Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

encoder divx

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
adiharan

adiharan

    Oldest member. Probably

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,717
  • Înscris: 24.03.2002
imi puteti da un link la un encoder divx 4 free?
am instalat ce am gasit pe net, dar se pare ca sunt numai playere.  nu imi apar in virtualdub cand fac captura  la compression.

#2
Darlock

Darlock

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 256
  • Înscris: 04.06.2002
NOTA: VirtualDub = ENCODER si este FREE.
Nu cumva ai vrut sa spui codec?

Oricum ar fi, ai pomenit de captura: Daca banuiala mea este corecta atunci ai o placa TV de pe care doresti sa faci captura folosind VirtualDub, iar captura doresti sa fie codata DivX. In acest caz verifica daca placa ta stie capturi MPEG2. Doar in acest caz vei putea sa faci si capturi DivX. In cazul in care este vaduvita de cipul ajutator cred ca te vei chinui destul de mult si probabil degeaba.

Am vazut o singura data mergand captura pe o astfel de placa (un Jetway) cu softul de la ATI. La un moment dat calculatorul a fost rescris si, intr-o configuratie soft si hard care parea identica cu ce a fost inainte, captura DivX nu a mai functionat.

#3
mmariusm

mmariusm

    Moderator

  • Grup: Members
  • Posts: 204
  • Înscris: 30.07.2002
Exista Winvcr, are o versiune free si face encoding in divx fara sa ai suport de mpeg pe placa de captura. Nu mai stiu adresa de web dar cu un find cred ca-l gasesti. Si parca mai era unul toolTV sau cam asa ceva.

#4
GunX

GunX

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,291
  • Înscris: 18.01.2002
Incearca cu DivX 3.11 si mai cauta si XviD (concurenta lor pe tehnologie mpeg 4, concurenta exprimata printr-un codec superior si un filtru de play tot asa, mai rapid si mai bun)

#5
adiharan

adiharan

    Oldest member. Probably

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,717
  • Înscris: 24.03.2002
mi-am schimabat calc. am un xp 1800, cu mb. msi, p.video ati radeon. stiti ce-i ciudat? la captura din v. dub am exact acelasi dropped frame ca inainte. (302 in 30 sec.)
cam ce ar trebui sa inteleg de aici?
1. mi-e defect divx-ul
2. are ceva tuner-ul

#6
tEo

tEo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,839
  • Înscris: 25.01.2002
acu' nu ma dau mare ca stiu prea multe, dar ai putea incerca sa faci captura cu un alt codec, sa zicem Pic Video Mjpeg. cu asta eu reusesc sa nu pierd prea multe frames. si la virtual dub poti sa dezactivezi optiunea de vizualizare (incearca preview sau chiar fara vizualizare).

#7
adiharan

adiharan

    Oldest member. Probably

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,717
  • Înscris: 24.03.2002
incerc, dar are aceleasi performante ca divx-ul?
am gasit un programel brici (pinnacle trex) care transforma mpeg2 direct in avi(divx). incercati-l, e pe pagina lui pinnacle.

#8
GunX

GunX

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,291
  • Înscris: 18.01.2002
mjpeg-ul este un format mare cu compresie mica, fara delta frame si destinat fisierelor sursa (care suporta dupa aceea editare video) in timp de divx este un format destinatie, in care se compreseaza munca la final
comparatia intre ele nu prea isi are rostul, dar divx este mult mai mic pe cand mjpeg mult mai calitativ....raportul dimensiune/calitate este in favoarea divx, dar acesta consuma procesor la codare si afisarea, pe cand mjpeg consuma doar hdd
se recurge la captura in mjpeg si post-compresie in divx pt rezultate optime (no dropped frames si calitatea cea mai buna pe incercate, poti sa faci mai multe teste)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate