Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

HP,Dell sau Asus?

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#1
sunnyc

sunnyc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 21.03.2008
Vreau sa imi iau un laptop pana in 2500 RON,insa nu stiu la ce brand sa ma opresc.
Despre HP am auzit multe lucruri nashpa.
Dell-urile la acest pret nu prea au placi video dedicate,majoritatea sunt shared Intel.
Despre Asus nu am auzit nimic rau,iar ca si configuratie ,cred ca laptopurile Asus au cea mai performanta conf,poate pt ca la HP si la Dell platim si numele.
Ce credeti?

#2
JulotM

JulotM

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,307
  • Înscris: 01.04.2009
Dintre cele trei brand-uri, eu merg pe Asus. Mi se par fiabile, dar depinde si de noroc (ca la orice lucru).

Edited by JulotM, 20 July 2010 - 22:05.


#3
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
La ce-l vei folosi?

#4
add2005

add2005

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,046
  • Înscris: 28.05.2006
Eu n-as da bani pe Asus :)
La dell-uri tocmai am dat de o buba. Daca cauti pe google "dell power adapter type and wattage cannot be determined" o sa aflii ca foarte multe modele sufera de problema asta. :) pana nu am muscat-o nici eu nu am stiut.

Daca vrei laptop serios, nu da banii pe rahaturi gen Asus, Acer si MSI.

Ca si brand recomand HP,Dell,Toshiba,Lenovo.

Depinde si la ce ai nevoie de laptop. In 25 de milioane nu prinzi un laptop potent. un laptop cu 4GB de ram, HDD de 500GB si placa video de 1GB nu-i nici pe departe un laptop potent.
Pune accentul pe chipsetul grafic(nu cumpara laptop cu placa video intel, chiar daca nu te joci... ii ceva elementar la un laptop, putin tin cont si dau bani cu gramada pe jafuri) tipul procesorului(minim core 2 duo... nu cumpara Pentium Dual Core/Celeron... Nici Turioanele de la AMD nu-s stralucite pe partea de mobile, o sa-ti dea multe batai de cap)

Da mai multe detalii si iti voi da mai multe info ;)

Spor.

Edited by add2005, 20 July 2010 - 22:15.


#5
ageofdark

ageofdark

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,815
  • Înscris: 18.06.2007
Este important la ce vrei sa-l folosesti. Daca doresti navigare pe net, filme, muzica, office, mess, ajunge si un laptop cu placa integrata.
E interesanta asocierea ta. HP asociat cu Dell e OK, dar Asus mai bine il asociai cu Acer.

#6
add2005

add2005

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,046
  • Înscris: 28.05.2006

 ageofdark, on 20th July 2010, 23:15, said:

Este important la ce vrei sa-l folosesti. Daca doresti navigare pe net, filme, muzica, office, mess, ajunge si un laptop cu placa integrata.
E interesanta asocierea ta. HP asociat cu Dell e OK, dar Asus mai bine il asociai cu Acer.
Intel nicidecum :)

Intel vs orice placa video ATI/Nvidia ii prea sus ca si consum, si prea jos ca si performanta.

Intel GMA consuma mai mult curent decat un ATI 41xx/51xx Nvidia X10/x20...

De ce sa dai banii pe un jaf care oricum iti suge bateria mai repede. Foarte putini stiu treaba asta. Diferenta de pret intre un intel si un ATI/Nvidia low end ii de cativa $/euro. De multe ori, modelele cu Intel GMA is mai scumpe decat aceleasi modele cu placi video serioase low end.

Spor.

#7
ageofdark

ageofdark

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,815
  • Înscris: 18.06.2007
Uite aici un link cu niste calculatoare de brand si cu aspect deosebit : http://www.emag.ro/P...bo...f17 hotului e:afs

#8
add2005

add2005

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,046
  • Înscris: 28.05.2006
Din modelele ce le-ai pus tu cel mai rentabil ii :

http://www.emag.ro/n...um--pWB334EAB1T

Atata ca are 3 minusuri :
- Are turion. Dupa multe comparatii cu alte laptopuri o sa-ti dai seama ca-i destul de aiurea ca si performante temperaturi etc..
- Rezolutia ii prea mica 768 pe verticala.
- Are tastatura numerica(is prea inghesuite restul tastelor).

in rest rulezi o gramada de jocuri pe modelul asta... ii un laptop Middle spre High.

#9
sunnyc

sunnyc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 21.03.2008
Chiar daca laptopul nu e pt jocuri vroiam cat de cat sa pot rula ceva si aici nu ma refer la ultimele aparitii,asta asa in timpul liber insa sunt si niste criterii dupa care ma ghidez chiar daca in banii acestia nu am prea multe optiuni.
Criterii ca de exemplu:
1.un procesor bunicel
2.hard 7200rpm
3.video dedicat(insa nici pana acum nu pot trage o concluzie care ar fi mai buna,ATI sau nVidia pt un laptop.multi zic ca Nvidia)
4.DDR3
5.15,6"

Si inca ceva.Pavilioanele astea au chiar atat de multe probleme,pe multi i-am auzit sa ma feresc de HP pavilion,ma refer la noua promotie de pe emag,la HP-uri,ca sunt multe pavilioane.

#10
add2005

add2005

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,046
  • Înscris: 28.05.2006
Cu hdd de 7200rpm stoc nu gasesti. Iti mai dau o duma. un hdd de 320 GB 7200rpm, are cam aceleasi performante ca si un hdd de 500GB de 5400rpm.. ce zici ? mai merita sa cumperi de 7200rpm ?

la 7200rpm simti diferenta doar daca utilizezi intensiv fisierele. Poate doar pe programatori ii ajuta.

Pavilioanele nu is proaste. poate ca au si ele ceva probleme la fel ca si dell-urile care se chinuie sa coboare stacheta preturilor ca sa poata rezista la avalansa de chinezarii ACER si ASUS care intra cu un pret de productie de sub 10 mil, ca sa le poata vinde comerciantii de la noi la pret dublu.

Dell,HP si Toshiba au niste standarde. Cunosc foarte multe persoane care or primit laptop nou din cauza unor defecte destul de minore la laptopuri.

La asus si acer nu mai vezi tu garantie. Aia iti desfac laptopul sa-ti schimbe una alta(Dell, toshiba si HP nu prea practica treaba asta, sau te intreaba. In caz ca nu esti de acord sa-ti schimbe componentele iti ofera un laptop nou nout sigilat, iar pe cel vechi il trimit ca si refurbished la vanzare).

Si-o luat recent un prieten un dell studio :  http://www.emag.ro/n...89167-271689168

DDR3 gasesti doar la modelele cu I3/I5 si I7. foarte rar gasesti un core2duo cu DDR3.
pt DDR3 ridica stacheta la 30-35 mil minim.

LE: nu stiu la ce iti trebe tie DDR3 totusi. Diferentele intre DDR 2 si DDR 3 ca si performante is nule daca nu joci jocuri din 2010.
LE2: placile nvidia is mai bune decat cele ATI, dar mai mult ca sigur nu o sa-ti permiti laptop cu placa video nvidia. Nu te uita dupa nvidia G100 si G105 ca is foarte slabe :) ATi 4570 nu-i o placa proasta. echivaletul ei de la nvidia iti mai creste pretul laptopului cu vreo 2-3 mil.
Ferestete de Ati 5450. Nu-i prea stralucita.

Edited by add2005, 20 July 2010 - 22:48.


#11
ageofdark

ageofdark

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,815
  • Înscris: 18.06.2007

 sunnyc, on 20th July 2010, 23:31, said:

Chiar daca laptopul nu e pt jocuri vroiam cat de cat sa pot rula ceva si aici nu ma refer la ultimele aparitii,asta asa in timpul liber insa sunt si niste criterii dupa care ma ghidez chiar daca in banii acestia nu am prea multe optiuni.
Criterii ca de exemplu:
1.un procesor bunicel
2.hard 7200rpm
3.video dedicat(insa nici pana acum nu pot trage o concluzie care ar fi mai buna,ATI sau nVidia pt un laptop.multi zic ca Nvidia)
4.DDR3
5.15,6"

Si inca ceva.Pavilioanele astea au chiar atat de multe probleme,pe multi i-am auzit sa ma feresc de HP pavilion,ma refer la noua promotie de pe emag,la HP-uri,ca sunt multe pavilioane.
Pana la urma este decizia ta, de sigur.
Daca iti doresti laptop de care sa nu-ti fie frica ca va avea probleme atunci orienteaza-te spre MacBook unibody.
La 2500-3000 lei  e un avantaj sa nu scartaie carcasa...
Bafta!

#12
boxerbull

boxerbull

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 980
  • Înscris: 25.05.2009
gasisem la un mom dat un asus super mare si super bun pe la 2200 ron la dc shop.

#13
sunnyc

sunnyc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 21.03.2008
Mda,merci add2005.
Faza cu rotatiile la hard nu stiam,am auzit pareri multe insa nu si argumente,ca stii...multi isi dau cu parerea insa nu prea stiu ce vorbesc.Cred ca o sa ma orientez spre un HP sau Dell.HP-urile sunt mai bune la pret totusi ,si configuratie fata de Dell,asta in bugetul de 2500 RON.
La emag Pavilionul asta la 2500 RON pare bun ca pret.M-am uitat pe net si e numai 3000 RON pe celelalte site-uri.

Edited by sunnyc, 20 July 2010 - 22:51.


#14
add2005

add2005

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,046
  • Înscris: 28.05.2006
Incearca sa cumperi un laptop care sa aiba din start 4GB de ram. Cam toate au 4. Ca sa beneficiezi de Dual Channel.
dintre ati HD4530 si ati HD 4570 castiga 4570 cu o diferenta de 10-20% in performanta.
Daca ai de ales intre astea doua, alege 4570. Is foarte multe laptopuri cu 4570 si 4GB de ram.

Castigi un plus de performanta, care iti da posibilitatea sa joci jocuri mai noi.

LE :  Vezi si de procesor. Incearca sa te axezi pe un core 2 duo t6xxx, sau in cel mai rau caz un T55xx+(asta inseamnand T5600/T5700). :)
de aici alegi ce vrei, ti-am aratat cateva din cunostiintele mele. Am ajutat foarte multi prieteni in achizitia de laptopuri, si am detinut multe laptopuri, fara sa arunc cu bani dupa ele.

Spor :)

Edited by add2005, 20 July 2010 - 23:04.


#15
sunnyc

sunnyc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 21.03.2008
Se comporta mai bine ATI fata de Nvidia?
Majoritatea au ATI,cele cu Nvidia sunt putin mai scumpe totusi,asta am observat.

 add2005, on 20th July 2010, 23:57, said:

Incearca sa cumperi un laptop care sa aiba din start 4GB de ram. Cam toate au 4. Ca sa beneficiezi de Dual Channel.
dintre ati HD4530 si ati HD 4570 castiga 4570 cu o diferenta de 10-20% in performanta.
Daca ai de ales intre astea doua, alege 4570. Is foarte multe laptopuri cu 4570 si 4GB de ram.

Castigi un plus de performanta, care iti da posibilitatea sa joci jocuri mai noi.

LE :  Vezi si de procesor. Incearca sa te axezi pe un core 2 duo t6xxx, sau in cel mai rau caz un T55xx+(asta inseamnand T5600/T5700). :)
de aici alegi ce vrei, ti-am aratat cateva din cunostiintele mele. Am ajutat foarte multi prieteni in achizitia de laptopuri, si am detinut multe laptopuri, fara sa arunc cu bani dupa ele.

Spor :)

merci.

Am luat emag-ul la purificat si chiar nu gasesc un HP sau Dell care sa indeplineasca criteriile tale.Cel mai ieftin este acest Dell. luat de prietenul tau. Acesta fiind principalul motiv pt care as fi scazut stacheta la Asus,pt ca HP sau Dell cu aceste specificatii.....cam scump pt mine.

Edited by sunnyc, 20 July 2010 - 23:14.


#16
add2005

add2005

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,046
  • Înscris: 28.05.2006
ATI is placile poporului cum ar veni :) oricine si le permite. la Nvidia is mai piperate. Cel mai mult vezi diferenta la partea de software. Nvidia are niste drivere foarte bine definite, ATI are niste drivere de tot rahatul :)

Eu is programator, lucrez in domeniul motoarelor grafice 3D, si iti zic ca m-am intalnit cu foarte multe probleme la ATI. In ziua de azi multe din ele is rezolvate, deci pe tine nu te afecteaza prea mult, pentru ca raul se abate asupra dezvoltatorul de software(cel care o scris jocul respectiv, care se chinuie sa rezolve problemele in asa fel incat sa ruleze pe toate placile video ati, luand toate cazurile particulare in considerare).

ATI is mai ieftine, deia is asa de mult intalnite. Nvidia GT320M pare sa fie mai buna decat ATI 4570. dar nu cu foarte mult.

La nvidia vezi sa aiba "GT" in fata codului numeric si sa nu se termine cu 10 sau orice alt numar sub 20. GT 3 20 = codificarea denumirii placii video la nvidia. GT-ul acela din fata semnifica ca ii o placa de elita :) cu memorie dedicata etc... 3-ul semnifica generatia, iar 20 semnifica rank-ul din seria ei.

Spor.


LE: Yep stiu :) un laptop bun nu-i tocmai la indemana oricui. de aceea se vand asa multe laptopuri low end pe la noi. Poate daca s-ar documenta lumea si ar cumpara mai mult laptopuri middle range, ar mai scadea pretul la ele. La noi is destul de scumpe fata de alte tari(excludem UK/Germania/Franta unde is mult mai scumpe decat la noi sau poate chiar la aceleasi preturi).

Edited by add2005, 20 July 2010 - 23:20.


#17
sunnyc

sunnyc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 21.03.2008

 add2005, on 21st July 2010, 00:16, said:

ATI is placile poporului cum ar veni :) oricine si le permite. la Nvidia is mai piperate. Cel mai mult vezi diferenta la partea de software. Nvidia are niste drivere foarte bine definite, ATI are niste drivere de tot rahatul :)

Eu is programator, lucrez in domeniul motoarelor grafice 3D, si iti zic ca m-am intalnit cu foarte multe probleme la ATI. In ziua de azi multe din ele is rezolvate, deci pe tine nu te afecteaza prea mult, pentru ca raul se abate asupra dezvoltatorul de software(cel care o scris jocul respectiv, care se chinuie sa rezolve problemele in asa fel incat sa ruleze pe toate placile video ati, luand toate cazurile particulare in considerare).

ATI is mai ieftine, deia is asa de mult intalnite. Nvidia GT320M pare sa fie mai buna decat ATI 4570. dar nu cu foarte mult.

La nvidia vezi sa aiba "GT" in fata codului numeric si sa nu se termine cu 10 sau orice alt numar sub 20. GT 3 20 = codificarea denumirii placii video la nvidia. GT-ul acela din fata semnifica ca ii o placa de elita :) cu memorie dedicata etc... 3-ul semnifica generatia, iar 20 semnifica rank-ul din seria ei.

Spor.


LE: Yep stiu :) un laptop bun nu-i tocmai la indemana oricui. de aceea se vand asa multe laptopuri low end pe la noi. Poate daca s-ar documenta lumea si ar cumpara mai mult laptopuri middle range, ar mai scadea pretul la ele. La noi is destul de scumpe fata de alte tari(excludem UK/Germania/Franta unde is mult mai scumpe decat la noi sau poate chiar la aceleasi preturi).


Revin de unde am plecat.Daca nu pot da 30 mil pe Dell sau HP,imi recomanzi totusi acest Asus.Se incadreaza perfect in specificatiile tale,doar ca este asus.Ce zici ?E bun la banii astia?
Merci.

#18
add2005

add2005

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,046
  • Înscris: 28.05.2006

 sunnyc, on 21st July 2010, 00:24, said:

Revin de unde am plecat.Daca nu pot da 30 mil pe Dell sau HP,imi recomanzi totusi acest Asus.Se incadreaza perfect in specificatiile tale,doar ca este asus.Ce zici ?E bun la banii astia?
Merci.
Il iei pe barba ta :) Eu nu recomand asus. Am vazut asa de multe Asus-uri si Acer-uri, incat daca as fi in situatia ta, as mai astepta cateva luni. :) Nu mi-as lua niciodata un Asus sau un Acer. Cel mai prost lucru la un Acer/Asus ii carcasa.

De preferat ii sa certezi putin google-ul legat de fiecare model pe care vrei sa-l achizitionezi sa nu te trezesti cu ceva probleme comune foarte urate. Eu am muscat-o cu dell-ul asta :) si tare ma tem ca-i placa de baza belita, si nu mai vede incarcatoarele. Eu sper inca sa fie doar incarcatorul, si incerc sa-mi cumpar cat mai repede unul(sper sa gasesc) sa nu mi se beleasca ceva la laptop intre timp. Nu mai stiu pe nimeni(prieteni/cunostiinte/etc) sa fi patit ce am patit eu :)

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate