Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!
 Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA
 Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac
 Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...
 

Caramida Soceram vs Porotherm

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
mihaic99

mihaic99

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 320
  • Înscris: 31.12.2003
Salut,

am mai pus intrebarea asta, am nevoie de un raspuns cat de cat rapid, ideea e ca imi fac o casuta de aprox. 110 mp amprenta la sol, iar ca si zidarie am ales caramida soceram. constructorul mi-a spus ca e la fel ca cea porotherm doar ca ceva mai ieftina dar chiar nu stiu diferenta, el imi pune de care doresc eu. ce sfaturi imi dati?

sunt din targoviste, deci soceramul de la doicesti este accesibil.

inca o intrebare: caramida are 29x24x38 - sa imi pun zidaria pe lung (29) sau pe lat (24)? eu as pune-o pe lung (29 cm), intra ceva mai putin material, dar la izolatie cu polistiren de 10 + tencuiala, se mai adauga la grosimea zidului (ma refer la cel exterior).

multumesc anticipat!

#2
Selam

Selam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,804
  • Înscris: 04.02.2007
Cred ca poti merge pe soceram, mai ieftin nu inseamna neaparat mai prost.
soceram e romanesc, e normal sa aiba preturi mai mici, porotherm e mai sofisticat ca are tehnologie germana din cate am inteles.

Izolatia exterioara nu prea lasa diferente intre tipurile de caramida, plus ca e aproape de tine. Ai putea taia si niste costuri de transport, daca te descurci.

La asezare nu trebuie sa te uiti la lungimea caramidei, ci la ideea din spatele camerelor de aer.Adica atunci cand pui caramida, intre interiorul si exteriorul casei trebuie sa fie cat mai multe camere de aer, pentru a izola mai bine. Daca vrei sa pui caramida cu latura mai mica in exterior, e bine sa verifici daca randurile de camere de aer au multe astfel de camere intre interior si exterior, fata de pozitia in care ai fi pus caramida in cealalta pozitie.

Sper ca m-am putut face inteles :)

Edited by Selam, 18 July 2010 - 11:35.


#3
anonima1

anonima1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,952
  • Înscris: 05.01.2008
Cat costa caramida soceram?
Despre porotherm stiu ca nu se mai fabrica in Austria ci in Ungaria .

#4
mihaic99

mihaic99

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 320
  • Înscris: 31.12.2003
selam > multumesc, da, te-ai facut inteles perfect. mi-ai dat raspunsul pe care il doream. transportul este gratuit pe raza orasului meu + imprejurimi, nah, ar fi si culmea, doar doicestiul e la 10 km de mine :) - iau de la un depozit de pe centura, care aduce direct de la ei, deci chiar si de mai aproape de locatia unde construiesc.

anonima1 > din cate am inteles, 29x24x38 costa 3.80 lei/buc, in momentul in care voi cumpara, iti voi spune. nu stiu insa cate caramizi sunt intr-un metru cub, dar voi reveni cu detalii saptamana viitoare, cand voi incepe sa achizitionez pentru continuarea zidariei casei.

Edited by mihaic99, 18 July 2010 - 14:44.


#5
raduk

raduk

    Instalatorul de Iași

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,330
  • Înscris: 30.09.2007

 mihaic99, on 18th July 2010, 15:43, said:

[...] 29x24x38 costa 3.80 lei/buc [...]
Probabil 29x24x13,8... :scratchchin:


 mihaic99, on 18th July 2010, 15:43, said:

[...] nu stiu insa cate caramizi sunt intr-un metru cub [...]
"Pălărie-ntr-un picior, ghici ciuperca ce-i?"... 1 / (adică "împărțit la") 0,29 / 0,24 / 0,128 = 104 buc. ;)

#6
mihaic99

mihaic99

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 320
  • Înscris: 31.12.2003

 raduk, on 18th July 2010, 16:10, said:

Probabil 29x24x13,8... :scratchchin:



"Pălărie-ntr-un picior, ghici ciuperca ce-i?"... 1 / (adică "împărțit la") 0,29 / 0,24 / 0,128 = 104 buc. ;)

scuze, nu stiu exact dimensiunile. nu am vrut sa zic intr-un metru cub, ci intr-un palet din acela. parca are 2.2 mc? (nu am idee, dar rationamentul tau este corect).

#7
raduk

raduk

    Instalatorul de Iași

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,330
  • Înscris: 30.09.2007

 mihaic99, on 18th July 2010, 18:51, said:

[...] nu am vrut sa zic intr-un metru cub, ci intr-un palet [...]

Attached Files



Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate