Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA
 Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac
 Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...
 BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim
 

VERONA

- - - - -
  • Please log in to reply
54 replies to this topic

#1
toniq

toniq

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,336
  • Înscris: 08.01.2009
Mare pacat ca Verona, un oras destul de cunoscut in lume, nu a ajuns sa-si aiba propriul topic. Asadar, in drumurile mele, voi trece pentru scurt timp prin Verona. Ceea ce ma intereseaza cel mai tare legat de acest oras sunt:
1. Unde pot PARCA masina cat mai ieftin (2-3 ore), dar nici sa nu fie la ani lumina de centrul istoric?
2 Ce-mi recomandati sa vizitez in cele 2-3 ore pe care le am la dispozitie?

#2
Louie-Anderson

Louie-Anderson

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,472
  • Înscris: 08.04.2010
Păi există mai multe parcări pe acolo .
Și în centru sunt câteva parcări .
În primul rând poți să vizitezi celebrul balcon , coloseumul din Verona , să te plimbi .
Cam atât .

#3
miki3

miki3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 801
  • Înscris: 05.02.2006
Da, iti confirm si eu, tocmai m-am intors din Italia din vacanta si am vizitat si Verona, sunt multe parcari aproape de centru(costa 2 euro/ora) la Coloseum(amfiteatru e intrarea 6 euro/persoana, la fel si la Julieta), in rest oras frumos sa te plimbi pe la magazine.

#4
cameliachristina

cameliachristina

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 19.02.2008

View Postmiki3, on 24th July 2010, 00:40, said:

Da, iti confirm si eu, tocmai m-am intors din Italia din vacanta si am vizitat si Verona, sunt multe parcari aproape de centru(costa 2 euro/ora) la Coloseum(amfiteatru e intrarea 6 euro/persoana, la fel si la Julieta), in rest oras frumos sa te plimbi pe la magazine.
Nu ne arati si ceva poze?

#5
bubalus

bubalus

    Membru chel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,206
  • Înscris: 15.02.2005
e frumoasa vernoa...am fost acolo anul trecut.

uite postul meu din "totul despre italia".... poate ajuta pe cineva
http://forum.softped...m...t&p=6229603

#6
Louie-Anderson

Louie-Anderson

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,472
  • Înscris: 08.04.2010

View Postcameliachristina, on 3rd August 2010, 12:05, said:

Nu ne arati si ceva poze?

Poze găsești și pe google images .

#7
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,845
  • Înscris: 14.08.2007

View PostLouie-Anderson, on 22nd July 2010, 19:27, said:

celebrul balcon
Sper ca stiti ca celebrul balcon e o inventie, nu are nici o legatura cu realitatea (bine, oricum vorbim de o poveste) ... e doar marketing bine gandit. Hai sa zicem un simbol :) Bine, nu ar fi singurul element de marketing bine gandit in Italia, se pare ca nici sulita din Bazilica Sf Petru a Vaticanului n-ar avea nici o legatura cu Isus si ca mai sunt vreo cateva locuri in lume care pretind ca au sulita.

Oricum, cu balcon sau fara, Verona pare a fi un oras care merita vizitat, mai ales ca are si lacul Garda asa de aproape.

#8
metalactual

metalactual

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,304
  • Înscris: 17.04.2006
Italia este plina de relicve "adevarate" de la tot felul de "sfinti" si obiecte "sfinte".
In Pisa este o mica bisericuta, Santa Maria della Spina - unde pretind ei ca se afla un spin, din coroane de spini purtata fortat de catre Isus. Exemplele sunt nenumarate - miciunile la fel.
Un popor extrem de superstitios, condus de catre o biserica hypersuperstitioasa...ma rog, nu ca noi romanii am fi altfel...dar fac bani seriosi cu aceste vrajeli. Meritul este al lor.
Chiar daca stiam ca aceasta casa a Julietei, inclusiv balconul ( care se pare ca este construit ulterior casei ) este un fake, tot l-am vizitat cu placere si am mangaiat sanul Julietei ( statuia domnilor, statuia ) ca sa-mi aduca "noroc". Exista si casa lui Romeo, la fel de "autentica", pe care nu am vazut-o.

#9
Louie-Anderson

Louie-Anderson

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,472
  • Înscris: 08.04.2010
Apăi și balconul ăla e așa de mic și de aiurit .

#10
toniq

toniq

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,336
  • Înscris: 08.01.2009

View PostLouie-Anderson, on 4th August 2010, 12:37, said:

Apăi și balconul ăla e așa de mic și de aiurit .
Nici nu vreau sa ma gandesc ce inseamna "mic si aiurit". Daca te asteptai la ceva cu termopane, inseamna ca ai pierdut vremea.

Da, am fost prin Verona, insa doar pret de 2 ore. Am coborat Alpii din Austria, prin trecatoarea Brenner. Am cautat un loc de parcare in zona centrala a orasului si... am gasit. Pretul: 1,5 euro pentru 1 ora de parcare. Vedeti ca este un aparat in zona parcarii unde bagi monede pana se fac 1,5 euro si aparatul iti da in schimb un bonulet pe care este scris ora eliberarii si cand iti expira valabilitatea. Asezi frumos bonul la parbriz ca sa-l vada nenea politistul (care se cam plimba prin parcari) si pleci sa-ti vezi de ale tale.
In piata centrala e un fel de coloseum, foarte pitoresc. Cladirile vechi insufla un aer boem si un farmec aparte. Chiar din piata centrala se desprinde o straduta pietonala, pavata mai aparte decat celelalte, plina cu magazine de o parte si de cealalalta. Aceasta straduta duce la casa Giulietei. Straduta este plina ochi de turisti de toate neamurile: chinezi, arabi, indieni, romani etc. La capatul ei, pe o cladire, sta scris "casa Giulietei". Nu aveti cum sa o ratati, sunt indicatoare peste tot. Intrati in interiorul curtii si o sa vadeti celebrul balcon, in ton cu arhitectura cladirilor acelor vremuri. Pentru o anumita taxa puteti intra in casa cu pricina si la balcon. In curtea interioara puteti face o poza cu statuia Giulietei (gratis). Pe peretiii de la intrarea in curtea interioara cuplurile de turisti indragostiti si-au scris numele incadrate de regula intr-o inimioara.
Ar mai fi cu siguranta si alte obiective de vizitat, dar mie cel putin nu mi-a permis timpul.

#11
Louie-Anderson

Louie-Anderson

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,472
  • Înscris: 08.04.2010

View Posttoniq, on 4th August 2010, 22:19, said:

Nici nu vreau sa ma gandesc ce inseamna "mic si aiurit". Daca te asteptai la ceva cu termopane, inseamna ca ai pierdut vremea.

Dada , chiar la termopane mă gândeam .
Nu știu cum ți-ai dat seama .

#12
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,573
  • Înscris: 17.08.2007
Intr-un circuit prin zona am alocat 2 nopti (o zi si jumatate) de vizitat ptr Verona si eventuale imprejurimi.
In afara de centrul Veronei ce as mai putea vizita in jur ?

Edited by atupi, 13 August 2010 - 08:48.


#13
bubalus

bubalus

    Membru chel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,206
  • Înscris: 15.02.2005

View Postatupi, on 13th August 2010, 09:47, said:

Intr-un circuit prin zona am alocat 2 nopti (o zi si jumatate) de vizitat ptr Verona si eventuale imprejurimi.
In afara de centrul Veronei ce as mai putea vizita in jur ?
lacul Garda.....parcul de distractii Gardaland (unul dintre cele mai mari din Europa)

#14
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,537
  • Înscris: 14.04.2008
atupi, s-ar putea sa nu te plictisesti o zi si jumatate in verona ! stiu ca intrebarea ta e referitor la ce-i de vazut in jur, insa mai completez cu ce-i de vazut in verona , poate ajuta . pt ca verona nu inseamna numai arena si balconul julietei ...
http://www.comune.ve...arioA/index.htm
poti folosi bus-ul turistic http://portale.comun....cfm?a_id=13336  sau pe jos .
orice ai alege , eu iti recomand cardul verona http://www.comune.ve.../veronacard.htm . ai inclus si transportul urban !
pentru parcari : http://portale.comun...t.cfm?a_id=3174  . imi amintesc ca unde am parcat , parcometrele nu functionau si am cumparat de la un chiosc de ziare niste tichete razuibile ( ca in salonic ) . nu mai stiu insa la ora , daca se razuie ora la care incepi sau la care termini stationarea .
in jur :
http://www.tourism.v...aspx?rpstry=27_  ( nu stiu de ce n-au inclus si sirmione . in malcesine e o telecabina - zice-se unica in lume prin faptul ca se roteste in timp ce urca  )
http://www.tourism.v....aspx?rpstry=5_
alta sugestie : padova . neglijata (aici , pe forum ) ca destinatie turistica ofera destul daca amintim numai capela scrovegni ( peste sixtina, pt mine ! ) , bazilica sf anton sau gradina botanica ( mica dar superba ) .
sugestii pt mancare : http://www.tourism.v...aspx?rpstry=30_

#15
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,573
  • Înscris: 17.08.2007
Multumesc ptr hinturi Dariuscha. Am sa studiez linkurile sugerate.
Ref la intrebarea mea, am intrebat de imprejurimi in ideea ca s-au facut deja cateva recomandari si am zis ca e bine sa nu ma repet.

Edited by atupi, 16 August 2010 - 14:38.


#16
mitre

mitre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,167
  • Înscris: 03.09.2006
ceva sugesti de cazare rezonabila peste o saptamana fie in verona fie in juri lui lago? pe net cam scump. este si sezon intradevar dar .....

#17
mitre

mitre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,167
  • Înscris: 03.09.2006
Din Oradea la Bolognia cu masina un C5 2 HDi din 2006 cam ce traseu recomandati? Nu ma grabesc si daca raman ceva bani de la drum stiu cum sa ii cheltuiesc prin Italia. Pe via michelin am vazut tot felul de variante. de la 12 ore la 22 de ore si de la 98 de euro la 160. Merci

#18
mitre

mitre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,167
  • Înscris: 03.09.2006
Ceva cazare in zona Lago di Garda? Nu as vrea sa cheltui prea mult ca oricum o sa vizitez zona si camera ar fi doar pt dormit noaptea. Merci

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate