Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Infectii prezente la userii Softpedia in PC

- - - - -
  • Please log in to reply
95 replies to this topic

#55
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,529
  • Înscris: 15.06.2004
Pai deja au inceput. Starcraft 2 de exemplu scrie minim SP3 in specificatii.

#56
daniel84

daniel84

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 714
  • Înscris: 05.02.2010
Si mai am un exemplu GTA4 care necesita Windows XP SP3.Acum ideea la care le merge.

#57
ear1976

ear1976

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,448
  • Înscris: 09.10.2006
Nu am spus ca nu sunt diferite...doar ca nu sunt "sisteme de operare complet diferite".

Exista un singur windows XP , care a plecat de la sp 0 - cu editiile de rigoare: starter, media center, pro etc, in arhitecturile de 32 respectiv 64 biti si cu licentierea respectiv OEM, retail, distribuita - cam asta le-ar diferentia - iar Service Pack-urile sunt update-uri

Edited by ear1976, 03 August 2010 - 15:19.


#58
daniel84

daniel84

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 714
  • Înscris: 05.02.2010
Scuze nu am vazut ca ai scris complet diferite.Si oricum am vazut pe net ca ar fi Windows XP Starter Edition.Ce este cu acel sistem de operare?

#59
ear1976

ear1976

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,448
  • Înscris: 09.10.2006
Este o editie similara Windows 7 Starter, pentru sisteme de calcul "low resources", exemplu netbook-uri.

Quote

Edit1:Acum sa fim seriosi.Trebuie sa fii batut in cap sa pui in calculatorul tau Last XP sau alte sisteme de operare facute dea moaca.

Ai sa fii uimit cati batuti in cap exista pe lumea asta si se minuna de ce le merge sistemul ca o rasnita.

#60
daniel84

daniel84

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 714
  • Înscris: 05.02.2010
Lasa ear1976 am vazut destui din astia care ruleaza sisteme de operare facute cu tigara in bot.Chiar unul dintre utilizatorii sistemului de operare LastXP era chiar sora-mea.Si inca o chestie dece unii oameni se infecteaza.Unii se infecteaza deoarece nu fac update la programe.Vedeam pe unii cu programe de ani buni.

Edited by daniel84, 03 August 2010 - 15:29.


#61
rootkit

rootkit

    Awake. Security DNA

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 34,883
  • Înscris: 07.02.2007

View Postdaniel84, on 3rd August 2010, 16:19, said:

Scuze nu am vazut ca ai scris complet diferite.Si oricum am vazut pe net ca ar fi Windows XP Starter Edition.Ce este cu acel sistem de operare?


Dar are o limitare: doar 3 aplicatii pot rula simultan.

#62
ear1976

ear1976

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,448
  • Înscris: 09.10.2006
Vorbesc serios, am intalnit persoane care desi aveau licenta XP (OEM, retail, nu are importanta), au schimbat SO-ul cu minunatii de astea, ca "e mai nou"...in loc sa lase update-ul sa isi faca treaba, pe motiv ca "le-a zis lor vecinu', care e gamer, ca automatic update face rau la calculatoare".

Chiar mi-am propus ca in masura timpului liber sa fac o "colectie" de minunatii de astea sa le testez in masina virtuala si sa le scanez dupa un fresh install cu diverse scule, sa vad ce minunatii se ascund prin editiile astea "wonder".

#63
daniel84

daniel84

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 714
  • Înscris: 05.02.2010
Iti dai seama ca daca vei rula minunele alea de sisteme de operare masina virtuala se v-a impusca in cap.Daca e nevoie am cateva nume de la sistemele de operare facute la vrajeala.

Edited by daniel84, 03 August 2010 - 21:01.


#64
ear1976

ear1976

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,448
  • Înscris: 09.10.2006
Momentan imi fac planul de bataie, cam cu ce scule ar trebui sa testez sa fie relevant.

Mi-am propus sa incep cu ceva 'basic': HiJackThis, OTL, gmer, mbam, sas, dr web etc. Voi face doar teste si voi posta logurile, las oameni mai priceputi ca mine sa le analizeze.
In prealabil o analiza a structurii de fisiere pe discul de install si scanat discul inainte sa inceapa sa se "desfasoare", apoi impresii pe masura instalarii si comportarii "fresh".

Daca mai sunt idei, astept sugestii. In masura in care sunt doritori, voi deschide un topic nou cu rezulatele (bineinteles, fara linkuri de download direct catre "minunatii").

Daca ai ceva denumiri de "wonder sistems" da-mi te rog pe PM (numele e suficient, presupun ca le gasesc usor).

Sunt constient de faptul ca o sa sufere de ceva batai de cap inclusiv masina reala, nu numai cea virtuala...sper sa nu scap carcalacii de sub control, oricum o sa ii rulez pe un PC mai putin utilizat dar cat de cat competent,care inca rezista eroic la toate tampeniile la care il supun.


Daca se considera ca experimentul e prea "periculos" pentru a fi facut public, voi tine rezultatele numai pentru mine.

#65
daniel84

daniel84

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 714
  • Înscris: 05.02.2010
Eu zic ca nu este periculos.Doar sa ai acceptul lui Cristi in ceea ce priveste securitatea.O sa incerc sa mai gasesc minunati prin seara asta si o sa primesti PM.

#66
rootkit

rootkit

    Awake. Security DNA

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 34,883
  • Înscris: 07.02.2007
E timp pierdut degeaba.

#67
daniel84

daniel84

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 714
  • Înscris: 05.02.2010
Timp pierdut nu zic ca ar fi pierdut pentru ca am aratat ce se ascunde defapt in spatele acestor sisteme de operare.

#68
rootkit

rootkit

    Awake. Security DNA

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 34,883
  • Înscris: 07.02.2007
Tu ai grija de sistemul tau si lasa-l pe al altora.

#69
eug3n92

eug3n92

    Mechanical Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,374
  • Înscris: 28.09.2009

View Postdaniel84, on 3rd August 2010, 15:12, said:

Depinde in ce mod spui ca XP SP1 SP2 si SP3 sunt diferite.Daca spui ca aduc ceva nou da.SP1 a adus nou Set Program and Defaults iar SP2 a adus Security Center.Si oricum mai stiu si eu persoane care inca utilizeaza versiuni vechi de Windows.Dar abia astept sa vad eu ce o sa faca atunci cand nu o sa le mai mearga jocurile la aceea care au Windows XP SP2.
Edit1:Acum sa fim seriosi.Trebuie sa fii batut in cap sa pui in calculatorul tau Last XP sau alte sisteme de operare facute dea moaca.
Am eu o cunostiinta care ii spunea unui prieten de-al meu ca Last XP ii cel mai bun windows.
Deci ii destul sa ai recomandarea unui prieten.

#70
daniel84

daniel84

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 714
  • Înscris: 05.02.2010
Ok.Las sistemele lor in pace si ma preocup doar de al meu.( am vorbit serios sa stiti)Oricum o alta sursa de infectii ar fi si update-urile false.Spre exemplu am vazut odata un virus care pretindea ca este o actualizare la un prgram.

View Posteug3n92, on 3rd August 2010, 23:06, said:

Am eu o cunostiinta care ii spunea unui prieten de-al meu ca Last XP ii cel mai bun windows.
Deci ii destul sa ai recomandarea unui prieten.
Cel mai bun Windows?Cred ca este in capul lui asa ceva.Oricum sa nu ne abatem de la subiect si sa discutam in continuare despre infectiile la userii Softpedia.

#71
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,529
  • Înscris: 15.06.2004
Mai e o problema cu sistemele de operare" facute" pe genunchi. Pot sa nu aiba virusi sau troieni, dar sa aiba lipsa din programe/fisiere sau erori de registrii. De fapt astea sunt prezente cam la toate pirateriile de pe net.

#72
daniel84

daniel84

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 714
  • Înscris: 05.02.2010

View Posteiffel, on 4th August 2010, 10:42, said:

Mai e o problema cu sistemele de operare" facute" pe genunchi. Pot sa nu aiba virusi sau troieni, dar sa aiba lipsa din programe/fisiere sau erori de registrii. De fapt astea sunt prezente cam la toate pirateriile de pe net.
Asta stie mai tot omul care s-a documentat corect.Era odata un caz pe Softpedia cum la unul nu ii mergea System Restore in LastXP.Deci prostia e pe val in aceste sisteme de operare.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate