Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Zadar

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
angelangel

angelangel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 05.02.2008
buna. am fost anul trecut in makarska iar acum as vrea sa mergem in zadar. a fost cineva de curand aici? se poate gasi cazare fara rezervare in luna august? care sunt preturile la cazare? credeti ca zadar este o statiune potrivita pentru copil de 2 ani?

#2
shoarezu

shoarezu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 08.06.2009

View Postangelangel, on 8th July 2010, 22:25, said:

buna. am fost anul trecut in makarska iar acum as vrea sa mergem in zadar. a fost cineva de curand aici? se poate gasi cazare fara rezervare in luna august? care sunt preturile la cazare? credeti ca zadar este o statiune potrivita pentru copil de 2 ani?


cred ca raspunsul vine cam tarziu, acum am vzt postul. ne-am intors din croatia de 2 sapt, am fost si la zadar, care e oras, nu statiune. in principiu, cazare gasesti oriunde in croatia la fata locului. noi am avut rezervare, facuta pe booking la sukosan, 7 km de zadar (42 euro/cam cu md, la inceput de septembrie), dar ne-a parut rau, pt ca loco gaseai mai multe si mai ieftine. si in apropiere de zadar sunt destule statiuni.

orasul vechi e f interesant pt pasionatii de istorie si de arhitectura, a fost refacut dupa bombardamentele sarbilor din 91-95. absolut impresionanta catedrala sf. donat, construita in sec.8-9 pe fundatii romane si care are in interior, pastrate intacte, 2 coloane romane. de vazut (si ascultat) neaparat orga marina si salutul soarelui, creatii din 2005-2009 ale arhitectului nikola basic, aflate pe faleza din port. pt salutul soarelui trebuie asteptat asfintitul, deoarece placutele multicolore care inmagazineaza energia solara incep sa-si faca treaba abia atunci. vorbesc din citite, pe noi nu ne-a prins asfintitul in zadar (cand am ajuns am uitat iar de plecat am plecat inainte de asfintit).

un copil de 2 ani nu stiu ce ar intelege din oras, dar parintii lui da, ar pricepe si ar savura multe.

poza 1- salutul soarelui, poze 2-3-orga marina

Attached Files



#3
noone2

noone2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,180
  • Înscris: 10.03.2007
N-a mai fost nimeni in ultimii ani prin Zadar? Ceva pareri/impresii mai noi!? :)

#4
mischaela

mischaela

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 254
  • Înscris: 28.10.2005
am stationat o noapte in zadar in circuitul nostru ...
dimineata am petrecut-o in plivnice, pe la 2 am plecat spre Zadar cu escala la NIN. Nin este o locatie perfecta pentru un copil de doi ani. Apa mica, in intreaga laguna daca iti ajunge apa la brau, calda ... si bonus nisip. Vederea la insula Pag confera peisajului nota 20. Alaturi vechea cetate merita toti banii pe care ii vor magarii la parcare.( pentru o ora vor pe toata ziua). Noi am fentat-o, am lasat masina in fata unei fabrici alaturi.
Despre zadar s-a scris mai sus, noi insa l-am vazut pe timp de noapte, am zacut pe salutul soarelui ascultand muzica marii. Am vazut si ceva asemanator unui parc de distractii pentru cei mici, dar sincer ... nu te duci in Croatia pentru a da copilul in calusei ...
Am stat intr-un apartament inchiriat, de luxe era lauda pe booking, intradevar frumos, dar in poze arata mult prea mare decat in realitate.
In rest, in afara de partea istorica, e un oras ca toate orasele mari si nu prea merita mai mult de o noapte si o dupamiaza.

#5
aylla

aylla

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,172
  • Înscris: 26.06.2007
Am vizitat anul acesta aproape toata coasta croata , prietenii chiar se distreaza pe tema asta , li se pare haios sa mergi de trei ori intr-o vara in Croatia Posted Image

Prima data am fost la sf de mai , o minivacanta de 5 nopti din care 2 in Split ( vizita la Sibenik , Trogir , Primosten ) si 3 in Sukosan , un satuc langa Zadar  ...as zice ca e o buna varianta de cazare aici ptr cei care doresc sa viziteze Riviera Zadar si parcul Krka ...tot la distanta destul de ok fata de locul nostru de cazare am descoperit si o insula cu ape si peisaje  foarte frumoase , insula Murter , este legata de continent printr-un pod si se construieste la greu pe acolo ...cred ca e buna alegere pentru un sejur la mare in viitorul foarte apropiat cand se vor finaliza toate constructii

Foto Zadar

*

Attached Files


Edited by aylla, 14 September 2015 - 16:26.


#6
BaiatulVesel

BaiatulVesel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 24.08.2016
Am fost acum o lună în Zadar şi trebuie să recunosc că este un oraş micuţ, dar superb. Toată lumea vorbeşte limba engleză la un nivel de minimă conversaţie, suficient cât să te înţelegi cu celălalt (de la vânzătoarea de la magazinul din colţul străzii şi până la poliţişti), stând în mare priveşti muntele (e adevărat că nu ai plaje cu nisip şi sunt pietre pe fundul apei, ăsta e marele dezavantaj al oraşului) şi eşti la o oră şi jumătate de Split. Recomand cu căldură acest oraş şi Hostel 4 You, un hostel foarte primitor, cu condiţii de 4 stele.

#7
gendacsongi

gendacsongi

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 16.10.2018
Ca destinatie turistica dupa parerea mea Zadar este a doua cea mai frumoasa destinatie din Croatia, dupa Dubrovnik. Deci astai opinia mea subiectiva, ca centrul orasului este de neuitat, ne-a placut foarte tare Sea Organ. Si seara este minunat centrul. Noi am fost cu familia, ne-am petrecut acolo 3 zile. La restaurante si cafenele toate lumea a vorbit limba engleza, deci si cu comunicatie era ok in limba engleza. Ceea ce nu mi-a placut, ca daca ai intrat intr-o straduta mai mica, era mizerie acolo, unde nu umbla multa lume.. Va recomand tuturor sa alegeti Zadar ca destinatie de vara :D

#8
MrNiceGuy

MrNiceGuy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,002
  • Înscris: 09.02.2008
Oare în septembrie se mai poate face baie în mare sau o să am parte de ploi?

#9
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,573
  • Înscris: 17.08.2007
La cat de instabilă a devenit vremea orice e posibil. In principiu Adriatica se răcește destul de repede dar cine știe, poate o sa ai noroc

#10
laurcj

laurcj

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,551
  • Înscris: 22.07.2008
A fost cineva in zona Zadarului in ultimii ani ? As vrea sa vizitez Zadarul la inceput de iulie, impreuna cu familia, dar nu am vrea sa ne cazam chiar in oras. In ce zona ati recomanda sa caut cazare in jurul Zadarului (maxim 25 - 30 km departare de Zadar) pentru a avea acces la o plaja cat mai buna ? Merci.

#11
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,622
  • Înscris: 12.12.2006
Noi in 2005 cand am facut turul coastei am stat o noapte in Borik, este un fel de cartier al Zadarului spre statiune, cu plaja.

In 2009 am stat in Biograd na Moru care e statiune “pe bune”.

#12
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,622
  • Înscris: 12.12.2006
Laura, si pe insula Pag e frumos. Cand am stat la Biograd si am prins zilele alea mai innourate am mers o zi in Pag town, foarte dragut oraselul. E un peisaj arid, selenar pe Pag. Mai incolo, la Novalja e ceva mai verde, a fost sora mea intr-un an in concediu si le-a placut.

#13
Deborah77

Deborah77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 337
  • Înscris: 22.07.2008
Eu am ales cartierul  general pentru anul acesta in Biodrag na Moru, la 30 km de Zadar. In Zadar vom ajunge probabil cu autobuzul local  ca sa nu avem batai de cap cu parcarea

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate