Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 

Legi privind femeia in Islam

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
2507 replies to this topic

#361
Tinkerbelle

Tinkerbelle

    Post Tenebras Lux

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,305
  • Înscris: 22.04.2013

View Postmihaela5, on 03 octombrie 2013 - 08:57, said:

sa contactez Ambasada Romaniei si am expus situatia mea, dar mi-au raspuns ca eu am venit cu copilul de mana si nu pot face nimic pentru mine.

Am fost surprinsa si chiar dezamagita cand am fost impreuna cu avocata la Ambasada Romaniei si Dl.Consul nu ne-a primit. Ne-a vorbit prin interfon si, in ciuda faptului ca imi cunoastea problema, nu a acceptat sa ne dea nici o ora de audienta din timpul Dumnealui

Am incercat sa iau legatura si cu Ministerul Afacerilor Externe din Romania si nu am primit niciun raspuns.

Mda, atitudinea tipică angajaţilor de la ambasadele româneşti...nepăsare, obrăznicie şi probabil lipsă de competenţă.

Edited by Tinkerbelle, 04 October 2013 - 14:08.


#362
nazdaq

nazdaq

    Feralia Genitalia

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,089
  • Înscris: 24.11.2012

View PostEdgaroropsitul, on 04 octombrie 2013 - 14:03, said:

1.Scuzati dar eu cred ca cineva aci cam greseste.
2.A ne-permite la un musulman ce ii permite religia sa, asta este oprit de legile internationale.
1.acelasi lucru cred si eu. dar deocamdata nu stiu daca acel cineva sufera de un neinteles simt al umorului sau de o confuzie tipica varstei.
2.ma intreb ce-ar face un sot abuziv in fata permisiunii inca ne-permise de a-ti bate sotia, ce-i drept, dupa 3 somatii.

#363
Fumatorul

Fumatorul

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,945
  • Înscris: 18.01.2009

View PostEdgaroropsitul, on 04 octombrie 2013 - 14:03, said:

. Chestia este asa: Cadi (popa musulman) face nunta si da o adeverire. Adeverirea asta desigur ca se primeste in Romania de catre starea civila si se inscrie casatoria valabila si pe toate alte teritoare,nu numai cele musulmane

Nu, chestia este invers.
În România, mai întâi se încheie căsătoria civilă. Fără actul de la Starea civilă, niciun preot, imam, hoge, guru,şaman sau rabin nu are voie să încheie o căsătorie în formă religioasă.

#364
Edgaroropsitul

Edgaroropsitul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,844
  • Înscris: 11.02.2013

View Postnazdaq, on 03 octombrie 2013 - 16:51, said:

nu exista niciun cult in romania care sa fie legal autorizat in a elibera certificate de casatorie fara dovada legala a acestei casatorii conform legii romaniei..

voi de cand v-ati luat acest drept ilegal?
mai-mai...
o sa se lase cu niste descinderi, again...


v-ati gandit la separarea divinului de material si lumesc atunci cand ati cerut sharia pentru musulmanii din romania?
sau atunci...brusc...divinul a devenit material si lumesc?


de trei ori flame, ca-n poveste.

o noua dovada ca musulmanii radicalizati de fundatii straine nu pot dezbate civilizat un abuz facut de insasi acea fundatie straina care incalca legea romana in numele unei legi "divine".


ai dreptate, nu e.
nici pietrele si nici copacii nu au inceput sa semnaleze prezenta evreilor. Posted Image


Incet-incet. Aci este numai o regula de birocratie,  Starea civila romaneasca va recunoaste casatoria facuta de cadi musulman care are desigur o inputernicire a guvernului roman sa faca casatorii in care cel putin unul este de religie musulmana. Dupa aceasta casatorie, trebuie de mers la starea civila si a avea grija sa se inscrie aceasta casatorie  . In acest caz,casatoria va fii recunoscuta si in Honolulu,Tibet si toate alte state.

#365
nazdaq

nazdaq

    Feralia Genitalia

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,089
  • Înscris: 24.11.2012

View PostTinkerbelle, on 04 octombrie 2013 - 14:07, said:

Mda, atitudinea tipică angajaţilor de la ambasadele româneşti...nepăsare, obrăznicie şi probabil lipsă de competenţă.

nu, sofic...pur si simplu NU pot face nimic.
chiar de-ar putea sa incerce ceva, tot le-ar trebui stiinta de balet pe oua. pe care nu multi diplomati romani o au, multumita modului arbitrar de a oferi pozitii de diplomati "afara".

View PostEdgaroropsitul, on 04 octombrie 2013 - 14:10, said:

Incet-incet.
edgare...vorbim de romania si de legile sale.
la noi e asa: casatoria civila "first", aia religioasa "only after".

stiu ce vrei sa spui, dar noi preferam ca proaspetii miri sa nu necesite o vizita in cipru pentru casatoria civila.
stii despre ce e vorba, nu?

#366
Edgaroropsitul

Edgaroropsitul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,844
  • Înscris: 11.02.2013

View PostKhassim, on 03 octombrie 2013 - 17:11, said:

Adica un imam nu are dreptul sa casatoreasca un cuplu de musulmani fara aprobare de la primarie? Nu, n-am stiut aceasta. Si mi se pare o prostie. Musulmanii nu au nevoie de stampila unui politician kafiir pentru a-si uni sufletele. Cunosc foarte multe cupluri care si-au intocmit actul de casatorie la moschee de catre Imam cu semnaturile necesare, fara sa treaca la registrul de stare civila. EI sunt sot si sotie IN FATA LUI ALLAH, si asta este tot ce conteaza, nu stampila primariei. Dar nu puteti intelege aceasta pentru ca nu sunteti persoana religioasa.

Un om care gandeste. Posted Image

Naz,Think, i-mi pare rau dar in acest subiect domnul   Khassim  are dreptate . Imamul pote sa casatoreasca. Aceasta casatorie este recunoscuta doar de  Islam. Ca sa fie valabila si in Romania  si restulumii,trebuie inscrisa si la starea civila romana. Daca sa ne intoarcem la replica doamnei care sa maritat cu un sirian numai la imam,in acord cu religia Islamica sarmana doamna poate fii alungata de barbatul ei expres  si nu are drept la copil.  Daca casatoria ar fii fost validata in Romania la primarie, tribunalul de la Haga ar fii judecat si da verdictul/

#367
nazdaq

nazdaq

    Feralia Genitalia

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,089
  • Înscris: 24.11.2012

View PostEdgaroropsitul, on 04 octombrie 2013 - 14:22, said:

Imamul pote sa casatoreasca.
NU in romania, dear.
pentru ca starea civila e ceva ce are legatura mai mult cu legile romaniei LAICE decat cu "prietenii imaginari" ai fiecaruia. ca de-aia se numeste CIVILA si nu mujahedina.

esential e ca o fundatie straina a incalcat legea romaniei.

Edited by nazdaq, 04 October 2013 - 14:42.


#368
Edgaroropsitul

Edgaroropsitul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,844
  • Înscris: 11.02.2013

View PostKhassim, on 03 octombrie 2013 - 17:23, said:

Ce poligamie visati doamna draga ? Barbatul acela nu a avut alta femeie cat a stat in Romania decat pe Marica Jeni.

Aci dumneata nu ai dreptate.  Ca musulman,el a avut voie sa se insoare si in Romania dar daca era cinstit,inainte de casatorie trebuia sa-i povesteasca lui Marica ca are inca o sotie si 5 copii.

Eu nu prea inteleg cum a stat 10 ani in Romania si in Siria a avut 5 copii. Cine i i-a facut ?  Prin Skype?

#369
ThinkAbout

ThinkAbout

    RhetoricalWind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 68,013
  • Înscris: 19.03.2011

View PostEdgaroropsitul, on 04 octombrie 2013 - 14:22, said:

Naz,Think, i-mi pare rau dar in acest subiect domnul   Khassim  are dreptate .
Stii de ce nu are?
Pentru ca in actul respectiv postat de nazdaq ar fi trebuit inclusa o prevedere expresa in care se sublinia ca jeni marica nu stie limba araba si pentru validitate acel contract de casatorie islamica a fost tradus si in limba romana de shaikh iar doamna marica le-a semnat pe amandoua.
ori chestia asta nu exista ca sa nu mai subliniez si aspectul ca traducatorul autorizat cand a facut traducerea a uitat sa enumere un element ce se regaseste in act si anume semnatura shaikh-ului. Posted Image

Edited by ThinkAbout, 04 October 2013 - 14:36.


#370
popascu

popascu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,775
  • Înscris: 22.04.2008
Domnule Edgar imi scot palaria in fatza dmv. Nu numai ca va pricepeti la iudaism,ceea ce este si normal,dar vad ca intelegeti si optica islamica.
Avem multe de invatat de la dmv. Exemplul dat ,cu beduinul si oaspetele ,mi se pare extraordinar. Nu am citit nicaieri despre aceaste
practici. Ma bucur ca v-am cunoscut!

#371
Edgaroropsitul

Edgaroropsitul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,844
  • Înscris: 11.02.2013

View Postmihaela5, on 03 octombrie 2013 - 17:53, said:

Pai de aia ca islamul nu se supune legilor statului ci propriilor legi . De asta e periculos sa lasi islamul sa prolifereze intr-un stat democratic . Islamul nu vine singur ci cu propriul pachet de legi , care cu cat sunt musulmanii mai numerosi cu atat vor dori sa il implementeze in  statul de drept  . Si totul se  face ba cu ajutorul politicii , ba cu ajutorul propagandei si a idiotilor utili ( aparatori ai conceptului de multiculturalitate) iar in ultima faza prin violenta .

Romania ar fii trebuit sa dedice o actie  de  publicatii  care sa ajunga la btoate femeile romance si sa l se explice   cum sa valideze casatoriile facute de imam ca sa nu piarda in continuare drepturile civile a lor. Lipsa de informatie aduce femei la situatii  groaznice si  neasteptate.

#372
mihaela5

mihaela5

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,236
  • Înscris: 15.05.2007

View PostThinkAbout, on 04 octombrie 2013 - 14:34, said:

Stii de ce nu are?
Pentru ca in actul respectiv postat de nazdaq ar fi trebuit inclusa o prevedere expresa in care se sublinia ca jeni marica nu stie limba araba si pentru validitate acel contract de casatorie islamica a fost tradus si in limba romana de shaikh iar doamna marica le-a semnat pe amandoua.
ori chestia asta nu exista ca sa nu mai subliniez si aspectul ca traducatorul autorizat cand a facut traducerea a uitat sa enumere un element ce se regaseste in act si anume semnatura shaikh-ului. Posted Image
Pt actul in araba doamna Jeni Marica a scris azi pe facebook, citez   : Semnatura nu mi apartine , si nu exista numele a reprezentantului centrului cultural islamic care a stampilat si semnat acest document.

Pt actul in romaneste sta scris, citez  :

acesta este falsul document de care eu nu am stiut pana in luna 07.2013 care nu contine nici cele mai elementare date de identificare a persoanelor din acest document , numele parintilor , data de nastere , serie si... nr ci etc.
acest document nu a fost certificat de nici o autoritate din romania , ambasada siriei sau ministerul de externe al Romaniei pentru a putea fi folosit in afara tarii. numai am cuvinte.


View PostEdgaroropsitul, on 04 octombrie 2013 - 14:38, said:

Romania ar fii trebuit sa dedice o actie  de  publicatii  care sa ajunga la btoate femeile romance si sa l se explice   cum sa valideze casatoriile facute de imam ca sa nu piarda in continuare drepturile civile a lor. Lipsa de informatie aduce femei la situatii  groaznice si  neasteptate.
Dar oare de ce nu sunt ei cinstiti , ei musulmanii , imamii si toata cohorta de savanti musulmani ca sa le informeze pe fete inainte de a se marita ce le asteapta ?

De ce sunt  tocmai ei musulmanii , (cei care sunt in cea mai mare masura sa informeze) ,  scutiti de responsabilitatea de a informa corect  in ce se baga fetele/femeile cand se casatoresc cu un musulman ?
Ahh da am inteles , in islam omiterea unor informatii tine loc de informatie .
Si falsul tine loc de garantie doar in fata lui Allah.

Edited by mihaela5, 04 October 2013 - 14:48.


#373
nazdaq

nazdaq

    Feralia Genitalia

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,089
  • Înscris: 24.11.2012

View Postmihaela5, on 04 octombrie 2013 - 14:45, said:

Dar oare de ce nu sunt ei cinstiti , ei musulmanii , imamii si toata cohorta de savanti musulmani ca sa le informeze pe fete inainte de a se marita ce le asteapta ?
daca ar fi dupa edgar ar trebui sa-i lasam pe cinstiti sa-i casatoreasca pe cinstiti.
bineinteles, doar dupa ce un necinstit trufas pagan detector de minciuni i-ar fi calificat mai necasatoriti decat aisha la 5 ani jumate.

dar ce sa faci cand "detectorul de minciuni" nu-i prevazut in coran?

Edited by nazdaq, 04 October 2013 - 14:50.


#374
popascu

popascu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,775
  • Înscris: 22.04.2008

View Postmihaela5, on 04 octombrie 2013 - 14:45, said:

Dar oare de ce nu sunt ei cinstiti , ei musulmanii , imamii si toata cohorta de savanti musulmani ca sa le informeze pe fete inainte de a se marita ce le asteapta ?

La ce ar folosi ?
La ce foloseste tinerelor crestine de exemplu ca preotul le ureaza casatorie fericita,daca dupa un an sau doi (sau 10) sotia este ucisa cu bestialitate pentru nu stiu care motiv,imaginar sau real ?
Bunul simt nu tine de religie ci de educatie. Eu cel putin asa cred.

#375
nazdaq

nazdaq

    Feralia Genitalia

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,089
  • Înscris: 24.11.2012

View Postpopascu, on 04 octombrie 2013 - 14:52, said:

La ce ar folosi ?
popascul e popasc, nu se dezminte.
cum adica la ce ar ajuta, dear?
ar ajuta cam ca un test HIV inainte de casatorie, pentru amandoi mirii.
ce-i drept, asta nu combate riscul de a te infecta cu HIV pe parcurs, dar macar stii pe ce baza iti cladesti mariajul.

eu zic ca o informatie in plus nu strica, chiar de pro-musulmanii de servici se izmenesc de dupa camuflajul de ateu.

#376
Edgaroropsitul

Edgaroropsitul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,844
  • Înscris: 11.02.2013

View PostKhassim, on 03 octombrie 2013 - 18:00, said:

Linistiti-va, pentru Dumnezeu nu valoreaza nimic actul acela civil semnat de trufasi si kufaar. Pentru Dumnezeu este important ce aveti in suflet atunci cand preotul va cununeaza in fata Lui. Cuvintele pe care le rostiti, juramantul, trebuie sa fie sincer si pur. Daca in ochii lui Dumnezeu sunteti casatoriti, asta e tot ce conteaza. Posted Image

In Islam puteti linistita. Cununia civila nu valoreaza nimic din punct de vedere spiritual.

Pana aci ti-am dat dreptate dar de data asta ai replicat tipic ca cineva la care oamenii si in discutia asta femeia este rahat si ce-i mai important este credinta in Allah.  Nu te supara ca banditul a indus romanca in eroare nespuiendui ca mai este casatorit si are inca 5 copii. Si banii ia luat.  Stii dumneata?  Am scris aci inainte de ai inceput dumneata sa replici ca  vai de femeia musulmana.  O carpa in familie.
Eu sunt israelian si locuiesc in acea tara care a pus  pe jos  pe toti dusmanii musulmani a ei in ultimii 65 de ani si mai mult ca sigur ca asa va face si inainte.   In Israel si casatoriile  facute de imami,se inscriu ca valabile deoarece numai imami cu permisul tarii pot face casatorii.
In Israel  legea este ca femeile au aceleasi drepturi ca barbatii. Incepand cu asta,barbatul care minte femeii nepovestind ca este insurat si are 5 copii,este judecat ca ultimul excroc si de luat copilul femeii.dumneata poti numai sa visezi.
Divorturi se fac numai la tribunalul religios sau la tribunalul civil,cum se alege.

#377
nazdaq

nazdaq

    Feralia Genitalia

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,089
  • Înscris: 24.11.2012

View PostEdgaroropsitul, on 04 octombrie 2013 - 14:57, said:

Eu sunt israelian si locuiesc in acea tara care a pus  pe jos  pe toti dusmanii musulmani a ei in ultimii 65 de ani si mai mult ca sigur ca asa va face si inainte.
temperatura de fierbere a sangelui lui popascu atinsa in 3, 2, 1...
:P

#378
Edgaroropsitul

Edgaroropsitul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,844
  • Înscris: 11.02.2013

View Postpopascu, on 04 octombrie 2013 - 14:38, said:

Domnule Edgar imi scot palaria in fatza dmv. Nu numai ca va pricepeti la iudaism,ceea ce este si normal,dar vad ca intelegeti si optica islamica.
Avem multe de invatat de la dmv. Exemplul dat ,cu beduinul si oaspetele ,mi se pare extraordinar. Nu am citit nicaieri despre aceaste
practici. Ma bucur ca v-am cunoscut!

Si eu ma bucur. Ce faci asta seara? Esti libera? Daca da,ii spun la nevasta mea ca am fost chemat la armata ca incepe razboiul...

View Postnazdaq, on 04 octombrie 2013 - 15:00, said:

temperatura de fierbere a sangelui lui popascu atinsa in 3, 2, 1...
Posted Image
Geloasa?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate