Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Ibuprofen + alcool?

- - - - -
  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1
cristi_mic

cristi_mic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 302
  • Înscris: 14.06.2007
Exista vreun risc sa apara vreo problema daca consum alcool dupa ce am luat pastile pe baza de ibuprofen?

Scenariul este in felul urmator - de cateva zile ma deranjeaza o masea (nu foarte rau, dar este o durere pasiva ce determina inconfort). Nopatea nu prea mai pot sa dorm, azi-nopate nu cred ca am dormit mai mult de 4 ore (pur si simplu nu puteam sa adorm din cauza ei). Azi m-am trezit si a inceput sa ma ia iar durerea, am mers la farmacie si am cerut un antiinflamtor/analgezic pentru calmarea acestui tip de durere (initial doream Ketanal sa ceva de genu), iar tanti de acolo mi-a recomandat REUPROFEN care contine 400mg de ibuprofen per comprimat. Am luat unul acum 30 de minute, deja nu mai am treaba cu durerea.
Acum punctul culminant, diseara si maine seara sunt invitat la 2 evenimente foarte importante (sunt must-be acolo) unde intentionez sa consum alcool (vodka, bere, etc.).

Am intrebat farmacista, mi-a spus ca teoretic nu ar aparea probleme daca alcoolul il consum la 3-4 ore dupa ce am luat pastila.

Acum cred ca ma culc, sunt cam terminat dupa 2 nopti de sex cu maseaua, neaparat trebe sa-mi revin si sa fiu fresh diseara  :peacefingers:

Edited by cristi_mic, 09 July 2010 - 13:57.


#2
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,658
  • Înscris: 26.11.2001
Daca nu bei mult, nu ar trebui sa ai prb.

#3
iordache4991

iordache4991

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 726
  • Înscris: 13.01.2009
La durerea de masea, nu iei si antibiotice? Daca nu iei, poti bea....

La antiinflamatoare, poti bea, dupa 2-3 ore, dar NU cafea (trece foarte repede efectul medicamentului). Alcool, daca nu iei antibiotice (augmentin, ampicilina,etc), teoretic, dupa 2-3 ore poti lua.

#4
cristi_mic

cristi_mic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 302
  • Înscris: 14.06.2007
Nu, nu iau antibiotice pentru ca durerea NU este severa.
Iau doar acel ibuprofen, am mancat, l-am luat, cafea am baut acum vreo 3 ore (sa ma trezesc), iar acum am luat o gura foarte mica (inainte sa citesc cele scrise), doar nu o sa mai beau azi cafea.

In caz ca ma ia durerea iar, intentionez sa iau o alta pastila in jurul orei 19-20, iar petrecerea va incepe in jurul orei 22-23, nu cred ca vor fi probleme.

Multumesc!

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate