie cineva doua carti/manuale, care sunt cunoscute ca fiind mai bune, despre Semiologie medicala si farmacologie? Va multumesc.

Edited by flavius1990, 27 July 2013 - 20:56.


#1262
michaela70

michaela70

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 27.01.2013
Ma poate ajuta cineva cu informatii pertinente despre admiterea la FMAM Bucuresti, specializarea tehnica dentara ?
M- ar interesa urmatoarele :
- exista carte de culegere teste grila (eventual format pdf ) chimie sau un link unde as putea gasi   aceste  grile?   pleaseee... mai sunt  2 sapt pana la admitere
-  rog doar cei care au sustinut examen  pentru aceasta specializare, sa ma lamureasca cum e examenul ? sunt si probleme la chimie ? care e gradul de dificultate ? care a fost concurenta anilor 2012 - 2013 ?
- la secretariatu facultatii am intrebat daca culegerea de teste  biologie existenta pt medicina, ii poate ajuta si pe cei de la FMAM -raspunsul a fost NU, doar manualele pe care ei le dau la bibliografie / tematica ;  cei care ati trecut printr-un examen de gen, rog mult, lamuriti- ma !
Multumesc anticipat

#1263
Codrinnn

Codrinnn

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 28.01.2015

View PostJust_Smile, on 10 iunie 2012 - 15:32, said:

@ALMAJAN:
Aici e culegerea de biologie din 2012 : http://dl.transfer.r...46e9e36ba72.zip
Iar aici e culegerea de chimie din 2011 : http://dl.transfer.r...-e5f8a4c9c3.zip . Nu o am pe cea din 2012, dar din cate am auzit e la fel ca cea din 2011, doar ca are inclus si subiectul de la admiterea din 2011  :)

Linkul este acum invalid. Ai putea sa le postezi din nou sau daca poti sa mi le trimiti la [email protected] ? Multumesc ;)

#1264
SCENT-OF-SHARP

SCENT-OF-SHARP

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 387
  • Înscris: 09.10.2015

View Postsapho, on 12 noiembrie 2005 - 00:12, said:

sotia mea a venit intr-o zi de la munca cu o ciocolata. a fost practic obligata de medicul cu care face rezidentiatul sa ia ciocolata aia (pacientul o adusese lui, si el i-a dat-o ei). nu-ti poti imagina cum te simti sa stai cu ciocolata aia nedesfacuta in fata si sa nu stii ce sa faci cu ea. de mancat nu puteam sa o mancam (iti sta ca un nod in gat numai cand o vezi, dar sa o mai si mananci), de aruncat iara zici ca e pacat de ea, ca omul respectiv poate ti-a dat-o din placere.

cred ca a stat vreo saptamana-doua prin frigider si dupa aia a dat-o sotia cuiva de pomana.

nu exista "cadou" de genul acesta (poate in afara de flori) care sa nu te injoseasca in propriii tai ochi. va urez sa nu ajungeti niciodata sa primiti "atentii", indiferent pentru ce.

katsuchyo, faptul ca mama ta ia bani de la pacienti, indiferent daca le cere sau nu, dovedeste inca o data ca sistemul e de asa natura ca e practic imposibil sa lucrezi ca medic daca nu iei spaga sau daca nu te intretine cineva. asa cum am zis, cei care pot sa o faca, nu au decat sa o faca. dar cei care va mai puteti inca razgandi, ganditi-va bine inainte sa dati la medicina daca sunteti dispusi sa traiti astfel.

Răspund la o comentare de 11 de ani, dar ce mai contează.....
Mi-a stârnit o reacție un asemenea comentariu, care descrie un fenomen țânțar-armăsar, ba chiar dinozaur sau balaur făcut țânțarul acela.
Unii au o concepție tare bizară asupra ceea ce înseamnă o atenție. Chiar trebuie exagerat acest concept numit ” atenție ”, ducând-o până la extreme, în care deja nu mai avem contact cu realitatea ? Faptul că într-o sală de operație performanța unui chirurg de exemplu ( și este un exemplu, nu o generalizare ) depinde de șpagă, acela este un lucru care poate fi supus unei judecate morale, atențiile în schimb, pe care le primește un medic/rezident din partea altor colegi sau din partea pacienților este total diferit, și nu ar trebui să tragă după sine niciun sentiment de vinovăție sau înjosire.

Vinovăție și înjosire pentru ce ? Atenția respectivă a venit neforțată și nesilită de nimeni, din partea unei persoane, care a simțit natural să facă acest lucru. Poate doctorul respectiv a oferit o performanță cu mult peste a altor doctori, poate au o relație foarte bună cu doctorul și își exprimă sentimentul de recunoaștere, de când există lumea erau considerate normale asemenea gesturi, până la urmă este ca și când ar veni cineva acasă la mine ( ca și doctor ) și mi-ar da ceva = este doar între mine și persoana respectivă. Până unde ajunge nesimțirea unora de a nega un drept uman sau falsa smerenie a altora, de a se simți ” vinovați ” pentru că acceptă ceva oferit de un alt om pentru eforturile sale ?

Deci până la urmă avem două extreme, una este cea a celor care iau șpagă și la o simplă operație de unghie de la picior, iar alții care se simt ” incomozi ” și dacă trebuie să mănânce o ciocolată, culmea, oferit de coleg, nici măcar de un pacient.

Concluzie : judecata este praf în ambele cazuri și în țara asta în general.

Edited by SCENT-OF-SHARP, 30 January 2016 - 07:02.


#1265
chloe23

chloe23

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 01.08.2012
Este cineva care da la MG sau Moase anul acesta? Am cateva intrebari legate de admitere :D
Multumesc!!

#1266
bogdan074

bogdan074

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,575
  • Înscris: 11.04.2005
Cum este cu taxa de 6000 de euro?
De fapt ce vreau sa știu este:
După un an de facultate la suprataxa, dau examen, sa zic, ca întru, pot trece la taxa normala?
Si pot echivala notele din primul an?


#1267
prison

prison

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,629
  • Înscris: 06.10.2009
Delete

Edited by prison, 25 July 2023 - 07:40.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate