Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

VERONA

- - - - -
  • Please log in to reply
54 replies to this topic

#37
Talkabout

Talkabout

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,669
  • Înscris: 20.09.2006
Da, e refugiul ala din munti. Busul 340 te lasa aproape de acel loc?
Masina de inchiriat, pentru? peisaje, sau pentru a ma invarti prin locurile alea? ma gandesc sa merg cu bus-urile pe acolo, nu as inchiria masina

#38
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,524
  • Înscris: 14.04.2008
autobuzul 340 te lasa in st. magdalena. de acolo ai de mers 2 h pana la refugiu. mai ai varianta plecarii din parcarea zannes alm de unde drumul dureaza in jur de 1h 30'. insa ca sa ajungi acolo va trebui sa iei alt bus in continuare -339. timpii sunt pt un drum/sens.
nu stiu care e scopul pt care vrei sa ajungi acolo, insa eu cred ca va trebui sa te orientezi de o cazare in zona pt macar o noapte. daca vrei sa faci si alte drumetii poti sta chiar mai multe nopti. insa in cazul asta eu zic ca mai bine te orientezi catre val gardena, care e mult mai accesibila cu transportul in comun. de aici poti ajunge acolo intr-o drumetie de aproape 3 h, asta dupa ce urci cu funicularul rasciesa.
masina pt flexibilitate.

#39
Talkabout

Talkabout

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,669
  • Înscris: 20.09.2006
Timpii respectivi presupun ca sunt pentru mersul pe jos.
Motivul e ca am vazut pe instagram o poza de genul https://pbs.twimg.co...c3lWgAAenWP.jpg , si m-a atras atat de mult, incat mi-am luat ziua urmatoare bilet spre verona, sa vad acea zona Posted Image
am notat si val gardena, o sa vad prin zona pe acolo ce mai merita vizitat.. nu-s genul care face multe drumetii, ma duc asa intr-o scurta plimbare doar.. in caz ca inchiriez masina pentru o zi, o sa ma invart prin zona respectiva, mai mult sa vad acele locuri + poze.
Vad ca, cunosti zona.. orice alte sugestii sunt bine venite Posted Image
E vreun varf de munte, unde se poate ajunge?

edit: acum vad ca st magdalena e destul de departe, aproape de granita cu austria.
Am inteles de la cineva ca as putea lua tren sau ceva, din Verona pana in Bolzano, si de acolo ar exista ceva taxi-uri / mini bus-uri

Edited by Talkabout, 21 April 2017 - 16:57.


#40
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,524
  • Înscris: 14.04.2008
aceea de langa granita cu at e alta st magdalena. cea de care spuneam eu si care e aproape de refugiul care te intereseaza e aproapre de bolzano, in val di funes.
te sfatuiesc sa citesti topicul ''dolomiti'' , ca sa vezi cam ce si cum, cat de cat. atentie si la timpul cand vizitezi,unele deschid prin iunie, altele chiar inceput de iulie.

#41
Talkabout

Talkabout

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,669
  • Înscris: 20.09.2006
Poza asta cu lacul Garda, din ce punct e facuta mai exact? Aveti idee?

Attached Files



#42
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,524
  • Înscris: 14.04.2008
e facuta in riva del garda sigur
am gasit si locul exact - https://www.google.r.../!7i6656!8i3328

Edited by dariuscha, 06 May 2017 - 17:48.


#43
Talkabout

Talkabout

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,669
  • Înscris: 20.09.2006
Si alte locuri tot asa pitoresti din jurul lacului, care ar mai fi? As inchiria o masina, si l-as inconjura, si ma gandeam sa ma duc la "punct fix"

#44
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,524
  • Înscris: 14.04.2008
la garda totul mi s-a parut pitoresc. am prins si leandrii infloriti, km intregi. daca inchiriezi masina malul vestic neaparat de facut si strada della forra. noi am urcat pana in vesio, iar de acolo am coborat catre limone sul garda.

#45
Talkabout

Talkabout

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,669
  • Înscris: 20.09.2006
Mersi. Della forra nu am gasit pe google maps, decat in alte regiuni ale italiei..

#46
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,524
  • Înscris: 14.04.2008
cauta pe google strada della forra

#47
Talkabout

Talkabout

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,669
  • Înscris: 20.09.2006
Am gasit, e un punct de unde se fac poze.
Totusi nu cred ca mai inchiriez masina, vad ca circula autobuze prin zona aia, si cel putin din Verona pana in Riva del garda, autobuzul merge exact pe coasta de est a lacului, nenumarate statii, deci mai cobor, mai admir locurile, iar plec..
De la Riva del Garda, pana in vesio (plus coborarea), din nou sunt ceva autobuze, un S202, si inca careva..
Intrebarea e, liniile astea sunt de alea extra-urbane oare? http://www.atv.veron...EN/IDPagina/575
Si merge sa-ti iei bilet de o zi, din ala de 13 euro si ceva, si sa acopere autobuzele care circula prin jurul lacului, si spre Verona? De pe site nu am inteles exact..

#48
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,524
  • Înscris: 14.04.2008
noi am fost cu masina, deci nu stiu multe detalii despre transportul in comun.
insa da, biletul acela e ok. am prieteni care l-au folosit pe cel de 3 zile. singura problema intampinata de ei a fost la autobuzul de transfer intre aeroport si verona.
nu stiu sigur daca/cat e valabil si pe vestul lacului, trebuie sa cauti (o parte din zona aceea e administrata de brescia).

#49
Talkabout

Talkabout

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,669
  • Înscris: 20.09.2006
Mersi, O sa mai intreb acolo ce inseamna extra-urban si cat se intinde, oricum vad ca google maps imi da variante cu ce autobuze ajung din pct A in B, orientarea nu e o problema.

Edited by Talkabout, 08 May 2017 - 19:24.


#50
Talkabout

Talkabout

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,669
  • Înscris: 20.09.2006
Ai avut dreptate, pe partea vestica, pana in Brescia, e alta companie... SIA – Società Italiana Autoservizi S.p.a. (evident google maps imi da ca mijloc de transpor S202, dar la o cautare pe google nu stiam de unde sa iau acest S202, si al carei companii e... ulterior, mi-a zis cineva)

#51
mischaela

mischaela

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 254
  • Înscris: 28.10.2005
ar fi bine sa consulti si vremea atunci cand programezi excursia ...
Am facut rezervare cu multe luni inainte in Riva del Garda, dar din pacate a fost o zi noroasa. Dimineata incercam sa zaresc muntele, dar prea putin reuseam.
Chiar si pe vremea aia excursia a fost minunata.

#52
Talkabout

Talkabout

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,669
  • Înscris: 20.09.2006
Pai zborul catre verona eu l am luat luna trecuta, n am de unde sti cum va fi vremea peste o luna :) dar oricum, am in plan, in 3 zile, sa merg: riva del garda si sa ma mai plimb cu autobuzele pe langa lac (vad ca drumul e exact langa coasta, si est si vest), asta de dimineata pana seara, apoi o zi pe langa Bolzano, prin dolomiti, apoi ultima zi, la pas prin Verona.. nu am timp mult de stat intr un loc, ma duc asa din scurt, si in 3 zile vad 3 locuri (chiar daca nu amanuntit).
Vad ca in Vesio nu prea ai ce face, nu e chiar langa coasta, nu prea m-ar atrage.. pe google maps vad mai mult doar hoteluri si restaurante in zona aia.
Dar da, sper totusi sa nu ploua :)

#53
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,524
  • Înscris: 14.04.2008
vesio nu e rau, insa merita numai daca ai masina. noi am ajuns acolo pt ca am vrut sa parcurgem strada della forra, o sosea de-a dreptul spectaculoasa.
Attached File  DSC_0310.JPG   734.79K   22 downloads Attached File  DSC_0312.JPG   467.7K   23 downloads Attached File  DSC_0320.JPG   496.54K   22 downloads

#54
Talkabout

Talkabout

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,669
  • Înscris: 20.09.2006
Strada della forra da, aia e mai langa lac. Dar vesio in sine, nu chiar, cel putin asa vad pe harta. Sunt autobuze ce duc in vesio, dar nu ma duc. Prefer sa fac poze la della forra, poate m-as duce si la Regina mundi.
Faine pozele

Edited by Talkabout, 10 May 2017 - 22:18.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate