Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...
 Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 

Infectii prezente la userii Softpedia in PC

- - - - -
  • Please log in to reply
95 replies to this topic

#1
rootkit

rootkit

    Awake. Security DNA

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 34,883
  • Înscris: 07.02.2007
Cei care cer ajutor pe arie primesc atat timp cat nu pirateaza programe/jocuri/sisteme de operare/etc.

In ultimele luni am studiat un fenomen pe arie. Dupa sute de log-uri HiJackThis citite am ajuns la o concluzie: cei infectati cel mai rau aveau pe sistem Avira Free/Premium sau Nod32 si de cele mai multe ori niciun firewall.

90% din ei foloseau Windows XP Service Pack 2/Service Pack 1 sau Windows Vista.

Daca aveti ceva de adaugat...

#2
daniel84

daniel84

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 714
  • Înscris: 05.02.2010
De adaugat ar fi ca cei care aveau Nod 32 il utilizau cu crack si nu original.
Si inca o chestie este ca oamenii nu se informeaza in privinta aparitiei unor noi service pack-uri si de asta se ajunge sa vedem persoane care inca utilizeaza Windows Xp Sp2 sau 1.

Edited by daniel84, 21 July 2010 - 16:12.


#3
mihai!

mihai!

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,800
  • Înscris: 15.04.2006

View Postcrysty2k5, on 21st July 2010, 17:05, said:

Cei care cer ajutor pe arie primesc atat timp cat nu pirateaza programe/jocuri/sisteme de operare/etc.
n ultimele luni am studiat un fenomen pe arie. Dupa sute de log-uri HiJackThis citite am ajuns la o concluzie: cei infectati cel mai rau aveau pe sistem Avira Free/Premium sau Nod32 si de cele mai multe ori niciun firewall.

  Si daca am Avira Free inseamna ca am piratat ceva?  :huh:

#4
HLG

HLG

    Like a baws!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,100
  • Înscris: 08.07.2007

View Postmihai!, on 21st July 2010, 17:12, said:

Si daca am Avira Free inseamna ca am piratat ceva?  :huh:

View Postcrysty2k5, on 21st July 2010, 17:05, said:

o concluzie: cei infectati cel mai rau aveau pe sistem Avira Free


#5
December

December

    Liberate te ex inferis !

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 20,332
  • Înscris: 14.06.2006
Eu n-am firewall pe desktop. Intru pe siteuri cu "red", n-am retineri de genul. Din fericire pentru mine, o singura data am cerut ajutor pentru un virusache luat de pe nu mai stiu unde acum multa vreme.

#6
maistoru

maistoru

    ex

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,752
  • Înscris: 10.05.2008
haaaaaaa. eu folosesc Avira si am folosit nod32 pana la avira.

#7
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Normal ca aveau Avira free,doar e free.Totusi,care a fost virusul predominant in pc-urile lor?Daca a fost virus?Si daca aveau sp2 cum nu aveau nici un firewall?

#8
OriOn20

OriOn20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,676
  • Înscris: 07.04.2010
Concluzie irelevanta .Eu am doua sisteme pe acelasi calculator xp si win7 .Antivirusii instalati sunt Avira free alaturi de comodo firewall si nod32 alaturi de win7 firewall .Eu nu am avut nici o infectie de 2 ani.Oare de ce daca folosesc nod si nici macar cu licenta full ci trial.
Apropo cei care tot scuipati in nod32 presupun ca ati vazut ultimele rezultate virus bulletin.Nod32 s-a descurcat mai bn si decat kaspersky si sa nu vb si de avira care s-a descurcat si mai bine.Nu este un antvirus slab.Dar am vazut multi care inca mai folosesc ver. din 2006 sau ver. crackuite care sunt egal cu 0.

Edited by OriOn20, 21 July 2010 - 16:32.


#9
December

December

    Liberate te ex inferis !

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 20,332
  • Înscris: 14.06.2006

View PostOriOn20, on 21st July 2010, 17:29, said:

Apropo cei care tot scuipati in nod32 presupun ca ati vazut.....
Usurel ca nu scuipa nimeni pe nod-ul tau si nu zice nimeni ca kaspersky e Dumnezeul antivirusilor. Doar e o concluzie la care a ajuns modul. Io cu KIS-ul am luat virusul.

Edited by December, 21 July 2010 - 16:34.


#10
SnowWhit3

SnowWhit3

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,319
  • Înscris: 21.10.2003
Principala cauza de infectie este utilizatorul, AV conteaza mai putin.

#11
danutHD

danutHD

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,909
  • Înscris: 17.06.2009
Eu imi protejez laptopul cu Avira Free (intotdeauna actualizat) si scanez periodic cu Malwarebytes' Anti-Malware. Sistem de operare Windows 7 Pro cu actualizari.

Pana acum nu m-am virusat. Ah, ruleaza in fundal si Windows Defender cred. Chiar o sa ma uit cand ajung acasa.

#12
VipeR85

VipeR85

    Il Magnifico

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,659
  • Înscris: 13.12.2006
si eu tot folositor de Avira free...doar 2 virusi am luat, unu care nu ma lasa sa intru pe net si inca unu care mi-a mancat run32.dll sau ceva de genu.

mai conteaza si omu de la tastatura

#13
OriOn20

OriOn20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,676
  • Înscris: 07.04.2010

View PostDecember, on 21st July 2010, 17:33, said:

Usurel ca nu scuipa nimeni pe nod-ul tau si nu zice nimeni ca kaspersky e Dumnezeul antivirusilor. Doar e o concluzie la care a ajuns modul. Io cu KIS-ul am luat virusul.

Nu sunt fan inrait nod32 .Dupa cum am zis mai folosesc si Avira la mn in calc si am mai folosit si kis, norton, Avast etc. Nu imi place cand multi acuza fara argumente plauzibile, doar pt ca i s-a infectat calculatorul cu nod instalat.Eu sincer de 2 ani si ceva nu am avut probleme cu virusii.
Si calc se poate infecta oricum mai ales cand vine vorba de virusi foarte foarte noi.
Cred ca in cazul celor care au raportat infectii aici pe forum in mare parte au avut calc. infectat din cauza lor si nu a antivirusului.Din pacate antivirusii nu au si functia antiprostie incorporata.

Edited by OriOn20, 21 July 2010 - 16:47.


#14
HLG

HLG

    Like a baws!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,100
  • Înscris: 08.07.2007

View PostOriOn20, on 21st July 2010, 17:29, said:

Apropo cei care tot scuipati in nod32 presupun ca ati vazut ultimele rezultate virus bulletin.Nod32 s-a descurcat mai bn si decat kaspersky si sa nu vb si de Avira care s-a descurcat si mai bine.
Ai vazut cu ce`l compara? Cu Kaspersky 6.  :huh:

View PostSnowWhit3, on 21st July 2010, 17:41, said:

Principala cauza de infectie este utilizatorul, AV conteaza mai putin.
Adevarat.
Dar, totodata utilizatorul este si cel mai bun antivirus, daca stiu pe unde sa umble (site`uri,linkuri & stuff) nu are nici un stres.

#15
errai

errai

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,154
  • Înscris: 08.05.2010
Folosesc Avira Free de 2 ani si singurul virus care mai avea un pic si ma infecta a fost Palevo, dar din experienta i-am vazut extensia .exe si nu m-am pacalit  :lol: .
In rest numai laude.
Pe langa Avira mai folosesc Malwarebytes' Anti-Malware , Spybot - Search & Destroy ,SUPERAntiSpyware Free Edition la scanat, windows defender  si Comodo Firewall.

#16
daniel84

daniel84

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 714
  • Înscris: 05.02.2010
Ar mai fi un lucru din cauza care unii utilizatori se infecteaza.Faptul ca nu isi actualizeaza sistemul de operare chair daca au si Sp3 pe Windows XP.Multi oameni spun ca nu le folosesc update-urile sau nu fac update-uri pentru ca le intra in sistem programul WGA care le spune ca nu au sistem original.

#17
Leo32

Leo32

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 683
  • Înscris: 04.12.2008

View Postcrysty2k5, on 21st July 2010, 17:05, said:

In ultimele luni am studiat un fenomen pe arie. Dupa sute de log-uri HiJackThis citite am ajuns la o concluzie: cei infectati cel mai rau aveau pe sistem Avira Free/Premium sau Nod32 si de cele mai multe ori niciun firewall.
Pai pentru ca Avira Free e cel mai folosit antivirus Free.
Iar Nod32 pentru ca e treaba cu resursele utizizate si prin urmare lumea il foloseste
=> e ceva firesc tot ce zici tu mai sus in opinia mea

#18
pykko

pykko

    I love, therefore I am

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,228
  • Înscris: 10.02.2006
Concluzia poate fi buna... eu personal nu am facut statistici.

Insa e logic sa fie asa: Avira free a avut mereu probleme cu actualizarile (care se fac oricum la 24H), iar utilizatorii habar n-au ca un antivirus se actualizeaza cu ultimele semnaturi sau cu alte motoare pentru functionarea in conditii optime.
De aceea programul ramanea neactualizat de saptamani intregi.... sau chiar luni.

NOD32 pe de alta parte era in cea mai mare parte cu crack. In multe cazuri expirase, utilizatorul nu avea din nou idee si prin urmare nu se actualiza.

Unde mai pui ca multi nu stiu sa raspunda la o alerta antivirus. Am vazut personal, cum unii bifau "Ignore" cu multa seninatate si apasau OK cu acelasi entuziasm.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate