Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Infectii prezente la userii Softpedia in PC

- - - - -
  • Please log in to reply
95 replies to this topic

#37
rootkit

rootkit

    Awake. Security DNA

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 34,883
  • Înscris: 07.02.2007
Asta nu e topic de flame :)

Si nici de antivirusul ala e mai bun.

Si nici de antivirus X vs. antivirus Y.

Edited by crysty2k5, 22 July 2010 - 16:03.


#38
ylgUehT

ylgUehT

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 12.11.2009

View Postcrysty2k5, on 22nd July 2010, 17:03, said:

Asta nu e topic de flame :)

Si nici de antivirusul ala e mai bun.

Si nici de antivirus X vs. antivirus Y.

Departe de mine o asemenea intentie.
Scuze daca asa pare.

#39
pykko

pykko

    I love, therefore I am

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,228
  • Înscris: 10.02.2006
Si inca un aspect... sper ca nu a mai fost mentionat.
Cei care folosesc NOD32 au de regula versiunea 2.X, iar aceasta este total depasita.

De exemplu, nu poate accesa fisierele infectate si afiseaza la scanarea lor "C:\Windows\system32\exemplu.exe - error accessing this file" sau ceva asemanator. :)
Concluzia e simpla... no detection, no protection.

#40
daniel84

daniel84

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 714
  • Înscris: 05.02.2010
Acum nu stiu daca a fost spusa chestia asta dar hai.Unii care se infecteaza pirateaza jocuri programe melodii chiar daca stiu ca pirateria este interzisa pe Softpedia si ca cei care pirateaza se pot alege cu inchisoarea.Si uite asa ajung ei aici si ne cer ajutor de ne omoara parca.

#41
eug3n92

eug3n92

    Mechanical Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,374
  • Înscris: 28.09.2009

View Postcrysty2k5, on 21st July 2010, 16:05, said:

90% din ei foloseau Windows XP Service Pack 2/Service Pack 1 sau Windows Vista.

Am foarte multi prieteni care folosesc XP Sp2 si spun ca ii mai bun decat SP3. :nonobad:

#42
daniel84

daniel84

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 714
  • Înscris: 05.02.2010

View Posteug3n92, on 2nd August 2010, 16:08, said:

Am foarte multi prieteni care folosesc XP Sp2 si spun ca ii mai bun decat SP3. :nonobad:
Prietenii tai se informeaza despre ce este nou in domeniul it?Mai ales in lansarea de Service Pack-uri?

#43
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004
Atata vreme cat Microsoft nu mai ofera update-uri ptr SP1 si 2 este o mare prostie, dar, da pot sa confirm si eu, sunt foarte multi care il folosesc, in special "gamerii" care sustin(e) ca le merge mai bine jocul pe SP2. Personal ptr Xp recomand SP3 si IE8 obligatoriu instalate ( chiar daca nu folositi IE ).

Referitor la antivirusii existenti pe calculatoarele infectate, confirm si eu. Cel putin anul trecut, TOATE calculatoarele infestate ale cunostiintelor care m-au rugat sa le devirusez aveau Nod32. Si nu neaparat cu crack ci si cu licenta. Adevarul e ca e mai slab Nod32 in prezenta fata de acum 3-4 ani.

In rest userul e vinovat ptr 99% din infectii.

Edited by crysty2k5, 02 August 2010 - 16:45.
gamerii sustin(e) :D


#44
daniel84

daniel84

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 714
  • Înscris: 05.02.2010
Si eu am fost la o persoana care i-am pus Service Pack3.Si ca sa va zic avea instalat ca antvirus Avira care nu era actualizat deloc si mai era si la versiunea 9 antivirusul.Calculatorul era plin de virusi noroc ca am scanat cu Malwarebytes ca altfel era jale.

Edited by daniel84, 02 August 2010 - 15:58.


#45
kretzu77

kretzu77

    Custom title

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,377
  • Înscris: 06.06.2006
tot la cafteala intre AV-uri s-a ajuns?
eu ce naiba sa mai zic
am un McAfee AV (cu licenta, ce-i drept) si un McAfee HID de ani buni; am schimbat 3 provideri de net, dar nu am avut nici o problema in acest timp
e adevarat ca in firewall am dat acces la ce am vrut eu si pe ce porturi am vrut eu
conteaza sa casti ochii cand iti apare mesajul cu "allow &Co"
poti sa ai si mama AV-ului; fara un firewall configurat cat de cat ok, esti ca si mancat
se zicea ceva pe aici de SP-urile de la Win; eu nu inteleg cum mai aveau SP1, ca automatic update functioneaza; nu am instalat manual nici un SP pana acum (kit-ul meu de win XP e cu SP1 parca)

#46
rootkit

rootkit

    Awake. Security DNA

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 34,883
  • Înscris: 07.02.2007
Pai aici e faza: ori Windows Update era pe off, ori nu era licentiat Windows :)

#47
daniel84

daniel84

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 714
  • Înscris: 05.02.2010
Am uitat sa spun ceva.Infectiile la userii de pe Softpedia mai apar si din prostia lor la unii.Spre exemplu da cineva un link cu un virus pe Messenger user da click pe link si pac se viruseaza.Nu este de mirare de ce Palevo a luat amploare.Si apoi mai este si virusul Conficker care inca mai infecteaza persoane.Totul se intampla din vina lor pentru ca nu isi fac update la Windows.

#48
alexandru_viorel

alexandru_viorel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,938
  • Înscris: 16.07.2010

View Postcrysty2k5, on 21st July 2010, 17:05, said:

cei infectati cel mai rau aveau pe sistem Avira Free/Premium sau Nod32
=> avira si nod32 = bullshit?

#49
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004
Nu neaparat. Oricum sunt mai bune decat nimic. Doar ca rata lor de detectie nu ma ie asa impresionanta. Iar Avira Free mai are o mica problema - destul de multe false pozitive, iar unii utilizatori se obisnuiesc cu ideea si dau ignore chiar si cand e virus real.

Quote

eu nu inteleg cum mai aveau SP1, ca automatic update functioneaza
Din cate stiu eu, SP-ul nu se instaleaza automat - iti apare notificarea la WU, dar tu decizi daca sa-l instalezi sau nu.

Si multi au ramas cu ideea, asa cum am zis, ca daca pun SP3 nu le mai merg bine jocurile. Ca asa au auzit si ei de la altii, etc.

Quote

poti sa ai si mama AV-ului; fara un firewall configurat cat de cat ok, esti ca si mancat
Ai sa razi, de ceva vreme, acasa nu am mai pus un firewall. L-am lasat pe cel din windows. Mai exact din februarie de cand am trecut pe Windows 7 64 biti. Iar ca antivirus folosesc noul MSE.
Pana acum nimic. :D

Uite inca cineva care se potriveste cu scenariul :D - http://forum.softped...howtopic=694460

Edited by eiffel, 03 August 2010 - 11:35.


#50
daniel84

daniel84

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 714
  • Înscris: 05.02.2010
Am si eu o intrebare.Oare in 2014 o sa mai fie oameni care o sa ruleze Windows XP SP2?

#51
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004
Probabil ca... da.

#52
eug3n92

eug3n92

    Mechanical Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,374
  • Înscris: 28.09.2009

View Postdaniel84, on 2nd August 2010, 15:10, said:

Prietenii tai se informeaza despre ce este nou in domeniul it?Mai ales in lansarea de Service Pack-uri?
Nu. Pentru ei ii destul daca se aprinde calculatorul si le merg aplicatiile, chiar daca ii virusat calculatorul. :thumbdown:

#53
ear1976

ear1976

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,448
  • Înscris: 09.10.2006

View Postdaniel84, on 3rd August 2010, 15:08, said:

Oare in 2014 o sa mai fie oameni care o sa ruleze Windows XP SP2?


Din moment ce in prezent inca mai exista utilizatori de win 98 si chiar win 95...probabil ca da.

Daca te referi numai la SP2...iarasi da, am intalnit multi utilizatori care sunt convinsi ca XP SP1, SP2 si SP3 sunt sisteme de operare complet diferite.

Sunt acelasi gen de persoane care considera Last XP, Black Edition, Ultimate by Johnny (asta chiar e hazlie) etc ca fiind editii oficiale sau mult mai bune.

Edited by ear1976, 03 August 2010 - 15:11.


#54
daniel84

daniel84

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 714
  • Înscris: 05.02.2010
Depinde in ce mod spui ca XP SP1 SP2 si SP3 sunt diferite.Daca spui ca aduc ceva nou da.SP1 a adus nou Set Program and Defaults iar SP2 a adus Security Center.Si oricum mai stiu si eu persoane care inca utilizeaza versiuni vechi de Windows.Dar abia astept sa vad eu ce o sa faca atunci cand nu o sa le mai mearga jocurile la aceea care au Windows XP SP2.
Edit1:Acum sa fim seriosi.Trebuie sa fii batut in cap sa pui in calculatorul tau Last XP sau alte sisteme de operare facute dea moaca.

Edited by daniel84, 03 August 2010 - 15:13.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate